e-price.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coder

e-price.gr

Δημοσίευση από coder » 15 Απρ 2006 02:37

Το ξεκίνησα μετά απο αρκετό καιρό www.eprice.gr βασίζεται σε ΑJAX, και δική μου php. Oυσιαστικά με την εισαγωγή κάποιου προϊόντος γίνεται αναζήτηση σε πραγματικό χρόνο σε τρία ηλ.καταστήματα και επιστρέφει τα αποτελέσματα σε μορφή πίνακα ο οποίος μπορεί να γίνει sort πατώντας τους τίτλους του πίνακα.

Ενδιαφέρομαι για την άποψη σας.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από af » 15 Απρ 2006 06:34

Το θεωρώ ενδιαφέρον & έξυπνο...συγχαρητήρια ;-)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από cherouvim » 15 Απρ 2006 07:18

Den doulevei horis javascript. Giati hrisimopoihses ajax gia kati toso aplo? To search prepei na ginete me GET kai ta search results na einai 'bookmarkable', na mporei o hristis na anatreksei se afta me ena click toy styl search.php?q=nokia

simos
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από simos » 15 Απρ 2006 09:40

Εμένα μου άρεσε πολύ.
Είμαι υπέρ της AJAX και την εφαρμόζω και ο ίδιος.
Δεν επέστρεψε σωστά αποτελέσματα, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν bugs στον κώδικα σου.
Κατά τα άλλα, απλό και γρήγορο, μπράβο!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

e-price.gr

Δημοσίευση από dimsis » 15 Απρ 2006 16:59

Το ερώτημα που έθεσε ο cherouvim είναι πάρα πολύ σωστό "ΓΙΑΤΙ χρησιμοποίησες Ajax" και σε ποιά φάση συμπληρώνω και εγώ. Δεν είπε κανείς ότι είναι κατά ή υπέρ της Ajax, απλώς σε ποιά φάση στη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι απαραίτητη η χρήση της;
Sort το table γίνετε με javascript αφού είναι όλα σε ένα table, το να πάρεις από 3 sites το αποτέλεσμα και να βάλεις όλα τα αποτελέσματα σε μεταβλητή ή αρχείο, ώστε να τα εμφανίσης μετά, επίσης γίνετε χωρίς Ajax. Οπότε το ερώτημα είναι πολύ σωστό.
Το αποτέλεσμα είναι ενδιαφέρον, απλώς και εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν αυτό για την χρήση Ajax...

[edit] Μόλις είδα αυτό που κάνεις με τη φόρτωση της εικόνας, οπότε πάσο για χρήση Ajax εκεί...

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από tempo » 15 Απρ 2006 18:59

αρκετά ενδιαφέρον. Περιμένουμε να συνεχίσεις με προσθήκες....
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

liberostelios
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από liberostelios » 15 Απρ 2006 19:37

Κι έμενα μου άρεσε. Και έχει πολλά περιθώρια εξέλιξης...

Άβαταρ μέλους
coder

e-price.gr

Δημοσίευση από coder » 15 Απρ 2006 22:01

@af
Thanks

@cherouvim
Χρησιμοποίησα Ajax επειδή η αναζήτηση τιμών γίνεται σε πραγματικό χρόνο, έτσι έπρεπε ο χρήστης την ώρα που περιμένει να εμφανίζονται μυνήματα για το τί γίνεται. Με τον όρο σε πραγματικό χρόνο, εννοώ πως γίνεται αναζήτηση των τιμών απο τα ηλεκτρονικά καταστήματα και μετά εξαγωγή των αποτελεσμάτων με εξιδικευμένο php parsing που έχω φτιάξει για κάθε ηλ.κατάστημα. Επιπλέον χρησιμοποίω τη τεχνολογία Ajax για την εμφάνιση εικόνων και των σχετικών σελίδων με ένα πιο διαφορετικό τρόπο.

@simos
Πράγματι ο κώδικας δέν είναι τέλειος, για να γίνει καλύτερος ο κώδικας η αποστολή email στο coder at coder dor gr για το λανθασμένο query που χρησιμοποίηθηκε είναι ότι καλύτερο.

@dimsis
Ευχαριστώ για τα σχόλια, πραγματικά ίσως είμαι υπερβολικός για τη χρήση AJAX, είναι καλή αλλά δεν είναι και η πλέον κατάληλη παντού. Η αλήθεια είναι πως ήθελα να πειραματιστώ με τη χρήση AJAX και μου φάνηκε καλή ιδέα να βρίσκεται παντού αλλά ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ.

@tempo
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ήδη ετοιμάζω edirect και egermanos. Άν έχετε και άλλα eshops feel free να μου τα προτείνετε

@liberostelios
Ευχαριστώ ήδη μου έχει δωθεί δύναμη απο τα σχόλια σας

Και για το τέλος έχω το μεγάλο ερώτημα ...τι θεωρείται καλύτερο αναζήτηση σε πραγματικό χρόνο (όπως γίνεται τώρα) ή με λογική robot και αποθήκευση ανα 24 ώρες σε βάση δεδομένων των τιμών και αναζήτηση απο τη βάση ?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

e-price.gr

Δημοσίευση από KGP » 15 Απρ 2006 22:44

feeds einai i kaliteri lisi...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

e-price.gr

Δημοσίευση από cordis » 15 Απρ 2006 22:57

Κι αν εκείνη την στιγμή έχει χαθεί το connection με κάποιον άλλον server; feeds και db απαραίτητα...
και όσο για το ajax.. παν μέτρων άριστων.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
coder

e-price.gr

Δημοσίευση από coder » 16 Απρ 2006 14:30

@KGP,@cordis
Τι εννοείται με τον όρο feeds? Στο εξωτερικό γνωρίζω πως τα ηλ.καταστήματα σου δίνουν WebServices και ΧΜL ισχύει το ίδιο και για Ελλάδα όσο έψαξα δε βρήκα κάτι?

@cordis
Ο server είναι πάνω στη μπούκα (κάποσα MB οπτική ίνα απο Αμερική) εάν δεν συνδεθεί ο server τότε πιθανόν να έχει καταρεύσει το Internet :lol:
Για το Ajax έχεις απόλυτο δίκιο

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

e-price.gr

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2006 15:07

Mporei na iparxei provlima h loss se kapoio router apo tous diakomistes (server coder.gr <--> plaisio, pixmania, ktlp) kai na mi mporeis (h na argisei poli) na pareis se real time ta stoixia pou kanei search enas user sou.
Kai apo tin alli... pistebw pws h emfanisi twn apotelesmatwn einai pio grhgorh se mia local DB.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

e-price.gr

Δημοσίευση από KGP » 16 Απρ 2006 17:34

feeds enoo otidipote eidos/morfi datafeed eite einai se XML eite se CSV XLS otidipote parechei to kathe katastima.

btw coder tha itan poli endiaferon na mas peis pio/a script chrisimopieis...giati echo mia amidri entiposi oti chrisimopieis etoimo (den kovo ton kefali mou vevea)

etsi pisteuo oti tha mporousan kai oi ipolipoi na se voithisoun perisotero.

pantos theleis poli doulia akomi (kai den to leo me kakia) keep going... ;-)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
coder

e-price.gr

Δημοσίευση από coder » 16 Απρ 2006 23:25

@KGP

Για την αναζήτηση ο κώδικας είναι δικός μου, για τα scripts του πίνακα (sort) και της εικόνας καθώς και της εμφάνισης της σχετικής ιστοσελίδας είναι απο scripts που βρήκα στο Web. To πρόβλημα με το να ανοίξω το κώδικα είναι πως φοβάμαι οτι τα διάφορα ηλ. καταστήματα θα μπορούσαν να εμποδίζουν την εξαγωγή των τιμών μιας και θα καταλάβαιναν πως τα εξάγω.

Feeds απο τα ελληνικά καταστήματα δεν το έχω ψάξει νομίζω όμως πως δεν δίνουν. Μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο;

Επιπλέον πρόσθεσα το ηλ.κατάστημα του Γερμανού και μέσα απο το Freestuff με τη βοήθεια ενός μέλους η σελίδα απόκτησε ένα πολύ ωραίο logo :-) Ο Γερμανός με δυσκολεύει ακόμα μιας και το σύμβολο για το ευρώ δε χρησιμοποιεί το euro; συνεπώς δυσκολέυομαι να κόψω το Μετρητοίς.
[Bρήκα λύση στο παραπάνω χρησιμοποιούσε το

Κώδικας: Επιλογή όλων

& # 8364
δείτε και σχετικό λίνκ www.cs.tut.fi/~jkorpela/html/euro.html

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια :lol:

Άβαταρ μέλους
coder

e-price.gr

Δημοσίευση από coder » 28 Απρ 2006 03:56

Μόλις έγινε προσθήκη του καταστήματος edirect με αυτόματο υπολογισμό τελικής αξίας με ΦΠΑ για το συγκεκριμένο κατάστημα καθώς και optimizations για τη ταχύτητα.

Enjoy :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες