Ασύρματα μπερδέματα...

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nikolakis2

Ασύρματα μπερδέματα...

Δημοσίευση από nikolakis2 » 03 Μάιος 2006 11:23

Καλημέρα παιδιά,

Καλώς σας βρήκα :) Αν και φανατικός επισκέπτης σας εδώ και μήνες, μόλις σήμερα αποφάσισα να εγγραφώ.
Έχω εντυπωσιαστεί από το υψηλό επίπεδο των συζητήσεων και από την ποικιλία γνώσεων που προσφέρεται με απλοχεριά σε όλα τα μέλη σας.
Θέλω να ζητήσω την άποψή σας πάνω σε ένα θέμα.

Στην περιοχή μου, που βρίσκεται εκτός Αττικής, προσπαθούμε να στηρίξουμε ένα ασύρματο δίκτυο. Στην περιοχή μας λειτουργεί και ένας τύπος που προσφέρει υπηρεσίες πρόσβασης στο Διαδίκτυο μέσω ασύρματου δικτύου έναντι αμοιβής, πράγμα εντελώς παράνομο. Εμείς, αν και γνωρίζαμε την δραστηριότητά του, προσπαθήσαμε να συνεργαστούμε μαζί του. Εισπράξαμε χλεύη, ελεινή συμπεριφορά, μια κατάσταση που δεν θα την φανταζόμασταν ποτέ.

Δυστυχώς τύποι σαν και αυτόν, τα γνωστά λαμόγια, τείνουν να επιπλέουν σήμερα. Η συμπεριφορά του με αγανάκτησε. Δεν υπάρχουν περιθώρια διαλόγου και συνεργασίας μαζί του. Για να μην σας πω ότι υποπτευόμαστε, για να μην πω ότι είμαστε σίγουροι, ότι κάνει δολιοφθορές στις κεραίες που στήνουν τα παιδιά.

Θέλω να μου πείτε ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να μάθουν οι υπεύθυνοι τις παράνομες δραστηριότητές του. Να απευθυνθώ στον ADSL provider του (ξέρω ποιος είναι), να απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ; Τι στοιχεία να συγκεντρώσω για να τους διευκολύνω;

Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να σας πω για ποια περιοχή πρόκειται. Είμαι πρόθυμος όμως την οποιαδήποτε καταγγελία κάνω να την κάνω επώνυμα.

Θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας

Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ασύρματα μπερδέματα...

Δημοσίευση από EneMe » 03 Μάιος 2006 12:58

To να πουλά internet μέσω wireless δεν είναι παράνομο ακριβώς...

To να πουλά κάτι όμως (άσχετα με τον τρόπο) χωρίς να κόβει τομολόγια, αποδείξεις... Αυτό είναι το παράνομο!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Ασύρματα μπερδέματα...

Δημοσίευση από id12586 » 03 Μάιος 2006 13:46

Καταρχήν καλως ήρθες στο forum, Νικόλα.

Σωστή η παρατήρηση του Δημήτρη. Απο εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις. Ξέρεις αν κόβει τιμολόγια/αποδείξεις ή είναι απλώς "στον αέρα" στημένο? :wink:

Πίστεύω ότι ο Cha0s θα μας δώσει τα lights του :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

nikolakis2

Ασύρματα μπερδέματα...

Δημοσίευση από nikolakis2 » 03 Μάιος 2006 18:35

σιγά μην κόβει και αποδείξεις :D

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Ασύρματα μπερδέματα...

Δημοσίευση από gaucho » 04 Μάιος 2006 10:29

Ti doulia tou kanei o tipos. Esi ti tha kerdiseis? Exeis oikonomiko ofelos? Malon oxi. Mporeis omws na kiraksis an einai nomimos pros tin eforia kai na ton piasis na kanei doliofthora sti kerea sou

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες