Όταν η Αγριότητα προς τα παιδια δεν έχει όρια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 13 Μάιος 2006 23:35

Connor MacLeod έγραψε:Αυτη η θρησκεια και οι ακόλουθοί της δε θα επρεπε να ιπαρχουν πανω σε αυτο το πλανιτη.

Και όπως έλεγα οταν μια μέρα γινω πλανητάρχης θα τους αφερέσω και τα όποια δικαιόματα
Τους εχουν απομινει.Πρωτα βέβαια θα καθερέσω όλες τις κυβερνίσεις που υπάρχουν,Σε
Χωρες που πρωτευων θρυσκεια ειναι ο μουσουλμανισμος, γιατι όλλα απο τους "Μεγαλους"
Ξεκινάν.Μετα θα καταργισω τη θρυσκεια του μουσουλμανισμου και θα ιδρίσω κατι σαν
"Temples" Που ομως θα εχουν σαν σκοπό να διδάξουν το χρηστιανισμο.
Και στα τελικά μου σχέδια ειναι να μην επιτρέψω την τουρκια να μπει εις τους αιόνας των
Αιόνως στην Ευρωπαικη Ενοση...
Σοβαρά μιλάμε τώρα; Αυτό είναι ρατσιστικό, εθνικιστικό και 100% μισανθρωπιστικό...
Και φυσικά απόδειξη του γεγονότος ότι και ο χριστιανισμός δεν είναι και καμιά σπουδαία
θρησκεία, καθώς δημιουργεί φανατικούς (βέβαια, θα μου πεις, αν θέλει κάποιος να φανα-
τιστεί φανατίζεται και με τον ΜΠ.Α.Ο.Κ., στην θρησκεία θα κωλώσει; αλλά αυτό ας το
αφήσουμε για μια άλλη συζήτηση) ενδεχομένως χειρότερους των άλλων θρησκειών...

Ειλικρινά νομίζετε ότι διδάσκει τέτοια πράγματα ο μωαμεθανισμός;; Επειδή ακούτε τον
μασκαριότατο Χουντόδουλο να σας λέει ψέμματα και αναλήθειες (και στο τέλος αυτός
και οι συναφείς να βιάζουν αγοράκια;), επειδή στο σχολείο σας σας έκαναν πλύση εγκε-
φάλου ότι ο χριστιανισμός είναι η καλύτερη θρησκεία από την πρώτη δημοτικού μέχρι την
τρίτη λυκείου ή επειδή βλέπετε αυτούς τους ανεγκέφαλους να τιμωρούν με αυτόν τον
βάναυσο τρόπο το αγγελούδι στο όνομα του Ισλάμ νομίζετε ότι αυτά διδάσκει ο Ισλαμισμός;
Αυτό είναι συνδυασμός θρησκείας και φανατισμού... Είναι δηλαδή σαν να παίρνεις το δικό
μας "ου φονεύσεις" και αν φανατιστείς μ' αυτό να αρχίσεις να σκοτώνεις όσους έχουν
καταδιστεί για φόνο και έχουν αποφυλακιστεί όταν εξέτισαν την ποινή τους, για να μην
ξανασκοτώσουν...

Δεν υπάρχει θρησκεία που να διδάσκει (ηθικά) κακές ενέργειες.. Όμως, αν συνδυαστεί
μία θρησκεία με αναλφαβητισμό και φανατισμό τότε είναι πολύ επικίνδυνο πράγμα...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Μάιος 2006 23:49

fmayakos++

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Μάιος 2006 23:51

Συμφωνώ με fmayakos, διαφωνώ με Connor. Εκτός από ένα πράμα (τουλάχιστον με την τωρινή κατάσταση): Να μην μπει η Τουρκία στην Ευρωπαϊκή Ένωση (βασικά πέρα από την Αγγλική κυβέρνηση κανείς άλλος δεν τους θέλει. και οι άγγλοι επειδή είναι τα κουτάβια των αμερικάνων στην ευρώπη)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 14 Μάιος 2006 01:03

Connor MacLeod έγραψε:Οταν μια μερα γινω πλανηταρχης θα καταργησω τις μουσουλμανικες θρυσκιες.
Πριν καταργήσεις τις μουσουλμανικές θρησκείες,πρέπει να τους επιστρέψεις τον πλούτο που τους έκλεψες και να τους βοηθήσεις να μορφωθούν.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 14 Μάιος 2006 01:07

Connor MacLeod έγραψε:Πητε μου μια θρησκεια εκτος το μουσουλμανισμο και της διαφορες αλλες που σαν βαση
Εχουν το μουσουλμανισμο που "διδασκουν" τη βια.

Καμια.

Αυτη η θρησκεια και οι ακόλουθοί της δε θα επρεπε να ιπαρχουν πανω σε αυτο το πλανιτη.

Και όπως έλεγα οταν μια μέρα γινω πλανητάρχης θα τους αφερέσω και τα όποια δικαιόματα
Τους εχουν απομινει.Πρωτα βέβαια θα καθερέσω όλες τις κυβερνίσεις που υπάρχουν,Σε
Χωρες που πρωτευων θρυσκεια ειναι ο μουσουλμανισμος, γιατι όλλα απο τους "Μεγαλους"
Ξεκινάν.Μετα θα καταργισω τη θρυσκεια του μουσουλμανισμου και θα ιδρίσω κατι σαν
"Temples" Που ομως θα εχουν σαν σκοπό να διδάξουν το χρηστιανισμο.
Και στα τελικά μου σχέδια ειναι να μην επιτρέψω την τουρκια να μπει εις τους αιόνας των
Αιόνως στην Ευρωπαικη Ενοση...
Connor MacLeod η αλήθεια είναι ότι έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις πλανητάρχης...Όπως και ο κ.Θάμνος κι εσύ αγράμματος είσαι!ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ....

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Μάιος 2006 06:32

misato
patriot to ling afora to "Για ολα φταιει ο Αλλάχ.."
den nomizo oti prospa8o na apodi3o tipota
Αααα..... τώρα κατάλαβα. Όχι ούτε εγώ εννοούσα ότι κάτι πας να αποδείξεις απλά δεν κατάλαβα...

ΥΓ:link. "k" όχι "g". Πρόσεχε μην σου κολλήσει λάθος σε μια τόσο γνωστή λέξη... :wink:

Pavel
Exeis skeftei na grapseis se greeklish ?
Όχι προς Θεού!! Εδώ είπαμε να σταματήσουμε τα greeklish.... Εξάλλου πρέπει να μάθει και σωστή ελληνική ορθογραφία, έστω και αν κάνει μερικά τραγικά λάθη. Πώς θα μάθει αλλιώς άμα γράφει σε greeklish; Εμείς υπομονή (και γερά νεύρα) έχουμε. Έτσι δεν είναι; :wink: (Όποιος δεν έχει γερά νεύρα είναι ευκαιρία να εξασκηθεί! :P)
H' toulaxiston na xrisimopoieis WORD ?
Επειδή έχει μέσα ορθογραφικό έλεγχο; (Δεν πολυχρησιμοποιώ word και δε θυμάμαι). Δεν είναι και άσχημη ιδέα αν και λίγο σπαστικό σε κάθε μήνυμα. Πάντως Connor σκέψου το λιγάκι. Ίσως σε βοηθήσει. :wink:

Connor
Πητε μου μια θρησκεια εκτος το μουσουλμανισμο και της διαφορες αλλες που σαν βαση Εχουν το μουσουλμανισμο που "διδασκουν" τη βια.
Τώρα αν σου πω ότι υπάρχουν κάπου κάτι παράξενες και τελείως ξένες προς εμάς (π.χ ξέρω κάποιες κάπου στην hawaii) που όχι μόνο διδάσκουν την βία αλλά αυτός είναι ο σκοπός της ζωής τους;; (Με την ιδέα ότι σκοτώνωντας έναν ζουν οι άλλοι καλύτερα.) Φυσικά αυτές οι θρησκείες αποτελούνται από πολύ λίγα άτομα ευτυχώς!! Στο λέω για να μην νομίζεις.

Όσο για την μουσουλμανική θρησκεία ναι μεν έχει μερικές βαρβαρότητες αλλά ότι γίνεται είναι για καλό σκοπό και δεν βασίζεται σε τυχών παραλογισμούς που έχει κάποιος ο οποίος συνήθως είναι ο αρχηγός και που παρασύρει αθώους με την αράδα. (Για φαντάσου ο Μωάμεθ να ήταν κανένας τρελός!!!). Και ότι γίνεται για καλό έστω και αν βγει σε κακό τουλάχιστον η αρχική ιδέα του καλού είναι που μετράει.

Εξάλλου ο κλέφτης πρέπει να τιμωρείται. Σωστά; Άρα η τιμωρία είναι λογική. Τώρα αν μιλάγαμε για την ορθόδοξη πίστη ο πνευματικός (ο άνθρωπος που πας και εξομολογείσαι) θα έλεγε στον κλέφτη να καθήσει να σκεφτεί τι έκανε, να μετανοήσει και να προσευχηθεί δηλ εν ολίγοις να καταλάβει ο ίδιος τι κακό έκανε όχι να αφήσει την μοίρα του σε κάποιον τρίτο για να αν θα του φάει το χέρι ή όχι (να γιατί εμένα μου αρέσει η ορθόδοξη πίστη. Γιατί είναι η μόνη αντικειμενική).

Κατά την μουσουλμανική θρησκεία τα πράγματα είναι κάπως αλλιώς. Ο κλέφτης πρέπει να τιμωρηθεί κάτι που αν το σκεφτείς είναι λογικό. Για την ακρίβεια πρέπει να τιμωρείται αυτό το μέλος του σώματος που έκανε την κακή πράξη δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση το χέρι που έκλεψε. Και αν θες να μάθεις ο μουσουλμανικός ΝΟΜΟΣ λέει ότι το τάδε μέλος του σώματος πρέπει να ΚΟΒΕΤΑΙ κάτι που τον παλιό καιρό γινόταν με χατζάρα και καταλαβαινεις το τι γινόταν μετά. Ετρεχε άφθονο αίμα και ο άνθρωπος ίσως να πέθαινε από αιμοραγία αν δεν πέθαινε και από καμιά γάγγραινα στο τέλος.

Το ότι πήγαν και έλιωσαν τα χέρι το παιδιού ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαν να του κάνουν. Το παιδάκι στάθηκε πολύ ΤΥΧΕΡΟ γιατί αυτή η τιμωρία ΔΕΝ ήταν αυτό που λέει ο νόμος και έτσι του δίνουν την δυνατότητα αύριο με τα κατάληλα φάρμακα και φυσιοθεραπείες να επανέλθει το χέρι στην φυσιολογική (όσο γίνεται) κατάσταση που ήταν πριν. Δηλ το ΛΥΠΗΘΗΚΑΝ και δεν του έκοψαν το χέρι. Ξέρω ότι ακούγεται αποτρόπαιο σαν πράξη αλλά πάντα βγαίνει κάτι καλό μέσα από το κακό.

fmayakos
Ειλικρινά νομίζετε ότι διδάσκει τέτοια πράγματα ο μωαμεθανισμός;;
Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί; ΝΑΙ!! Αλλά για ειρηνικό σκοπό όμως. Το ποιο σωστό που είπες είναι ότι άσχετα με ποιο θέμα φανατίζεσαι, ο φανατισμός είναι ο μέγας εχθρός. Αλλά ότι τα λέει τα λέει.
επειδή στο σχολείο σας σας έκαναν πλύση εγκεφάλου ότι ο χριστιανισμός είναι η καλύτερη θρησκεία
Και τι γίνεται γι' αυτούς που πιστεύουν ΧΩΡΙΣ να τους έχει γίνει πλύση εγκεφάλου αλλά πιστεύουν με την θέληση τους; Μην τους παίρνει όλους η μπάλα. Τόση ώρα υπερασπίζεσαι τον μουσουλμανισμό (ή τουλάχιστον αυτό είναι το αποτέλεσμα) αφήνοντας στην άκρη τις βαρβαρότητες τους παρόλο που υπάρχουν και κολλάς σε κάτι που -προφανώς- δεν αρέσει σε εσένα. Αυτό δεν είναι προσωπικός φανατισμός; Αυτήν την στιγμή τουλάχιστον....(πιστεύω ότι ήσουν θυμωμένος και δε το εννοούσες... τουλάχιστον έχω καταλάβει ότι συνήθως είσαι τέρας ψυχραιμίας και το βρίσκω παράλογο τώρα.)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 14 Μάιος 2006 13:14

Syni8ws se teteia 8emata h8ikhs de kanw duo dyloseis, giati apla tis oloklhrwnw se mia, alla h sugtgekrimenh einai pargmatika endiaferousa(an kai me la8os titlo, ta 8rhskeutika sfalmata eprepe na legetai). Prosopika pisteuw pws o monos logos pou sumvenoun auta sto Iran kai se alles teteies upoanaptiktes xwres(entasw kai thn amerikh), einai giati einai 8eokratikes xwres. Oi an8ropoi pisteuoun me teteio fanatismo sto 8eo pou afinoun ton an8ropo (kai to pneuma) se deuterh moira, kai einai eukolo gia tous monarxes tous na tous kanoun oti 8eloun. Omws se xwres opou h kaliergeia tou pneumatos apousiazei uparxei akoma enas tropos gia na kratas ton kosmo TAUTOXRONA sthn Tsita, Eutuxhsmeno, kai Eteimo na se upakousei kai autos o tropos einai to 8eama mesa apo sklhrous nomous kai tromaxtikes paradoseis pou upotiuete oti me auto ton tropo timoun 8eo kai progonous! :( :snooty:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 14 Μάιος 2006 13:46

Pavel έγραψε:Exeis skeftei na grapseis se greeklish ? H' toulaxiston na xrisimopoieis WORD ? :hammer:
Όταν ο άλλος γράφει μέσα από την ψυχή του κ εκφράζει τα πιστεύω του δεν πρέπει να τίθεται καν το ερώτημα για κανένα ορθογραφικό λάθος' γιατί πολύ απλά δεν πατάει απλώς κουμπάκια... Στην τελική, δεεν είμαστε όλοι τέλειοι... :wink: :lol: Είναι πολύ άσχημο να γίνεται ολόκληρη συζήτηση για ένα τόσο ασήμαντο θέμα... :)
.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Μάιος 2006 13:47

Το ότι πήγαν και έλιωσαν τα χέρι το παιδιού ήταν το λιγότερο που θα μπορούσαν να του κάνουν. Το παιδάκι στάθηκε πολύ ΤΥΧΕΡΟ γιατί αυτή η τιμωρία ΔΕΝ ήταν αυτό που λέει ο νόμος και έτσι του δίνουν την δυνατότητα αύριο με τα κατάληλα φάρμακα και φυσιοθεραπείες να επανέλθει το χέρι στην φυσιολογική (όσο γίνεται) κατάσταση που ήταν πριν. Δηλ το ΛΥΠΗΘΗΚΑΝ και δεν του έκοψαν το χέρι. Ξέρω ότι ακούγεται αποτρόπαιο σαν πράξη αλλά πάντα βγαίνει κάτι καλό μέσα από το κακό.
:question: :o

Πλάκα κάνεις...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 14 Μάιος 2006 14:38

NaT έγραψε:Όταν ο άλλος γράφει μέσα από την ψυχή του κ εκφράζει τα πιστεύω του δεν πρέπει να τίθεται καν το ερώτημα για κανένα ορθογραφικό λάθος'
Ένας Έλληνας ποιητής (δεν θυμάμαι τώρα το όνομά του), κάποτε είπε :
"Όταν προσπαθούμε να καταφέρουμε κάτι, κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε"
Αλλά πολλοί ξεχνάνε πως τελειώνει η φράση
"...αλλά μην το εξευτελίσουμε".

Εάν κάναμε λόγο για 1-2-5-10 ορθογραφικά λάθη, εντάξει, ανθρώπινο είναι. Αλλά όταν όλο το κείμενο είναι έτσι, ίσως θα έπρεπε να το ξανασκεφτεί. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ ούτε να προσβάλω κανέναν αλλά όχι και να γράφει "χρηστιανισμο", "Ενοση", "θρυσκεια".
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 14 Μάιος 2006 15:16

Από τη στιγμή όμως που καταλαβαίνεις τι θέλει να πει τί σημασία έχει κι αν κάνει κάποια ορθογραφικά λάθη; Δεν ξέρω, αλλά, το θεωρώ πολύ προσβλητικό αυτό που γίνεται. Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του να γράφει όπως θέλει... Ποιο το πρόβλημά σου δηλ.; :roll:

:lol: :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 14 Μάιος 2006 15:51

Όπως και δικαίωμά μας να εκφράζουμε την άποψή μας. Το έγραψα και πιο πάνω δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν.

Δηλαδή εαν εσύ δεις κάποιον να κάνει κάτι λάθος, θα τον αφήσεις να κάνει του κεφαλιού του ή θα του το πεις για να τον διορθώσεις και να τον κάνεις καλύτερο ?

Μερικές φορές, πρέπει να γίνεις κακός, για να γίνει ο άλλος καλύτερος.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Μάιος 2006 16:22

Ας μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας... Καλό είναι να λέμε την γνώμη μας και να επισημαίνουμε τα λάθη ώστε να διορθώνονται :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 15 Μάιος 2006 14:18

Μα γιατι?!

Καταρχιν δε μαρεσει καθόλου να βλέπω αυτες τις εικόνες.
Δευτερον Πες μου σε πιο κράτος του κόσμου θα γινόταν κάτι τέτοιο, εκτος απο κράτοι με μουσουλμανικοη θρυσκεία.
Αυτοι εκει σε τετοια κράτοι δεν εχουν νόμους.Οι νόμοι φτιάχτοικαν απο τη θρυσκεία.

Ελεος δηλαδη.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Μάιος 2006 22:01

ThyClub έγραψε:
:question: :o

Πλάκα κάνεις...
Είχα διαβάσει κάποτε ένα ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ που έλεγε το ίδιο πράγμα. Ότι δηλαδή κόβονται τα χέρια και τα αντίστοιχα μέλη του σώματος. Όμως δεν είχα καταλάβει το γιατί, πρώτον γιατί εγώ ζω σε μια πολιτισμένη χώρα (όσο ειναι τουλάχιστον :P ) και δεύτερον γιατί δε ήξερα τότε τίποτα για τον μουσουλμανισμό. Και ακριβώς επειδή ένα τέτοιο πράγμα το είπε ως ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ λες και κάτι τέτοιο ήταν ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ εμένα όχι μόνο μου έκανε εντύπωση (και φυσικά το βρήκα αποτρόπαιο) αλλά μετά διαπίστωσα ότι ήταν αλήθεια. Καλά λένε ότι από παιδί και από τρελό (στην προκειμένη περίπτωση από ψέμα αφού ένα μυθιστόρημα είναι φαντασία) μαθαίνεις την αλήθεια. Φαντάσου δηλ άμα ειπώθηκε σε ένα πράγμα φαντασίας τι θα γινόταν στα αλήθεια. :o Όχι λοιπόν ΔΕΝ κάνω πλάκα. :(
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες