Καλώς ήρθες Μεσαίωνα στο 2006

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Είναι σωστές οι Αντιδράσεις ?

ΝΑΙ
1
4%
ΟΧΙ
8
35%
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
14
61%
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Μάιος 2006 16:58

Εξόρκισαν τον «Κώδικα Ντα Βίντσι»

Μια νεαρή γυναίκα με κίτρινο καπελάκι φώναζε στον κόσμο, που την παρακολουθούσε με απορία, «ουαί υμίν...», η γκεστ σταρ των συγκεντρώσεων των παρεκκλησιαστικών οργανώσεων Ελένη Λουκά έδινε συνεντεύξεις στα κανάλια για τον αντίχριστο και δυο-τρεις ρασοφόροι μοίραζαν φυλλάδια.

Δεν ήταν πάνω από 70-80 οι διαδηλωτές που συγκεντρώθηκαν χθες το απόγευμα στην πλατεία Συντάγματος για να φωνάξουν κατά της ταινίας «Κώδικας Da Vinci», που από αύριο θα προβάλλεται στους κινηματογράφους. Η συγκέντρωση έμοιαζε περισσότερο με χάπενινγκ και συμμετοχή στην ανθοκομική έκθεση του Δήμου Αθηναίων, με τις ψεύτικες αγελάδες του «cowparade» να παρακολουθούν το θέαμα που είχε στηθεί.

«Ουαί ημίν» και «αντιδράστε» φώναζαν οι ευάριθμοι συγκεντρωμένοι στο Σύνταγμα

Ενα από τα κείμενα που μοίραζαν οι διαδηλωτές έγραφε: «Αδελφοί Χριστιανοί, μην ακούτε τους Εβραίους και τους Μασόνους που θέλουν να βεβηλώσουν το θεανδρικό πρόσωπο του Λυτρωτή και Κυρίου μας. Αντιδράστε». Μερικές ημέρες πριν, αυτά είχε πει με δικά του λόγια ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος: «Γίνεται πόλεμος σε βάρος της Εκκλησίας με ταινίες και βιβλία, και συνηγορούν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης που τα προβάλλουν. Δεν μπορούν όμως να μας πλήξουν, γιατί είμαστε αγωνιστές».

Προχθές τον ακολούθησε ο νεόκοπος μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ: «Οπως οι θεωρίες που θέλουν τον άνθρωπο να προέρχεται από τα ψάρια, τα ερπετά και τον πίθηκο, έτσι τώρα έχουμε κι αυτό το ανιστόρητο, ψευδέστατο και ανόητο μυθιστόρημα που γίνεται και ταινία από το Χόλιγουντ, όπου κυριαρχεί το εβραϊκό λόμπι...». Σε γραπτή δήλωσή της η Καθολική Ιεραρχία δηλώνει «θλίψη» και «πόνο» για την επιτυχία του βιβλίου και της ταινίας, «γιατί η ανθρωπότητα σήμερα δέχεται με ευκολία το ψέμα, ακόμη και όταν αυτό ταυτίζεται με τη βλασφημία των ιερών και οσίων».

Θ.ΤΣ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 17/05/2006

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Μάιος 2006 19:50

«Οπως οι θεωρίες που θέλουν τον άνθρωπο να προέρχεται από τα ψάρια, τα ερπετά και τον πίθηκο, έτσι τώρα έχουμε κι αυτό το ανιστόρητο, ψευδέστατο και ανόητο μυθιστόρημα που γίνεται και ταινία από το Χόλιγουντ, όπου κυριαρχεί το εβραϊκό λόμπι...»

Εγω θα ελεγα οτι αυτος ο Σεραφειμ μαλον δε διαβαζε και πολυ ιστορια στο σχολειο.
Σε λιγο θα μας πει οτι την εχουν γραμενη λάθος.

Και απο που προερχετε ο ανθρωπος αν οχι απο εκει!?

Αυτοι οι κλιρικοι ωρες ωρες δε ξερουν τι λενε.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 17 Μάιος 2006 20:22

Κοίτα να δείς που κάνανε και την ταινία θέμα.. :P :P :P
Αυτοί οι 70-80 πόσοι ήτανε.. , καλύτερα θα κάνανε αν εστιάζανε στο θέμα των ' μερτσέντζεζ ' των μητροπολιτών ίσων αγγίζαν την ουσία και έτσι ίσως και κάνα δωρεάν εισητήριο εις το club el paradisso :P :P :P
..Tόσα σοβαρά θέματα :cry: , η ταινία τους πείραξε!

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 17 Μάιος 2006 22:03

Mia erwthsh exw mono re paidia, kai ola ta alla de me niazoun, ti sto kalo shmenei «Ουαί ημίν»?????
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Μάιος 2006 22:27

GasLei έγραψε:Mia erwthsh exw mono re paidia, kai ola ta alla de me niazoun, ti sto kalo shmenei «Ουαί ημίν»?????
Αυτο ειναι γραμενο στο ευαγγελιο του Ματθαιου στο 23 κεφαλαιο και 25 Εδαφιο και σημαινει Αλοιμονο σε εσας Γραμματεις και Φαρισαιοι ( με την κακη εννοια )

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 18 Μάιος 2006 03:23

Axx! Η Χριστιανική Θρησκευτικότητα..και ο πρωταγωνιστής τους... ας ανοίξουνε τα ματάκια τους να δούνε τι ζημια κάνανε εδώ και 2000 χρονια και το χόλιγουντ είναι ακόμη αθώο μπροστά τους.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 18 Μάιος 2006 10:45

Amorfotoi kai xamilou epipedou.

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 18 Μάιος 2006 14:11

gaucho έγραψε:Amorfotoi kai xamilou epipedou.
+fono :( :o
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 18 Μάιος 2006 16:53

φτου μαμωτο και έκανα δώρο την τηλεόραση μου! να κάτι που θα είχε πολύ γέλιο να δω...
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 15:05

GasLei έγραψε:Mia erwthsh exw mono re paidia, kai ola ta alla de me niazoun, ti sto kalo shmenei «Ουαί ημίν»?????
Ουαί ημίν σημαίνει αλοιμονο σε εμάς. Το "ουαί υμίν" σημαίνει αλοίμονο σε εσάς (όπως είχαν γράψει σε έναν πίνακα στο Φυσικό: "μπορεί να σπουδάζουμε φυσική, αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξέρουμε ελληνικά :hammer: )

Για τους παπάδες, τις θεούσες και όλους αυτούς τι να πω; Ότι με όλα αυτά που κάνουν εξυπηρετούν το "εβραϊκό λόμπι του Χόλιγουν"? Ότι αναλώνονται σε άχρηστα πράματα; Δεν αρχίζω να λέω, γιατί θα κλειδωθεί το τόπικ βάσει κανονισμών

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Μάιος 2006 16:42

Μιας και δεν λείπουν όντως τα υβριστικά σχόλια και οι ιδέες στον "κώδικα Dan Vinci" μπορώ κάλλιστα να διαφωνήσω με όλους σας. Ή μήπως όταν κάποιος βρίζεται από αυτούς που δεν ξέρουν τίποτα για θρησκεία (και το λένε και οι ίδιοι μάλιστα με τις πράξεις ή τα λόγια τους) έχουν δικαίωμα να μας προσβάλουν γι' αυτό που κάνουμε εμείς και να μας κρίνουν;

Λες fiskilis ότι κάνουμε έγκλημα που διαλέξαμε να πάμε κόντρα σε αυτό που μας προσβάλει. Και το λες και με ένα ύφος λες και εμείς πρέπει να δεχόμαστε τις προσβολές. Αν αυτή είναι η ιδέα σου τότε μπορώ κάλλιστα αυτήν την στιγμή να σε προσβάλλω με τον χειρότερο τρόπο (γιατί όταν λες/λέτε κάτι με προσβλητικό τόνο που πάει κόντρα στις ιδέες μου αυτό δεν είναι η χειρότερη προσβολή που μπορει να μου γίνει αφού αμφιβάλετε για την ύπαρξη μου?) και να περιμένω ότι θα χαρείς και αποπάνω. Έχω δίκιο; Η ερώτηση είναι γενικότερη αλλά απεθύνεται κυρίως στον fiskilis αφού αυτός άνοιξε το θέμα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 21:52

Χωρίς να έχω δει την ταινία, στο βιβλίο δεν είδα κάπου να βρίζει την Εκκλησία. Και στο κάτω κάτω της γραφής, το λέει ξεκάθαρα στην αρχή του βιβλίου, ό,τι ότι λέει μέσα το βιβλίο είναι φανταστικό. (εκτός από την ύπαρξη του Opus Dei)

ΥΓ Συν τοις άλλοις, πιέζουν/απαιτούν, όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται, να μην πάει κανείς να δει την ταινία. Άρα καταργούν το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης στον άνθρωπο.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Μάιος 2006 22:14

deninho έγραψε:Χωρίς να έχω δει την ταινία, στο βιβλίο δεν είδα κάπου να βρίζει την Εκκλησία.
Βρισιά πολλές φορές εννοούμε περισσότερο τον τρόπο που κάποιος μιλάει (υπέρ ή κατά) για ένα πράγμα παρά τις ίδιες τις λέξεις. Και η συκοφαντία ένα είδος βρισιάς είναι. Ή όχι;

Εντιμότητα σημαίνει να πεις σε κάποιον τα υπέρ και τα κατά μεταξύ 2 ή περισσοτέρων πραγμάτων και να αφήσεις αυτόν να διαλέξει όχι να κάνεις προπαγάνδα υπέρ του ενός μόνο και μόνο επειδή αρέσει σε σένα. Και το ότι επειδή υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα στον πλανήτη που δεν φτάνει πλέον η ζωή του ανθρώπου για να τα καλύψει όλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν άνθρωποι που να εκμεταλεύονται αυτήν την κατάσταση (λέγε με D.Brown) για δικό τους κέρδος (συνήθως χρηματικό) με βοηθούς αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν και έχουν μια δική τους άποψη για το θέμα. Γιατί η δική τους άποψη γίνεται αυτομάτως "το βάρος" για την μία πλευρά της ζυγαριάς μιας και είναι προσωπική και όχι αντικειμενική.

ΥΓ: Μοιράζω φυλάδια και λέγοντας διαφορετικά λόγια από αυτά που λένε κάποιοι άλλοι δεν σημαίνει ότι πιέζω/απαιτώ
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Μάιος 2006 22:54

Έχεις δίκιο.

ΥΓ όταν όμως λες "ΜΗΝ πατε να δειτε αυτή τη ταινία" τι σημαίνει;

ΥΓ2 Και για εμένα είναι βρισιά το να μην δέχεται κάποιος τη θεωρία του Δαρβίνου και να την απορρίπτει με αυτόν τον τρόπο (βασικά, για το ότι δεν τη δέχεται δε μου καίγεται καρφί. Η απαξίωση της όμως με εξοργίζει)

ΥΓ3 Η Εκκλησία δεν εκμεταλλεύτηκε τη μη σήψη του δέρματος του Βησσαρίωνα, για να μαζέψει λεφτά, αλλά και να στρέψει τη προσοχή της κοινής γνώμης πάνω της;

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 20 Μάιος 2006 04:19

τελικά η γη γυρίζει????
Patriot καταλαβαίνω (νομίζω) ότι εάν πιστεύεις σε κάτι και διατυπωθεί μια άλλη θεωρία για αυτό που πιστεύεις θα το θεωρήσεις (όχι εσύ προσωπικά γενικά μιλώ) συκοφαντία. Εάν όμως αυτό που θεωρείς εσύ συκοφαντία είναι το πιστεύω κάποιου άλλου? Τότε? π. χ. σε πόλη της Γαλλίας γιορτάζουν κανονικά το γάμο του Χριστού με την Μαγδαλινή. Αυτό είναι το πιστεύω τους που για άλλους είναι συκοφαντία. Δεν νομίζω ότι οι ακρότητες του τύπου «στην πυρά στην πυρά» βοηθούν σε κάτι. Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι κάποιος σοβαρός άνθρωπος θα πάει να δει την ταινία ή θα διαβάσει το βιβλίο για να ανακαλύψει ιστορικές αλήθειες!!! Εάν θέλει να μάθει ιστορία θα ανοίξει τα ανάλογα βιβλία :roll:
"watashi wa ikiru"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης