Πρόβλημα με IPB

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με IPB

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 17 Μάιος 2006 02:52

Καλησπέρα.

Πρόσφατα, σε ένα φόρουμ όπου βοηθάω στη διαχείρηση, ξεκίνησαν τα μέλη να κάνουν παράπονα για security alerts όταν έμπαιναν σε αυτή τη σελίδα.
Εγώ που έχω το Norton AV μου έβγαλε ότι μπλόκαρε μία προσπάθεια για είσοδο στον υπολογιστή μου.

Τα μέλη παραπονιούνται τους πετάει κάτι για java applets και ότι από τότε που μπήκαν στο φόρουμ, έχουν προβλήματα στον υπολογιστή τους.

Με mozilla, το πρόβλημα δεν παρατηρείται, οπότε αν θέλετε να δείτε το error μόνοι σας, μπείτε με ΙΕ (και ένα ενημερωμένο AntiVirus ασφαλώς).

Τί μπορεί να φταίει και ξέρετε μήπως τον τρόπο να διορθωθεί το πρόβλημα?
Επίσης, γνωρίζετε τρόπο για καλύτερη ασφάλεια/προφύλαξη στο μέλλον?

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με IPB

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 17 Μάιος 2006 14:53

Α, να σας γράψω το μήνυμα που μου γράφει το norton όταν μπλοκάρει την προσπάθεια για εισβολή:

"Intrusion: HTTP MS Windows WMF Code Exec.
Intruder: traffbest.biz(85.249.23.119)(http(80)).
Risk Level: High.
Protocol: TCP.
Attacked IP:.....
Attacked Port: 1054."

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Πρόβλημα με IPB

Δημοσίευση από fafos » 17 Μάιος 2006 15:50

Einai "spasmenh" ekdosh h opoia periexei trojan.. prosexte ti katevazete... to tsampa den einai panta glyko.. :D

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με IPB

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 17 Μάιος 2006 21:21

Καθόλου σπασμένη δεν είναι η έκδοση του soccerforum.
Η invision έχει πληρωθεί κανονικά και αν χρειάζεσαι αποδεικτικά στοιχεία, πολύ ευχαρίστως να στα προσφέρουμε.

Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεχτικός σε αυτά που γράφεις καθώς δεν είναι σωστό να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις για έναν διαδικτυακό χώρο, χωρίς λόγο. ;)

Τώρα, έμαθα κάποια πράγματα από ψάξιμο...
Συγκεκριμένα, μπήκε κάποιος πρόσφατα και άνοιξε ένα νέο τόπικ με τίτλο "justxpl" και μέσα έγραφε κάτι περίεργους κώδικες(το τόπικ σβήστηκε γι'αυτό δε γνωρίζω να σας πω ακριβώς).
Άλλα άτομα που είχαν το ίδιο πρόβλημα, παρατήρησαν επίσης τέτοια τόπικ πριν τη "ζημιά".

Γνωρίζει, λοιπόν, κανείς τί συμβαίνει?
Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

gianpan
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με IPB

Δημοσίευση από gianpan » 03 Ιουν 2006 17:07

να υποθέσω οτι δεν τρέχεισ την 2.1.6. Φίλε εξαρτάται από το βαθμό της ζημίας που έπαθες. Πάντως αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι σε χτύπησε hacker. Στείλε ένα support ticket στην ΙPS και θα σου πουν τι να κάνεισ (σίγουρα update σε 2.1.6 πάντως.)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες