Πειραματικό project - Αναζητείται συνεργάτης

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 15 Δεκ 2002 15:58

Κάθε web site έχει κάποια επισκεψιμότητα που προκύπτει από τα στατιστικά του. Όμως κάθε webmaster χρησιμοποιεί διαφορετικό πρόγραμμα στατιστικών με διαφορετικές ρυθμίσεις και έτσι δεν υπάρχει μια κοινή βάση/πλατφόρμα, ένα στάνταρ δηλαδή βάση του οποίου θα μπορούσαν να συγκριθούν τα web sites για την επισκεψιμότητά τους.
Όπως έχει γίνει με την τηλεόραση που μια εταιρία μετράει την τηλεθέαση για όλα τα κανάλια, έτσι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια εταιρία, ένα site στην προκειμένη περίπτωση που θα αναλάμβανε με κοινά πρότυπα και ακολουθώντας τα διεθνή πρότυπα του οργανισμού ΙΕΕΕ, να μετράει τα στατιστικά όλων των sites. Σε πρώτη φάση αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει σε Εθνικό επίπεδο μετρώντας τα στατιστικά για το Ελληνικό διαδίκτυο.
Αν κάποιον τον ενδιαφέρει η πρόκληση αυτή, τότε μπορούμε εδώ να το συζητήσουμε ως open project και ίσως και να ξεκινήσουμε την υλοποίησή του. :hammer:

Άβαταρ μέλους
slimmybaddog
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από slimmybaddog » 22 Ιαν 2003 17:30

Axmmm.... Ego ean boro na voithiso se kati ime mesa ...
Boris na pareis ena webliser vevea kai na to diamorfosis allios ... Alla prepei na vreis katarxas ena trelameno liuxa , ena poromeno me themata mysql kirios. Den nomizo oti xriazese kati pio periploko ...

Afta.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 12 Φεβ 2003 20:38

Mixalio, kane epanemfanisi gia na sizitisoume oxi mono epi tou sigekrimenou thematos, ala ke enos alou quality project.
:hammer:

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 12 Φεβ 2003 20:42

telxina έγραψε:Mixalio, kane epanemfanisi gia na sizitisoume oxi mono epi tou sigekrimenou thematos, ala ke enos alou quality project.
:hammer:
Ήμουν στο μονομάχο σήμερα με είδες; :pint:
Ακούει, πες μου για πειραματικό έργο.

Άβαταρ μέλους
Morrison

Δημοσίευση από Morrison » 13 Φεβ 2003 04:34

Ξέρω οτι υπάρχουν διαφορες εφαρμογές μετρησης επισκεψιμότητας...μονο που είναι πανακριβες.Μ ενδιαφέρει το θέμα απο την στατιστική του πλευρα...πιστεύω οτι μπορώ να σε βοηθήσω.Περιμένω νέα... :hammer:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Φεβ 2003 15:31

Apo tin empeiria mou sas leo oti ta pio aksiopista statistika einai auta pou analioun ta logs tou apache locally ston idio ton server. Pio antikeimenika den ginetai!

tora ta dorean remotely hosted statistika den einai kai toso aksiopista. Epipleon ta perissotera apo auta metroun mono mia selida.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 13 Φεβ 2003 16:43

Dr_Michael ενδιαφέρον η ιδέα για ένα τέτοιο project....
Αν θες πες μου περισσότερες λεπτομερίες μέσω email η PM...

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 09 Μαρ 2003 19:51

Μιχάλη, κι εγώ θα μπορούσα να σε βοηθήσω...

Γνωρίζω την αγορά και τα στάνταρτς της Γερμανίας καθώς και το μπάχαλο, δυστυχώς, που επικρατεί ... στο Ελλάντα. Εκτός αυτού ... η ανάλυση των logfiles είναι ... η δουλειά μου!

Κάποτε θα πρέπει επιτέλους να ενηλικιωθεί ΚΑΙ ο ελληνικός κυβερνοχώρος και δεν έχω παρα να επικρωτήσω την πρωτοβουλία σου, η οποία είναι 'ενα ακόμη βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση...!

Φιλικά
Nestor

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 10 Μαρ 2003 02:07

Nestor έγραψε:Μιχάλη, κι εγώ θα μπορούσα να σε βοηθήσω...

Γνωρίζω την αγορά και τα στάνταρτς της Γερμανίας καθώς και το μπάχαλο, δυστυχώς, που επικρατεί ... στο Ελλάντα. Εκτός αυτού ... η ανάλυση των logfiles είναι ... η δουλειά μου!

Κάποτε θα πρέπει επιτέλους να ενηλικιωθεί ΚΑΙ ο ελληνικός κυβερνοχώρος και δεν έχω παρα να επικρωτήσω την πρωτοβουλία σου, η οποία είναι 'ενα ακόμη βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση...!

Φιλικά
Nestor
Σε ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους όσους ανταποκρίθηκαν. Δεν γνωρίζω όμως ποιο είναι το πρώτο μας βήμα. Ίσως εσύ Νέστωρ να έχεις να προτείνεις κάτι.

Nestor

Δημοσίευση από Nestor » 11 Μαρ 2003 11:40

Ενα τέτοιο project θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί από την ευρωπαική Ένωση... Το κακό είναι ότι η υποβολή δικαιολογητικών+αιτήσεων θα έπρεπε να γίνει μέχρι ... την ερχόμενη εβδομάδα (Πρόγραμμα χρήσης και μετάδωσης πληροφοριών σε ηλεκτρονική μορφή)
...................
Για να επιστρέψω ομως...

Αν κατάλαβα καλά, η ιδέα είναι (τουλάχιστον έτσι κάπως το φαντάζομαι εγώ), να γίνει μία πλατφόρμα,
όπου θα μπορεί ο Χ-Webmaster ή χρήστης, να ενημερωθεί για το
- τι στατιστικά καταγράφονται και πώς/πού
- τι σημαίνουν οι διάφορες ορολογίες (hits, visits, pageviews, κλπ.)
- τι ενδιαφέρει συγκεκριμένες ομάδες
(error-logs τον Webmaster, pageviews+Clickthrough τον διαφημιστή κλπ)
- πώς μπορεί κανείς να καταγράψει δικά του στατιστικα εκτός των
στάνταρτ logfiles (π.χ banner-impressions και Clickthrough)
κλπ, κλπ....

Πρωταρχική θα ήταν και η προσπάθεια διαμόρφωσης μιας κοινής ορολογίας
- Τι θα έπρεπε να λέμε, όταν αναφερόμαστε σε επισκέπτες? hits? visits?

Από κει και πέρα...
η παροχή κάποιων downloads (free ή trial)
(δώσε στον έλληνα download και πάρτου την ψυχή!!!)

Αλλά σαν ... τελείωμα θα έβλεπα το εξής:
Θέλει κάποιος υπεύθυνη αξιολόγηση της σελίδας του?
Θα έρχεται στο ... www.pws-tha-to-lene---.gr και θα ζητάει έγκυρη και αξιόπιστη ανάλυση των στατιστικών του....

'Αν το φαντάζεσαι κάπως ετσι ..... ίσως βρήκες ήδη έναν ... ομο-ιδεάτη...

:wink:

Φιλικά
Νέστωρ

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 27 Ιούλ 2004 17:20

Ξαναφέρνω στην επιφάνεια το θέμα και προτείνω:
Τη δημιουργία μιας πύλης (portal) όπου οι ενδιαφερόμενοι webmasters θα κάνουν submit το site τους, επιτρέποντας με κάποιο τρόπο (συζητάμε πώς γίνεται αυτό τεχνικά), στα bots του portal/οργανισμού, να έχει άμεση πρόσβαση στα logs του apache σχετικά με την επισκεψιμότητα του εκάστοτε site.
Αποθηκεύει τα δεδομένα για κάθε site, τα ανανεώνει κατά τακτά χρονικά διαστήματα και τα προβάλλει με διάφορες μορφές και συγκριτικές σελίδες.
Μπορούμε να ζητήσουμε είτε τη συνεισφορά του ΙΑΒ, είτε του ADMAN της Phaistos...

Άβαταρ μέλους
incurable

Δημοσίευση από incurable » 19 Αύγ 2004 11:23

Εχω την κακιά υποψία οτι με αυτών των τρόπο, δύσκολα θα μπορέσεις να συνυπολογίσεις και σελίδες οπος το in.gr ή το otenet.gr. Νομίζω οτι πρέπει να γίνουν τα πάνδινα ώστε να μην καταλήξει η προσπάθεια σου σε χώρο διαφήμησης, αλλα σε κατι πραγματικά αντιπροσοπευτικό του Ελ. Internet.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης