Πρόβλημα με το dvd-rw κατά την εγγραφη dvd!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
contravener

Δημοσίευση από contravener » 30 Απρ 2006 02:18

Γεια σας. Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την εγγραφή dvd στο nero. Όταν πάω να γράψω , η χρήση του επεξεργαστή ανεβαίνει αμέσως 100% , δεν μπορώ να κάνω άλλη εργασία παράλληλα, το buffer ανεβοκατεβαίνει σαν τρελό, και το πιο κουφό είναι ότι μόλις το γράψει και βγω απο το πρόγραμμα, η χρήση παραμένει 100% και δεν πέφτει με τπτ,με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση ή αναμονή και ξανά login!
Από ότι είδα , η διεργασία System χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή και δεν τερματίζει με τπτ γιατί φυσικά είναι διεργασία συστήματος(crusial)!

Πιστεύω πως φταίει το dvd και τα master/slave, αλλά όταν τα έφτιαξα κατάλληλα(πριν τα είχα να μπαίνουν αυτόματα από το bios)δεν άλλαξε κάτι. Ιός ή κάτι άλλο δεν παίζει μάλλον γιατί έχω κάνει ελέγχους με antivirus/antispyware (εξάλλου ποιος ιός εκτελείται όταν πας να γράψεις dvd!).

Τι μπορεί να φταίει;

Όταν γράφω cd με ένα Plextor cd-writer όλα καλά,το dvd-rw (NEC 3520A) κολλάει .

Το nec είναι secondary master Και το plextor secondary slave.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Απρ 2006 02:27

Μήπως είναι System Idle Process? Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, κάποτε, αλλά δεν θυμάμαι πως το έλυσα. Άμα μου ερθει καμιά αναλαμπή, θα σου πω

Άβαταρ μέλους
contravener

Δημοσίευση από contravener » 30 Απρ 2006 12:39

ναι αυτή είναι. Συνεχεια δείχνει να κάνει χρήση 100% , αλλά μόλις γράφω δισκάκι , κολλάει ο υπολογιστής.
Κάνε καμμιά προσπάθεια να θυμηθείς γιατί θέλω να γράψω γύρω στα 20 dvd και από εκεί που έκανα 10 λεπτά το ένα τώρα κάνω 40!

Σ'ευχαριστώ :)

Άβαταρ μέλους
contravener

Δημοσίευση από contravener » 01 Μάιος 2006 02:16

λοιπόν έφταιγε το DMA,είχε κατά περίεργο τρόπο γυρίσει σε PIO mode από μόνο του :roll: και σερνοταν όλος ο υπολογιστής.
Τώρα όμως όλα οκ :kaloe:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Μάιος 2006 18:08

αυτό το παθαίνει, εαν σε κάποια εγγραφή, παρουσιάσει προβλήματα στη μεταφορά δεδομένων. Τότε το αλλάζει στο σαφώς πιο αργό, αλλά και πιο ασφαλές για μετάδοση δεδομένων PIO Mode

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης