Γιατι γουσταρετε που ειστε ΕΛΛΗΝΕΣ?

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 01:28

cdhyper έγραψε:Αφενός υπάρχει ένα πρόβλημα στη λέξη "θρησκόληπτος". Αν ήξερες το νόημά της δεν θα τη χρησιμοποιούσες γιατί είναι αρνητικό. Βλέπε Λουκά.
Χρησιμποιώ τη λεξη με τον παρακάτω ορισμό: Θρησκόληπτος είναι αυτός που δέχεται και λαμβάνει κάποια θρησκεία και πιστεύει στο Θεό της θρησκείας αυτής. Θρησκόληπτος για εμένα είναι αυτός που αγάπαει και πιστεύει το Θεό και ζει σύμφωνα με την διδασκαλία του, οι οποίες βρίσκονται σε διάφορα "ιερά βιβλία".

Εγώ πάντως θα ήμουν χαρούμενος αν οι μισοί από τους θρησκόληπτους τηρούσαν την ουσία της διδασκαλίας του Χριστού. Τότε ο κόσμος θα ήταν ένας πολύ καλύτερος τόπος να ζει κανείς. Φυσικά η διδασκαλία του Χριστού, έχει τις βάσεις της στις διδασκαλίες των αρχαίων Ελλήνων σοφών.
cdhyper έγραψε: Πάρακάτω όμως:

Όχι δεν είμαι δογματικός όταν αρνούμαι να ενστερνιστώ τα δόγματα. Για να σου το δώσω να το καταλάβεις καλύτερα, το να είσαι δημοκρατικός και να σέβεσαι τις ελευθερίες, δεν σημαίνει το ότι σέβεσαι την ελευθερία κατάλυσης του πολιτεύματος από κάποιον δικτάτορα. Δεν είναι δόγμα το να αρνείσαι τα δόγματα. Τότε όλα στη ζωή θα ήταν ένα απέραντο δόγμα.
Με την μόνη διαφορά ότι κανείς δε σε ενοχλεί, ούτε απειλεί την ελευθερία σου αν πιστεύει κάπου και το κάνει μόνο για τον εαυτό του.
Είσαι δογματικός, όχι για τίποτε άλλο, αλλά για το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεχτείς κάτι άλλο από αυτό που νομίζεις ότι είναι σωστό. Κανένας δε σου είπε να γίνεις Χριστιανός. Απλά, όσον αφορά τη συζήτησή μας, είπα ότι μπορεί να υπάρξει κάποιος που να ενστερνίζεται κάποια θεωρία/θρησκεία/δόγμα - δεν έχει σημασία - και να είναι είναι ικανός να κάνει επιστημονική έρευνα και να είναι επιστήμονας ο ίδιος.

Το θέμα των ορίων της ελευθερίας είναι κάτι που το ορίζει ο καθένας για τον εαυτό του. Από τη στιγμή που ζείς και εργάζεσαι ως μέλος κάποιας κοινότητας, τότε αυτομάτως κάνεις το συμβιβασμό να ενστερνιστείς τα δόγματα της κοινότητας αυτής. Δόγματα όπως: Απαγορεύεται η κατοχή και χρήση Μαριχουάνας, γιατί κάνει κακό. Σιγά και φτάσαμε!@!!

cdhyper έγραψε: Και όσο για το Τζέκιλ-Χάιντ, όντως κάπως έτσι το φαντάζομαι. Απίθανο είναι, γι αυτό και πολλοί μπλέκουν το θεό με την επιστήμη τους (βλ. πχ τον πρόσφατο ιατροδικαστή που έλεγε ότι ήταν θαύμα το σαπισμένο κουφάρι του Visariona) και γίνονται γελοίοι.
Υπάρχουν όμως και άλλοι που τους είναι ξεκάθαρο τι ανήκει που.

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 01:30

NaT έγραψε:
metalized έγραψε:8. Απόδειξέ μου εσύ τώρα ότι οι Έλληνες δεν έκαναν παιδιά με Ωθομαν(ούς/ές)
Άντε να αποδείξει δηλ. ότι δεν είναι ελέφαντας... :lol:
:lol:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Μάιος 2006 01:49

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ότι πολλοί είναι τελικά μισέλληνες...Και προσπαθούν να τεκμηριώσουν τον μισελληνισμό τους με αποδείξεις τις τουαλέτες...Ναι οι Τούρκοι τα "εκαναν" στο χώμα σαν τα ζώα.Οι Έλληνες είχαν ανακαλύψει τις λεκάνες πολλά χρόνια πριν.Και μια βόλτα στην Αρχαία Μεσσήνη θα στο αποδείξει...Όσο για το Ιμαμ μπαϊλντί,απέδειξε μου ότι δεν έχουν ρίζες απο τον Όμηρο ΚΑΙ αυτές οι λέξεις.Ακομα και το ISTANBUL απο τα Ελληνικά προέρχεται.Κάποιους τους πειράζει που οι Έλληνες ανακάλυψαν τα πάντα και δεν άφησαν τίποτα σε αυτούς...Οι Έλληνες είναι απο τους λίγους λαούς που είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό "καθαρός".Απο εδώ και πέρα δεν πιστεύω ότι θα μείνουμε όμως.Αν εσύ αισθάνεσαι-ίσως και να είσαι,δεν το ξέρω-μιγάς είναι άλλο θέμα...Εγώ είμαι Έλληνας,και το έχω ψάξει.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Μάιος 2006 01:54

500 χρόνια σκλαβιάς και δε χάσαμε τη γλώσσα μας τα ήθη και έθιμά μας.500 χρόνια σκλαβιάς και σηκώσαμε το κεφάλι.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Μάιος 2006 02:09

metalized έγραψε:ρησιμποιώ τη λεξη με τον παρακάτω ορισμό: Θρησκόληπτος είναι αυτός που δέχεται και λαμβάνει κάποια θρησκεία και πιστεύει στο Θεό της θρησκείας αυτής. Θρησκόληπτος για εμένα είναι αυτός που αγάπαει και πιστεύει το Θεό και ζει σύμφωνα με την διδασκαλία του, οι οποίες βρίσκονται σε διάφορα "ιερά βιβλία".
Λάθος αντίληψη έχεις για την έννοια. Μια επίσκεψη σε λεξικό θα σε πείσει. Το θρησκόληπτος έχει εντελώς αρνητική έννοια. Δεν σημαίνει πιστός. Σημαίνει "κολλημένος".

Επιπλέον στα υπόλοιπα που γράφεις, σαφώς και δεν θα συμβιβαστώ με τα δόγματα της κοινότητάς μου, γιατί απλούστατα έχουν κοινωνικό αντίκτυπο και δεν είναι τόσο προσωπικά όσο νομίζεις ή όσο φαίνονται. Όσοι είναι δογματικοί, υπεραπίζονται τις πολιτικές ομιλίες του Χριστόδουλου, αρνούνται το δικαίωμά μου να καώ μετά θάνατον ή να αυτοκτονήσω, βάζουν τα παιδιά μου (αν είχα) να κάνουν προσευχή, να εκκλησιάζονται, και όταν μεγαλώσουν να ορκίζονται στο όνομα της αγίας τριάδας. Και μη μου πεις ότι είναι ελεύθερα να κάνουν το αντίθετο, γιατί αν τολμήσει κάποιο να υψώσει άλλη γνώμη αυτόματα περιθωριοποιείται και αισθάνεται ότι κάνει κάτι κακό, απλούστατα γιατί η νομοθεσία επιβάλλει τη δικτατορία των πολλών.

Σκέψου τα λίγο αυτά που γράφω. Δεν αρνούμαι το δικαίωμά σου να πιστεύεις, αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμά μου να μην ανάγεις την πίστη σου σε θεσμό, είτε κοινωνικό, είτε επιστημονικό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 31 Μάιος 2006 09:57

Λέει ο Κολοκοτρώνης στον στρατηγό Hamilton:

«Εμείς, καπετάν Άμιλτον, δεν εκάμαμε ποτέ συμβιβασμό με τους Τούρκους. Άλλους έκοψαν, άλλους σκλάβωσαν με το σπαθί και άλλοι, καθώς εμείς, ζήσαμε ελεύθεροι από γενεά σε γενεά. Ο βασιλιάς μας (ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος) εσκοτώθη, δεν έκαμε καμμιά συνθήκη με τους Τούρκους. Η φρουρά του είχε παντοτεινό πόλεμο με τους Τούρκους και δύο φρούρια ήσαν ανυπόταχτα. Η φρουρά του είναι οι κλέφτες και τα φρούρια η Μάνη, το Σούλι και τα βουνά.»

Θ. Κολοκοτρώνη, «απομνημονεύματα»
"...Αν εγκατέλιπεν η Πυθία τον εν Δελφοίς τρίποδα...αν νέα μονοθεϊστική θρησκεία εκήρυξε "κοιλάδα κλαυθμώνος" την γην ταύτην και εξεδίωξεν εκ του Ολύμπου το Δωδεκάθεον με όλον το σμήνος των δευτερευόντων θεών, θεαινών και ημιθέων, οίτινες εθεώρουν τόσον γελαστόν και τερπνόν τον επί γης βίον, ώστε κατήρχοντο και αυτοί εκ των θείων δόμων και συναναστρέφοντο μεταξύ των θνητών - εν τούτοις πλείστα των δοξασιών και πλήθος εθίμων και τελετών της καταλυθείσης ειδολωλατρείας παρέμειναν δια των αιώνων ακατάλυτοι και ζώσαι εν μέσω του ζώντος Ελληνισμού. Ταύτα, συνυφανθέντα με τον Χριστιανισμόν και προσαρμοσθέντα προς τας δοξασίας της νέας θρησκείας, απετέλεσαν σύνολον ποικιλότατον και χαριέστατον εις τας διαφόρους εκφάνσεις του"

Μονογραφία περί της εν Ηπείρω κώμης του Τσαμαντά 1926 σελ.105
Νικόλαος Νίτσος Τσαμαντιώτης Λόγιος και Λαογράφος
Μερικά βιβλία για διάβασμα και άντληση σωστών επιχειρημάτων και γνώσης οσον αφορά την ιστορική συνέχεια και αδιάσπαστη ενότητα των Ρωμιών/Ελλήνων και της Ρωμιοσύνης.
Ιστορία της Ρωμιοσύνης Α. Εφταλιώτη
Ρωμιός και Ρωμιοσύνη Κωστή Παλαμά
Eλληνικός πολιτισμός I. Δραγούμη
Παραδόσεις του ελληνικού λαού Νικ. Πολίτης
Γιατί διαφορετικά η συζήτηση υποβιβάζεται σε επίπεδο καφενείου και αλάνας με επιχειρήματα του τύπου, οτι σαρικοφόροι Τούρκοι στρατιώτες, βίαζαν αγνές Ελληνοπούλες μέσα σε σκοτεινά δρομάκια και άλλες ιστορίες για αγρίους. :lol: :lol: :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος milianos την 31 Μάιος 2006 10:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 31 Μάιος 2006 10:20

ego goustaro pou eime ellinas giati eime ratsistis...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 31 Μάιος 2006 10:53

KGP έγραψε:ego goustaro pou eime ellinas giati eime ratsistis...
Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που δεν είναι?????
χεχε :P χωρίς πλάκα!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 11:10

cdhyper έγραψε: Λάθος αντίληψη έχεις για την έννοια. Μια επίσκεψη σε λεξικό θα σε πείσει. Το θρησκόληπτος έχει εντελώς αρνητική έννοια. Δεν σημαίνει πιστός. Σημαίνει "κολλημένος".
Νομίζω οτί κολλάς στην λέξη ώς ορισμό. Όποια λέξη (πιστός ή θρησκόληπτος) και να χρησιμποίησα, ίδια ήταν η στάση σου. Πάντως εδώ παραδέχομαι την αδυναμία μου στην τέχνη της έκφρασης και συμφωνώ ότι ο θρησκόληπτος δεν είναι και τόσο θετική έννοια. Αλλά ο πιστός δεν είναι αρνητική έννοια, τουλάχθστον για μένα.

Επιπλέον στα υπόλοιπα που γράφεις, σαφώς και δεν θα συμβιβαστώ με τα δόγματα της κοινότητάς μου, γιατί απλούστατα έχουν κοινωνικό αντίκτυπο και δεν είναι τόσο προσωπικά όσο νομίζεις ή όσο φαίνονται. Όσοι είναι δογματικοί, υπεραπίζονται τις πολιτικές ομιλίες του Χριστόδουλου, αρνούνται το δικαίωμά μου να καώ μετά θάνατον ή να αυτοκτονήσω, βάζουν τα παιδιά μου (αν είχα) να κάνουν προσευχή, να εκκλησιάζονται, και όταν μεγαλώσουν να ορκίζονται στο όνομα της αγίας τριάδας. Και μη μου πεις ότι είναι ελεύθερα να κάνουν το αντίθετο, γιατί αν τολμήσει κάποιο να υψώσει άλλη γνώμη αυτόματα περιθωριοποιείται και αισθάνεται ότι κάνει κάτι κακό, απλούστατα γιατί η νομοθεσία επιβάλλει τη δικτατορία των πολλών.
Δεν είπα ότι θα συμβιβαστείς, αλλά ότι τα έχεις ήδη ενσταρνιστεί, αφού ζεις με όρους που κάποιος άλλος έχει ορίσει για το πως θα ζεις. Με αυθεντίες και δογματισμούς που υπαγορεύουν τι είναι σωστό και τι όχι.
Δεν αρνούμαι το δικαίωμά σου να πιστεύεις, αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμά μου να μην ανάγεις την πίστη σου σε θεσμό, είτε κοινωνικό, είτε επιστημονικό.
Τότε δε σε κατάλαβα καλά. Γιατί με αυτό συμφωνώ απολύτως.
Αλλά, εγώ νομίζω, ότι η όλη μας διαφωνία είναι γύρω από το αν μπορεί κανείς να είναι πιστός, αλλά και να αναπτυχθεί μέσα από επιστημονική έρευνα.

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 11:12

milianos έγραψε:
Λέει ο Κολοκοτρώνης στον στρατηγό Hamilton:

«Εμείς, καπετάν Άμιλτον, δεν εκάμαμε ποτέ συμβιβασμό με τους Τούρκους. Άλλους έκοψαν, άλλους σκλάβωσαν με το σπαθί και άλλοι, καθώς εμείς, ζήσαμε ελεύθεροι από γενεά σε γενεά. Ο βασιλιάς μας (ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος) εσκοτώθη, δεν έκαμε καμμιά συνθήκη με τους Τούρκους. Η φρουρά του είχε παντοτεινό πόλεμο με τους Τούρκους και δύο φρούρια ήσαν ανυπόταχτα. Η φρουρά του είναι οι κλέφτες και τα φρούρια η Μάνη, το Σούλι και τα βουνά.»

Θ. Κολοκοτρώνη, «απομνημονεύματα»
"...Αν εγκατέλιπεν η Πυθία τον εν Δελφοίς τρίποδα...αν νέα μονοθεϊστική θρησκεία εκήρυξε "κοιλάδα κλαυθμώνος" την γην ταύτην και εξεδίωξεν εκ του Ολύμπου το Δωδεκάθεον με όλον το σμήνος των δευτερευόντων θεών, θεαινών και ημιθέων, οίτινες εθεώρουν τόσον γελαστόν και τερπνόν τον επί γης βίον, ώστε κατήρχοντο και αυτοί εκ των θείων δόμων και συναναστρέφοντο μεταξύ των θνητών - εν τούτοις πλείστα των δοξασιών και πλήθος εθίμων και τελετών της καταλυθείσης ειδολωλατρείας παρέμειναν δια των αιώνων ακατάλυτοι και ζώσαι εν μέσω του ζώντος Ελληνισμού. Ταύτα, συνυφανθέντα με τον Χριστιανισμόν και προσαρμοσθέντα προς τας δοξασίας της νέας θρησκείας, απετέλεσαν σύνολον ποικιλότατον και χαριέστατον εις τας διαφόρους εκφάνσεις του"

Μονογραφία περί της εν Ηπείρω κώμης του Τσαμαντά 1926 σελ.105
Νικόλαος Νίτσος Τσαμαντιώτης Λόγιος και Λαογράφος
Μερικά βιβλία για διάβασμα και άντληση σωστών επιχειρημάτων και γνώσης οσον αφορά την ιστορική συνέχεια και αδιάσπαστη ενότητα των Ρωμιών/Ελλήνων και της Ρωμιοσύνης.
Ιστορία της Ρωμιοσύνης Α. Εφταλιώτη
Ρωμιός και Ρωμιοσύνη Κωστή Παλαμά
Eλληνικός πολιτισμός I. Δραγούμη
Παραδόσεις του ελληνικού λαού Νικ. Πολίτης
Γιατί διαφορετικά η συζήτηση υποβιβάζεται σε επίπεδο καφενείου και αλάνας με επιχειρήματα του τύπου, οτι σαρικοφόροι Τούρκοι στρατιώτες, βίαζαν αγνές Ελληνοπούλες μέσα σε σκοτεινά δρομάκια και άλλες ιστορίες για αγρίους. :lol: :lol: :hammer:
Εωχαριστώ για τις προτάσεις σου. Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο από κάποιον Τούρκο λόγιο / ιστορικό...
Απλά για να μπορέσω να συγκρίνω και να διαλέξω ποια αλήθεια μου ταιρίαζει καλύτερα;

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 11:46

aguila21 έγραψε:Εγώ αυτό που καταλαβαίνω ότι πολλοί είναι τελικά μισέλληνες...Και προσπαθούν να τεκμηριώσουν τον μισελληνισμό τους με αποδείξεις τις τουαλέτες...Ναι οι Τούρκοι τα "εκαναν" στο χώμα σαν τα ζώα. Οι Έλληνες είχαν ανακαλύψει τις λεκάνες πολλά χρόνια πριν. Και μια βόλτα στην Αρχαία Μεσσήνη θα στο αποδείξει...
Αν νομίζεις ότι είμαι μισέλληνας, έχεις άδικα, γιατί δε μισώ κανέναν, χωρίς να έχω πραγματικά καλό λόγο. Πολλοί Έλληνες μου είναι συμπαθητικοί, και για μερικούς από αυτούς τρέφω πολύ ισχυρά θετικά αισθήματα. Όσον αφορά τις λεκάνες, και τις τουαλέτες κοίτα εδώ:
http://ask.yahoo.com/20000221.html
http://www.toiletology.com/history-01.shtml#History
http://www.plumbingsupply.com/toilethistoryindia.html
Όσο για το Ιμαμ μπαϊλντί,απέδειξε μου ότι δεν έχουν ρίζες απο τον Όμηρο ΚΑΙ αυτές οι λέξεις.Ακομα και το ISTANBUL απο τα Ελληνικά προέρχεται.
Ακόμα και να έχουν ρίζες από τον Όμηρο, οι λέξεις είναι Τούρκικες. Μην μου πεις τώρα ότι και το επώνυμο Miller προέρχεται από την αρχαία αλληνική λέξη μήλο...
Κάποιους τους πειράζει που οι Έλληνες ανακάλυψαν τα πάντα και δεν άφησαν τίποτα σε αυτούς...Οι Έλληνες είναι απο τους λίγους λαούς που είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό "καθαρός".
Αυτό περικλείει και την ανακάλυψη της Αμερικής; Και το αποχετευτικό σύστημα των Αζτέκων μερικές χιλιάδες χρόνια π.Χ.;
Όσο για το καθαρός, απλά κοίτα τους δρόμους. Αν προτιμάς να είσαι καθαρόαιμος και να ζεις στη βρωμιά της Ελλάδας, ορίστε. Μόνο που οι Έλληνες δεν είναι καθαρόαιμοι. Ακόμα και οι Λακεδαίμονες, ήρθαν από το βορρά, από μέρος που δε θεωρήται Ελλάδα. Τώρα θα μου πείς ότι σιγά τον πολιτισμό που είχαν οι Σπαρτιάτες. Συμφωνώ, αλλά, μεταξύ μας, πόσο περήφανος νιώθεις όταν ακούς για το Λεωνίδα και τους 300;
Απο εδώ και πέρα δεν πιστεύω ότι θα μείνουμε όμως.Αν εσύ αισθάνεσαι-ίσως και να είσαι,δεν το ξέρω-μιγάς είναι άλλο θέμα...Εγώ είμαι Έλληνας,και το έχω ψάξει.
Το «από εδώ και πέρα» έχει αρχίσει πολλάααααααααα χρόνια πριν.
Α, και οι μιγάδες συνήθως είναι πιο όμορφοι από τους καθαρόαιμους. Φυσικά η ομορφία είναι θέμα αντίληψης. ;)

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 31 Μάιος 2006 11:48

KGP έγραψε:ego goustaro pou eime ellinas giati eime ratsistis...
:o :evil:

:) :D :lol: 8)

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 31 Μάιος 2006 12:24

Άσχετο-σχετικό με 200 ευρόπουλα στέλνεις αίμα και μαλλί στο National Geographic και σου βρίσκουν τον πρώτο πρόγονό σου. χεχ :p
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Μάιος 2006 13:13

Το κουράσατε το topic...

ανάκληση παρακολούθησης του θέματος
:roll:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 31 Μάιος 2006 13:16

metalized την "Πόρτα" στη Νάξο που στην ουσία είναι Ναός αφιερωμένος στονΑπόλλωνα,την έχεις δει;Θα βρω και θ'ανεβάσω μια ΊΔΙΑ απο τη Χιλή.Τον αυλό του πανός τον ξέρεις;Μια σειρά απο καλάμια που φυσώντας τα παράγουν μουσική.Τα ίδια που χρησιμοποιούν Χιλιανοί και Περουβιανοί.Το παραδοσιακό γαϊτανάκι το ξέρεις;Σε συναυλία των Los Jaivas στη Χιλή το είχαν...Αναφέρεσαι σε βρώμα.Ναι η Ελλάδα είναι βρώμικη.Αλλά ευθύνονται ο Ελληνικός πολιτισμός γι'αυτό;Ή μήπως τ'αλλοδαπά πρότυπα;Τα "grafity" στους τοίχους από πού "ήρθαν";Αναφέρθηκες στην Αμερική.Επίσημα δεν την είχαν ανακαλύψει οι Έλληνες,αλλά για να πάει εκεί ο Κολόμβος-που νόμιζε ότι πήγε στις Ινδίες,ο άσχετος-είχαν βάλει το "χεράκι" τους οι Έλληνες.Αυτοί που είχαν διατυπώσει χιλιάδες χρόνια πριν ότι η γη είναι στρογγυλή και κινείται.Οι άλλοι ακομα και μερικούς αιώνες πριν πίστευαν ότι είναι ακίνητη!Ακόμα και στην Οικονομία οι Έλληνες είναι πρωτοπόροι.Πρώτος ο Θαλής ο Μιλίσιος ανακάλυψε το δικαίωμα αγοράς (option).Ακόμα και οι συντελεστές ευαισθησίας στα παράγωγα έχουν Ελληνικά ονοματα και στη παγκόσμια βιβλιογραφία αναφέρονται ως Greeks (Delta,Gamma,Rho...).Αν δεν ήταν ο Αρχιμήδης,ακόμη με σχεδίες θα έπλεαν οι "πολιτισμένοι".Ο μύθος του Δαίδαλου και του Ίκαρου,διδάσκεται παντού.Έλληνες και αυτοί.Οι κίωνες των Ελληνικών ναών κοσμούν όλα τα κυβερνιτικά κτήρια στον κόσμο...Τα Ελληνικά αγάλματα κοσμούν όλα τα ξένα μουσεία.Γιατί δε βάζουν τα δικά τους;Διότι δεν έχουν...Όταν ο Δημόκριτος μιλούσε για το Άτομο,οι άλλοι δεν υπήρχαν.

Εσύ επιμένεις να αναφέρεσαι σε...τουαλέτες.Με ιστοσελίδες αμφιβόλου ποιότητας.Ο Αρχιμήδης αναφώνησε το "Εύρηκα" μέσα σε μπανιέρα!!!Οι άλλοι ακόμα σε ποτάμια πλένονται (Ινδοί)!!!

Ποιός σού είπε ότι οι Σπαρτιάτες ήρθαν απο το Βορρά;Και ποιος σού είπε ότι οι Μακεδόνες,οι Θράκες,οι Ηπειρώτες δεν ήταν Έλληνες;Απόδειξη τα γραπτά.Μόνο οι Σκοπιανοί τα λένε αυτά..Μήπως είσαι ένας απο αυτούς;Ή μήπως θέλεις να είσαι προοδευτικός ισοπεδώνοντας όλα τα ιστορικά στοιχεία χωρίς τεκμηρίωση;

Ακόμοι και οι Τούρκοι στα διαφημιστικά τους,ΑρχαιοΕλληνικούς ναούς προβάλλουν.Τί θα δείξουν;Τα τζαμιά τους;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες