αρχαριος,dreamweaver

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stavros_ht

αρχαριος,dreamweaver

Δημοσίευση από stavros_ht » 08 Μάιος 2006 13:28

Γεια σας παιδια

Σαν αρχαριος που ειμαι θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος απο εσας καποια ιστοσελιδα που να παρεχει πληροφοριες για την χρηση του προγραμματος dreamweaver.
Επισης τι θα πρεπει να γνωριζω [γλωσσα???] ωστε να μπορεσω να δημιουργησω καποιο σιτε με το παραπανω προγραμμα!
Οτι αλλη πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε ωστε να διαβασω και να μαθω να χειριζομαι το προγραμμα[και γενικοτερα για την κατασκευη ιστοσελιδων] ειναι ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω,

Σταυρος
www.hattrick.org
online manager football
www.hattrick.gr/forum ellhniki koinotita

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

αρχαριος,dreamweaver

Δημοσίευση από Risk » 17 Μάιος 2006 01:10

Γειά σου stavro_ht!

Θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω την δική μου εμπειρία και ελπίζω να σε βοηθήσω! Αν και είμαι νέος και εγώ στο χώρο της κατασκευής ιστοσελίδων, κυρίως δυναμικών, θα σου πρότεινα για αρχή να μάθεις καλά HTML. Το Dreamweaver στο οποίο αναφέρεσαι είναι ένα πολύ καλό και επαγγελματικό πρόγραμμα,αλλά θεωρώ πως θα πρέπει να γνωρίζεις πρώτα λίγο κώδικα ώστε να καταλαβαίνεις τι χρησιμοποιείς και πού και πού να παρεμβαίνεις και εσύ μέσα σε αυτόν.

Από την άλλη θέλω να σου πω πως για να κερδίσεις την γνώση θέλει λίγο μεράκι!Με αυτό θέλω να σου πω πως γενικά για το χώρο του Web Development υπάρχουν πολλά βιβλία στο εμπόριο. Ετσι λοιπόν αφιέρωσε κάποιες ώρες σου σ'ενα από τα μεγάλα βιβλιοπωλεία και ψάξε να βρεις κάτι που θα σου ταιριάζει στις ανάγκες σου, βάλτο κάτω και σιγά-σιγά θα διαπιστώσεις πόσα πράγματα θα μάθεις (προσωπική άποψη)!Βέβαια υπάρχει και το διαδίκτυο, αλλά εγώ σου μιλάω για κάτι πιο συγκροτημένο!

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!Ίσως κάποιοι πιο έμπειρη και παλιοί έχουν να σου πουν κάτι πιο χρήσιμο!

Φιλικά,
Risk

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

αρχαριος,dreamweaver

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Μάιος 2006 08:51

stavros_ht στο DC++ μπορείς να βρεις πολλά pdf με πληροφορίες για το πρόγραμμα που θέλεις.Αλλά και html.

ioanna

αρχαριος,dreamweaver

Δημοσίευση από ioanna » 19 Μάιος 2006 18:13

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Risk. Αν θες να φτιάξεις μια σελίδα για εσένα καθαρά, το dreamweaver κάνει μια χαρά τη δουλεία του. Το πρόβλημα θα το έχεις αν θες να φτιάξεις κάτι πιο επαγγελματικό διότι ο κώδικάς του δεν είναι απόλυτα σωστός και έτσι από υπολογιστή σε υπολογιστή θα έχεις πρόβλημα.
Απλό Παράδειγμα: αν σε μια σελίδα φτιαγμένη σε dreamweaver πας στο menu>view>text size και πειράξεις τις ρυθμίσεις θα δεις τελείως διαφορετικό μέγεθος γραμμάτων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης