Fleamarket kai συμπεριφορες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Dimis74

Δημοσίευση από Dimis74 » 13 Απρ 2006 16:31

ΕΙΜΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ DIMIS74 ΑΠΟ ΤΟ ΦΛΕΑΜΑΡΚΕΤ,ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FREESTUFF ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ ΦΛΕΑΜΑΡΚΕΤ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΠΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΕΙΝΑΙ 3ΜΕ 4 ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ,ΤΟΥ ΦΛΕΑΜΑΡΚΕΤ ΠΟΥ ΣΕ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΧΤΕΣ,ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΑΛΕΣΣΑΝΤΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ ΦΛΕΑΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΙΘΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΣΒΗΝΟΥΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΟΥΝ.ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΚΟΨΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΤΕ.ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΟ FREESTUFF ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΠΝΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΤΟ USERID ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΦΛΕΑΜΑΡΚΕΤ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ USERID TOY.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 13 Απρ 2006 21:08

Έτσι όπως γράφεις κι εδώ δεν απορώ...
The Sword is Pure.The Handler Not!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Απρ 2006 21:50

το fleamarket είναι εταιρεία, μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να κάνεις τα παράπονά σου..
http://www.fleamarket.gr/contact.cfm
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Dimis74

Δημοσίευση από Dimis74 » 13 Απρ 2006 22:38

cordis έγραψε:το fleamarket είναι εταιρεία, μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να κάνεις τα παράπονά σου..
Ναι τους πηρα τηλεφωνο ποιο παλια και μου ειπαν οτι εδω δεν εχουμε δημοκρατια και θα κανουμε οτι γουσταρουμε εμεις.Οταν εχεις το καλυτερο σιτε δημοπρασιων και συμπεριφερεσαι με αυτον τον τροπο,αλλα και αφηνεις αλλους υπο την ανοχη σου να συμπεριφερονται με τροπο χειροτερο τοτε απογοητευεις τους χρηστες σου και τους διωχνεις.Παρακαλω δεστε λιγο το φορουμ τους για να καταλαβετε τι εννοω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Απρ 2006 22:55

και ο χρήστης, από την πλευρά του, πηγαίνει όπου γουστάρει.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Απρ 2006 00:27

cordis έγραψε:το fleamarket είναι εταιρεία, μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να κάνεις τα παράπονά σου..
Μπερδεύτηκες με το e-bay. Για το fleamarket λέμε :lol:
Το να λάβεις απάντηση έχει τις ίδιες πιθανότητες με το να κερδίσει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα αυτή την χρονιά :kaloe:

Η πολιτική τών χρεώσεων πάντως (ποσοστιαία χρέωση παρακαλώ) είναι αστεία. Άς φροντίσουν να το μετατρέψουν σε ένα αξιοπρεπές site δημοπρασιών πρώτα και μετά άς βάλουν χρέωση.

Για όποιον δέν το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ άς αναφέρω μερικά από τα συμπτώματα της σελίδας

1) Δημοπρασίες που άλλαζαν κατηγορίες από μόνες τους
2) Τραγική ταχύτητα
3) Είναι (ήταν τουλάχιστον) καθημερινά down η σελίδα για αρκετή ώρα.
4) Δημοπρασίες που ανέβαζαν τιμή με ρυθμό διαφορετικό από τον αρχικά καθορισμένο ρυθμό αύξησης προσφορών
5) Αξιολογήσεις που χάνονταν
6) e-mails που δέν στέλνονταν (έπερεπε να τα γράφεις και σε greeklish μόνο :myeye: )
7) Το ενδιαφέρον τών "υπευθυνων" του flea για τους χρήστες είναι απλά ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ
8 ) Δημοπρασίες που γινόντουσαν συνέχεια reset

θυμάμαι όταν είχα χτυπήσει κάτι στο fleamarket 3 φορές έγινε reset και τις τρείς. Βαρέθηκα και το παράτησα... Μετά από λίγες ημέρες μου ήρθε μήνυμα ότι έχω κερδίσει!!! πήγα στο Link να δώ τι έχω κερδίσει αλλά στην σελίδα δέν υπήρχε προσφορά δική μου! ότι νά ΄ναι! :doh:

Τα παραπάνω με μιά γρήγορη σκέψη :P
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Dimis74

Δημοσίευση από Dimis74 » 14 Απρ 2006 00:58

Ολα αυτα που λες, ναι εχουν συμβει και το ξερω αλλα το φλεαμαρκετ ειναι το πρωτο σαιτ δημοπρασιων και εχει παιξει μεγαλο ρολο στον τομεα των δημοπρασιων στην ελλαδα.Το θεμα ειναι οτι σημερα υπαρχει μια απαραδεκτη κατασταση υπο την ανοχη του φλεαμαρκετ,που δεν γνωριζω αν ειναι ανοχη η αν ειναι βαλτοι.Οταν βγαινει στο φορουμ και μιλαει ο Αλεξης μετα ολοι τον επικροτουν λες και μιλησε ο θεος.Αν βγει κανενας χρηστης και πει ρε παιδια αυτο δεν δουλευει η για την οντοτητα της εταιρειας Φλεαμαρκετ τον ορμανε σαν λιονταρια

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Απρ 2006 04:32

μήπως ξέρει κανεις εναλλακτικές σελίδες δημοπρασιων
(ή απλά αγοραπωλησίας μεταξύ εγγεγραμμμένων χρηστών)

.. μια και το συγκεκριμένο.. βρωμάει ψαρίλα.

Εμενα ουτε καν δεχτηκαν την εγγραφή μου..
Το μήνυμα επιβεβαίωσης δεν ήρθε ποτέ,
ούτε καμια απάντηση σε 2 σχετικά μηνυματα που έστειλα για πληροφορίες (τι έκανα λάθος κλπ..)
- Και φυσικά δεν ξαναδέχεται αίτηση γιατί "ο χρήστης είναι εγγεγραμμένος"

.. αλλα εντωμεταξυ παρατήρησα κι άλλα..

πχ. συγκεκριμενοι πωλητες έχουν τέλειες εκτιμήσεις απο τα ίδια πάντα φιλαράκια τους..
και στην τελική είσαι τυχερος εαν βρεις καμια αληθινη εκτίμηση
(και που να πουλάει και αυτο ακριβώς που θέλεις να αγοράσεις..)

το άκρο άωτο της ελληνικής ερμηνείας της παροχής υπηρεσίας στο κοινό ?

:-|
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
p-gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από p-gr » 14 Απρ 2006 12:53

1) Όταν κύριοι ο webmaster είναι και ταυτόχρονα χρηστης σε ένα site τότε τα πράγματα βαδίζουν όπως τα θέλει εκείνος.

2) απορώ με μερικούς που είναι κολλημένοι σε κάτι που το οποιο βλέπουν ότι δεν δουλεύει σωστά . δηλαδή προσπαθούνε να βάλουν ένα αυτοκίνητο μπροστά με μια σπασμένη μπαταρία Γίνετε ??
Καταστήματα Online www.fleamarket1.com
What's New Here? www.collector-gr.info

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Απρ 2006 13:22

1) Όταν δημιουργείς/αγοράζεις/συντηρείς μια online σελίδα δημοπρασιών φροντίζεις για την εύρυθμη λειτουργίας της, ειδικά από την στιγμή που υπολογίζεις σε κάποια πρόσοδο από το εγχείρημα αυτό.

2) Δέν χρησιμοποιεί κανείς το fleamarket επειδή είναι το πλέον αξιόπιστο αλλά επειδή έχει τους περισσότερους εγγεγραμμένους χρήστες και το μεγαλύτερο όγκο δημοπρατούμενων αντικειμένων.

Υγ: Το fleamarket δέν είχε στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του τα χάλια που έχει τώρα. Συμφωνώ όμως ότι πλέον η χρήση του είναι επικίνδυνη για την ...ψυχική μας ισορροπία και θα πρέπει να αποφεύγεται εκτός άν αλλάεξει κάτι δραματικά (που δέν το βλέπω).
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas

Άβαταρ μέλους
p-gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από p-gr » 14 Απρ 2006 13:36

spookyb52 έγραψε: και το μεγαλύτερο όγκο δημοπρατούμενων αντικειμένων.

.

:P :P που το είδες αυτό ?? για να το δω κι εγώ ,

δημοπρασία κύριοι δεν είναι το πχ ( από 1 ευρώ και όσο πάει ) και από κάτω επιθυμητή τιμή 200 . Η από 20.000 αντικείμενα το 95% να είναι άμεση αγορά ,Η το άλλο το ότι (ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΕΥΧAΡΙΣΤΟ) και πολλά αλλα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Απρ 2006 13:56

:P :P που το είδες αυτό ?? για να το δω κι εγώ
μια στιγμούλα να σε βοηθήσω...

:arrow: www.fleamarket.gr

Δείξε μου εσύ κάποιο με περισσότερα.

Η άμεση αγορά έχει (είχε κάποτε τουλάχιστον) αρκετές φορές αντικείμενα σε αρκετά χαμηλή τιμή. Εγώ πάντα έβαζα (και) άμεση αγορά στις δημοπρασίες μου. Η τιμή με την οποία άνοιγε η δημοπρασία ήταν και η ελάχιστη επιθυμητή. Σε πληροφορώ ότι όσες φορές κάποιος δέν χτύπησε με άμεση αγορά αλλά μπήκε στην διαδικασία της πλειοδοσίας η τιμή ανέβηκε πάνω από την τιμή άμεσης αγοράς. Σε κανα δυό μάλιστα έκανα και έκπτωση χωρίς να μου το ζητήσουν γιατί ένιωσα άσχημα :kaloe: :lol:

Στην άμεση αγορά ξέρεις μάλιστα τι ζητάει ό άλλος και δέν χάνεις τον χρόνο σου με παζάρια και προσφορές. Άν συμφωνείς με την τιμή χτυπάς, εάν όχι κοιτάς αλλού.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι γνωστά προβλήματα για το οποία εγώ και εσύ ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε τίποτα από τα να ελπίζουμε ότι κάποιος διαχειριστής θα κάνει επιτέλους την δουλειά του. Εγώ προσωπικά το έχω παρατήσει το flea.

Άβαταρ μέλους
p-gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από p-gr » 14 Απρ 2006 14:13

υπάρχει και δεν θέλω να αναφερθώ ,
και κακός αναφέρομαι και εδώ .
και θα σταματήσω να αναφέρομαι για να μην βγούν μετά οι καλοθελητές και αρχίσουν να λένε τα "δικατους" ,

άλλωστε εγώ προσωπικά δεν έχω προβλήματα με το site αλλα με αυτούς που έχουν βάλει να το διαχειρίζονται και τους το έχω πει επανειλημμένα.

και αναφέρω ξανά
Όταν κύριοι ο webmaster είναι και ταυτόχρονα χρηστης σε ένα site τότε τα πράγματα βαδίζουν όπως τα θέλει εκείνος.
Εγώ προσωπικά το έχω παρατήσει το flea.
Να ρωτήσω γιατί?

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 14 Απρ 2006 14:22

-Είναι αναξιόπιστο (δές τι γράφω στο πρώτο μου μήνυμα)
-Οι διαχειριστές είναι απαράδεκτοι
-Έίχε γεμίσει με χρήτες που έψαχναν "κορόιδα" (Στο hardware που βασικά κοίταγα εγώ σχεδόν δέν υπήρχαν πιά ευκαριές.. είχα δεί μέχρι και τιμές αρκετά πάνω από καταστήματα!)
-Άν και έχω αρκετό καιρό να ολοκληρώσω κάποια συναλλαγή εκεί με χάλασε και η χρέωση. Δέν διαφωνώ καθόλου με μιά πολιτική χρέωσης αλλά για σωστές υπηρεσίες.

Άν πάντως ξέρεις κάποια καλή ελληνική σελίδα (και με χρέωση) καλό θα είναι να την αναφέρεις για όποιον από εμάς ενδιαφέρεται. Εγώ δέν το έχω ψάεξι ιδιαίτερα οπότε πιθανόν να μου έχει διαφύγει :wink:

Άβαταρ μέλους
p-gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από p-gr » 14 Απρ 2006 14:39

σου έστειλα PM με ότι με ρώτησες

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση