Αποδοχή αιτήσεων από webserver σε τοπικό sql server

Συζητήσεις για τον Microsoft SQL Server

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
deadbpz

Δημοσίευση από deadbpz » 17 Απρ 2006 19:32

Παιδια καλησπέρα.
Χρειάζομαι για μια ακόμη φορά την βοήθεια σας.

Έχω έναν τοπικό sql server που τρέχει ένα εμπορικό πρόγραμμα. Στο server αυτό έχω πλέον dsl με στατικό ip.

Τώρα θέλω από έναν webserver να κάνω κάποια queries στον τοπικό server. Σεταρα τον router ώστε όταν του ζητείται από τον έξω κόσμο κάποιο request προς την πόρτα 1433 να κάνει αναδρομολόγηση στο εσωτερικό ;ip του server.Μηως γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται να σετάρω τον sql server ώστε να δέχετε requests από το ip του webserver (ας πούμε από το 194,194,194,194)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ειρήνη

Άβαταρ μέλους
VoCoDeR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VoCoDeR » 18 Απρ 2006 00:23

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ και ακόμη δεν το έχω λύσει. Η μόνη διαφορά μας είναι οτι εγώ παίζω με δυναμικό ΙΡ οπότε προσπαθώ να κάνω την σύνδεση χρησιμοποιώντας δυναμικό domain και οχι ΙΡ. Πάντως δεν νομίζω να φταίει η σύνδεση.(τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση). Για να καταλάβεις, η μόνη δουλειά που θέλω να κάνω είναι μια αναζήτηση. Έχω ένα search box και θέλω να κάνω αναζήτηση από τον linux webserver στον win2003 server της επιχείρησης. Το θέμα είναι ότι δεν παίρνω κάποιο σφάλμα σύνδεσης, αλλά μόνο μια λευκή οθόνη που στο view source βγάζει μόνο :

Κώδικας: Επιλογή όλων

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML><HEAD>
<META http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=windows-1253"></HEAD>
<BODY></BODY></HTML>

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Απρ 2006 03:05

Καταρχάς δεν ξέρω μήπως ο sql server σου χρειάζεται να μπορεί να χρησιμοποιεί tcp/ip - εγώ το χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως οπότε δεν χρειάστηκε ποτέ να κάτσω να το ψάξω μήπως γίνεται και χωρίς αυτό. (Δες το server network utility).
Για να μπορεί γενικά κάποιος να χρησιμοποιήσει τον sql server (έτσι όπως το έχω στήσει εγώ τουλάχιστον) αυτός θα πρέπει να χρησιμοποιεί mixed mode authentication (sql server and windows). Θα το δείς από το security tab.
Θα φτιάξεις έναν νέο login χρήστη (στον sql server - βολεύει ο enterprise manager σε αυτό), που να χρησιμοποιεί sql authentication.
Π.χ. user -> webuser, password -> webpassword.
Θα δώσεις δικαίωμα σε αυτόν τον χρήστη να κάνει login στην database σου (βάλε την και default) και μετά θα του ορίσεις ρόλους (π.χ. public+db_datareader ή αν κρίνεις σκόπιμο db_datawriter).
Μετά θα πας στην database σου να επιβεβαιώσεις ότι υπάρχει αυτός ο χρήστης και αν θέλεις δώσε του δικαιώματα να εκτελεί όποιες stored procedures έχεις φτιάξει, αν θέλεις αφαίρεσε του το δικαίωμα να διαβάζει/γράφει σε συγκεκριμένα tables.
Αν ο web server είναι στο ιδιο μηχάνημα που είναι και ο sql server μπορείς αντίστοιχα να χρησιμοποιήσεις και windows authentication. Θα πρέπει να φτάξεις ένα login για τον (windows) ανώνυμο χρήστη που χρησιμοποιεί ο web server (συνήθως IUSR_ΟνομαΥπολογιστή).

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS SQL Server”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης