Γιατι γουσταρετε που ειστε ΕΛΛΗΝΕΣ?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Μάιος 2006 20:24

deninho από πού συμπερένεις ότι η οικονομία "έσκιζε";Μήπως σε στοιχεία της τότε "κυβέρνησης";Εδώ ανέτρεψαν νόμιμη κυβέρνηση,θα είχαν πρόβλημα με τα οικονομικά δεδομένα;Gaucho,τί κέρδισαν οι αγρότες απο τους Σ/χες;Μήπως τις διώξεις των αριστερών;Αυτά ναι...Λεφτά και ευημερία δεν κέρδισαν.Ελπίζω να μην είσαι νέος,διότι ειλικρινά απογοητεύομαι όταν ακούω "πιτσιρικάδες" να νοσταλγουν εποχές που αφενός δεν έχουν ζήσεις αφετέρου που δεν έχουν μελετήσει...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 20:35

pritanis έγραψε:Με ενοχλεί που...
... δεν σηκώνονται πλεόν τα παιδιά στο λεωφορείο για να κάτσουν οι παπούδες και οι γιαγιάδες
Και όμως, κάνεις λάθος. Εγώ τουλάχιστον βλέπω πάρα πολύ συχνά, παιδιά να σηκώνονται για να κάτσουν ηλικιωμένοι (εγώ δεν σηκώνομαι, γιατί δεν κάθομαι. Στο όρθιο την βγάζω)
... οι οδηγοί του ΟΑΣΘ οδηγάνε λες και είναι μόνοι τους στο λεωφορείο
Σε όλη την Ελλάδα, και όχι μόνο στη Θεσσαλονική
... για να περάσεις την Τσιμισκή σε κάποιες ώρες αιχμής κάνεις μισή ώρα και για να πας από το Κεντρικό στην Καμάρα 45 λεπτά
ΔΞ/ΔΑ
... έχουν καταλάβει όλοι ότι δεν θα τους βοηθήσει πλεόν κανείς, και τρέχουν από το πρωί έως το βράδι για να τα βγάλουν πέρα με συνέπεια την απομόνωση τους, χωρίς φίλους
χωρίς συγγενείς
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράματα
... σου δίνουν αυτοκίνητο σήμερα και που αρχίζεις να πληρώνεις μετά απο 1,5 χρόνο και έχει γεμίσει ο τόπος με αυτά και που όταν έρθει ο καιρός να πληρώσεις διαπιστώνεις πως δεν τα υπολόγισες καλά και η τράπεζα σου το πέρνει πίσω. (Έχουν μαζέψει τόσα πολλά αυτοκίνητα οι τράπεζες που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν!)
Καλά να πάθεις. Αν δε προσέχεις, δεν έχεις
... οι τράπεζες βρήκαν τον τρόπο να χρεώσουν το 80% των Ελληνικών οικογενειών με διάφορα δάνεια και με επιτόκια που φτάνουν και στο 17 με 18%!!!!!!! ενώ στην Ευρωπη είναι στα μισά. Μάλιστα ο Γκαργκάνας πάνω σ΄αυτό είπε πως γίνεται αυτό γιατί στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί που δεν πληρώνουν τα δάνειά τους και για να εξασφαλιστούν οι τράπεζες ότι δεν θα χάσουν παίρνουν τα λεφτά τους από τους υπόλοιπους που πληρώνουν!!!!!!!!!!!!!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχουν ξεφτιλίσει το θέμα στα επιτόκια καταθέσεων, ώστε να μην χάνουν (πόσα ήταν τα κέρδη της Εθνικής Τράπεζας πέρσι???)
... γίνονται ένα κάρο παράλογα πράγματα δίπλα μας και δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ !!!!
http://www.zortal.gr/modules/news/artic ... oryid=1700
... που μόνο τον Λαζόπουλο έχω ακούσει να προσπαθεί να ξυπνήσει τον κόσμο για να βγεί στους δρόμους για αν σταματήσει επιτέλους αυτή η αρρωστημένη κατάσταση
Και εσύ βλέπεις Αλ Τσαντίρι Νιουζ, ε; Πολλοί το βλέπουν, λίγοι όμως ξυπνάνε
... όλα γύρω μου, φαίνονται σαν μια εικονική πραγματικότητα
Matrix και τέτοια φάση;
... βλέποντας τηλεόραση νομίζεις πως κι΄εσύ ζεις σε ένα πλούσιο κράτος
...
... λεφτά δεν υπάρχουν και όλοι ξοδεύουν
Η φτώχια θέλει καλοπέραση
... η ψευτιά και η υποκρισία έχει περισσέψει γύρω μου
συμφωνώ
... βλέπω πολλές παρέες να είναι μόνο κορίτσια
Για εμάς το κάνουν. Σκέψου, εσύ και 4 κοπέλες :hammer:
... λείπει ο σεβασμός
Και πάλι συμφωνώ

@gaucho: δε γνωρίζω/δεν απαντώ
@aguila21: σε μια εκπομπή είχα δει κάποια στοιχεία. Και από την άλλη είναι άκρως λογικό. Από τη στιγμή που δεν υπήρχε συνδικαλισμός (άρα να πληρώνεις κάποιους για να διεκδικούν δικαιώματα-που τέτοια πράματα τότε), αλλά και από τη στιγμή που όλοι φοβόντουσαν, δεν καθόντουσαν. Προς Θεού, δεν είπα ότι προτιμώ να έχουμε καλή οικονομία και να έχουν χούντα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 20:54

βλέποντας το προηγούμενο πόστ μου βλέπω, ότι είναι μακράν το πιο μακροσκελές ποστ μου...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Μάιος 2006 23:17

deninho και σε άλλες χώρες είχαν κι έχουν ισχυρό συνδικαλισμό,αλλά η οικονομίες τους πάνε καλά.Εκτός αν πιστεύεις κι εσύ ότι αν δουλεύαμε τσάμπα η οικονομία θα ήταν καλά...Οικονομία χωρίς κατανάλωση δε νοείται.Αν δεν έχω εγώ αρκετά λεφτά πώς θα έρθω στο μαγαζί σου ν'αγοράσω;Και κάτι ακόμα.Διάβασα σε προηγούμενο post ότι οι τράπεζες έχουν υψηλά επιτόκια χορηγήσεων και χαμηλά καταθέσεων.Οι τράπεζες επιχειρήσεις είναι,όπως και οι άλλες.Αγοράζουν φθηνά-καταθέσεις-πουλάνε ακριβά-χορηγήσεις.Αλλά η διαφορά δεν είναι όλο καθαρό κέρδος.Και κακώς συγκρίνετε τα επιτόκια ταμιευτηρίου με τα επιτόκια των πιστωτικών καρτών.Οι καταθέσεις ταμιευτηρίου είναι σε πρώτη ζήτηση.Δεν έχουν κίνδυνο.Ή μάλλον έχουν ελάχιστο (αν και να κλείσει τράπεζα,τα χρήματα στους καταθέτες δίδονται απο ειδικό λογαριασμό που τηρείται στην ΤΤΕ),ενώ οι πιστωτικές κάρτες πολλαπλάσιο.Αν πάω με την κάρτα αύριο σ'ενα νυχτειρνό κέντρο και δεν πληρώσω το λογαριασμό μου στην κάρτα τί θα μού πάρουν,τους εμετούς απο την κρεπάλη;Δείτε όμως τα στεγαστικά.Είναι πολύ χαμηλά.Οι τράπεζες κάνουν άλλες παρανομίες πολύ μεγαλύτερες.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 23:37

Δεν είπα ότι ο συνδικαλισμός (αυτός καθ'αυτός) είναι που φταίει για την κάκιστη πορεία της οικονομίας μας. Επίσης μην βάζεις λόγια που δεν είπα, ούτε άφησα να εννοηθούν

Όσο για τις τράπεζες, το επιτόκιο καταθέσεων στις περισσότερες είναι κάτω από τον πλθωρισμό, άρα χάνεις. Επίσης όταν η τράπεζα δανείζει εμένα, μου δανείζει με επιτόκιο 17%. Όταν εσύ δανείσεις την τράπεζα (γιατί αυτό κάνεις όταν καταθέτεις λεφτά. Της δίνεις κάποιο κεφάλαιο) της δανείζεις με επιτόκιο 1%? 2%? Πολύ λέω μάλλον. Δεν είναι κοροϊδία;
Και άμα κλείσει η τράπεζα, παίρνεις μόλις ένα ποσοστό της τάξης του 5-10% των χρημάτων σου...
Αν πας αύριο σε ένα νυχτερινό κέντρο, και μετά δεν πληρώσεις το λογαριασμό σου στη κάρτα, όχι δεν θα παρουν τους εμετούς από την κρεπάλη. Θα πάρουν ότι ακίνητο έχεις (θα βγει σε πληστηριασμό), και μετά θα δουλεύεις για να ξεχρεώσεις.

ΥΓ Ξεφεύγουμε...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Μάιος 2006 00:22

Κώδικας: Επιλογή όλων

@aguila21: σε μια εκπομπή είχα δει κάποια στοιχεία. Και από την άλλη είναι άκρως λογικό. [B]Από τη στιγμή που δεν υπήρχε συνδικαλισμός (άρα να πληρώνεις κάποιους για να διεκδικούν δικαιώματα-που τέτοια πράματα τότε)[/B], αλλά και από τη στιγμή που όλοι φοβόντουσαν, δεν καθόντουσαν
deninho στο θέμα των τραπεζών συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος.Συγκρίνεις το επιτόκιο ταμιευτηρίου με το επιτιόκιο των πιστωτικών καρτών.Το πρώτο είναι σχεδόν μηδενικού κινδύνου και το άλλο είναι τεράστιου.Η Ε.Τ.Ε έχει επιτόκιο ταμιευτηρίου 0,50% και επιτόκιο στεγαστικού δανείου για 1 έτος 3,60 %.Διαφορά 3,10%.Μέσα σε αυτή τη διαφορά είναι τα λειτουργικά κόστη της τράπεζας (καταστήματα,υπάλληλοι κλπ) το 0,50% που πληρώνει τον καταθέτει διότι απο αυτόν πέρνει το χρήμα και το δίνει στον δανειολήπτη,και ο κίνδυνος,έστω και μικρός,να μην μπορέσει ο δανειολήπτης ν'αποπληρώσει το δάνειο του.Και μη νομίζεις ότι απο την προσημείωση η τράπεζα βγάζει τα λεφτά της.Όσον αφορά τις κατασχέσεις,αν έχεις πιστωτική κάρτα και δεν πληρώσεις και "μπλοκάρει" τότε απλώς σε τραβούν στα δικαστήρια και καταλήγεις στον Κορυδαλό.Δε σού κάνουν κατάσχεση διότι δεν έχεις υπογράψει καμία τέτοια συμφωνία.Άσε που μπορεί να μην έχεις τίποτα στο όνομά σου...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Μάιος 2006 10:40

aguila21 έγραψε:deninho από πού συμπερένεις ότι η οικονομία "έσκιζε";Μήπως σε στοιχεία της τότε "κυβέρνησης";Εδώ ανέτρεψαν νόμιμη κυβέρνηση,θα είχαν πρόβλημα με τα οικονομικά δεδομένα;Gaucho,τί κέρδισαν οι αγρότες απο τους Σ/χες;Μήπως τις διώξεις των αριστερών;Αυτά ναι...Λεφτά και ευημερία δεν κέρδισαν.Ελπίζω να μην είσαι νέος,διότι ειλικρινά απογοητεύομαι όταν ακούω "πιτσιρικάδες" να νοσταλγουν εποχές που αφενός δεν έχουν ζήσεις αφετέρου που δεν έχουν μελετήσει...

Aguila, 26 είμαι και με δεδομένο ότι οι ηλικειωμένοι είναι υπέρ του Παπαδόπουλου σημάινει ότι κάτι καλό είχαν+ζούσαν καλά.

Δεν ασχολήθηκα όμως λεπτομερώς ούτε νοσταλγώ την εποχή αυτή. Έχεις δίκιο όμως πρέπει να μελετήσω λιγό και το γιατι; Αλλά δεν είναι επέιγον

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Μάιος 2006 11:28

gaucho εγώ γνωρίζω πάρα πολλούς που όχι μόνο δε νοσταλγούν τη χούντα αλλά αναθεματίζουν συνεχώς τους Σ/χες...

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 22 Μάιος 2006 02:02

ego goustaro pou eimai ellhnas gia para pola pramata... alla den goustaro pou zo sthn ellada! xaxaxaxaxa :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 30 Μάιος 2006 01:57

pitsounaki έγραψε:
gaucho έγραψε:
pitsounaki έγραψε:Ειναι πολλοι οι λογοι που γουσταρω που ειμαι ΕΛΛΗΝΙΔΑ και ο πιο βασικος ειναι τα γλεντια και τα ξενυχτια μας και οχι σαν τους ξενους τους ξενερωτους!!!!!
Oi ksenoi den einai OLOI ksenerwtoi. Ksenerotoi iparxoun kai elines

Exw paei arketa taksidia.

Antitheta emei seimaste oi pio tempelides.

Mia leksi prepei an figei apo tin ellada gia na pame mprosta.

To Dimosio kai i kibernisi pou to ekane epistimi
Πας στο μαγαζι και αναγκαζεσαι να βγενεις εξω να καπνισεις ΕΛΕΟΣ!!!!!
Αυτό δε λέγεται ξενέρωμα, αυτό λέγεται κουλτούρα.

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 30 Μάιος 2006 02:41

Απλά θα προσθέσω κάτι που μάλλον "έχουμε ξεχάσει"...
Κάτι από την "ένδοξη" ιστορία της Ελλάδας....
Οι σημερινοί Έλληνες, είναι Έλληνες γύρω στο 40-50%. Στο υπόλοιπο ποσοστό μας, είμαστε Τούρκοι. 500 χρόνια Τουρκοκρατίας αλλοίωσε τόσο την κουλτούρα, όσο και την αυθεντικότητα των Ελλήνων σαν έθνος. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον είμαστε γνωστοί ως Γραικοί (Greeks) και όχι ως Έλληνες (θα έπρεπε να είναι Hellenes, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ως λέξη).

*** Εδώ να σημειώσω ότι κατά των Τούρκων δεν έχω τίποτα. ***

Για σκεφτείτε το λίγο:
- Τα τούρκικα γονίδιά μας είναι αυτά που μας κάνουν να έχουμε μία από τις πιο βρώμικες χώρες στην Ευρώπη.
- Τα τούρκικά μας γονίδια είναι αυτά που μας επιτρέπουν να είμαστε ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ όταν χρειάζεται να δείξουμε πόσο άπιαστοι και μάγκες είμαστε, απλά για να φανούμε (πχ. Ολυμπιακοί Αγώνες), αλλά δεν παίζει μία που για να φανούμε εμείς, οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, τρομεροί και άπαιχτοι πρέπει να ευθανατωθούν γύρω στα 30000 σκυλιά και γατιά, που μέχρι τότε τριγυρνούσαν μελαγχολικά στους δρόμους της Αθήνας.
- Τα τούρκικα γονίδιά μας είναι αυτά... ή μήπως τα ελληνικά...;;;

Για ποιου Έλληνες μιλάμε; Για αυτούς τους απόγονους των αρχαίων; Αυτοί άρχισαν να εξαφανίζονται το 1453, αν όχι πριν από τότε.

Σόρυ, Ελληνάρες μου, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Όσον αφορά τον αρχαίο πολιτισμό μας, απλά θα πω ότι τα άλογα ήρθαν απο το βορρά και τα γράμματα από το νότο (Μεσσοποταμία). Φυσικά αυτός ο πολιτισμός που δημιούργησαν οι Έλληνες τότε είναι αξιοθαύμαστος, απλά έχω την αίσθηση ότι αυτός είναι ο ίδιος πολιτισμός που καταστρέφουν οι Γραικοί σήμερα. Ξέρετε, ο Nick, η Jenny, ο Jim, ο Greg, ο George, η Helen, αυτοί οι Έλληνες...

Και μην ξεχνάτε, πριν να αποκυρήξετε το ΙΣΛΑΜ, η μάλλον αμέσως μετά την αποκύρηξη του, πρέπει να αποκυρήξετε και το Χριστιανισμό και να αρχίσετε να λατρεύετε το Δία, την Ήρα, τον Ερμή, την Ερμεία κλπ... (αυτό είναι απλά σαρκαστικό σχόλιο... δεν είναι θρησκευτικού περιεχομένου, αλλα πολιτικού)

Αυτά.

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 30 Μάιος 2006 02:42

Το θέμα μόνο χαλαρό και ανάλαφρο δεν είναι. LOL

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 30 Μάιος 2006 13:31

metalized έγραψε:Οι σημερινοί Έλληνες, είναι Έλληνες γύρω στο 40-50%. Στο υπόλοιπο ποσοστό μας, είμαστε Τούρκοι.

Το πιο σωστό που έχω ακούσει τους τελευταίους μήνες... :) Όμως, αυτό που λες, λίγοι έχουν τα "κότσια" να το παραδεχτούν... :wink: :) :D :lol: :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Μάιος 2006 14:51

Αν είμαστε Τούρκοι, οι Τούρκοι είναι όντως Τούρκοι; Αυτό το ερώτημα σαφώς είναι ρητορικό γιατί κανείς στον κόσμο δεν μπορεί να αποδείξει γονιδιακά την εθνική του ταυτότητα αφού δεν υπάρχει πουθενά το αρχέγονο πρότυπο κάθε έθνους σε ένα είδος βιολογικής βιβλιοθήκης. Έτσι λοιπόν, κάθε ισχυρισμός που στηρίζεται σε γονιδιακής φύσης εθνική καθαρότητα είναι τουλάχιστον φαιδρός και γελοίος και εξυπηρετεί ακροδεξιές και φασιστικές προπαγάνδες.
τα γράμματα από το νότο (Μεσσοποταμία).
Δεν ξέρω ποιος ανιστόρητος σου έχει μεταφέρει αυτή τη μπαρούφα, αλλά τα γράμματα με την έννοια της επιστήμης ξεκίνησαν από μια περιοχή που σήμερα βρίσκεται υπό τουρκική κυριαρχία, τη Μικρά Ασία και συγκεκριμένα τη Μίλητο. Οι Ίωνες κοσμολόγοι ήταν οι πρώτοι επιστήμονες της ιστορίας. Βέβαια την αρχή της λογοτεχνικής μας ιστορίας την είχε κάνει ο Όμηρος και οι Ορφικοί ύμνοι αιώνες πριν. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο άστοχο είναι αυτό που λες για Μεσοποταμία. Όλοι οι άλλοι λαοί (αιγύπτιοι, κινέζοι κλπ) είχαν πολιτισμό βασισμένο στη θρησκεία και την προκατάληψη.
Και μην ξεχνάτε, πριν να αποκυρήξετε το ΙΣΛΑΜ, η μάλλον αμέσως μετά την αποκύρηξη του, πρέπει να αποκυρήξετε και το Χριστιανισμό
Είμαι απόλυτα σύμφωνος. Όσο ελληνικός είναι ο χριστιανισμός, άλλο τόσο είναι και το ισλάμ.

Για να τελειώνουμε, δεν υπάρχει γονιδιακή σχέση με τους Αρχαίους Έλληνες, αλλά και να υπήρχε ακόμη, δεν θα μπορούσαμε να το αποδείξουμε, αλλά και να μπορούσαμε να το αποδείξουμε, όπως προείπα, μόνο ακροδεξιές αντιλήψεις θα εξυπηρετούσε. Δηλ. όπως υπάρχουν οι Μασόνοι και η Mensa, έτσι θα υπήρχαν και οι απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων.

Η λύση είναι να κοιτάξουμε τη σύγχρονη ελληνική παιδεία που είναι στα κακά της τα χάλια, να ξεριζώσουμε από μέσα μας μεσαιωνικές θρησκευτικές αντιλήψεις σκοταδισμού και να προχωρήσουμε στην ανάπτυξη, την επιστημονική έρευνα και την τεχνολογία. Έτσι μόνο θα μπορούμε να λεγόμαστε Έλληνες γιατί πρώτον πληρούμε το στόχο μας σαν άνθρωποι (πολίτες του κόσμου) και δεύτερον γιατί είμαστε ο προνομιούχος λαός που κοιτάζει κατάφατσα τον Παρθενώνα και τα Διονυσιακά θέατρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 30 Μάιος 2006 16:44

cdhyper έγραψε:Αν είμαστε Τούρκοι, οι Τούρκοι είναι όντως Τούρκοι; Αυτό το ερώτημα σαφώς είναι ρητορικό γιατί κανείς στον κόσμο δεν μπορεί να αποδείξει γονιδιακά την εθνική του ταυτότητα αφού δεν υπάρχει πουθενά το αρχέγονο πρότυπο κάθε έθνους σε ένα είδος βιολογικής βιβλιοθήκης. Έτσι λοιπόν, κάθε ισχυρισμός που στηρίζεται σε γονιδιακής φύσης εθνική καθαρότητα είναι τουλάχιστον φαιδρός και γελοίος και εξυπηρετεί ακροδεξιές και φασιστικές προπαγάνδες.
Χμμμ... ας πούμε ότι δεν είναι ουσία να αποδείξω ότι είμαστε Τούρκοι, ή Οθωμανοί ή Μογγόλοι... Και μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα αυτών που γράφω, ή ίσως εγώ δεν είμαι καλός εξηγητής. Αυτό ακριβώς που ρωτάς και θέτεις ως ρητορικό ερώτημα, έχει απάντηση. Φυσικά οι Τούρκοι δεν είναι Τούρκοι. Η ουσία είναι ότι οι Έλληνες, Τούρκοι, Γερμανοί, Κογκολέζοι δεν ορίζονται παρα μόνο από το γεωγραφικό περιορισμό και από τίποτε άλλο. Οπότε συμφωνούμε. Το ερώτημα "Γιατι γουσταρετε που ειστε ΕΛΛΗΝΕΣ?" είναι «φαιδρό και γελοίο και εξυπηρετεί ακροδεξιές και φασιστικές προπαγάνδες» όπως λες. Όχι η απάντηση μου. Απλά δεν κατανόησες αυτά που έγραψα.
Δεν ξέρω ποιος ανιστόρητος σου έχει μεταφέρει αυτή τη μπαρούφα, αλλά τα γράμματα με την έννοια της επιστήμης ξεκίνησαν από μια περιοχή που σήμερα βρίσκεται υπό τουρκική κυριαρχία, τη Μικρά Ασία και συγκεκριμένα τη Μίλητο. Οι Ίωνες κοσμολόγοι ήταν οι πρώτοι επιστήμονες της ιστορίας. Βέβαια την αρχή της λογοτεχνικής μας ιστορίας την είχε κάνει ο Όμηρος και οι Ορφικοί ύμνοι αιώνες πριν. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο άστοχο είναι αυτό που λες για Μεσοποταμία. Όλοι οι άλλοι λαοί (αιγύπτιοι, κινέζοι κλπ) είχαν πολιτισμό βασισμένο στη θρησκεία και την προκατάληψη.
Δεν μίλησα, ούτε υπονόησα επιστήμη, αλλά γράμματα. Γραπτός λόγος. Ακόμα μια φορά δεν με κατανόησες. Κοίτα εδώ για να δείς τι εννοώ: http://www.ancienttexts.org/library/mes ... gilgamesh/
Είμαι απόλυτα σύμφωνος. Όσο ελληνικός είναι ο χριστιανισμός, άλλο τόσο είναι και το ισλάμ.
Επιτέλους!
Για να τελειώνουμε, δεν υπάρχει γονιδιακή σχέση με τους Αρχαίους Έλληνες, αλλά και να υπήρχε ακόμη, δεν θα μπορούσαμε να το αποδείξουμε, αλλά και να μπορούσαμε να το αποδείξουμε, όπως προείπα, μόνο ακροδεξιές αντιλήψεις θα εξυπηρετούσε. Δηλ. όπως υπάρχουν οι Μασόνοι και η Mensa, έτσι θα υπήρχαν και οι απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων.
Ακριβώς. Υπάρχουν ανθρώποι που πιστεύουν ότι οι σημερινοί Γιόγκι της Ινδίας, είναι απομεινάρια ενός πολιτισμού που μετανάστευσε από την περιοχή που τώρα εμείς ονομάζουμε Κρήτη.
Η λύση είναι να κοιτάξουμε τη σύγχρονη ελληνική παιδεία που είναι στα κακά της τα χάλια, να ξεριζώσουμε από μέσα μας μεσαιωνικές θρησκευτικές αντιλήψεις σκοταδισμού και να προχωρήσουμε στην ανάπτυξη, την επιστημονική έρευνα και την τεχνολογία. Έτσι μόνο θα μπορούμε να λεγόμαστε Έλληνες γιατί πρώτον πληρούμε το στόχο μας σαν άνθρωποι (πολίτες του κόσμου)
Η λύση σε τι; Στο να εκπληρώσουμε το στόχο μας ως πολίτες του κόσμου; Χ###ηκε η φοράδα στ' αλώνι. Ποιος μου ορίζει το στόχο που έχω εγώ; Σίγουρα όχι η θρησκεία ή η επιστήμη. Η θρησκεία/πίστη σε κάτι, είναι εσωτερική ανάγκη κάποιου και καθόλου κατακριτέα και η επιστήμη δε σημαίνει αναγκαστικά ανάπτυξη. Η έρευνα μπορεί να έχει και σχέση με την θρησκεία, όχι μόνο με την επιστήμη. Και η τεχνολογία εύκολα γίνεται τεχνοκρατία.
και δεύτερον γιατί είμαστε ο προνομιούχος λαός που κοιτάζει κατάφατσα τον Παρθενώνα και τα Διονυσιακά θέατρα.
ναι, και τον βλέπουμε να σκουριάζει, σαπίζει. Και παραδίπλα διάφορα σκουπίδια να αιωρούνται... χαχα. προτιμώ να βλέπω ένα καθαρό δάσος η μια καταγάλανη λίμνη από έναν βρώμικο Παρθενώνα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης