menu εικονας

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coyote

menu εικονας

Δημοσίευση από coyote » 15 Απρ 2006 21:24

καλησπερα! ειχα βρει ενα tutorial -- δειτε το attachment αρχειο-- Στο tutorial αλλάζουν οι photos με βελακια μπρος - πισω αλλα εγω θελω ο χρηστης να κανει click σε μια photo και να εμφανιζετε η συκεκριμενη photo (δηλ. χωρις βελακια) αν γινετε δειτε το attachment αρχειο και πειτε μου πως μπορει να γινει κατι τετοιο...
Συνημμένα
pic_menu.zip
(93.32 KiB) Μεταφορτώθηκε 355 φορές

Άβαταρ μέλους
coyote

menu εικονας

Δημοσίευση από coyote » 17 Απρ 2006 17:37

με εχει παιδεψει αρκετα.. εχει βρει κανεις καμια ακρη ?

spookyb52
Επικοινωνία:

menu εικονας

Δημοσίευση από spookyb52 » 19 Απρ 2006 01:08

Δέν φαντάζεσαι πόσο τα σιχαίνομαι αυτά τα flashakia :roll:

Αναφέρομαι φυσικά σε αυτά που ο κώδικας είναι διάσπαρτος σε χίλια σημεία με movie clips που χρησιμεύουν ώς controllers και φυσικά είναι διάφανα για να μην τα βρίσκεις και να σου σπάνε τα νεύρα :hammer:

...γενικά επικρατεί χάος...

Ταυτόχρονα βέβαια είναι και μιά πρόκληση για όποιον προσπαθεί να εισχωρήσει στα άδυτά τους :lol:

Μια θερμή παράκληση : Μήν βάζετε τέτοια flashakia στο forum περιμένοντας απάντηση. Το πιθανότερο (σχεδόν σίγουρο) είναι να μήν λάβετε καμία απάντηση και να μείνετε με ένα flashaki που δέν θα ξέρετε τί να το κάνετε. Ειδικά άν έχετε παιδευτεί για να το φέρετε στα μέτρα σας. Προσπαθήστε να φτιάχνετε περισσότερο απλά πράγματα για αρχή και να κάνετε upload αρχεία με κάποια τάξη. Για να λάβετε απάντηση καποιος θα πρέπει να κατεβάσει και να ανοίξει το flash... στη συνέχεια να δεί μέσα στο χαός που είναι ο κώδικας... πώς επικοινωνούν όλα μεταξύ τους.... που βρίσκονται τα διάφορα αντικείμενα και πώς θα γίνουν οι επιθυμητές αλλαγές. Δέν θέλει και ιδιαίτερη προσπάθεια να μαντέψει κανείς γιατί μένουν αναπάντητα τέτοια θέματα.

Ειλικρινά με το που είδα το flashaki πιό πρίν το έκλεισα γιατί βαριόμουν να δώ τι γίνεται εκεί μέσα :P Απλά μετά είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία (Η πρόκληση που λέγαμε)

Και μετά το κύρηγμα η απάντηση.

Αρχικά πήγαινε file/publish settings και άλλαξε το flash version από 5 σε 6 η 7.

Με προσοχή τα παρακάτω

Στο main timeline και στο Layer 1 ενεργοποίησε την επιλογή show layer as outline (μπλέ κουτάκι) άν δέν ξέρεις πώς δές στο help τoυ flash. Θα εμφανιστεί ένα movie symbol (το pic mask είναι ένα πολύ μικρό διάφανο κυκλάκι) με instance name : tot

Κάνε διπλό κλίκ πάνω του για να μπείς μέσα σε αυτό

εκεί θα βρείς ένα νέο Movie symbol (το pic) με Instance name pic

Επέλεξέ το και άνοιξε το actions panel για να δείς τον κώδικα που περιέχει

έχει τον παρακάτω κώδικα

onClipEvent (load) {
scaling = random(2)+2;
rate = random(2)+2;
this._xscale = scaling;
this._yscale = scaling;
function go(scale) {
this._xscale = this._xscale+(scale-this._xscale)/(rate)+((scale-this._xscale)*.004);
this._yscale = this._yscale+(scale-this._yscale)/(rate)+((scale-this._yscale)*.04);
}
}
onClipEvent (enterFrame) {
if (((_xscale<7) || (_yscale<5)) && (_root.scale == 5)) {
_root.scale = 100;
if ((_root.forward == true) && (_root.frame<_totalframes)) {
_root.frame += 1;
} else if ((_root.frame>1) && (_root.forward != true)) {
_root.frame -= 1;
}
}
go(_root.scale);
this.gotoAndStop(_root.frame);
}
άλλαξε την γραμμή _root.frame += 1; με το παρακάτω

Κώδικας: Επιλογή όλων

_root.frame = onframe;
και επίσης την γραμμή _root.frame -= 1; με το παρακάτω

_root.frame = onframe;
Μπες τώρα μέσα στο movie symbol αυτό (με διπλό κλίκ πάνω του πχ) Τώρα θα είσαι στο scene 1\pic mask\pic
Δές ότι υπάρχουν 2 layers. Το layer 3 έχει μόνο μια εντολή stop στο δεύτερο frame

Στο layer 1 μπορείς να βάζεις από το δεύτερο frame και μετά το περιεχόμενό σου (τις εικόνες) Μπορείς φυσικά να προσθέσεις και περισσότερα keyframes άν θές

Επέστρεψε στο κεντρικό timeline (scene 1) και στο Layer 3 άνοιξε τα actions του keyframe και προσέθεσε κάτω από τον υπόλοιπο κώδικα την παρακάτω γραμμή

_global.onframe = 2;
Σβήσε τα 2 buttons που έχεις (τα βελάκια εννοώ)

Φτιάξε ένα button (movie symbol) που θα ανοίγει την πρώτη εικόνα όπως το θές
Σε κάθε button που θα φτιάχνεις θα δίνεις τον παρακάτω κώδικα σε ένα keyframe. Ο κώδικας καλό θα είναι να μπει στα actions του keyframe 1 στο layer 3 του main timeline κάτως από κώδια που υπάρχει ήδη εκεί

instance.onRelease = function() {
_global.onframe = frame_number;
_root.scale = 5;
_root.forward = true;
};
όπου instance το instance name του button στο οποίο αναφέρεσαι
και όπου frame_number ο αριθμός του keyframe στο οποίο αντιστοιχεί η εικόνα

πχ για ένα clip με instance name : first_pic που θές να πηγαίνει στο 5 keyframe (είπα πιό πρίν σε ποιά keyframes θα βάζεις τις εικόνες) θα γράφεις

first_pic.onRelease = function&#40;&#41; &#123;
	_global.onframe = 5;
	_root.scale = 5;
	_root.forward = true;
&#125;;

Ουφφ τελείωσα. 80 ευρώ στον λογαριασμό μου παρακαλώ. :kaloe:

Νομίζω κατάλαβες γιατί δέν είχες λάβει απάντησει, έτσι? :wink:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
MinasC

menu εικονας

Δημοσίευση από MinasC » 19 Απρ 2006 02:40

κυρίες και κύριοι , ένα θερμό χειροκρότημα για τον spookyb52 , τον ήρωα και προστάτη για όλους τους αδαείς στο flash (με πρώτο τον εαυτό μου) !!!

spook το έχω πει και θα το ξαναπώ : είσαι ένας ... ρομπέν των flash-ών !!! αν δεν ήσουν εσύ πολλά παρόμοια posts δεν θα είχαν πάρει ποτέ απάντηση !
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

menu εικονας

Δημοσίευση από spookyb52 » 19 Απρ 2006 14:18

:oops:

Σε ευχαρισώ MinaC :oops: αλλά υπάρχουν πολλα περισσότερα posts που δέν θα είχαν απαντηθεί άν δέν υπήρχαν και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ. :wink:

Το freestuff έχει περίπου 100 tutorials από τα οποία έγω έχω γράψει ένα μικρό μέρος. Δέν ήμουν ο πρώτος που άρχισα να γράφω tutorials η να δίνω απαντήσεις. Απλα φαίνεται πώς έχω, συνήθως, περισσότερο ελεύθερο χρόνο τελικά :kaloe:

Thankz πάντως :)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
MinasC

menu εικονας

Δημοσίευση από MinasC » 19 Απρ 2006 22:31

παρακαλώ ρομπέν ...!!!
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
coyote

menu εικονας

Δημοσίευση από coyote » 26 Απρ 2006 02:32

thanx !!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες