Posa na parw??

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από af » 18 Απρ 2006 14:18

Εγώ πάντως θα πώ την άποψη μου ως προς το αισθητικό κομμάτι του θέματος, διότι για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Σχεδιαστικά το θεωρώ απλά συμπαθητικό & έχω να κάνω κάποιες καλοπροαίρετες παρατηρήσεις.
Του λείπει η λεπτότητα & προσωπικά θεωρώ ότι είναι "χοντροκομμένο".
Ο συνδυασμός χρωμάτων δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και σε έναν τομέα... αυτόν που είναι τα κουμπιά: πορτοκαλί με metallic bar δεν "κολάει" καλά με το μπλε - πρασινο θα μπορούσε να υπάρχει το πορτοκαλί αλλά σε συνδυασμό που να ταιριάζει.
Θα προτιμούσα να υπάρχουν λιτές γραμμές που επίσης να οριοθετούν το site & επίσης να είναι αντί για align left να είναι στο center του explorer.
Σχεδιαστικά θέλει αρκετές διορθώσεις...τώρα για το ότι το είδαν πολλοί και τους άρεσε δεν μπορώ να πω κάτι γι'αυτό διότι τα "γούστα" του καθενός είναι διαφορετικά.
Απλά προσωπικά θα το προτιμούσα πιο λεπτεπίλεπτο.
Φιλικά
Αφροδίτη

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από fefeli » 19 Απρ 2006 04:35

Λοιπόν όσον αφορά το χρώμα δεν είναι λάθος μια και τα χρώματα ειναι συμπληρωματικά χρωματολογικά.
Μιλώντας γραφιστικά έχω να πω οτί πολλές φορές δείχνω 3 καλές μακέτες και 1 χάλια και ο πελάτης επιλέγει τη χάλια(κι εγώ μένω άφωνη). Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν. Αυτό που θα αρέσει σε σένα δεν είναι απαραίτητο να αρέσει και σε εμένα. Αφήστε το παιδί να δουλέψει και μη πέφτετε όλοι πάνω του σαν κοράκια. Κι εσείς κάποτε είσασταν στη θέση του, κανείς δε γεννήθηκε έμπειρος αν δε κάνω λάθος. Κι εγώ έχω χάσει δουλειές γιατί "θα το κάνει ο ανηψιός μου που έχει κομπιουτερ" αλλά μετά την ψυχρολουσία που έφαγαν μου ήρθαν πίσω μετανιωμένοι.
Μπορείς να κάνεις έναν πελάτη ευτυχισμένο; Μπορείς να τον κρατήσεις; Μπορείς να βρεις κι άλλους πελάτες; Do it και μην ακούς κανέναν, αλλιώς ποτέ δε θα γίνεις επαγγελματίας.

Υ.Γ. Αυτό το στυλάκι του "αφού δεν είσαι επαγγελματιας 100 ευρώ και πολλά σου είναι" μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια των Αλβανών που δουλεύαν στο τζάμπα και χωρίς ένσημα και έτσι ρίχναν τις τιμές. Όχι παληκάρι μου ζήτα όσα νομίζεις πως θα ζητούσε ένας επαγγελματίας, κι αν είσαι μάγκας (εκεί είναι το θέμα) κράτα τον πελάτη σου ευτυχισμένο. Αυτό που καίει συνήθως είναι το τζαμπαντάν αν δε το έχετε καταλάβει ακόμα. Το τζάμπα πρέπει να τελειώσει για να τελειώσουν και οι ανηψιοί με τα κομπιούτερ

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Posa na parw??

Δημοσίευση από supernet » 19 Απρ 2006 05:25

Δεν θα μπρορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, με την fefeli :respect:

lavelle

Posa na parw??

Δημοσίευση από lavelle » 19 Απρ 2006 08:00

fefeli έγραψε:Λοιπόν όσον αφορά το χρώμα δεν είναι λάθος μια και τα χρώματα ειναι συμπληρωματικά χρωματολογικά.
Μιλώντας γραφιστικά έχω να πω οτί πολλές φορές δείχνω 3 καλές μακέτες και 1 χάλια και ο πελάτης επιλέγει τη χάλια(κι εγώ μένω άφωνη). Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα λοιπόν. Αυτό που θα αρέσει σε σένα δεν είναι απαραίτητο να αρέσει και σε εμένα. Αφήστε το παιδί να δουλέψει και μη πέφτετε όλοι πάνω του σαν κοράκια. Κι εσείς κάποτε είσασταν στη θέση του, κανείς δε γεννήθηκε έμπειρος αν δε κάνω λάθος. Κι εγώ έχω χάσει δουλειές γιατί "θα το κάνει ο ανηψιός μου που έχει κομπιουτερ" αλλά μετά την ψυχρολουσία που έφαγαν μου ήρθαν πίσω μετανιωμένοι.
Μπορείς να κάνεις έναν πελάτη ευτυχισμένο; Μπορείς να τον κρατήσεις; Μπορείς να βρεις κι άλλους πελάτες; Do it και μην ακούς κανέναν, αλλιώς ποτέ δε θα γίνεις επαγγελματίας.

Υ.Γ. Αυτό το στυλάκι του "αφού δεν είσαι επαγγελματιας 100 ευρώ και πολλά σου είναι" μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια των Αλβανών που δουλεύαν στο τζάμπα και χωρίς ένσημα και έτσι ρίχναν τις τιμές. Όχι παληκάρι μου ζήτα όσα νομίζεις πως θα ζητούσε ένας επαγγελματίας, κι αν είσαι μάγκας (εκεί είναι το θέμα) κράτα τον πελάτη σου ευτυχισμένο. Αυτό που καίει συνήθως είναι το τζαμπαντάν αν δε το έχετε καταλάβει ακόμα. Το τζάμπα πρέπει να τελειώσει για να τελειώσουν και οι ανηψιοί με τα κομπιούτερ
Tα περί ορέξεως κολοκυθόπιττα και οι λοιποί αφορισμοί, που προσωπικά δεν αποδέχομαι αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα, θα ίσχυαν αν η πρόταση αυτή ή η οποιαδήποτε πρόταση τηρούσε κάποια σχεδιαστικά standards, έστω και τα ελάχιστα.

Στην συγκεκριμένη πρόταση ποια standards τηρούνται ;
Μήπως στο λογότυπο που είναι τόσο μικρό ώστε να μην βλέπουμε τι γράφει κάτω από το ΣΙΣΑΜ ;
Μήπως στο τίτλο του συλλόγου που είναι τόσο κακογραμμένος και πρόχειρος ;
Μήπως στις ενότητες του site που άλλο μέγεθος γραμματοσειράς και space μεταξύ των γραμμάτων υπάρχει στις περισσότερες και άλλο στην λέξη "επικοινωνία" ;
Μήπως στην φώτο της μηχανής που εμπλουτίζει το header και είναι κομμένο το πίσω μέρος της, προφανές παράδειγμα ότι απέτυχε το ξεγύρισμα που πήγε να κάνει στην φώτο που βρήκε από το internet ;
Mήπως στην εμφανή έλλειψη space μεταξύ των γραμμών και των καθέτων με το κείμενο και τις φωτογραφίε ;

Όλα αυτά που προανέφερα και φαίνονται με την πρώτη ματιά προδίδουν ερασιτέχνη. Τώρα πως εσύ προτείνεις σε έναν ερασιτέχνη να χρεώσει όσο θα χρέωνε κι ένας επαγγελματίας όχι με την έννοια γραφείων, τιμολογίων κλπ. αλλά με την έννοια της ποιότητας της δουλειάς που προσφέρει, είναι μια λογική που αδυνατώ να καταλάβω.

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από af » 19 Απρ 2006 08:56

Καλά βρε lavelle την αποψή της είπε η κοπέλα...μην την κρεμάσεις κιόλας.
Προς τι, τόσο επίθεση;
Στο κάτω-κάτω ένα δίκαιο το έχει, δεν μπορώ να πω...
τώρα για την χρέωση δεν συμφωνώ απόλυτα & 'γω αλλά δεν κάνω έτσι...relax guys....relax...
Και το ότι δεν έχει κάποια standards τι σημαίνει ότι του παίρνουμε το κεφάλι; Το θέμα ειναι να τον βοηθήσουμε να το κάνει πιο σωστά & όμορφα όπως κάναμε και στην ενότητα με το gemma.gr
δεν είναι κακό αυτό.!
Τώρα στο πόσο θα χρεώσει είναι κάτι που πρέπει να υπολογίσει ο ίδιος σύμφωνα με τον χρόνο που του πήρε αρχικά και τον κόπο που έκανε.
Μπορεί να "μήν" είναι "επαγγελματίας" αλλά σίγουρα αν θελήσει θα γίνει.

Φιλικά
Αφροδίτη

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Posa na parw??

Δημοσίευση από dimsis » 19 Απρ 2006 12:27

fefeli έγραψε:Υ.Γ. Αυτό το στυλάκι του "αφού δεν είσαι επαγγελματιας 100 ευρώ και πολλά σου είναι" μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια των Αλβανών που δουλεύαν στο τζάμπα και χωρίς ένσημα και έτσι ρίχναν τις τιμές. Όχι παληκάρι μου ζήτα όσα νομίζεις πως θα ζητούσε ένας επαγγελματίας, κι αν είσαι μάγκας (εκεί είναι το θέμα) κράτα τον πελάτη σου ευτυχισμένο. Αυτό που καίει συνήθως είναι το τζαμπαντάν αν δε το έχετε καταλάβει ακόμα. Το τζάμπα πρέπει να τελειώσει για να τελειώσουν και οι ανηψιοί με τα κομπιούτερ
Είδες πουθενά να γράφω "αφού δεν είσαι επαγγελματίας" ζήτα 100 Ευρώ ή το "και πολλά σου είναι";
Το παλικάρι ρώτησε μια τιμή και έγραψα ειλικρινά πόσο κρίνω από αυτό που είδα ότι αξίζει και πόσα του προτείνω να ζητήσει. Αν το κόβεις εσύ για παραπάνω γράψε ποσό και διάβασε τι γράφω εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... c&start=26
για να δεις ότι όσα γράφεις τα γράφω και εγώ εκεί...
καλό θα ήταν λοιπόν να απαντήσεις και εσύ στην αρχική ερώτηση που ήταν "ΠΟΣΑ να ζητήσω" και όχι να γράφεις πράγματα που δεν είπα ή να επίθεσε αδίκως, επειδή δεν σου άρεσε ή είδες "κάπως" το ποσό που πρότεινα. Το "παληκάρι μου ζήτα όσα νομίζεις πως θα ζητούσε ένας επαγγελματίας" δεν είναι απάντηση σε αυτό που ρωτάει, αν ήξερε πόσα ζητάνε "οι επαγγελματίες" δεν θα έκανε αυτήν την ερώτηση. Γράψε ποσό που εκτιμάς ότι θα έπρεπε να ζητήσει.

Άβαταρ μέλους
billt

Posa na parw??

Δημοσίευση από billt » 19 Απρ 2006 13:33

fefeli έγραψε: Υ.Γ. Αυτό το στυλάκι του "αφού δεν είσαι επαγγελματιας 100 ευρώ και πολλά σου είναι" μου θυμίζει τα πρώτα χρόνια των Αλβανών που δουλεύαν στο τζάμπα και χωρίς ένσημα και έτσι ρίχναν τις τιμές. Όχι παληκάρι μου ζήτα όσα νομίζεις πως θα ζητούσε ένας επαγγελματίας, κι αν είσαι μάγκας (εκεί είναι το θέμα) κράτα τον πελάτη σου ευτυχισμένο. Αυτό που καίει συνήθως είναι το τζαμπαντάν αν δε το έχετε καταλάβει ακόμα. Το τζάμπα πρέπει να τελειώσει για να τελειώσουν και οι ανηψιοί με τα κομπιούτερ
Στις ιστοσελίδες δεν είναι το θέμα ο πελάτης να ειναι ευτυχισμένος, γιατί δεν ξέρει ποια θα μπορούσε να είναι η δυναμική της σελίδας, αν ήταν σωστά κατασκευασμένη. Η ιστοσελίδα δεν είναι γραφιστικά.

Δηλαδή να είναι μάγκας να κρατήσει τον πελάτη ευτυχισμένο ή να νομίζει ο πελάτης ότι είναι ευτυχισμένος ;

Υπάρχει ένας σύλλογος, θέλει νέα μέλη, θέλει να γίνει γνωστό το έργο του, θέλει να τον βρίσκουν στις μηχανές αναζήτησης , όλα αυτά έχουν μελετηθεί; Και το αποτέλεσμα είναι ένα έτοιμο template ?

Δηλαδή αν του αρέσουν του πελάτη τα χρώματα και το template, χωρίς να πιάνει κανένα στόχο από τους παραπάνω (επειδή δεν τους έχει θέσει ή δεν του τους παρουσίασε κανεις) και είναι ευτυχισμένος τότε του λες μπράβο "του παληκαριού" σου ?

Έτσι θα υπάρξουν ποιοτικές σελίδες στο ελληνικό web? Αυτή είναι η αντίληψή σου για την κοινωνική ευθύνη που πρέπει να έχει ο κάθε επαγγελματίας στο χώρο που υπηρετεί?

lavelle

Posa na parw??

Δημοσίευση από lavelle » 19 Απρ 2006 14:09

af έγραψε:Καλά βρε lavelle την αποψή της είπε η κοπέλα...μην την κρεμάσεις κιόλας.
Προς τι, τόσο επίθεση;
Στο κάτω-κάτω ένα δίκαιο το έχει, δεν μπορώ να πω...
τώρα για την χρέωση δεν συμφωνώ απόλυτα & 'γω αλλά δεν κάνω έτσι...relax guys....relax...
Και το ότι δεν έχει κάποια standards τι σημαίνει ότι του παίρνουμε το κεφάλι; Το θέμα ειναι να τον βοηθήσουμε να το κάνει πιο σωστά & όμορφα όπως κάναμε και στην ενότητα με το gemma.gr
δεν είναι κακό αυτό.!
Τώρα στο πόσο θα χρεώσει είναι κάτι που πρέπει να υπολογίσει ο ίδιος σύμφωνα με τον χρόνο που του πήρε αρχικά και τον κόπο που έκανε.
Μπορεί να "μήν" είναι "επαγγελματίας" αλλά σίγουρα αν θελήσει θα γίνει.

Φιλικά
Αφροδίτη
Noμίζω ότι η κοπέλλα ήταν πολύ πιο επιθετική από μένα και παράλληλα άκρως ειρωνική.

Θεωρώ επίσης ότι οι επισημάνσεις των περισσοτέρων σε αυτό το post σε αυτό ακριβώς προσβλέπουν, δηλαδή να βοηθήσουν στο να γίνει η δουλειά πιο σωστά, και μάλιστα με το παραπάνω. Οι δικές σου και οι δικές μου παρατηρήσεις για το γραφιστικό μέρος, αλλά και του billt και του dimsis για την όλη φιλοσοφία που πρέπει να αντιμετωπίζει ανάλογα εγχειρήματα όσο ασκεί αυτή την δραστηριότητα ερασιτεχνικά ή ημι-επαγγελματικά.

Άβαταρ μέλους
geozei

Posa na parw??

Δημοσίευση από geozei » 19 Απρ 2006 17:21

Dekta ta sxolia sou lavelle gia ta lathh mou pola eixa skopo na ta diorthoso polla den ta eixa proseksei. Opos sou eipa afto einai ena prosxedio kai oxi to site pou tha doso! Tha alaxthoun merikes foto kai genika kai alles alages!

Thnx "fefeli" kai "af" kathos kai olous gia ta sxolia sas pera apo to oti se alla sunfono kai se alla oxi. Otan rotas kai akous polles gnwmws sygoura exeis mia sferikh gnwmh kai kalhterh krish.

Afto pou prepei einai na min katigorite kai apopernete etsi nea paidia pou theloun na asxolithoun alla na ta sinvouleuete!
Oloi kanoume lathh kai kanenas apo esas "pisteuw" den ksekinise ftiaxnodas tin yperselida apsegadiasth panemorfh aisthitika klp klp...! h kanw lathos?
Na ste kala kai na vohthiomaste!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από cordis » 19 Απρ 2006 23:49

νομίζω, ότι παρόλο που υπάρχει κάποια ένταση τα συμπεράσματα είναι καθαρά και μπορούν να βοηθήσουν και τον ερωτώντα, αλλά και τους υπόλοιπους φοιτητάς που αναγινώσκουν το ηλεκτρονικό μας βήμα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από fefeli » 20 Απρ 2006 00:39

η μαγκιά είναι να καταφέρει ωσάν ερασιτέχνης να κάνει τον πελάτη του ευτυχισμενο με το σπαθί του. Και πίστεψε με, η επιβεβαίωση που θα νιώσει, και η χαρά του ευτυχισμένου πελάτη αξίζουν περισσότερο για έναν νεοεισερχόμενο από τα όποια ευρώ.
Ίσως να ήμουν αρκετά επιθτική, οκ, απλά έχω κουραστεί να βλέπω κατά καιρούς αυτή την επίθεση στα νέα παιδιά. Όλοι κάποτε ξεκινούσαν, και αν θυμούνται είχαν να αντιμετωπίσουν 45.000 δυσκολίες και προβλήματα. Εδώ μπαίνουν για να μάθουν όχι για να τους πιάνουμε από το λαιμό.
Και ναι προτιμώ κακή δουλειά ακριβοπληρωμένη, παρά κακή δουλειά στο τζάμπα, γιατί μόνο έτσι ο πελάτης μπορεί να καταλάβει τη διαφορά και να εκτιμήσει τη γνώση.
Και οι πελάτες δεν είναι τόσο ηλίθιοι, εν καιρώ αντιλαμβάνονται πράγματα και ρωτάνε να μάθουν. Ενώ αν εν δεν έχουν πληρώσει, σκορδοκαίλα τους
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από af » 20 Απρ 2006 01:07

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Cordis :)
Aπόλυτα όμως... :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Απρ 2006 15:36

cordis έγραψε:νομίζω, ότι παρόλο που υπάρχει κάποια ένταση τα συμπεράσματα είναι καθαρά και μπορούν να βοηθήσουν και τον ερωτώντα, αλλά και τους υπόλοιπους φοιτητάς που αναγινώσκουν το ηλεκτρονικό μας βήμα.
Cordis πάλι ο Γιανναράς ξεχάστηκε μπροστά στο pc σου. :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από fefeli » 20 Απρ 2006 21:28

ίωση θα είναι, θα του περασει... :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Posa na parw??

Δημοσίευση από cordis » 22 Απρ 2006 19:22

εεε. λόγο Πάσχα, λίγο άσμα ασμάτων από Γιανναράς είναι ότι πρέπει.. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες