Μέ ποιά φωτογραφική μηχανή;

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nixagr

Δημοσίευση από nixagr » 23 Απρ 2006 23:18

Κατ' αρχήν Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά. Το σίγουρο είναι ότι είμαστε "λίγο"??? έξω από το θέμα, αλλά από ποιούς ειδικότερους από εσάς θα μπορούσαμε να ζητήσουμε βοήθεια;;;... Εχουμε τη MINOLTA G500 και προσπαθήσαμε με το αυτοκίνητο να κινήται να φωτογραφήσουμε ορισμένα τοπία ή άλλα αυτοκίνητα. Το αποτέλεσμα φρικτό. Κατά τη γνώμη σας ποιά θα ήταν μιά μηχανή γύρω στά 500-600€ που θα πληρεί αυτές τις ανάγκες; Ευχαριστούμε προκαταβολικά!!!

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 24 Απρ 2006 09:59

Canon powershot pro 1

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Απρ 2006 02:02

πιστεύω οτι χρειάζεσαι μια Nikon/canon D70s ή την 350 νομίζω ή 350 τα καταφέρνει λίγο καλύτερα παρόλαυτα εγώ σαν κάτοχος της 70s θα σου προτείνω nikon

Υ.π τώρα είδα ότι γράφεις μεχρι 600 ευρώ χμμ κοίτα για D50 Nikon και την Minota την 5άρα με τους 2 φακούς κιτ (pixmania)

microdim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από microdim » 26 Απρ 2006 04:12

δεν ξερω γιατι θέλεις μια μηχανη με τοσα λεφτα για να φωτογραφιζεις εν κινησει, πάντος εγω με την Kodaκ 7590 στα 350euro εχω τα αποτελέσματα που θέλω και σε αυτόματες ρυθμισεις για να μην μιλησω και για το οτι μπορεις και manual.

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

Δημοσίευση από Nidas » 27 Απρ 2006 00:21

des ean sou aresei to apotelesma me tin
Cyber-shot Sony DSC-W1
opos blepeis einai trabigmenes pano apo
mixanaki...ti stigmi pou ebgala tis photos to
mixanaki prepei na etrexe me 80km/h~
an oxi 80km/h to sigoura pano apo 70km/h~ :P
(ean thimame kala)

Merika links gia ti Photografiki Mixani:
http://www.sony.de/ShowProduct.do?site= ... uct=DSC-W1

http://www.digitalkamera.de/kameras/Sony/DSC-W1.asp

http://www.amazon.de/exec/obidos/tg/sto ... e-pictures

Ta apotelesmata :
Συνημμένα
DSC02940.JPG
DSC02949.JPG
DSC02943.JPG
DSC02958.JPG

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

Δημοσίευση από Nidas » 27 Απρ 2006 00:31

merikes akoma :
Συνημμένα
DSC02959.JPG
DSC02954.JPG
DSC02955.JPG
DSC02957.JPG

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Αύγ 2006 02:48

Οι compact μηχανές είναι σαφώς πολύ αργές απέναντι σε reflex Dslr τρελλή διαφορά το θέμα είναι οτι αντε να κουβαλάς τετοιο τέρας στο παπάκι.. :)
ψάξε για prosumer..

Άβαταρ μέλους
luise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από luise » 26 Αύγ 2006 08:31

Οποιαδήποτε φωτογραφική με προτεραιότητα ταχύτητας κάνει τη δουλειά σου. Συμβουλή: αγόρασε μηχανή που προορίζεται για εξωτερικό και όχι για Ελλάδα (π.χ. Γερμανία ή Αμερική). Από το υλικό που έχω δει, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι για μας έρχονται με άλλες προδιαγραφές :x

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 26 Αύγ 2006 15:40

luise έγραψε:Οποιαδήποτε φωτογραφική με προτεραιότητα ταχύτητας κάνει τη δουλειά σου. Συμβουλή: αγόρασε μηχανή που προορίζεται για εξωτερικό και όχι για Ελλάδα (π.χ. Γερμανία ή Αμερική). Από το υλικό που έχω δει, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι για μας έρχονται με άλλες προδιαγραφές :x
Δεν υσχίει αυτό!
πάντως μπορείς να κανεις το εξής : να κλειδώνεις απο πριν την εστίαση πατώντας το κουμπί της λήψεις μεχρι την μεση :wink:

Άβαταρ μέλους
luise
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από luise » 26 Αύγ 2006 16:25

puntakias έγραψε:
luise έγραψε:Οποιαδήποτε φωτογραφική με προτεραιότητα ταχύτητας κάνει τη δουλειά σου. Συμβουλή: αγόρασε μηχανή που προορίζεται για εξωτερικό και όχι για Ελλάδα (π.χ. Γερμανία ή Αμερική). Από το υλικό που έχω δει, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι για μας έρχονται με άλλες προδιαγραφές :x
Δεν υσχίει αυτό!
πάντως μπορείς να κανεις το εξής : να κλειδώνεις απο πριν την εστίαση πατώντας το κουμπί της λήψεις μεχρι την μεση :wink:
Στη φωτογραφία με κίνηση, είτε εμείς κινούμαστε, είτε το αντικείμενο, είτε και οι δύο, η λύση είναι η μεγάλη ταχύτητα κλείστρου, συνήθως πάνω από 500 (αν και αυτό είναι σχετικό και έχει να κάνει με τις ταχύτητες που κινούμαστε). Αυτό που θέλουμε είναι να "παγώσουμε" το θέμα μας. Γιατί άλλο κουνημένη φωτογραφία και άλλο ανεστίαστη. Αν το θέμα που φωτογραφίζουμε δεν είναι στην περιοχή εστίασης της φωτογραφικής μας, τότε ναι, πρέπει να κλειδώσουμε την εστίαση για να μην βγει φλου, αλλά το ότι θα κλειδώσουμε την εστίαση δεν μας δίνει κανένα προτέρημα απέναντι στην αλλαγή σχετικής θέσης φωτογράφου και αντικειμένου, από τη στιγμή που ανοίγει το κλείστρο εως τη στιγμή που θα κλείσει (ή από τη στιγμή που θα ξεκινήσει να σκανάρει ο αισθητήρας, εως ότου θα τελειώσει, εφόσον μιλάμε για ψηφιακή). :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες