Serial Drivers

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
mummy

Serial Drivers

Δημοσίευση από mummy » 05 Μάιος 2006 18:02

Γεία σας

Έχω μια συσκευή που συνδέετε σειρικά στον υπολογιστή.Θα ήθελα να φτιάξω καποιούς drivers ώστε να μπορεί να επικοινωνεί η συσκευή με τον υπολογιστή. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως θα μπορούσα να καταφέρω κάτι τέτοιο ; Ειναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω τίποτα με το θέμα αυτό.

Thanks

puppetmaster

Serial Drivers

Δημοσίευση από puppetmaster » 16 Ιούλ 2007 19:49

δεν έχω links για να σου δείξω, αλλά μπορώ να σου πω πως το αυτό που πρέπει να κάνεις
είναι να βρεις το path για την θυρα στην οποία το συνδέεις και να την ανοίξεις σαν αρχείο με τα input/output χαμηλού επιπέδου. (read, write, open, close .....)

ΠΡΟΣΟΧΗ: η open δεν είναι ίδια με την fopen κτλ.....

Ελπίζω να σε βοηθά αυτό.
το ninjitsu είναι σαν το σουβλάκι!
αξίζει ότι είναι απο μέσα!
-Δάσκαλος Σοφ-

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Serial Drivers

Δημοσίευση από soteres2002 » 17 Ιούλ 2007 05:45

to na anoikseis ena file descriptor gia na epikoinoniseis me mia siskebi proipothetei oti iparxei kai driver gia tis basikes leithourgies anagnosis, egrafis i apoiasdipote allis leitourgias. Sinithos oi epiprosthetes leutourgies ginontai meso elegxou rois me fcntl().

opote ena aplo open() stin siskebi den kanei tpt, an den iparxei kapoios controller gia to kanali epikoinonias.

puppetmaster

Serial Drivers

Δημοσίευση από puppetmaster » 22 Ιούλ 2007 22:42

κοίτα στα *nix λειτουργικά όπως έχω διαβάσει είτε ανοίξεις ένα txt αρχείο, είτε μία συσκευή
δεν έχει καμμία σημασία. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτό το θέμα αλλά πίστευα ότι στην C θα ισχύει το ίδιο.

PS. Soteres2002 μήπως μπορείς να μου προτείνεις κανένα καλό βιβλίο για τον προγραμματισμό drivers??? Θα το εκτιμούσα

Ευχαριστώ
-Δάσκαλος Σοφ-

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Serial Drivers

Δημοσίευση από soteres2002 » 23 Ιούλ 2007 02:22

nai, otidipote allilepidras me to Unix gia I/O einai meso arxeion. Eite prokeitai gia apla text files, binary files, eite siskebes.

Boro na sou proteino 3 poli kala biblia, ta opoia exo diabasei ego:
a) Beginning Linux Programming 3rd Edition ton Neil Matthew and Richard Stones, Wrox Press
Se auto peran tis kalipsis oson afora anaptiksi odigon siskebon, perigrafontai kai diafora alla themata se arketa eos poli proxorimeno epipedo kai pou sigoura tha sou fanoun poli endiaferonta/xrisima/anagkaia: BSD sockets (networking code), Databases (MySQL), GTK, I/O kai enhanced I/O (named pipes ktl).
b) Linux Device Drivers, Third Edition (boreis na deis mia parousiasi edo: http://www.oreilly.com/catalog/linuxdrive3/). Auto einai ena poli kalo biblio, aksizei ta lefta tou.
c) to klassiko kai ogodestato Advanced Programming in the Unix Environment tou Stevens Rago, pou tha se sintrofebei panta se oti kaneis pano sto Unix. Iparxoun sigkriseis/anafores gia to Linux/Solaris ktl.

Se proetoimazo oti an thes pragmatika na matheis tin diadikasia sigrafis drivers kai na eisai se thesi na grafeis tetoious, thelei skliri meleti, mias kai ta biblia auta einai ligo ogodestata kai i ili tous afomoiontai osakis diskola. Sigoura thes polles ores dokimon se kapoio Linux sistima.

Ta biblia auta sou eksigoun pos na grapseis drivers, oxi pos na allilepidras esi me tis siskebes tou dikou sou sistimatos. An theleis apla na diabazeis px tracks apo ena CDROM ktl, kalitera na meletiseis egxeiridia pou aforoun ta APIs opos cdio, sto tldp.org kai genikos google it. Tote den tha xreiastei na iposteis olon auton ton tzertzele ton 3 biblion. :-)

Auta boreis na ta breis meso tou bibliopoliou papasotiriou. Episkepsou to site tous www.papasotiriou.gr gia na deis times.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Serial Drivers

Δημοσίευση από xultimatex » 23 Ιούλ 2007 03:36

To a) είναι πόσο beginning είναι;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

puppetmaster

Serial Drivers

Δημοσίευση από puppetmaster » 23 Ιούλ 2007 16:02

ευχαριστώ πολύ soteres2002...

Θέλω να μάθω σε βάθος πως να προγραμματίζω εφαρμογές low-level.

Όχι απλά να τις χρησιμοποιώ.
-Δάσκαλος Σοφ-

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Serial Drivers

Δημοσίευση από soteres2002 » 24 Ιούλ 2007 14:07

xultimatex έγραψε:To a) είναι πόσο beginning είναι;
den einai kai poli beginning. i alithia einai oti kanei mia poli advanced kai arketa pliri eisagogi me working sample code gia to Linux. Pantos kaliptei polla zitimata gia anaptiksi sto Linux opos multithreading, GTK ktl. Episis sto proto kefalaio kanei mia ekteni kai arketa pliri anafora se shell scripting.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης