Ελληνικός server με πέταλα

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 15 Δεκ 2002 01:58

Όχι, δεν ψάχνω για server ούτε πουλάω χώρο σε server. Μια απλή ερώτηση έχω να κάνω μόνο :

- Γιατί οι servers των μεγάλων εταιρειών που "στεγάζονται" στην Ελλάδα είναι τόσο μα τόσο αργοί και με ελάχιστες δυνατότητες ;

Απάντηση από ειδικούς και μη, έτσι για να πάρω μια ιδέα.

Πάντως για να πω τη γνώμη μου, καλύτερα να μου πουλήσει κάποιος χώρο σε server με 5 Ευρώ το μήνα και να είναι στο Κατμαντού αρκεί να μην είναι ψόφιος και στην άκρη μιας DSL, παρά στο Κολωνάκι και να πληρώνω 40 Ευρώ το μήνα για να μάθω μετά την πληρωμή ότι η διαφημιζόμενη υποστήριξη scripting γίνεται μετά από συνενόηση και εφόσον το script είναι "ακίνδυνο".

Όχι δεν αναφέρομαι στη Forthnet που μου απαγόρεψε να χρησιμοποιήσω γνωστή εφαρμογή Forum σε perl, ως μη ασφαλή για τα συστήματα της!

Λευτέρης

ΥΓ Για τις σωστές απαντήσεις σκέφτομαι να δωρίσω χώρο από αυτόν που νοικιάζω στον Καναδά. Μόνο 1024 ΜΒ χώρο, 10 GB traffic το μήνα, στο πακέτο hosting για 5 domain names σε ένα λογαριασμό, σε Linux server με διπλή σύνδεση σε δίκτυα ηλεκτρόδότησης και με HVAC!

Υποστήριξη PHP, MySQL, Perl, asp!!!, webmail, POP3 and SMTP server, SSI, Agora Shopping Cart, ** SSL **.

Αααα για όσους ενδιαφέρονται οι servers έχουν ως ελάχιστη σύνθεση τα 1 Gig AMD processor, 512 MB Ram και με 100MBps κάρτα ethernet προς την κεντρική σύνδεση. Το κόστος είναι 22 Ευρώ το μήνα.
Δεύτερο Ααααααα. Δεν αναφέρω ταχύτητες σύνδεσης του dataserver με Aleron, Above.net, Cogentco εκτός την ιδιωτικής σύνδεσης που έχουν για να μην σας ζαλίσω...

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 20 Δεκ 2002 01:28

Sthn ellada den yparxei sosth ypodomh grammwn...oi taxuthtes einai idietera pesmenes kai oi enoikiaseis megalwn backbones se ISPs apo ton idio ton OTE einai poli anevasmenes. Opote den yparxei periptosh oute se 10 xronia na pane mprosta me tetoies vlakies...prepei na allaxtei kanena kalodiaki...paliosane ta kaimena

Telos gia tous servers pou anafereis einai dikoi sou? Noikiazeis kapoion? O AMD na 3ereis pos einai poli astathis gia server eidika ama theleis na exeis megalo UPTIME kai genikotera ASP se linux einai oti xeirotero mporei na ginei...

arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 20 Δεκ 2002 06:40

Νοικιάζω στον Καναδά στο onemain.ca
Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα (1,5 χρόνο!).

Για το asp σε linux ξέρω, αλλά μου αρκεί PHP πάνω σε MySQL...

Λευτέρης

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 20 Δεκ 2002 13:46

Ti mhxanhma exeis akrivos...posa ips...poso to noikiazeis...ti uptime exei...? Dose ligo details parapano. Oi kanadezikes etairies einai poli kales:) Synergazomai kai ego me mia ekei.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες