Μεταφορα blog's database

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

Μεταφορα blog's database

Δημοσίευση από skull » 09 Μάιος 2006 23:55

hellozz
πιστεύω οτι όλο και κάποιος θα έχει δουλέψει wordpress και ισως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής,έχω ένα blog μblog για όσους το γνωρίζετε αλλα δυστιχώς τελικά δεν κάλυψε όλες τις ανάγκες που είχα και θέλω να μεταφέρω την database μου σε ένα καινούργιο wordpress.
-Έψαξα λίγο στο import του wordpress και δεν βρίκα κάποια επιλογή που μπορεί να με βολέψει(τουλάχιστον αυτό νομίζω)!

Προσπαθώ λοιπόν να μεταφέρω την database μου στην καινούργια του wordpress αλλα υπάρχουν πολλές διαφορές(ή πάντα έτσι νομίζω)!

Η ερώτηση μου είναι πώς πρέπει να ξεκινήσω την μεταφορά?
Θα πρέπει να αντιγράψω σε .sql αρχείο όλη την παλια database και μετά κάθε μία γραμμή ξεχωρηστά στο αντίστοιχο field?

Δεν έχω ασχοληθεί με sql καθόλου ως τώρα,μια φορά στο παρελθόν έχασα και κόπους ενός έτους κατα την μεταφορά της... :cry:

πιστευω κάποιος να με βοηθήσει...ευχαρηστώ! :evil:

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

Μεταφορα blog's database

Δημοσίευση από skull » 10 Μάιος 2006 00:02

Για να βοηθίσω όπως μπορώ η παλία μου database έχει μόνο 2 tables το config και το Microblog.
Στο microblog περιέχοντε τα εξής fields: title,comment ,timestamp,section,hide ,nocomments,email ,id ενώ στο config τα κλασικά.

Στου wordpress την database περιέχοντε 10 tables με ξεχωριστά 100 fields!!!! :cry:

SOS

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταφορα blog's database

Δημοσίευση από Hermeia » 10 Μάιος 2006 00:14

δεν ξερω φίλε..
μόνο μια ιδέα γιατί έχει τόσο πολύ περισσότερα tables το wordpress..

πχ. για κάθε μηνυμα έχει επίσης σχόλια (συνολ. αριθμός, & για καθενα τίλο, ημ/νία, όνομα, ονομα-χρήστη ή/και link.. ή περίπου τα ίδια στοιχεία που έχεις για κάθε καταχώρηση - μείο τα σχόλια επι σχολίων..)

υποστηρίζει επίσης "συνδέσμους" (+ τις κατηγορίες τους), άρθρα, εικόνες, rss, ccs ..

πώς λογαριάζεις πχ. να αποθηκεύει τα σχόλια.. επι κάθε μηνύματος/καταχώρησης ..
ή πού είναι τα άρθρα, οι εικόνες και οι σύνδεσμοι στο δικό σου μοντέλο ?

απλα μια σκέψη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skull
Επικοινωνία:

Μεταφορα blog's database

Δημοσίευση από skull » 10 Μάιος 2006 02:27

Το στήσιμο του μblog είναι το ίδιο με αυτο του wordpress δηλαδη εχει κατηγορίες,users,links,comments κ.α.

Τωρα ειδα οτι μπορείς να μεταφέρεις ποστς απο blogger.com που δεν έχουν και το ιδιο στησιμο...

Δεν ξερω!! :(
Περπαταω μεσα στο σκοταδι!!!!:(

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες