Πώς να ξεκινήσω

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
glegolas
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από glegolas » 13 Μάιος 2006 00:00

Οποιος μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει!
Ειμαι δεκαέξη χρονών και θέλω να μου απαντήσεται σε κάποια θέματα περι προγραμματισμου.
Πρώτον, πείτε μου σας παρακαλώ με ποια γλώσσα να αρχίσω (δεν εχω ξαναασχοληθεί εκτώς απο μερικές κολες απο σεμιναρίο απο έναν φιλο στην Visual Basic οι οποίες δεν βοήθησαν πολύ)
Δεύτερον, έχετε υπόψην σας κανένα καλό tutorial με αναλυτική βοηθεια για να ξεκινήσει κάποιος απο το μηδεν?
Τρίτον, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

gategate

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από gategate » 13 Μάιος 2006 00:48

arxise na diavaseis kapoia apli glossa gia na matheis tin logiki pou grafonte ta programmata.kalo eine na arxiseis me C.mporei na diskoleutis ligo stin arxi alla an exeis oreksi tha eise ok.
fantazome visual ekanes poli apla pragmata.kai ekei eine kala na matheis pos eine o antikeimenostrafhs programmatismos

Άβαταρ μέλους
marquez

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από marquez » 13 Μάιος 2006 01:02

tipota apo biblia sta ellinika?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από cherouvim » 13 Μάιος 2006 09:25

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από deninho » 14 Μάιος 2006 03:24

Είχα κάνει και εγώ παλιότερα την ίδια ερώτηση. Από όσα άτομα μου απαντήσανε πήρα διαφορετική απάντηση (ως προς τη πιο εύκολη γλώσσα) Εγώ ξεκίνησα με τη Visual Basic πάντως (αν και δεν έχω διαβάσει πολύ-καλύτερα βέβαια, γιατί "μάθαινα" ήδη δύο γλώσσες στη σχολή, άμα μάθαινα και τρίτη θα περιέπλεκα ακόμη περισσότερο τους μηρούς μου στην εξεταστική).
Σκέψου και καμιά Pascal. για αρχή. Πάντως η επιλογή είναι δική σου, και, λογικά, όποια γλώσσα και να διαλέξεις, θα βρεις κάποιον να σε βοηθήσει

άμα αποφασίσεις για visual κάτι (γενικά πλατφόρμα της microsoft), δες και εδώ

LightForce
WebDev Moderator

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από LightForce » 14 Μάιος 2006 15:40

Θα σου προτείνω αυτό που λέω πάντα. Ξεκίνα με μια γλώσσα όπως Βasic η C. Γράψε γράψε γράψε πολύ κώδικα, και όταν νομίζεις ότι είσαι έτοιμος ανέβα ένα σκαλί παραπάνω σε ένα visual περιβάλλον η σε ότι εσύ νομίζεις.

glegolas
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από glegolas » 14 Μάιος 2006 17:56

deninho έγραψε:Είχα κάνει και εγώ παλιότερα την ίδια ερώτηση. Από όσα άτομα μου απαντήσανε πήρα διαφορετική απάντηση (ως προς τη πιο εύκολη γλώσσα) Εγώ ξεκίνησα με τη Visual Basic πάντως (αν και δεν έχω διαβάσει πολύ-καλύτερα βέβαια, γιατί "μάθαινα" ήδη δύο γλώσσες στη σχολή, άμα μάθαινα και τρίτη θα περιέπλεκα ακόμη περισσότερο τους μηρούς μου στην εξεταστική).
Σκέψου και καμιά Pascal. για αρχή. Πάντως η επιλογή είναι δική σου, και, λογικά, όποια γλώσσα και να διαλέξεις, θα βρεις κάποιον να σε βοηθήσει

άμα αποφασίσεις για visual κάτι (γενικά πλατφόρμα της microsoft), δες και εδώ
Εχω ακούσει για την Pascal αλλα δεν εχω βρει κανενα καλό βιβλιο. Εχεις τίποτα να που προτείνεις?

yps

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από yps » 15 Μάιος 2006 15:05

boreis na ksekiniseis me pascal, na mpeis ligo sto procedural programming, se domes dedomenwn klp kai meta na peraseis se object oriented glwses px java, kai se databases...
kali arxi !

Άβαταρ μέλους
marquez

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από marquez » 16 Μάιος 2006 01:17

stis sxoles pies gloses didaskoun prota?

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από Kainourios » 16 Μάιος 2006 16:13

Εμείς κάνουμε μια από όλα... πρώτα visual basic, έπειτα C-javascript, μετά java, μετά assembly Z80, μετά assembly 8086, μετά πάλι C και μετά php... Πάντως αν δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό άρχισε με καμιά εύκολη όπως visual basic για να μάθεις λίγο αλγοριθμική και για να κολλήσεις, καθώς μπορείς να κάνεις πάρα πολλά ωραία προγραμματάκια... προσωπικά ως στιγμής μ'αρέσει περισσότερο η assembly, την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα.

Άβαταρ μέλους
marquez

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από marquez » 17 Μάιος 2006 01:15

brika biblia kai arxizo visual basic 6. ta agglika me diskoleboun mono

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από cpulse » 23 Μάιος 2006 17:27

Kainourios έγραψε:Εμείς κάνουμε μια από όλα... πρώτα visual basic, έπειτα C-javascript, μετά java, μετά assembly Z80, μετά assembly 8086, μετά πάλι C και μετά php... Πάντως αν δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό άρχισε με καμιά εύκολη όπως visual basic για να μάθεις λίγο αλγοριθμική και για να κολλήσεις, καθώς μπορείς να κάνεις πάρα πολλά ωραία προγραμματάκια... προσωπικά ως στιγμής μ'αρέσει περισσότερο η assembly, την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα.
Amstrad, Χίλιες και μια δυνατότητες!;;; χοχο τι μου θύμησες τώρα..... :)

Montifas
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από Montifas » 01 Ιουν 2006 17:15

τι προγραμματα μπορουμε να δημιουργησουμε με καθε γλωσσα?

crisav

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από crisav » 01 Ιουν 2006 17:27

Εγώ ξεκίνησα με quick basic, αλλά αν μάθεις τον τρόπο λειτουργίας μιας γλώσσας και καμιά 15 βασικές εντολές που χρησιμοποιούντε κατα κόρον είσαι μια χαρά. Από εκεί και πέρα όλα έρχονται διότι οι γλώσσες δεν αλλάζουν σε τίποτα παρά στον τρόπο που διαβάζουν τις εντολές.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Πώς να ξεκινήσω

Δημοσίευση από cpulse » 01 Ιουν 2006 18:39

Montifas έγραψε:τι προγραμματα μπορουμε να δημιουργησουμε με καθε γλωσσα?
Αυτό είναι ωραία ερώτηση!!

Assembly
Με αυτή την γλώσσα φτιάχνεις προγράμματα καθαρά για την CPU, την καρδιά ενός υπολογιστή. Υπάρχουν διάφοροι τύποι CPU, για PC και για Macintosh, και διαφορετικοί τύποι ανα τους καιρούς οπότε υπάρχουν και πολλές assembly. Είναι η ποιο δύσκολη γλώσσα και επίσης αυτή που σου δίνει το μέγιστο έλεγχο σε ένα μηχάνημα.

C και C++
Οι ποιο διάσημες από όλες (η C++ είναι η εξέλιξη της C) γιατί φτιάχτηκαν για να είναι κατανοητές από τους ανθρώπους (καλύτερα κατανοητές από την assembly) αλλά και να δίνουν όσο γίνεται καλύτερο έλεγχο. Τέλειες γλώσσες για drivers και για κάθε ανάγκη low level προγραμματισμού, λίγο στρυφνές όμως για έναν νέο προγραμματιστή. Θέλουν περισσότερο κώδικα από άλλες γλώσσες για απλά πράγματα, οπότε αν κάποιος θέλει να φτιάχνει απλοϊκά προγράμματα ας κοιτάξει κάτι άλλο.

Pascal και Delphi
Το Delphάκι είναι το αγαπημένο μου (το Delphi είναι η εξέλιξη της Pascal). Η γλώσσα είναι άριστη για κάποιο που θέλει να γνωρίσει τον προγραμματισμό χωρίς να κολλάει σε περιέργειες υψηλών απαιτήσεων, πχ. pointers. Ειδικά το Delphi έχει ένα θαυμάσιο περιβάλλον ανάπτυξης interface (RAID) και ένα φοβερό και τρομερό compiler που λύνουν τα χέρια, από πλευράς ταχύτητας, σε προγραμματιστές που φτιάχνουν business εφαρμογές, βάσεις δεδομένων και άλλα προγράμματα που δεν υπάρχει ανάγκη για άμεση επικοινωνία με συσκευές και APIs. Μπορείς να κάνεις και τέτοια, χωρίς το πρόγραμμά σου να υστερεί σε ταχύτητα, αλλά είναι μαζοχισμός γιατί με την C++ ο κώδικας είναι πολύ ποιο απλός. Επίσης η Borland προστατεύει με τιμή μια τεχνολογία μοντελοποίησης παραθυρικών objects, το VCL, το οποίο είναι ποιο σταθερό από το αντίστοιχο τις ίδιας της Microsoft, και πλέον έχει περάσει και στην απέναντι όχθη του Linux.

Visual Basic
Ας μη πω γι αυτή την γλώσσα γιατί ευθύνεται για την φαλάκρα μου!!! Ας πω μόνο ότι είναι κάτι αντίστοιχο του Delphi, με πολλά μείων, αλλά με μεγάλη δημοσιότητα. Η τελευταίες εκδόσεις έχουν πάει στα σκουπίδια γιατί αντικαταστάθηκαν με την VB#, αλλά από την άλλη αξίζει να ασχοληθείς αν θες να φτιάχνεις μικροεφαρμογές για Excel, Access, Power Point με αυτό που λέγεται VBA (Visual Basic for Applications).

Java
Είναι μια γλώσσα η οποία έχει "αντάπτορες" σε κάθε περιβάλλον, πχ Windows, Linux, Mac, Κινητά τηλέφωνα, ίσως μελλοντικά οικιακές συσκευές. Την χρησιμοποιούν μεγάλες εταιρίες γιατί είναι ευέλικτη, μπορείς με αυτή να φτιάξεις μικροπρογράμματα (applets) για ιστοσελίδες, μπορείς να φτιάχνεις εφαρμογές και παιχνίδια για κινητά, μπορείς να φτιάχνεις προγράμματα που θέλεις να τρέχουν σε όλα τα είδη των υπολογιστών.

VB# C# ASP# .. (Διαβάζονται σαν VB sharp, C sharp, ASP sharp κτλ)
Είναι η τελευταία προσπάθεια της Microsoft να ανταγωνιστεί την Java. Είναι ό,τι είναι και η Java αλλά επίσης και οι νέες μορφές των Visual Basic, C++, ASP κτλ. Όμως είναι Microsoft με ό,τι αυτό συνεπάγεται... όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

JavaScript
Είναι μια γλώσσα προγραμματισμού καθαρά για ιστοσελίδες. Δεν έχει σχέση με την Java. Με αυτή την γλώσσα μπορείς να φτιάχνεις ελαφριά προγράμματα μέσα σε ιστοσελίδες. Σε σχέση με τα ανταγωνιστικά Java Applets και τα Flash είναι πολύ πιο ελαφριά γιατί δεν χρειάζεται Virtual Machines.

Bash, SH, Tcl
Είναι γλώσσες προγραμματισμού για εντολές συστήματος Unix/Linux. Είναι κάτι σαν τις εντολές του DOS αλλά πολύ πιο ανεπτυγμένες. Αν ποτέ ασχοληθείς με Linux administration σίγουρα θα πέσεις πάνω τους.

Perl
Είναι γλώσσα προγραμματισμού για Unix/Linux. Χρησιμοποιείται για διαχείριση του συστήματος αλλά και για web.

PHP
Είναι γλώσσα προγραμματισμού για web, αλλά τελευταία κάνει και για πολλά άλλα πράγματα. Η μορφή της είναι κάτι μεταξύ Perl και C++, και όσο προχωράει μας εκπλήσσει όλο και περισσότερο. Τελευταία οι CLI εκδόσεις της μοιάζουν με το Virtual Machine της Java.

ASP
Είναι η γλώσσα προγραμματισμού για web της Microsoft. Έχει ξεπεραστεί όμως πλέον από την ASP#.

JSP
Είναι η γλώσσα προγραμματισμού για web της Java.

Flash και ActionScript
Το Flash είναι ένα προϊόν της Macromedia και γλώσσα προγραμματισμού του είναι το ActionScript. Το Flash είναι πρωτίστως φτιαγμένο για ιστοσελίδες και διαφέρει από άλλες τεχνολογίες που κυκλοφορούν γιατί μπορεί να φτιάχνει προγράμματα με διανυσματικά γραφικά. Αντί δηλαδή να ανεβάσουμε μια εικόνα των 15kb, μπορούμε με το Flash να σχεδιάσουμε με γραμμές και καμπύλες την ίδια εικόνα και να μεταφέρουμε μόνο τις συντεταγμένες της, οπότε για παράδειγμα τα 15kb μπορούν να γίνουν 1kb. Είναι πολύ ωραία γλώσσα για παιχνίδια και διαδραστικότητα (interaction), αλλά δεν είναι ώριμη σαν γλώσσα οπότε θα σας προκαλέσει πολλές ερωτήσεις που ίσως στις μελλοντικές της εκδόσεις θα αλλάξουν. Ήδη βγήκε ActionScript 3, δεν το έχω μελετήσει ακόμα, ελπίζω όμως να έχουν κάνει καλή δουλειά. Σαν δομή όμως είναι πανομοιότυπη με την JavaScript. Οπότε όποιος μάθει την μια μπορεί να μάθει λίγο πιο εύκολα και την άλλη γλώσσα.

--------------

Τα γράφω όλα αυτά γιατί θυμάμαι κι εγώ πόσο δυσκολεύτηκα στην αρχή... τότε βέβαια με άλλες γλώσσες (πολύ πιο ηλίθιες από τις τωρινές). Η δυσκολία σήμερα είναι να δεις από που θα ξεκινήσεις, γιατί όπως βλέπετε υπάρχουν τόσες τεχνολογίες.

Η συμβουλή μου στους μικρούς μου φίλους, μια που η φαντασία σας είναι το ισχυρότερό σας όπλο, σκεφτείτε κάτι που σας εμπνέει και βρείτε μια κατάλληλη γλώσσα για να το καταφέρετε. Στο δρόμο θα δείτε ότι ο τρόπος σκέψης όλων των γλωσσών είναι πάντα ο ίδιος.

Επίσης, μη θεωρείτε ποτέ ένα βιβλίο απόλυτα σωστό. Να ψάχνετε τις απορίες σας σε newsgroups και forums. Μοιραία θα βρίσκετε και χρήσιμες πληροφορίες που δεν είχατε σκεφτεί να τις ρωτήσετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες