Δεν πάει άλλο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Μάιος 2006 10:58

Δεν πάει άλλο

Σήμερα όπως κάθε μέρα που πάω στο γραφείο σταμάτησα να πάρω

ένα νερό
ένα χυμό
μια τυρόπιτα
μια πίτσα ατομική

λογαριασμός 5,10 ευρω

ρεεεεεεεεεεε που πάμε σαν πολλά δεν είναι ??
και επειδή έχουμε χάσει την αίσθηση των χρημάτων

5,10 ευρω = 1737,8 παλαιές καλές δραχμουλες

νομίζω έχουμε ξεφύγει
το χρήμα χάνεται και δεν φαίνεται πλέον
έχουμε λαλήσει η είναι η ιδέα μου ?

δεν ξέρω εσείς τι λέτε αλλά έχει παραγίνει το πράγμα
βέβαια όσοι είναι ακόμα μαζί με τους γονείς ίσως δεν
καταλαβαίνουν τι λέω

αλλά όσοι έχουν οικογένεια και είναι οι μόνοι
που φέρνουν χρήμα στο σπίτι καταλαβαίνουν

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από manolism » 09 Μάιος 2006 11:58

Εμ και συ, και τυρόπιτα και πίτσα. Νομίζω ότι εσύ έχεις ξεφύγει.

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Πέρα από την πλάκα όντως με το ευρώ έχουμε χάσει την μπάλα. Ξεφτιλίστικαν τα λεφτά.
Πάω στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα και έχω 50αρικο. Λέω από μέσα μου, "θα μου το φέρει στην μούρη". Το δίνω και απαθέστατα μου δίνει τα ρέστα λες και του είχα δώσει 5ευρω.

Παλιά πήγαινες με πεντοχίλιαρο και άλλαζες 5 περίπτερα για να σε εξυπηρετήσουν και τώρα του δίνεις 17 χιλιάδες και είναι όλα καλά. Μόνο στην αρχή του ευρώ ήταν καλά. Μετά από ένα χρόνο άστα να πάνε.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Μάιος 2006 12:02

ναι αυτο το μενου μαζι με 3 φρουτα ειναι για να με κρατησει μεχρι τις 1 την νυχτα που σχολαω και απο την δευτερη δουλεια

spookyb52
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από spookyb52 » 09 Μάιος 2006 13:16

lunarmedia έγραψε:Πάω στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα και έχω 50αρικο. Λέω από μέσα μου, "θα μου το φέρει στην μούρη". Το δίνω και απαθέστατα μου δίνει τα ρέστα λες και του είχα δώσει 5ευρω.

Παλιά πήγαινες με πεντοχίλιαρο και άλλαζες 5 περίπτερα για να σε εξυπηρετήσουν και τώρα του δίνεις 17 χιλιάδες και είναι όλα καλά.
Πόσο δίκιο έχεις! Και εγώ το ίδιο παθαίνω κάθε φορά που δίνω τίποτα 50ευρα. Παλιά σε κοίταζαν στην καλύτερη περίπτωση με μισό μάτι! Βέβαια... μπορεί απλά να πήραν μαθήματα marketing και συμπεριφοράς οι περιπτεράδες και για αυτό να μήν διαμαρτύρονται πλέον :P
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από chchrist » 09 Μάιος 2006 19:32

Και εγώ συμφωνώ πως η κατάσταση αγκίζει τα όρια της απελπισίας αλλά σύμφωνα με κάτι φίλους οικονομολόγους που έχω το ευρώ μας έσωσε από αρκετές υποτιμήσεις της δραχμής (αν υπήρχε ακόμη) εώς τώρα. Το πως αυξήθηκαν οι τιμές είναι αποτέλεσμα την κερδοσκοποίας των εμπόρων,μεσάζοντων κτλ και της αφέλειας του μη σκεπτόμενου καταναλωτικού κοινού που είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Δεν είναι παράξενο που πχ έναν προιόν αν στον παραγωγό κοστίζει 50 λεπτά οι υπεραγορές το πουλάνε 3 ευρώ; Και μην μου πείτε πως φταίει πάλι μόνο το πετρέλαιο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από deninho » 10 Μάιος 2006 03:56

αφορμή βρίσκουν από το πετρέλαιο... Από εκεί και πέρα (χωρίς να είμαι οικονομολόγος) για τις υποτιμήσεις τη δραχμής έχεις δίκιο (κάπου διάβαζα ένα άρθρο για αυτό το θέμα). Τέλος για το πρόβλημα με τις μεγάλες αυξήσεις στις τιμές από τότε που ήρθε το ευρώ, φταίει ο κόσμος που θεωρούσε 1 λεπτό=1 δραχμή, και αφετέρου το κράτος που είχε την υποχρέωση να προστατέψει τους πολίτες (από τη στιγμή που δεν τα κατάφερναν μόνοι τους)

Άβαταρ μέλους
MGeorge

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από MGeorge » 10 Μάιος 2006 19:53

Εγώ ένα ξέρω... παλαιότερα αν έβγαινα το βράδυ με 10 χιλιάρικά ήμουνα Θεός! Τώρα με 30 ευρώ δεν προλαβαίνεις ούτε την είσοδο του μαγαζιού να δείς, αν πρώτα έχεις πάρει τσιγάρα και αν έχεις κάνει το τραγικό λάθος να πάς για καφέ (5ευρώ) πρίν το ποτό!!!
Το "@" σε τί ακριβώς μοιάζει με το παπάκι?

nt1

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από nt1 » 10 Μάιος 2006 19:57

φτηνα τα πληρωσες :lol:

Άβαταρ μέλους
MGeorge

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από MGeorge » 10 Μάιος 2006 20:46

Ρε nt1 5 ευρώ πλήρωσα μόνο τον καφέ... Τα ευκόλως εννοούμενα... Στην Θεσ/νίκη είμαι φίλε, αν εξαιρέσουμε το μετρό, τον προαστιακό, το τράμ, τους δρόμους, τις αθλητικές εγκαταστάσεις, τον πληθυσμό, την οικονομία και την εγκληματικότητα, όλα τα άλλα είναι ίδια... ακόμη και η τιμή του καφέ!

Άλλαξα λίγο θέμα έ;

Πρέπει να βρώ το κατάλληλο forum να πώ τον πόνο μου... κλαψ!

mythryll

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από mythryll » 11 Μάιος 2006 09:47

Σας κάνουν εντύπωση αυτά ε;
Για ψαχτείτε να δείτε πόσοι από σας είστε οικογενειάρχες (όπως κι εγώ) και δουλεύτε δύο και τρεις δουλειές για να τα φέρετε βόλτα (όπως κι εγώ) και πάλι καταλήγετε να γκρινιάζετε γιατί χρήματα δεν βλέπετε στα χέρια σας (όπως κι εγώ);
Μάλλον μας έχουν συνδέσει με τη μηχανή αρμέγματος και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι..
Ευτυχώς τουλάχιστον δουλεύω το πρωί σε χώρο που έχει επιδοτούμενο κυλικείο και με τον καφέ και την τυρόπιτα κλπ δεν έχω πρόβλημα (50 λεπτά με 1 ευρώ maximum).
Και μη χειρότερα.. Όταν μεγαλώσουν τα παιδιά μας τί θα κάνουμε; (τυρόπιτες x 3!)
Καλή η πλάκα αλλά είναι άσχημα τα πράγματα.. κι όταν ακούω για οικονομολόγους που μου λένε τί καλό που είναι το ευρώ, βγάζω καντήλες..

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από GasLei » 11 Μάιος 2006 17:55

Pragmati apotelei afeleia apo merous polwn na lene pws gia ola fteei to petraileo( auto mpwrei na tous anaggazoun na au3isoun 50 lepta tis times tous kai autoi sou lene e... ti 50 lepta ti 1 euro!...) Pantws oute kai na voh8hsei to kratos polu 8a h8ela giati me ta sugxwrisews( de 3erw an eiste kai ap'auton ton kommatiko xwro) alla opou vazei to xeraki tou to kratos sunh8ws S***a ta kanei kai 8a vre8oume me kana kapelo isa me tous astragalous!
Y.G. Mgeorge, 8a sou prwthna ena blog, Alla 8elei polu diafimish. :lol:

Άβαταρ μέλους
MGeorge

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από MGeorge » 12 Μάιος 2006 03:07

GasLei συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω μόνο που το μεγάλο αφεντικό έχει αλλάξει πλέον! Η Ε.Ε. κάνει κουμάντο και το μεγάλο γέλιο θα είναι το 2008 όταν θα κληθούμε και εμείς με την σειρά μας να επιστρέψουμε μέρος των χρημάτων που πήραμε και να δανείσουμε σε νεοεισερχόμενα στην Ε.Ε. κράτη! Παράλληλα όμως θα ανοίγουν και το ασφαλιστικό οπότε καταλαβαίνεις ποιοί θα τα πληρώσουν όλα αυτά ε?

Ακούτε καμιά καμπάνα?

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από Cozzamara » 12 Μάιος 2006 03:20

fiskilis έγραψε:νομίζω έχουμε ξεφύγει
το χρήμα χάνεται και δεν φαίνεται πλέον
έχουμε λαλήσει η είναι η ιδέα μου ?

δεν ξέρω εσείς τι λέτε αλλά έχει παραγίνει το πράγμα
βέβαια όσοι είναι ακόμα μαζί με τους γονείς ίσως δεν
καταλαβαίνουν τι λέω

αλλά όσοι έχουν οικογένεια και είναι οι μόνοι
που φέρνουν χρήμα στο σπίτι καταλαβαίνουν
Και να σκεφτείς σενιορ Φισκίλη οτι ο αρχι-τέκτονας φίλος σου, Γκαργκάνας,
πρότεινε πάγωμα μισθών και μείωση συντάξεων στα χριστιανικά χρόνια που έρχονται, προφανώς για να μη λείψει το παντεσπάνι απο την παρεούλα του.
Μόνο που δεν μας ενημέρωσε αν θα παγώσει και ο μισθός του κου Αράπογλου ξερω γω,
ο μισθός του Αλογογκούφη και λοιπών.
Ελπίζω, η πρώτη μεγάλη αιματηρή επανάσταση της νέας χιλιετίας να γίνει απο τους χιλιάδες εγκλωβισμένους σε δάνεια, πανωτόκια και πλειστηριασμούς έλληνες.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μάιος 2006 17:21

Έτσι καταντήσαμε, να κάνουμε δυο (και 3) δουλειές για να ταίζουμε με τη μια την οικογένεια και με την άλλη το κράτος και τους δημόσιους υπαλλήλους της. (που μας αποκαλούν και κλέφτες -βλ: εφορία)

Άβαταρ μέλους
misato

Δεν πάει άλλο

Δημοσίευση από misato » 13 Μάιος 2006 04:26

kala plaka kanete re paidia toooora edo kai poli kairo einai etsi ta pragmata!!
kano panta lista gia to super kai mia mera leo as valo dipla apo ka8e proion tin Anoteri (etsi tin Anoteri) timi pou pisteuo oti exei to proion!
hmoyn e3o kata 25% apo tis Anoteres times epanalamvano!
einai ontos poli diskola kai den prokeite na kanoun kati gia auto edo kai o Beni (Benizelos) eipe oti stin ellada den prokite na gineis plousios apo timia doulia!!!
"watashi wa ikiru"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες