Δεν ανοίγει η οθόνη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από pritanis » 16 Μάιος 2006 21:17

Γεια σας
Έχω τον
Intel P4 στα 3.2 GHz
512 MB RAM
Tα WIN XP Home Edition
Version 2002
Service Pack 2
Εδώ και 3-4 βδομάδες όταν πηγαίνω να ξεκινήσω τον υπολογιστή μου η οθόνη αρνείται πεισματικά να ανοίξει. Το κάνει μόνο αφού πατάω για 7-10 λεπτά διάφορα καουμπιά από το πληκτρολόγιο και αφού έχω πατήσει αρκετές φορές το reset και αφού τον έχω κλείσει τελείως 2-3 φορές. Σε κάποια στιγμή χωρίς να ξέρω το γιατί ανοίγει και μπαίνει κανονικά στα windows
Το έχω δοκιμάσει και με άλλη οθόνη και κάνει ακριβώς τα ίδια
Έχω αλλάξει και τροφοδοτικό αλλά και πάλι δεν είδα καμία διαφορά
Τι άλλο λέτε θα μπορούσα να κάνω;

ΥΓ Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω 4 διενέξεις
1. PCI modem
2. Ελεγκτής βίντεο
3. Ελεγκτής βίντεο πολυμέσων
και 4. Ελεγκτής πολυμέσων
PCI Modem δεν έχω
τα υπόλοιπα κάνοντας ενημέρωση προγράμματος δεν βρίσκει τίποτε από τα CD που έχω και έτσι δεν σταματάει νa βγαίνει το μήνυμα σε κάθε έναρξη των windows

Αυτή τη στιγμή έχω κάνει τελείως απεγκατάσταση την κάρτα γραφικών μου GEFORCE FX5200 256MB γιατί όταν πήγαινα να τρέξω κάποιο βίντεο μου κολούσε ολόκληρο το σύστημα. Κάνοντας την απεγκατάσταση όλα παίζουν μια χαρά

lakritidis
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από lakritidis » 16 Μάιος 2006 21:53

Φανερό είναι, η κάρτα γραφικών σου έχει πρόβλημα. Τη σουτάρεις και παίρνεις καινούρια.

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από pritanis » 19 Μάιος 2006 18:16

lakritidis μου έδωσες την αφορμή και την έψαξα για την κάρτα και κατά 99% αυτή ήταν το πρόβλημα μια και αλλάζοντάς την με μία της πλάκας (32 ΜΒ) όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά. Ήδη την έστειλα στην ALTEC για αντικατάσταση μια και ήταν ακόμη μέσα στην εγγύηση.
Ευχαριστώ για την βοήθεια

stavrosicsd

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από stavrosicsd » 24 Φεβ 2010 12:57

Πληροφορικάριοι του freestuff βοηθήστε με. Λοιπόν έχω ένα pc το οποίο΄είναι μίας φίλης μου και προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει. Τι έκανε λοιπόν αυτη. Ενώ ήταν το pc έτοιμο να κλείσει αργούσε και επειδή η κυρία βιαζότανε τον έκλεισε απο το power. Αποτέλεσμα απο εκείνη την ώρα δν εμφανίζει τπτ στην οθόνη. Ανοίγει κανονικά τα λαμπάκια κτλ όλα κομπλέ αλλά στην οθόνη δεν εμφανίζει τπτ. Γενικά ακούγοντας το λειτουργεί εσωτερικά, δλδ ακούγεται κανονικά ο επεξεργαστής κτλ. Απλώς δν ανοίγει η οθόνη.

1) Πιθανώς να καηκε η κάρτα γραφικών?
2) Χτύπησε ο σκληρός?
3) Κάποιος ιός?
4) Κάηκε ο οθόνη?

Το 4ο μου φένεται τρομέρά απίθανο. Όπως επίσης και το 3ο διότι στη χειρότερη έπρεπε έστω να εμφανίζει να ΄μπω bios να μπορώ να μπουτάρω απο το cd για κανα φορματ η έστω το οτιδήποτε. Η οθόνη είναι μονίμως μάυρη. Αν ήταν κάρτα γραφικών είναι δυνατόν να καεί ολοκληρωτικά και να μν εμφανίζει τπτ? Δεν θα έπρεπε έστω σε μία άθλια κατάσταση να εμφανίζει πράγματα στην οθόνη? Τέσπα αυτή τη στιγμή είναι ανοιχτός φένεται να λειτουργεί αλλά δν εμφανίζει τπτ στην οθόνη και περιμένω να ξεφορτίσει εντελώς μπας και έχει απλά πάθει κανα βραχυκύκλωμα η μπαταρία και μετα είναι οκ.

Όποιος γνωρίζει 2-3 πράγματα ας μου πει τι πιθανολογεί ότι είναι και πως μπορώ, με ποιό τρόπο να εξακριβώσω τι έχει για να δώ τι πιθανώς θα χρειαστεί να αγοράσω απο hardware.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πιθανή απάντηση!!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Φεβ 2010 15:08

mia skepsh ....
http://www.ehow.com/how_5218098_recover ... -bios.html
http://web.telia.com/~u43311424/crisis-recovery-disk/
look syggekrimena gia to modelo sou gia poio akriveis odigies

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Φεβ 2010 16:13

Στη βιασύνη πάνω γίνονται πολλά.... :D :D
Έλεγξε τα φισάκια οθόνη-PC :o :o (λέμε τώρα) :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από inFamous » 24 Φεβ 2010 16:23

Χωρίς να θέλω να φανώ έξυπνος

Το θέμα δημιουργήθηκε Στις: 16 Μαη 2006 20:17
νομίζω πως το έχει λύση τώρα :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από Zizo » 24 Φεβ 2010 17:37

βασικά έξυπνε inFamous έκανε καινούργιο post ο stavrosicsd σήμερα :D

φιλικά πάντα ;)
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από inFamous » 24 Φεβ 2010 18:09

Zizo έγραψε:βασικά έξυπνε inFamous έκανε καινούργιο post ο stavrosicsd σήμερα :D

φιλικά πάντα ;)
+

Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνετε :D
δεν το είδα oops...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Φεβ 2010 21:37

DGeorge έγραψε:Στη βιασύνη πάνω γίνονται πολλά.... :D :D
Έλεγξε τα φισάκια οθόνη-PC :o :o (λέμε τώρα) :P :P
Αν αυτά είναι OK, δοκίμασε μία ν'αποσυνδέσεις τον σκληρό και ματαξανα-boot. Θεωρητικά, αν φταίει ο σκληρός, τουλάχιστον θα φανεί κάτι από BIOS, πριν αρχίσει να σκούζει: "Θέλω τον σκληρό μου! Θέλω τον σκληρό μου!". :think: :think:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από Hermeia » 27 Φεβ 2010 11:16

stavrosicsd έγραψε:Απλώς δν ανοίγει η οθόνη.
Πρώτα θα δοκίμαζα μια άλλη οθόνη, κι αν αυτό δεν πετύχαινε, μετά θα δοκίμαζα μια άλλη κάρτα γραφικών (ή θα δοκίμαζα την κάρτα γραφικών σε άλλο υπολογιστή)

Σε κάθε περίπτωση, ο πρώτος στόχος είναι να μπεις στο bios, κι ελπίζω να πατάς το σχετικό πλήκτρο που σε πάει εκεί..
(αν δεν το ξέρεις, το αναζητάς στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο μοντέλο ΗΥ, ή ρωτας των πωλητή αν είναι custom)

Οταν είναι εντάξει η εμφάνιση του Bios, αλλα δεν ανοίγει το λειτουργικό (ούτε σε safe mode), τότε πάμε για έλεγχο του δίσκου ή/και του λειτουργικού.

Αν τίποτα απο τα παραπάνω δεν έχει αποτέλεσμα.. ζητάμε από κάποιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ service να μετρήσει τί έχει καεί..
Από την εμπειρία μου γενικά οι μητρικές, το τροφοδοτιλά κλπ.. δεν καίγονται επειδή κάποιος έκλεισε το κουμπί.. το λειτουργικό και ο δίσκος μπορεί να πάθουν έτσι.. (σχεδόν σίγουρα το κομμάτι του δίσκου που έγραφε όταν πατήθηκε το κουμπί..)

Γι αυτό βεβαιώσου πρώτα ότι πατάς το/τα σωστά πλήκτρα για να δεις το bios στην έναρξη.

Πες μας επίσης ποια win εχει, και αναζήτησε στο διαδίκτυο (αγγλικά) σχετικές ιστορίες (πχ 'vista does not boot' .. 'XP will not boot" .. )
Αλλα σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. το bios λειτουργεί και εμφανίζεται..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Φεβ 2010 15:48

Hermeia έγραψε:...............Γι αυτό βεβαιώσου πρώτα ότι πατάς το/τα σωστά πλήκτρα για να δεις το bios στην έναρξη.............Αλλα σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. το bios λειτουργεί και εμφανίζεται..
Στο 95% των περιπτώσεων το/τα σωστά πλήκτρα είναι το "Del", ώστε να κληθεί το BIOS. Προσωπικά δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει κάποια Motherboard που να θέλει κάποιο άλλο... :think: Ίσως μόνο κάποια περίεργη IBM, αλλά και πάλι δεν είμαι θυμάμαι καλά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δεν ανοίγει η οθόνη

Δημοσίευση από GeoStuff » 01 Μαρ 2010 01:46

F2 και F12 παίζουν επίσης...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης