8dbi omni antenna?

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
reznor

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από reznor » 08 Μάιος 2006 18:51

Βασικά το προβλημα είναι το εξής:

1 access point Level1 με επέκταση κεραία εξωτερική omni στα 8dbi (επίσης Level1).
Το αποτέλεσμα ειναι να έχω εμβέλεια ίδια κ χειρότερη απο το να άφηνα την μικρή κεραιούλα του AP μου (Το μέγιστο της συγκεκριμένη κεραίας ξέρω οτι είναι εμβέλεια 800μ σε 1mbit kai 250μ περίπου σε 54mbit μετάδοση) και όλο αυτό επειδή η κεραία δέν μπορεί να πάρει αρκετή ισχύ απο το AP.

Η ερώτηση τώρα είναι, στα 8dbi τί ενίσχυση σε watt χρειάζομαι για να έχω την καλύτερη εμβέλεια που μπορεί να δώσει η κεραία? Και με ποιόν τρόπο? (καποιο amplifier? οικονομικό όμως γιατι έπαθα μερικά εμφράγματα όταν είδα τιμές σε μερικά)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας:)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Μάιος 2006 00:53

Δεν χρειάζεσαι ενισχυτές.

Διάβασμα χρειάζεσαι!

Είναι παράνομο να εκπέμπεις άνω των 20dB/100mW στην Ελλάδα (και σε όλη την Ευρώπη) σύμφωνα με την ΕΕΤΤ.

Και όταν δεν μπορείς να 'φωνάξεις' στον άλλον τι κάνεις;

Βάζεις τον άλλο να ακούσει καλύτερα αυτό που σου λέει 'ψιθυριστά'.

Με δυο λόγια δεν θες να αυξήσεις την ισχύ εκπομπής σου αλλά να ενισχύσεις το σήμα που λαμβάνεις (και λαμβάνει και ο απέναντι).

Ξεχνάς λοιπόν τις omni και τους ενισχυτές, και κοιτάς για κατευθυντικές κεραίες (ή κατά πολύ καλύτερα για πιάτα), καλώδια με χαμηλές απώλειες, μηδενική ισχύ στον πομπό σου (δηλαδή στο access point) και το κυριώτερο ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ 802.11g και τα 54mbit σε εξωετερικούς χώρους! (λόγω της διαμόρφωσης του 802.11g και τις μεγαλύτερης χρήσης του φάσματος, θες μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων για να παίξει. Το 802.11b έχει το μισό εύρος και παίζει εγγυημένα σε εξωτερικούς χώρους)

Μην περιμένεις να σου δουλέψει, και μην πιστεύεις τα νούμερα για δήθεν εμβέλειες.

Είτε εκπέμπεις με πιάτο τις NASA με 100mw/20dB EIRP είτε εκπέμπεις με το κεραιάκι της συσκευής πάλι με 100mW/20dB EIRP πάλι η εμβέλεια σου θα είναι στα ίδια χιλιόμετρα (και όχι μέτρα όπως λένε).

Τι θα την κάνεις όμως την εμβέλεια όταν δεν μπορείς να 'ακούς';

Το WiFi δεν είναι μόνο εκπομπή (ράδιο, τηλεόραση κλπ).

Είναι πομποδέκτης.
Που σημαίνει πρέπει να σε πιάνουν και να τους πιάνεις καλά.

Για να μπεις στην λογική και να φτιάξεις κάτι πολύ φθηνότερα από τις όμνι τις Level One (που είναι και πατάτες :D) πρέπει να στρωθείς στο διάβασμα.

Το Wifi δεν είναι plug and play και ΔΕΝ είναι πληροφορική.
Είναι ραδιοτηλεπικοινωνίες.
Τεράστιος τομέας (κάποιοι το σπουδάζουν χρόνια το αντικείμενο και είναι η δουλειά τους).

Διάβασε το παρακάτω PDF για να μπεις στο κλίμα και έλα με ερωτήσεις συγκεκριμένες να σε βοηθήσω.
http://info.awmn.net/images/stories/Tut ... gMeIn2.pdf

Ξέχνα τους ενισχυτές και τις όμνι, στο ξαναλέω αν θες να 'δεις' ασύρματο δίκτυο όπως το βλέπω εγώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=17230 ;)

reznor

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από reznor » 09 Μάιος 2006 14:30

Καλα τα λες μεχρι εδώ αλλα υπαρχει ένα βασικό πρόβλημα στην όλη περίπτωση, οτι περιορίζομαι σε ένα χώρο μόνο για να βάλω ΑΡ δυστυχως, (στο χώρο του επιστάτη, λογω εγκατάστασης σε βίλλα). γιατι καλά τα ΑΡ, τα καμουφλάρω λίγο και δέν φαίνονται, αλλα οι κατευθυντικές είναι λίγο πρόβλημα εδώ γιατι δέν θέλουν να φαίνονται καθολου. Επιπλέον η ίδια εγκατάσταση με την ίδια κεραία με 12dbi όμως στην διπλανή βίλλα που είχε φτίαξει ένας τύπος έβγαζε περίπου 200μ εμβέλεια με ενίσχυση 600mW (??????????????????????) και bridge
με άλλο ΑΡ για τον εσωτερικό χώρο

Όσο για τον άν είναι παράνομο το ξέρω αλλα δέν νομίζω να έχει τέτοιου είδους προβλήματα απο την ΕΕΤΤ ο συγκεκριμένος τύπος χεχεχε

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Μάιος 2006 14:39

Συγνώμη αλλά με τέτοια διάθεση για καταστροφή του φάσματος δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Το θέμα δεν είναι να έχεις τον μπαμπούλα(=ΕΕΤΤ) στο κεφάλι σου.

Το θέμα είναι η οικολογία της μπάντας.

Και με τέτοιες υλοποιήσεις έχει καταστραφεί η μπάντα.

Σκέψου να το έστηνες αυτό το χάλι πριν 2 χρόνια, και σήμερα να έσκαγε ο Χ renzor να βάλει 1Watt ενισχυτή για να σε πατήσει ώστε να παίξει...

Με αυτή την λογική δεν πρόκειται να σου δουλεψει ποτέ και αν δουλέψει σήμερα δεν θα δουλέψει αύριο.

Λυπάμαι.

reznor

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από reznor » 09 Μάιος 2006 15:09

Ε ρε μπλέξιμο η όλη υπόθεση. Μήπως να του έχωνα μερικά ΑΡ ενδιάμεσα να τελειώνει η υπόθεση? Παίζει και αυτό ε? :) Ειμαι πολύ πίσω ακόμα σε αυτα. Διαβάζω πάντως το pdf σου μπας και βγάλω καμια άκρη.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από deninho » 09 Μάιος 2006 22:11

πίστεψε με είναι άκρως εκνευριστικό να έχεις ένα λακαμά, που να μην ξέρει τπτ από ασύρματα δίκτυα (όχι πως εγώ είμαι guru, αλλά όσο μπορώ μαθαίνω και κυρίως κοιτάω να μην ενοχλώ), που να εκπέμεπει σήμα με full ισχύ στην έξοδο, και εσύ να μην μπορείς να κάνεις τπτ. Αφού όμως ξέρεις ποιος είναι, πήγαινε και συζήτησέ το μαζί του.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα (όπως και η μισή Πεύκη), και δεν ξέρω ποιος είναι. Θα πρέπει να ανεβάσω την ισχύ του σήματος δηλ? Και άμα αυτός ενοχλεί τη μισή Πεύκη, αν εγώ ανεβάσω την ισχύ εκπομπής θα ενοχλώ όλα τα ΒΠ, και θα πηγαίνει έτσι το θέμα. Παύλος κύκλος... Η καλύτερη λύση είναι να το συζητήσεις μαζί του, και κοιτάξτε να βρείτε λύση (δεν είναι ανάγκη μόνοι σας. ρωτήστε εδώ)

reznor

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από reznor » 09 Μάιος 2006 22:57

Δέν με ενοχλεί το σήμα του διπλανού ΑΡ, το όλο στήσιμο γίνεται έτσι και αλλιως σε ιδιόκτητες εκτάσεις, για να καταλάβεις, έρχετε η κορη του ματσωμένου ιδιοκτήτη για διακοπές στη βίλλα τους και όσο πλατσουρίζει στην πισίνα της θα μπαίνει με το λαπτοπ στο ιντερνετ.

Αλλα το χειρότερο είναι οτι δέν θέλουν να βλέπουν κεραίες και πιάτα στην πενέμορφη βιλλάρα τους οπότε εγώ είμαι αναγκασμένος να δουλέψω με ένα ΑΡ σε συγκεκριμένο χώρο με λίγο μεγαλύτερη εμβέλεια απο την κλασική.

Αυτα...... κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

8dbi omni antenna?

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Μάιος 2006 23:09

Και επειδή το κακομαθημένο του ματσωμένου θέλει idernet χωρίς να φαίνονται οι κεραίες πρέπει να καταστρέψουμε την μπάντα.

Δηλαδή αν ήθελε Nova τι θα έκανε;

Θα του πεις απλά θα μπει ένα δορυφορικό πιάτο.

Αν ήθελε αμάξι τι θα έκανε; Θα το ζήταγε αόρατο για να μην του πιάνει χώρο στον κήπο;

Έ ρε κάτι βλαμένοι ρε... νομίζουν ότι επειδή έχουν λεφτά μπορούν να κάνουν τα πάντα.

(Ναι έχω εκνευριστεί... κάποιοι παλεύουν να κερδίσουν και το τελευταίο dB γιατί ο γείτονας είανι άσχετος και άλλοι πάνε και κοτσάρουν ενισχυτές για να μην χαλάσουν την μόστρα του σπιτιού τους :evil:)'

Καταρχήν δεν μίλησες για τέτοιου είδους κάλυψη χώρου (hotspot) - Τώρα το διάβασα καλύτερα.

Φάνηκε ότι ήθελες p2p link.

Τέτοιοι χώροι δεν καλύπτονται με omni, εκτώς αν η omni μπει στο κέντρο του κήπου, κάτι που δεν θα γίνει.

Εκεί πας σε πολλά Access Points & sector κεραίες με συγκεκριμένο άνοιγμα μοιρών.

Βέβαια δεν θα του αρέσει αυτή η λύση, γιατί η κυράτσα του διάλεξε μάλλον τα καλύτερα κεραμύδια για την σκεπή... δεν γίνεται τώρα να μπουν στις γωνίες sector κεραίες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες