Στα Xp κρεμαει οποιαδηποτε εφαρμογη ανοιγω

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
g_alex_stef

Δημοσίευση από g_alex_stef » 17 Απρ 2006 00:57

Παιδια για σας,αυτα τα windows με εχουν τρελανει.Το προβλημα μου ξεκινησε οταν ειχα και windows & linux.Αρχικα με το που εκανα boot το pc εβλεπα οτι η η μνημη που καταλανωνε ηταν παντα κατι παραπανω απο 400mb χωρις να τρεχει καμια εφαρμογη πλην απο apache/myscl kai msn,με συνεπεια οποιοδηποτε σχεδον προγραμμα να με κρεμαει.

Σκεφτηκα δε μπορει να φταινει τα apache&mysc αλλα οτι και να εκανα δεν τα καταφερα, απενεργοποιουσα διαφορα προγραμματα μεσω του task manager alla τιποτα,ετσι εκανα φορματ στο partition twn windows,χωρις να εχω βγαλει το linux.

Τωρα πια η μνημη ηταν σε φυσιολογικα νουμερα αλλα οι διαφορες εφαρμγες συνεχιζαν να με κρεμανε ξαφνικα και χωρις φορτο εργασιας ιδιετερο.Να πω οτι οι εφαρμογες αυτες ηταν,κυριως,τα dreamweaver,photoshop kai opera,open office,ms office(και αλλα,ομως δε τα θυμαμαι).Ετσι για αλλη μια φορα εκανα format εβγαλα το linux εφτιακσα μονο δυο partition ενα για τα διαφορα εγγραφα μου και αλλα διαφορα και ενα για τα windows.

Και ομως το προβλημα παραμένει,οι εφαρμογες συνεχιζουν να με κρεμανε!!!μαλιστα αυτο το κειμενο επειχηρησα να το γραψω και με mozilla αλλα ξερετε τωρα μη τα ξαναλεω.Καμια ιδεα;;;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Απρ 2006 02:42

Μήπως έχει χτυπήσει ο δίσκος σου και τα windows κάθονται πάνω στα χτυπημένα σημεία;
Τσεκάρισες μήπως μετά το format μπαίνεις στο internet χωρίς να έχεις βάλει προηγούμενως κάποιο firewall ή antivirus (οπότε μέσα στο 5λεπτο έχεις κολήσει κάποιον ιό);

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Απρ 2006 12:41

Δύο πραματα θα κιτάξεις για αρχη.

Bad sectors στο δισκο

Και Τσεκαρε τη μνήμη
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Απρ 2006 12:21

Άσχετα με το πότε ξεκίνησε το πρόβλημα, κοίταξε την RAM σου...

Είχα σχεδόν ίδιο πρόβλημα με την RAM πριν λίγο καιρό...

Τα τσιπάκια ήταν ελαττωματικά από την μάνα τους και το πρόβλημα παρουσιάστηκε ακριβώς 23 μήνες από την αγορά του προϊόντος...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Απρ 2006 18:04

για να τσεκάρεις τη μνήμη σου κατέβασε το Memtest (όχι αυτό για Windows) Μήπως έχεις κάνει overclocking? Γιατί συμβαίνει αυτό πολύ συχνά όταν δεν έχεις δώσει αρκετό ρεύμα

Άβαταρ μέλους
g_alex_stef

Δημοσίευση από g_alex_stef » 23 Απρ 2006 16:03

υστερα και απο το τελευταιο format οι το open office 2 δε λειτουργει... σωστα κολλαει μεχρι θανατου,δε ξεκιναει καν ενω παλιοτερα λειτουργουσε κανονικοτατα το photoshop συνεχιζει να με κρεμαει οπως και το mozzilla.εβαλα ms office 2003 και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα,επισης το ιδιο με την opera.ισως λεω ισως επειδη αυτα τα προγραμματα τα ειχα σε cd back up να εχουν αλλειωθει.αλλη εξηγηση εγω δεν βρισκω γιατι κατα τα αλλα ο η/υ λειτουργει πολυ καλα και δε συμβανει με αλλα προγραμματα.overclocking ειναι δυσκολο να κανω γιατι εχω laptop.ευχαριστω για το ενδιαφερων αμα παρατηρησω κατι αλλο θα το postarw!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Απρ 2006 13:39

τι εννοείς "cd back up"??? Όταν τα εγκατέστησες, μετά πήγες και έγραψες τον φάκελο όπου είχαν εγκατασταθεί σε cd??? :roll:

Άβαταρ μέλους
g_alex_stef

Δημοσίευση από g_alex_stef » 25 Απρ 2006 19:00

sorry deninho exeis dikio ennoousa ta cd sta opoia eixa to kathe programma.to arxeio setup h' install px.de peirazei auto pou me trwei perissotero einai oti de mporw na doulepsw sto photoshop tha paw na parw thn teleutaia ekdosh.de pisteuw pws tha exw problhma giati twra den antimetwpizw ksafnika poia tetoia problhmata.otan balw thn teleutaia ekdosh tou photoshop tha sas pw ti sumbainei an kremaei ksana tha spasw to laptop moy!
Kay Adams: Michael, is it true? Did you have Carlo murdered?
Michael: Don't ask me about my business, Kay.

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 12 Ιουν 2006 09:13

Καλημέρα...

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα τις τελευταιες μέρες. Τσέκαρα τη RAM και είναι μια χαρά. Πως μπορώ να τσεκάρω όμως το σκληρό για Bad sectors?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Ιουν 2006 10:56

Ρε παιδιά, Πετάξτε τα Windows και βάλτε ενα MacOS όσοι δισκολέυεστε με το Linux.
Οσοι δε δισκολεύεστε βαλτε ενα Linux
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 12 Ιουν 2006 15:08

πατα alt+control+delete και κοιτα ποιες εφαρμογες τρεχουν και ποσους πορους καταναλωνει η καθεμια!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 12 Ιουν 2006 15:51

@angelos79: από το cd εγκατάστασης των Windows, θα πας στη recovery console, και θα κάνεις checkdisk στο σκληρό σου δίσκο

@Connor MacLeod: δώσε μου τα λεφτά να αλλάξω υπολογιστή (αναγκαστικά της Apple) και να βάλω και MacOS :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες