Γιατι γουσταρετε που ειστε ΕΛΛΗΝΕΣ?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 13 Μάιος 2006 10:24

misato αν έγραφες Ελληνικά με Ελληνικά γράμματα θα ήταν καλύτερα....

1)Σιγά μην ασχοληθεί η τροχαία μ'εσένα που πέταξες κάτω το χαρτί απο την μπουγάτσα.Αν το κάνει θ'αρχίσεις τα παρακάλια και θα τον προσκυνάς σαν μουσουλμάνος...Όπως συμβαίνει και με τις αφαιρέσεις πινακίδων.Παρκάρουν παράνομα,και μόλις βλέπουν την τροχαία "σάς παρακαλώ,μόλις έφευγα,η γυναίκα μου/μανα μου κλπ ειναι άρωστη "κλπ κλπ

2)Ναι πολλοί δεν είναι Έλληνες επιστήμονες,αλλά είχαν καθηγητές Έλληνες...

3) Για να σε κοιτάζει ο "man" (Ελληνική λέξη δεν υπάρχει γι'αυτό;Ή μήπως ήταν το γνωστό...φορτηγο;) δύο περιπτώσεις υπάρχουν: α)Να είσαι πολύ όμορφη! β)Να μην περίμενε-για κάποιο λόγο-απο εσένα να παραχωρήσεις τη θέση σου.

Πάντως διακρίνω στα γραφόμενά σου-που διάβασα με ιδιαίτερη δυσκολία ομολογουμένως...-μια απέχθεια στο "Ελληνικό"....

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 13 Μάιος 2006 14:54

RE PAIDIA TO 8EMA EINAI: GIATI GOYSTARETE POU EISTE ELLHNES?!!!! :roll: :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 14 Μάιος 2006 15:24

aguila21 έγραψε:misato αν έγραφες Ελληνικά με Ελληνικά γράμματα θα ήταν καλύτερα....

1)Σιγά μην ασχοληθεί η τροχαία μ'εσένα που πέταξες κάτω το χαρτί απο την μπουγάτσα.Αν το κάνει θ'αρχίσεις τα παρακάλια και θα τον προσκυνάς σαν μουσουλμάνος...Όπως συμβαίνει και με τις αφαιρέσεις πινακίδων.Παρκάρουν παράνομα,και μόλις βλέπουν την τροχαία "σάς παρακαλώ,μόλις έφευγα,η γυναίκα μου/μανα μου κλπ ειναι άρωστη "κλπ κλπ

2)Ναι πολλοί δεν είναι Έλληνες επιστήμονες,αλλά είχαν καθηγητές Έλληνες...

3) Για να σε κοιτάζει ο "man" (Ελληνική λέξη δεν υπάρχει γι'αυτό;Ή μήπως ήταν το γνωστό...φορτηγο;) δύο περιπτώσεις υπάρχουν: α)Να είσαι πολύ όμορφη! β)Να μην περίμενε-για κάποιο λόγο-απο εσένα να παραχωρήσεις τη θέση σου.

Πάντως διακρίνω στα γραφόμενά σου-που διάβασα με ιδιαίτερη δυσκολία ομολογουμένως...-μια απέχθεια στο "Ελληνικό"....

Άντε και «Ελληνικά» για να μην δυσκολεύω τους Forumites στην ανάγνωση.

Α) aguila21 εάν ο καθένας έκανε σωστά την δουλειά του σε αυτή τη χώρα θα ήμασταν αιώνες μπροστά! Δεν προσκυνώ κανέναν και δεν μπορείς να με κρίνεις από την στιγμή που δεν γνωρίζεις πως συμπεριφέρομαι ως πολίτης στο κοινωνικό σύνολο! Δεν νομίζω ότι θα πάθει κανένας τίποτα εάν α) αντί να πετάξει το σκουπίδι στο δρόμο το πετάξει στο καλαθάκι β) βάλει την ζώνη στο αυτοκίνητο (που μην μου πει κανείς ότι είναι φοβερή διαδικασία) και σέβεται τον ΚΟΚ γ) έχει μια μικρή σακουλίτσα και μαζέψει τα περιττώματα του σκύλου του όταν το βγάζει βόλτα κ.λ.π.

Β) εκτός από τον man (δηλαδή αν τον πω ο κύριος στο super θα το καταλάβεις καλύτερα?) εάν φορέσεις ζώνη στο ταξί η πρώτη ερώτηση που θα σου κάνουν θα είναι ‘είσαι από εξωτερικό;’ (πάντα προσωπική εμπειρία) α) δεν είμαι όμορφη β) φυσικά και δεν το περίμενε ο άνθρωπος (να δώσω την θέση) όχι απλά από εμένα αλλά γενικά από οποιονδήποτε!

Γ) όπως έγραψα και ποιο πάνω η Ελλάδα είναι μια πολύ όμορφη χώρα αυτό δεν σημαίνει ότι οι κάτοικοι είναι όμορφοι (δεν εννοώ εξωτερικά) και ότι κάποτε εδώ ανθούσε ο πολιτισμός δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να επαναπαυτούμε πάνω σε αυτό και να κάνουμε τα χειρότερα για εμάς τους ίδιους!!!!! :wink:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 14 Μάιος 2006 18:35

GasLei έγραψε:RE PAIDIA TO 8EMA EINAI: GIATI GOYSTARETE POU EISTE ELLHNES?!!!! :roll: :hammer:
Γουστάρουνε, διότι είναι βαριά η γκλίτσα του Αμερικανοτσολιά,
που λέει και ο άλλος.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 19 Μάιος 2006 05:48

fmayakos έγραψε:
pitsounaki έγραψε:
fmayakos έγραψε:Ας αποφύγω τα κλισέ του στυλ "όποιος κοιμάται πατριώτης
, ξυπνάει φασίστας" και ας αρκεστώ στην εξής ερώτηση:
Όσοι δεν γουστάρουμε που είμαστε Ελληνες, μπορούμε να
απαντήσουμε ή θα σας χαλάσουμε την έπαρση;
Για πες να μαθουμε !!!!!!! :hammer:
Λοιπόν, δεν μ' αρέσει που είμαι Έλληνας γιατί καθημερινά έχω να κάνω με Έλληνες... Έλληνες που όταν μιλάνε για τους ξένους λένε "Όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες, αυτοί κρέμονταν από τα δέντρα" κι ας μην ξέρουν καθόλου ιστορία, κι ας ξεχνάν ότι αν η σπουδαία και τρομερή ελληνική φυλή ήταν ποτέ τόσο σπουδαία τώρα που οι "ξένοι" πάνε στο φεγγάρι, εμείς δεν θα τελειώναμε απλώς το μετρό!
Έλληνες που τους ακούς να κρίνουν όλο τον κόσμο και να λένε "Στην Γερμανία άμα κάνεις αυτό, θα φας πρόστιμο 1000 ευρώ", και 100 μέτρα πιο κάτω αδειάζουν το κουτί των τσιγάρων και το πετάνε μπροστά σου.
Έλληνες που σου κλέβουν τη σειρά στο σουπερ μάρκετ. Έλληνες που όλοι ξέρουν να οδηγάνε κι όμως έχουμε τόσα πολλά ατυχήματα. Έλληνες που είναι ρατσιστές και πιστεύουν ότι οι Αλβανοί είναι κλέφτες. Έλληνες με μηχανάκι με τρύπια εξάτμιση που απλώς θέλουν να ενοχλούν. Έλληνες με το νιτρομπουκαλίστικο διαστημο-αυτοκίνητό τους να κάνουν κωλιές σε στενά της πόλης και το παράθυρο τέρμα ανοιχτό και τα σωθικά σου να τρέμουν από τα μπάσα του Πετρέλη που γκαρίζει από τα ηχεία συναυλιών που έχουν ενσωματώσει στο σκάφος τους. Έλληνες που δεν έχουν κάποιο λόγο, όμως χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς τις ώρες αιχμής για βόλτα. Έλληνες που νομίζουν ότι η γενιά τους είναι η καλύτερη απ' όλες και λένε ότι τα ίδια τους τα παιδιά είναι αχάριστα (οι γονείς μας δεν είχαν υπολογιστές, οι γονείς τους δεν είχαν να φάνε, οι γονεις των γονιών τους είχαν Γερμανούς, οι γονείς των παππούδων τους είχαν Τουρκοκρατία). Έλληνες που παραπονιούνται για το δημόσιο όμως θα κάνουν τα πάντα να μπει το άχρηστο αμόρφωτο παιδί τους σε μία θέση. Έλληνες που τα παιδιά τους είναι έξυπνα αλλά βαριούνται να διαβάσουν. Έλληνες που μιλάνε μόνο για όσα πράγματα δεν ξέρουν. Έλληνες με προκαταλήψεις. Έλληνες που χαίρουν άκρας υγείας κι όμως παίρνουν επιδόματα αναπηρίας. Έλληνες που δεν μπορούν να διανοηθούν ότι κάποιοι δεν διασκεδάζουν με τον Σφιακανάκη κι ότι προτιμούν να ακούν άλλη μουσική. Έλληνες κάφροι και βρωμιάρηδες. Έλληνες κουτσομπόληδες. Έλληνες που παραπονιούνται για τους πολιτικούς κι όμως φηψίζουν όποιον ψήφισε ο μπαμπάς ή το ξαδερφάκι τους ή αυτόν που 2 βδομάδες πριν τις εκλογές θα τους φιτάξει το πεζοδρόμιο μπροστά στο αυθαίρετο στην Χαλκιδική.

Αλλά εντάξει, ζούμε στην χώρα του Σωκράτη και του Αριστοτέλη, οπότε λόγω των προγόνων μας, είμαστε οι καλύτεροι... Η νέα Άρεια φυλή!
Παπ-Άρεια φυλή εγώ θα 'λεγα, αλλά όπως το δει κανείς!
Γεια σας και πάλι.
Συμφωνώ με πολλά από όσα είπες απλά ήθελα να ασχοληθώ λίγο με το μουσικό κομμάτι. Δε μπορείς εσύ να απορρίπτεις τον Σφακιανάκη επειδή είσαι Θεσσαλονικιός και επειδή μερικές εκατοντάδες μα….κες με αμάξια με μεγάλα ηχεία και subwoofer βάζουν με μεγάλη ένταση τραγούδια του Πετρέλλη ή του κάθε Πετρέλλη να λες εσύ ότι γκαρίζει. Στα δικά σου αφτιά για παράδειγμα ο Sting είναι φωνάρα και θεός στα αφτιά κάποιον άλλων όμως δε είναι τίποτα. Εάν κάποιοι ακούν αποκλειστικά ξένη μουσική καλά θα είναι να μην κρίνουν την ελληνική μουσική είτε τα σκυλάδικα ή τα ρεμπέτικα ή ακόμα και τα λαϊκά. Η ποικιλία είναι ωραία όταν πας στο club θα ακούσεις Bob Sinclar, Madonna, Simple Minds, Alphaville αλλά και Νίκο Καρβέλα και Νίκο Βέρτη αλά και Σταμάτη Γονίδη και φυσικά και Goin Through – Καλημέρα Ελλάδα(ακούστε αυτό το κομμάτι) και Πασχάλη Τερζή αλά βεβαίως βεβαίως και Πασχάλη Αρβανιτίδη(Παραδόσου λοιπόν).
Αυτά για τώρα όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 19 Μάιος 2006 06:06

Ένα από τα πολλά παράπονα που έχω από την πατρίδα μου είναι ότι τα γεγονότα του πολυτεχνείου και του εμφύλιου πολέμου μετά το έπος του 40’ δεν αναφέρονται ουσιαστικά καθόλου στην ιστορία που μαθαίνουν και μαθαίναμε στο σχολείο.
Ένας σοβαρός λόγος που θα ντρεπόταν ενδεχομένως κάποιος που είναι Έλληνας είναι το φιάσκο Οτσαλάν και τα συμβάντα στις βραχονησίδες Ήμια. Και κατά καιρούς η εξωτερική μας πολιτική. Δεν γίνεται οι ‘’Κουμπάροι’’ ή οι υπουργοί εξωτερικών να έχουν συνάντηση στην Άγκυρα ή στην ‘’Πόλη’’ και τα μαχητικά αεροσκάφη των γειτόνων μας να παραβιάζουν τον εναέριο χώρο μας.
Ίσως χαίρομαι για το παρελθόν και την Ιστορία μας αλλά ντρέπομαι για το παρόν(όχι για όλα) μας και ανησυχώ για το μέλλον. Μην ξεχνάτε όμως ότι δεχόμαστε πόλεμο. Η Άννα Βίσση θα φορέσει φόρεμα αξίας 170.000 ευρό στον τελικό της eurovision τη στιγμή οι περισσότεροι από εμάς είμαστε χρεωμένοι σε κάρτες και δάνεια. Ο ολυμπιακός έφερε τον Μαραντόνα κάνει την απονομή του τροπαίου του πρωταθλητή, η ΕΠΟ πέρυσι έφερε τον Ροναλντίνιο και του έδωσε νομίζω 300.000 ευρό για να κάνει την κλήρωση του πρωταθλήματος.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Μάιος 2006 10:35

Gia to politexnio opio ilikeiomeno rotisis tha sou pei oti itane kalo so Papadopoulos.

Kati kseroune autoi ka de to leei i istoria

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 14:01

gaucho έγραψε:Gia to politexnio opio ilikeiomeno rotisis tha sou pei oti itane kalo so Papadopoulos.

Kati kseroune autoi ka de to leei i istoria
για εξήγησέ το αυτό, λίγο, γιατί μάλλον δεν κατάλαβα τι θες να πεις :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Μάιος 2006 14:12

Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα της Χούντας, αλλά με την κοινή λογική, για να θεωρεί κάποιος την Δικτακτορία καλύτερη από την Δημοκρατία (έτσι όπως έγινε κιόλας η όλη φάση - τουλάχιστον όπως λένε ότι έγινε) μάλλον είχε κάποιο προσωπικό συμφέρον.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Μάιος 2006 17:56

Tous perisoterous megalous pou exoune zisei tin epoxi ekeini.

Oloi oi agrotes einai kata tou politexniou sxedon.
Rotate kai mathenete

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Μάιος 2006 18:20

Με μπέρδεψες :-?

Λες στην αρχή ότι οι ηλικιωμένοι θεωρούσαν καλό τον Παπαδόπουλο, και μετα λες ότι οι αγρότες ήταν κατά.

Τελικά ήταν υπέρ ή κατά;

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Μάιος 2006 18:51

Yper tou papadopoulou

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 18:59

Ίσως. Όπως υπάρχουν και απόψεις (απόλυτα σωστές) ότι τότε η οικονομία της Ελλάδας έσκιζε. Θα ήθελες όμως να ζεις σε μια τέτοια ισχυρή Ελλάδα; Φρόντισε να μάθεις πως καλοπερνούσαν όσοι ίσως και να ήταν αριστεροί. Και μόνο το γεγονός ότι έπεσε αυτό το καθεστός, δείχνει ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν το ήθελε αυτό το πράμα. Αν όμως έχεις κάποια άλλη μαρτυρία, ίσως να ήταν καλό να την αναφέρεις

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 19 Μάιος 2006 19:59

Με ενοχλεί που...
... δεν σηκώνονται πλεόν τα παιδιά στο λεωφορείο για να κάτσουν οι παπούδες και οι γιαγιάδες
... οι οδηγοί του ΟΑΣΘ οδηγάνε λες και είναι μόνοι τους στο λεωφορείο
... για να περάσεις την Τσιμισκή σε κάποιες ώρες αιχμής κάνεις μισή ώρα και για να πας από το Κεντρικό στην Καμάρα 45 λεπτά
... έχουν καταλάβει όλοι ότι δεν θα τους βοηθήσει πλεόν κανείς, και τρέχουν από το πρωί έως το βράδι για να τα βγάλουν πέρα με συνέπεια την απομόνωση τους, χωρίς φίλους χωρίς συγγενείς
... σου δίνουν αυτοκίνητο σήμερα και που αρχίζεις να πληρώνεις μετά απο 1,5 χρόνο και έχει γεμίσει ο τόπος με αυτά και που όταν έρθει ο καιρός να πληρώσεις διαπιστώνεις πως δεν τα υπολόγισες καλά και η τράπεζα σου το πέρνει πίσω. (Έχουν μαζέψει τόσα πολλά αυτοκίνητα οι τράπεζες που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν!)
... οι τράπεζες βρήκαν τον τρόπο να χρεώσουν το 80% των Ελληνικών οικογενειών με διάφορα δάνεια και με επιτόκια που φτάνουν και στο 17 με 18%!!!!!!! ενώ στην Ευρωπη είναι στα μισά. Μάλιστα ο Γκαργκάνας πάνω σ΄αυτό είπε πως γίνεται αυτό γιατί στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί που δεν πληρώνουν τα δάνειά τους και για να εξασφαλιστούν οι τράπεζες ότι δεν θα χάσουν παίρνουν τα λεφτά τους από τους υπόλοιπους που πληρώνουν!!!!!!!!!!!!!
... γίνονται ένα κάρο παράλογα πράγματα δίπλα μας και δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ !!!!
... που μόνο τον Λαζόπουλο έχω ακούσει να προσπαθεί να ξυπνήσει τον κόσμο για να βγεί στους δρόμους για αν σταματήσει επιτέλους αυτή η αρρωστημένη κατάσταση
... όλα γύρω μου, φαίνονται σαν μια εικονική πραγματικότητα
... βλέποντας τηλεόραση νομίζεις πως κι΄εσύ ζεις σε ένα πλούσιο κράτος
... λεφτά δεν υπάρχουν και όλοι ξοδεύουν
... η ψευτιά και η υποκρισία έχει περισσέψει γύρω μου
... βλέπω πολλές παρέες να είναι μόνο κορίτσια
... λείπει ο σεβασμός

Γουστάρω που είμαι Έλληνας
δεν γουστάρω να ζω σε μια τέτοια Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Μάιος 2006 20:00

Deninho kai esi ama eisouna agrotis tin epoxi tou papou sou me ti xounta tha isouna.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες