Μεταφορά toolbars του excel (που περιέχουν macros)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
pmatziaris

Μεταφορά toolbars του excel (που περιέχουν macros)

Δημοσίευση από pmatziaris » 09 Μάιος 2006 14:24

Έχω φτιάξει μια βέλτιστη για μένα διάταξη των γραμμών εργαλείων του excel 2003, την οποία θέλω να μεταφέρω σε διάφορα computer τα οποία χειρίζομαι κατά καιρούς (σε desktop, Laptop και 2 διαφορετικά γραφεία). Αρκετά από τα κουμπιά στις δικές μου (customize) γραμμές εργαλείων του excel 2003 είναι συσχετισμένες με μακροεντολές. Επειδή όμως στο κάθε μηχάνημα κάνω log on με διαφορετικό όνομα user κάθε φορά που κάνω copy το νέο .xlb αρχείο που βρίσκεται στη διαδρομή C:\Documents and Settings\user\Application Data\Microsoft\Excel\ θα πρέπει να αλλάζω το όνομα του user στη διαδρομή της μακροεντολής του κάθε κουμπιού.
Υπάρχει κάποιος αυτοματοποποιημένος τρόπος να το κάνω αυτό ? (π.χ. κάποια μακροεντολή?)
Μια δεύτερη απορία σχετικά με αυτό το θέμα είναι ότι για κάποιο άγνωστο σε μένα λόγο έχει συμβεί πολλές φορές να αλλάζουν οι γραμμές εργαλείων από μόνες τους και να εμφανίζονται κάποιες μακροεντολές που είχα φτιάξει σε ένα παλιό personal.xls το οποίο δεν χρησιμοποιώ πια. Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό ??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες