[Solved] γιατί linux;

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από devilfw » 25 Απρ 2006 17:19

ρε παιδια βοηθειστε με να καταλαβω.... Ακουω οτι τα λινουξ ειναι πολυ καλυτερα απο τα windows και πιο σταθερα και πιο ετσι και πιο αλλιως....
Εβαλα και γω να τα δω.... Το μοντεμ δε το αναγνωριζει,drivers δεν βρισκω,παιχνιδια δεν παιζουν αφου δεν υπαρχουν,προγραμματα δεν υπαρχουν .....τοτε ποιος ο λογος της υπαρξης τους;;;;;;;;;;;;Η απορια μου δεν ειναι σε ειρωνικο στυλακι ουτε τα υποτιμω αλλα πραγματικα σε τι οφελει καποιον να ασχοληθει με τα λινουξ;;;;;;;;;; :roll: :roll: :roll: :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 10 Δεκ 2008 10:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Απρ 2006 18:03

Αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς θα βρεις λύσεις. Ακόμα και παιχνίδια καλά θα βρεις και μάλιστα GPL (free). Την ίδια απορία είχα και εγώ πριν μερικά χρόνια αλλά μολονότι εξακολουθώ να χρησιμοποιώ windows (όπως η συντριπτική πλειοψηφία των home users) αναγνωρίζω ότι τα linux based systems έχουν άπειρες δυνατότητες, και κυρίως δυνατότητες που τους δίνεις ή αφαιρείς ο ίδιος. Όταν στήνεις κάτι σε linux προϋποθέτει ένα άλφα γνωστικό επίπεδο. Δεν είναι όλα "next-next-next". Όποιος έχει αυτό το γνωστικό επίπεδο θα ανταμειφθεί και από την αξιοπιστία και από την ταχύτητα. Μακάρι να το αποκτήσω κι εγώ και να στήσω κάποτε ένα τοπικό δίκτυο σε linux.

Από την άλλη, όταν μιλάμε για σοβαρούς servers η εικόνα αντιστρέφεται, μολονότι τελευταία τα windows έχουν κερδίσει έδαφος. Εδώ τα linux based συστήματα έχουν τεράστιο μερίδιο της παγκόσμιας αγοράς. Και τώρα στο freestuff που πατάς το "reply" σε linux είσαι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από EneMe » 25 Απρ 2006 18:15

Ξεκίνησε με το βασικότερο όλων: το όνομα!

Δεν είναι ΤΑ linux, είναι ΤΟ linux... που απλά κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις/διανομές... ;)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Απρ 2006 18:19

Και όλα μαζί τα linux distributions :) :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από devilfw » 25 Απρ 2006 19:55

μαλιστα.....αλλα συνεχιζω να εχω την ιδια απορια ρε παιδια......και μαλλον θα την εχω για αρκετο καιρο

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από agrippas » 26 Απρ 2006 00:23

Αυτά έλεγα κι εγώ την πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με το Linux γιατί είχα λάθος μυαλά. Μετά που έμαθα (διαβάζοντας, δοκιμάζοντας, δουλεύοντας) κατάλαβα πόσο ανώτερο και πιο όμορφο είναι και τα τελευταία χρόνια έχω Linux μόνο και δε δέχομαι κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από deninho » 26 Απρ 2006 02:15

Μαρέσει που είσαι δημοκρατικός... Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να τα βάλω στο παλιό μου pc, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πως θα μπω ως root ώστε να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών, και το παράτησα (ω, ναι ήταν πολύ σημαντικό να παίζει σωστά η κάρτα γραφικών μου, για εμένα) Θα δοκιμάσω ίσως με κάποια άλλη διανομή

liberostelios
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από liberostelios » 26 Απρ 2006 02:44

Ο λόγος που το Linux είναι τόσο γνωστό είναι ότι πρόκειται για μία επανάσταση που προχώρησε τόσο πολύ ώστε να μπορεί να μπει στον αν ανταγωνισμό έστω και με τα δειλά βήματα με τα οποία έχει μπει αυτή τη στιγμή.

Αν αναρωτιέσαι για ποιό λόγο θα βάλει κανείς linux τότε η απάντηση είναι: γιατί είναι δωρεάν, γρηγορότερο από τα windows, πολύ ασφαλέστερο από τα windows και με περισσότερες δυνατότητες από αυτά. Το τίμημα που πληρώνει, όμως, για να τα έχει αυτά είναι ότι πρέπει να ξέρεις για να ασχοληθείς.

Το Linux επαναφέρει τους υπολογιστές εκεί που βρίσκονταν πριν τα Windows: Για τους λίγους και αυτούς που ξέρουν. Δεν ήταν, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο cdhyper, next-next-next. Και επειδή, ακριβώς, δεν έιναι τόσο απλό και αυτοματοποιημένο όσο τα windows μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα και καλύτερα πράγματα από αυτά, αν ξέρεις. Αλλιώς, παραμένεις στα windows και τη μετριότητα. Δεν το λέω με την κακή έννοια. Αν δε θες κάτι καλύτερο δεν υπάρχει λόγος να κάθεσαι να στεναχωριέσαι και να ασχολείσαι με κάτι που δε σου αρέσει.

Όταν ασχοληθείς, θα καταλάβεις ότι είναι τρελό να πληρώνεις για ένα λειτουργικό που απαιτεί format κάθε ένα χρονικό διάστημα (κι αν αυτό νομίζεις ότι είναι μία διαδικασία που θα έπρεπε να γίνεται μάθε ότι είναι τελείως παράλογη απαίτηση για ένα σύστημα να βαραίνει τόσο πολύ που να χρειάζεται format).

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από id12586 » 26 Απρ 2006 14:22

deninho έγραψε:Μαρέσει που είσαι δημοκρατικός... Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να τα βάλω στο παλιό μου pc, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πως θα μπω ως root ώστε να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών, και το παράτησα (ω, ναι ήταν πολύ σημαντικό να παίζει σωστά η κάρτα γραφικών μου, για εμένα) Θα δοκιμάσω ίσως με κάποια άλλη διανομή
Console> su > και μετά βάζεις το pass του root

:wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από devilfw » 27 Απρ 2006 00:20

ναι ρε παιδια συμφωνω με ολα.....αλλα τελικα τι μπορω να κανω στο λινουξ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;χαχαχαχαχα
ειλικρινα δε καταλαβαινω!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από EneMe » 27 Απρ 2006 00:38

Aς το δούμε αλλιώς τότε...

Σε βάζω να καθήσεις σε έναν καινούργιο υπολογιστή με περασμένα τα windows και το office...

Tί μπορείς να κάνεις;

Άβαταρ μέλους
devilfw

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από devilfw » 27 Απρ 2006 02:14

να εγκαταστησω απειρα προγραμματα και παιχνιδια για να περναει η ωρα μου.και δε θα σπασω το κεφαλι μου για να περασω εναν driver.....

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από sibas » 27 Απρ 2006 02:24

Θα σου πω εγώ τη μπορείς να κάνεις με το Linux λίγο ποίο αναλυτικά,
(αν και στα είπαν είδη οι προηγούμενοι)
Ξεκίνησα πριν από περίπου 3 χρόνια με τα me, είχα (και έχω) την ασθένεια cybernetic, έτσι
τρωγόμουν να καταλάβω πως γίνονται όλα αυτά που έβλεπα, πως στήνονται, πως ρυθμίζονται διάφορα προγράμματα κλπ.
Το πρώτο πράγμα που ήθελα τότε να κάνω ήταν να μάθω να κατασκευάζω παιχνίδια, και εδώ στο fs
έκανα τις πρώτες μου δειλές ερωτήσεις, βλέπε http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=3316
Έτσι ψάχνοντας ανακάλυψα ότι χρειαζόμουν ένα σωρό λεφτά για να πάρω προγράμματα που με ενδιέφεραν να μάθω,
πχ Visual Basic, macromedia dreamwaver, flash, πρόγραμμα για server στα windows, η κάποιο καλό ftp,
και αρκετά άλλα, …πολλά λεφτά φιλαράκο για να κάνεις απλά το χόμπι σου.
Και έτσι (πάντα ψάχνοντας) είδα ότι μπορώ με το Linux να τα έχω όλα με ελάχιστα λεφτά.
Φυσικά πάλι έσκασα λεφτά σε βιβλία , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Το αποτέλεσμα για μένα εφόσον αποφάσισα να ασχοληθώ με το Linux είναι να έχω μάθει περισσότερα πράγματα από το να πήγαινα σε κάποια σχολή, να έχω λύσει πολλές από τις απορίες μου, (ναι μπορώ να κάνω επιτέλους απλά games) μέχρι και μικρά tutorials έγραψα πάνω στο api που ασχολήθηκα, να έχω στήσει ένα μικρό δίκτυο με apache, proxy, ircd, καμία 10 robot (για κάθε είδους απαιτήσεων σε chat) server για streaming media, και τώρα ετοιμάζομαι να μάθω να στήσω web mail…
Και φυσικά θα συνεχίσω με πολλά άλλα.
Όχι δεν είμαι expert, δεν έχω τελειώσει κάποια σχολή, ένας απλός χρήστης είμαι που απλά με φωτίσανε να αλλάξω λειτουργικό.

PS: Και όσο για το σπάσιμο του κεφαλιού για έναν driver είναι να μην σου τύχη η πατάτα στα m$.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από deninho » 27 Απρ 2006 03:30

Βασικά, το Linux είναι για όποιον θέλει να παιδευτεί, ενώ τα windows είναι για όποιον θέλει να ξοδευτει, σωστά;;;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] γιατί linux;

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Απρ 2006 04:40

Όχι. Είναι καί τα δύο για να προσφέρουν λύσεις. Μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα και στα 2 με ελάχιστες διαφορές στον τρόπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες