[Solved] εχει κανεις ιδεα;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Μάιος 2006 13:08

και συ εισαι σωστος φιλε μου spookyb52 και ολοι εχετε μια λογικη και στεκουν αυτα που λετε και με κανετε να χασω κι αλλο τη μπαλα χαχαχαχαχαχα. απο τη στιγμη ομως που η εταιρεια σου δινει πχ 3 χρονια εγγυηση και την λειτουργεια του υλικου της και σου χαλαει δε πρεπει να σου δωσει το ολοιδιο υλικο; και αν δεν εχει να σου δωσει καποιο αλλο αλλα με την ιδια ακριβως αξια και ας ειναι και καλυτερο; εμενα τι με νοιαζει αν μεταβαλοντε οι τιμες ανα μερα και αν δε τουσ συμφερει; να μη χαλουσε! λεω εγω........ μπορει και να σκεφτομαι λαθος ,δε ξερω

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Μάιος 2006 13:20

cordis αυτο του το ειπα αλλα μου το ξεκαθαρισε πως δε γινεταο και το πιστευω και γω

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 05 Μάιος 2006 16:18

devilfw έγραψε:απο τη στιγμη ομως που η εταιρεια σου δινει πχ 3 χρονια εγγυηση και την λειτουργεια του υλικου της και σου χαλαει δε πρεπει να σου δωσει το ολοιδιο υλικο; και αν δεν εχει να σου δωσει καποιο αλλο αλλα με την ιδια ακριβως αξια και ας ειναι και καλυτερο;
κόιταξε όμως και το παράλογο.

Σου χάλασε πχ η cpu. Έχει εγγύηση οπότε την πάς στο κατάστημα. Ο 2800 δέν υπάρχει σε stock και το κατάστημα στον αλλάζει πχ με έναν Amd 64 4400 dual. :o Δηλαδή η επιλογή σου είναι ανάμεσα σε ένα παλιό επεξεργαστή στην περίπτωση που υπάρχει σε stock και σέ ένα νέο ισχυρό.. Δέν είναι λογικό :wink:

Οι τιμές μεταβάλλονται και κατά συνθήκη στο hardware μειώνονται. Κάποια στιγμή λοιπον το κατάστημα πούλαγε τον 2800 για πχ 80 ευρώ. Εσύ μπορεί να τον πήρες, άς πούμε, 300 ευρώ αλλά κάποια στιγμή κόστιζε καινούργιος πολύ λιγότερο. Άν τώρα το κατάστημα σου δώσει 80 ευρώ εσύ θα μπορείς να αγοράσεις μα cpu παραπλήσιας απόδοσης, στην χειρότερη περίπτωση. Δηλαδή δέν θα βγείς χαμένος. Άν όμως σου δώσει 300 ευρώ, όσα δηλαδή έδωσες για την αρχική αγορά εσύ θα πάρεις και cpu (που δέν θα υπολείπεται αυτής που είχες) + μητρική + μνήμες + τροφοδοτικό. :lol: Δέν έχω ακούσει ποτέ να δίνουν ολόκληρο το ποσό άν δέν έχουν κάτι σε stock και μου φάινεται απόλυτα λογικό. :)
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Μάιος 2006 18:12

devilfw έγραψε:cordis αυτο του το ειπα αλλα μου το ξεκαθαρισε πως δε γινεταο και το πιστευω και γω
Δεν είμαι σίγουρος (όπως όλοι οι Έλληνες :hammer: :kaloe: ) αλλά αυτό γίνεται.

Σε άλλο φόρουμ σε ανάλογη περίσταση είχαν δωθεί, αν θυμάμαι σωστά, κείμενα κλπ που λένε ότι είναι υποχρεωμένοι να σου επιστρέψουν τα χρήματα σου αν το θες.

Απλά 'πέρασε' στην αγορά το 'δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων' και τα γίδια οι Έλληνες το έχουν χάψει κανονικά.

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω αλλά καλό είναι να πάρεις σε ένα Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών να σου πουν ακριβώς τι παίζει.
Τα δικαιώματα σου σαν καταναλωτής και τις υποχρεώσεις σου.

Έτσι πας με τσαμπουκά και αν σου πει μ******ς ο πωλητής, του φωνάζεις με αγριεμένο ύφος (έτσι θέλουμε οι Έλληνες τι να κάνουμε :hammer: :P ) τον υπεύθυνο του καταστήματος και πολύ απλά δεν του αφήνεις περιθώριο να σου πει τίποτα.

Του λες τι θες βάση των δικαιωμάτων του, χτυπάς και κάνα χέρι στο τραπέζι, του δείχνεις και κάνα κασσετοφωνάκι (και καλά ότι θα πας στα ΜΜΕ) και το τελευταίο που θα θέλει, είναι δυσφήμιση.

Προτιμάει να σου δώσει αυτό που πραγματικά δικαιούσαι παρά να δυσφημιστεί.

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.kep.gov.gr/
(Μπορεί να έχει και πληροφορίες για αυτό που θες και να του δώσεις και λινκς επιτόπου. Αν σου πει και ιστορίες για το ότι το site μπορεί να λέει ότι θέλει... τότε πρέπει να τον βγάλεις στα ΜΜΕ :D θα τα θέλει ο κώλος του :P )

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 09 Μάιος 2006 22:23

και ξερεις δε μου ειναι καθολου δυσκολο να τον βγαλω στα ΜΜΕ γιατι σε ΜΜΕ εργαζομαι.....χαχαχαχαχα ευχαριστω παιδια

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης