Καλώς ήρθες Μεσαίωνα στο 2006

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Είναι σωστές οι Αντιδράσεις ?

ΝΑΙ
1
4%
ΟΧΙ
8
35%
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
14
61%
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 20 Μάιος 2006 11:27

deninho
ΥΓ όταν όμως λες "ΜΗΝ πατε να δειτε αυτή τη ταινία" τι σημαίνει;
Φυλάδια μοίρασαν οι άνθρωποι και εξήγησαν το τι σημαίνει για την εκκλησία του να πας να δεις αυτήν την ταινία. Αυτό δεν είναι καταπίεση. Είναι προσπάθεια. Είπε έστω ένας από αυτούς "ΜΗΝ";
ΥΓ3 Η Εκκλησία δεν εκμεταλλεύτηκε τη μη σήψη του δέρματος του Βησσαρίωνα, για να μαζέψει λεφτά, αλλά και να στρέψει τη προσοχή της κοινής γνώμης πάνω της;
Όχι. Αν παρατήρησες η εκκλησία δεν είπε ποτέ σε ποιο μοναστήρι είναι το λείψανο. Αυτό το ανέφερε πρώτος ο Alpha αν θυμάμαι καλά είτε σαν απλή πληροφόρηση ή είτε για άλλο λόγο (ίσως για να δούμε το πόσο σπουδαίο κανάλι είναι που μπορεί και πηγαίνει τόσο μακρυά για να καλύψει ένα ρεπορτάζ?) Πώς εκμεταλεύτηκε κάτι που δεν είπε;
ΥΓ2 Και για εμένα είναι βρισιά το να μην δέχεται κάποιος τη θεωρία του Δαρβίνου και να την απορρίπτει με αυτόν τον τρόπο (βασικά, για το ότι δεν τη δέχεται δε μου καίγεται καρφί. Η απαξίωση της όμως με εξοργίζει)
Επειδή υπάρχουν πολλές θεωρίες (θεωρία του Δαρβίνου, θεωρία του Καντ και λοιπά) τώρα έχω μπερδέψει ποια από όλες λες αλλά αν δεν κάνω λάθος εννοείς για την εξέλιξη του ανθρώπου από τον πίθηκο. ( Σωστά; ) Για το τωρινό μας θέμα σου λέω: ότι αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Ότι να διαφωνείς σε κάτι είναι δικαίωμα σου. Το να βρίζεις (άσχετα με ποιον τρόπο) τον άλλον το βρίσκω απαράδεκτο. Και εγώ σε αυτό αντιδρώ. Που κάποιος (έτυχε να είναι ο fiskilis αυτήν την φορά) κατηγόρησε τις ιδέες και τις προσπάθειες κάποιον, βοηθώντας στην διάδοση ιδεών και αντιλήψεων κάποιας εφημερίδας που απλά ήθελε να πουλήσει ποιο πολλά. Αυτό εγώ θεώρησα προσβολή όχι ότι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικές ιδέες από μένα.

Για το θέμα της εξελίξεως του ανθρώπου έχω ένα αληθινό/προσωπικό παράδειγμα να σου πω όμως έτσι θα αλλάξουμε θέμα, γι αυτό λέω να το αφήσω στην άκρη.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 20 Μάιος 2006 11:54

misato
Patriot καταλαβαίνω (νομίζω) ότι εάν πιστεύεις σε κάτι και διατυπωθεί μια άλλη θεωρία για αυτό που πιστεύεις θα το θεωρήσεις (όχι εσύ προσωπικά γενικά μιλώ) συκοφαντία. Εάν όμως αυτό που θεωρείς εσύ συκοφαντία είναι το πιστεύω κάποιου άλλου?
Όχι misato δεν κατάλαβες. Δεν θεωρώ συκοφαντία το πιστεύω κάποιου άλλου. Θεωρώ συκοφαντία να διαδίδει κάποιος κάτι (π.χ το βιβλίο μιας και το έφερε η κουβέντα) το οποίο:

1) Το διαδίδει μόνο και μόνο επειδή το αγαπάει. Αυτό μειώνει την αξία του βιβλίου.
2) Το διαδίδει για κάποιο άλλον λόγο όπως π.χ το κέρδος.
3) Το διαδίδει ξέροντας ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι τα γραφόμενα του είναι αληθινά.
4) Το διαδίδει με τέτοιο τρόπο ώστε όπως δεν έχει αποδειχτεί η αλήθεια του, έτσι μπορεί να μην έχει αποδειχτεί ούτε το ψέμα του γι' αυτό σκοπός ενός έντιμου ανθρώπου είναι να ΤΟΝΙΣΕΙ αυτήν την διαφορά. Όταν όμως δεν το κάνει γίνεται αυτομάτος ΨΕΜΑ και κατηγορείται άδικα μια αθώα θεωρία/ιδέα/κ.τ.λ. η οποία αναγράφεται στο βιβλίο.
5) Το διαδίδει με τέτοιο τρόπο ώστε να ζημειώνεται ο άλλος.

Έχεις δικαίωμα να υποστηρίξεις τα πστεύω σου. Όχι να συκοφαντίσεις του άλλου. Εάν αυτά τα δύο μπλέξουν μεταξύ τους το ποιο δίκαιο και αντικειμενικό είναι να μην μιλήσεις για να μην προσβάλεις τον άλλον. Αν το δικό σου είναι καλύτερο από του άλλου, απδειξε του το, με τις πράξεις σου και μην εκμεταλεύσαι την δόξα και την φήμη που σου δίνουν τα χρήματα. Αυτό είναι εκμετάλευση και μάλιστα πνευματική αφού πρόκειται για βιβλίο. Και κυρίως όταν η διάδοση του βιβλίου γίνεται από αυτούς που έχουν συμφέρον. Το λέω γατί έχω την εντύπωση ότι ο Brown είναι εβραίος. Αλλά προσοχή. Αυτό είναι εντύπωση μου μόνο και μπορεί να είναι λάθος. Αν όμως δεν είναι λάθος, τότε δεν είναι υπερβολική η σύμπτωση που το δικό του βιβλίο έγινε best seller και μάλιστα είναι και προσβλητικό;
Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι κάποιος σοβαρός άνθρωπος θα πάει να δει την ταινία ή θα διαβάσει το βιβλίο για να ανακαλύψει ιστορικές αλήθειες!!! Εάν θέλει να μάθει ιστορία θα ανοίξει τα ανάλογα βιβλία :roll:
Και κατά την γνώμη μου αυτό είναι άλλη μία παραπλάνηση. Όχι μόνο θα μάθει τα στραβά, αλλά δεν θα πάει να τα ελέγξει κιόλας. Άλλο κακό και αυτό. (Ή μήπως εσύ πηγαίνεις και ελέγχεις ότι ταινία βλέπεις?)
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 20 Μάιος 2006 12:22

Ξεφύγαμε πολύ, αλλού το πήγαινε ο fiskilis και αλλού τράβηξε.

Ένα είναι το θέμα, θέλει κάποιος να πάει να δει την ταινία ας πάει και εγώ θα πάω.

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θεωρούν ότι η ταινία και το βιβλίο διαδίδουν κακόβουλες θεωρίες ενάντια στον χριστιανισμό, δικαιωμά τους να το κάνουν.

Η ουσία είναι μία, ούτε ο Brown αλλά και ούτε η συντελεστές της ταινίας μπορούσαν να κάνουν καλύτερη διαφήμιση στο προϊόν τους από όλα αυτά τα σχόλια από δήθεν πικραμένους χριστιανούς.

Μια ταινία και ένα βιβλίο, το βιβλίο είναι χαμηλού επιπέδου και πολύ απλά ένα πάρα πολύ ωραίο παραμυθάκι, δεν μπορούν να πουν τι είναι και τι δεν είναι αλήθεια.

Ο καθένας κρίνει μόνος τους.

ΥΓ: Ένας συγγραφέας όπως και ένας σεναριογράφος δεν έχουν καμία υποχρέωση να αποδείξουν αυτά που γράφουν εάν έχουν δηλώσει και γράψει ότι τα πάντα είναι μη αληθινά. Δηλαδή αυτοί οι απίθανοι που έχουν γράψει τις γελοίες ταινίες σεισμών 10 ριχτερ στη Νέα Υόρκη πρέπει να πούνε και που βρίσκονται τα ρήγματα. Για να σοβαρευτούμε λιγάκι.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 20 Μάιος 2006 13:35

patriot έγραψε: 1) Το διαδίδει μόνο και μόνο επειδή το αγαπάει. Αυτό μειώνει την αξία του βιβλίου.
Αισθάνομαι λίγο ηλιθία χεχεχε αλλά πάλι έχω ερωτήματα γιατί θέλω να σε πιάσω :P
Αυτό που μειώνεται η αξία του βιβλίου επειδή κάποιος το αγαπάει, εννοείς ότι επειδή το αγαπάει δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός???
Πιστεύω πως (χωρίς βέβαια να έχω προσωπική εμπειρία) όλοι οι συγγραφείς και σε ένα γενικότερο φάσμα όλοι οι δημιουργοί αγαπούν το έργο τους
2) Το διαδίδει για κάποιο άλλον λόγο όπως π.χ το κέρδος.
Δυστυχώς όλα τα Best φιλοδοξούν να φέρουν ‘τα κέρδη’. Γενικότερα όλοι οι συγγραφείς μπαίνουν στην διαδικασία του ‘εκδοτικού οίκου’ διαφορετικά απλά θα το διένεμαν δωρεάν.
3) Το διαδίδει ξέροντας ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι τα γραφόμενα του είναι αληθινά.
Αναλόγως, εάν π.χ. βγω εγώ και βάλω στο βιβλίο μου την ταμπέλα «ιστορικό» και αυτά που γράφω αποτελούν ανακρίβειες αυτομάτως παύει να είναι ‘ιστορικό’. Εάν πάλι είναι Best και κάποιοι θεωρήσουν ότι όλα τα γεγονότα που αναφέρονται είναι ιστορική καταγραφή, τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε τον Μινώταυρο υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας.
4) Το διαδίδει με τέτοιο τρόπο ώστε όπως δεν έχει αποδειχτεί η αλήθεια του, έτσι μπορεί να μην έχει αποδειχτεί ούτε το ψέμα του γι' αυτό σκοπός ενός έντιμου ανθρώπου είναι να ΤΟΝΙΣΕΙ αυτήν την διαφορά. Όταν όμως δεν το κάνει γίνεται αυτομάτος ΨΕΜΑ και κατηγορείται άδικα μια αθώα θεωρία/ιδέα/κ.τ.λ. η οποία αναγράφεται στο βιβλίο.
Σε έχασα κάπου εδώ… να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν είδα κάπου να προσβάλετε κάποιος ή κάτι αθώο/ς, αλλά αυτό είναι στο πως το λαμβάνει ο καθένας. Υπήρξαν ιστορικές αναφορές στο συγκεκριμένο βιβλίο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθηγητής π.χ. είναι πραγματικό πρόσωπο και αυτό αποτελεί την αυτοβιογραφία του. Αλλά και εδώ που τα λέμε στο εμπόριο κυκλοφορεί ο ‘Αληθής λόγος’ του Κέλσου
(ο Κώδικας Da Vinci μπροστά του είναι εθελόντρια στον ερυθρό σταυρό). :P

5) Το διαδίδει με τέτοιο τρόπο ώστε να ζημειώνεται ο άλλος.
Αυτό είναι ηθικό ζήτημα πιστεύω, εάν π.χ. πάω και αποδείξω στους Βουδιστές ότι ο Βούδας ήταν ένας απλός άνθρωπός, κατά πόσο ηθικά σωστή είμαι εγώ που θα πάω να καταστρέψω τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων, αλλά θα παραμένει και το εξής, κατά πόσο είναι σωστό να αποκρύψω την αλήθεια σε ολόκληρο τον πλανήτη.
Εάν τώρα προσπαθώ να κάνω απλός προπαγάνδα, τότε αυτοί απλά που με υποστηρίζουν εξαπατώνται (μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κόσμος που αγοράζει τα βιβλία του Λιακόπουλου).

Έχεις δικαίωμα να υποστηρίξεις τα πστεύω σου. Όχι να συκοφαντίσεις του άλλου. Εάν αυτά τα δύο μπλέξουν μεταξύ τους το ποιο δίκαιο και αντικειμενικό είναι να μην μιλήσεις για να μην προσβάλεις τον άλλον.
Ναι αλλά τότε καταρρίπτεται η ελευθερία του λόγου, και πάμε σε άλλα μονοπάτια.
Αν το δικό σου είναι καλύτερο από του άλλου, απδειξε του το, με τις πράξεις σου και μην εκμεταλεύσαι την δόξα και την φήμη που σου δίνουν τα χρήματα. Αυτό είναι εκμετάλευση και μάλιστα πνευματική αφού πρόκειται για βιβλίο. Και κυρίως όταν η διάδοση του βιβλίου γίνεται από αυτούς που έχουν συμφέρον. Το λέω γατί έχω την εντύπωση ότι ο Brown είναι εβραίος. Αλλά προσοχή. Αυτό είναι εντύπωση μου μόνο και μπορεί να είναι λάθος. Αν όμως δεν είναι λάθος, τότε δεν είναι υπερβολική η σύμπτωση που το δικό του βιβλίο έγινε best seller και μάλιστα είναι και προσβλητικό;
Εδώ δεν έχω να πω και πολλά. Αυτό έγκειται στην αντίληψη του καθενός.
Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω ότι κάποιος σοβαρός άνθρωπος θα πάει να δει την ταινία ή θα διαβάσει το βιβλίο για να ανακαλύψει ιστορικές αλήθειες!!! Εάν θέλει να μάθει ιστορία θα ανοίξει τα ανάλογα βιβλία :roll:
Και κατά την γνώμη μου αυτό είναι άλλη μία παραπλάνηση. Όχι μόνο θα μάθει τα στραβά, αλλά δεν θα πάει να τα ελέγξει κιόλας. Άλλο κακό και αυτό. (Ή μήπως εσύ πηγαίνεις και ελέγχεις ότι ταινία βλέπεις?)
Τώρα εάν κάποιος πηγαίνει και βλέπει μια ταινία η οποία δεν είναι καν βασισμένη σε κάποια αυτοβιογραφία και πιστεύει ότι είδε ντοκιμαντέρ εε τότε είναι σαν να πιστεύουμε ότι τα στρουμφ υπάρχουν΄:P !!! Εκτός εάν μια ταινία γεννήσει ερωτήματα σε κάποιον και θελήσει να ανατρέξει στα ιστορικά βιβλία. :roll:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 21 Μάιος 2006 15:00

PanosIlio
Ξεφύγαμε πολύ, αλλού το πήγαινε ο fiskilis και αλλού τράβηξε.
Όχι γιατί το λες αυτό; Ήταν καθαρά μια διάδοση ειρωνίας ενός άρθρου που προσβάλει αυτούς που έχουν άλλες ιδέες.
Αν όμως το είπε προς πληροφόρηση τότε ήταν περιτό μιας και αυτά τα ξέραμε ήδη. Ως τι το είπε λοιπόν;
Η ουσία είναι μία, ούτε ο Brown αλλά και ούτε η συντελεστές της ταινίας μπορούσαν να κάνουν καλύτερη διαφήμιση στο προϊόν τους από όλα αυτά τα σχόλια από δήθεν πικραμένους χριστιανούς.
α) Λες και δεν ήξεραν το τι θα γίνει και δεν γράφτηκε το βιβλίο ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Αυτό είναι καθαρή απάτη. Και αν κάποιος αντιδρούσε θα έπρεπε να το κάνει όχι επειδή θα ήταν χριστιανός αλλά έντιμος.
β) Αυτό το "δήθεν" δεν το καταλαβαίνω. Απαγορεύται να προσβλήθηκα δηλ;
ΥΓ: Ένας συγγραφέας όπως και ένας σεναριογράφος δεν έχουν καμία υποχρέωση να αποδείξουν αυτά που γράφουν εάν έχουν δηλώσει και γράψει ότι τα πάντα είναι μη αληθινά.
Αν και αυτό που λες μέχρι ενός σημείου είναι αλήθεια κατά τ' άλλα υπάρχει κάποιο όριο. Είναι σαν να μου λες ότι δε σε πειράζει που σε λέω ηλίθιο, χαζό, μ@λ@κ@ ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς μόνο και μόνο επειδή "λέω" ότι δεν τα εννοώ. Πόσο δίκαιο σου φαίνεται εσένα αυτό;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 21 Μάιος 2006 15:46

misato
Εδώ η όλη συζήτηση αναφέρεται σε δύο θέματα:
Πρώτον σε αυτό: Η απόκρυψη κάποιας αλήθειας ή η διάδοση ενός ψέματος. Μερικοί κάνουν το ένα ενώ κάποιοι άλλοι το άλλο.
Και δεύτερον του πόσο έντιμο/ηθικο/δίκαιο ή όχι είναι αυτά.

Ο άνθρωπος ναι μεν έχει κάποιες ανάγκες να ικανοποιήσει για να μπορέσει να ζήσει (τις σωματικές, τις ψυχικές και τις πνευματικές) αλλά για κανένα λόγο και για καμιά αιτία τα δικαιώματα του ενός δεν πρέπει να υπερτερούν εις βάρος του άλλου. Όσο και αν λέμε λοιπόν και αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια (μιας και έκανες quote σχεδόν σε κάθε παράγραφο μου... καλά πρώτη φορά το κάνει κάποιος αυτό... πολύ το χάρηκα γιατί συνήθως μου λένε ότι το κάνω εγώ και με κατηγορούν μετά ότι διαβάζουν πολύ...) τέσπα, όσο και αν αναμασάμε λοιπόν για το αν είναι ηθικό από την μία, ή αν είναι σωστό από την άλλη το θέμα είναι ένα. Ότι τα δικαιώματα του ενός σταματάνε εκεί που αρχίζουν του άλλου. Με το να μου λες μια αντικειμενική κρίση (έτσι το έλαβα το ποστ σου τέσπα) ναι μεν φανερώνεται η αντικειμενικότητα σου αλλά αυτό δεν μας οδηγεί πουθενά. "Ναι" από την μία αλλά "ίσως" από την άλλη. Το "Ναι" σημαίνει "σίγουρα", δηλ ένα πράγμα που δεν αλλάζει. Το "ίσως" σημαίνει σχεδόν το αντίθετο. Πώς μπορούν λοιπόν αυτά τα δύο να συμφωνούν; Θα πρέπει να αποφασίσουμε τι από τα δύο θα διαλέξουμε και να ακολουθήσουμε εκείνη την πορεία που άσχετα αν μετά αποφασίσουμε να την αλλάξουμε, εγώ, -και κάθε άνθρωπος πρέπει- να απαιτεί από τον συνάνθρωπο του κατανόηση προς τις ιδέες του. Η ορθόδοξη πίστη έχει την φήμη ότι είναι η πίστη της αγάπης προς τον συνάνθρωπο. Και έρχεται τώρα κάποιος και γράφει όχι μόνο τα αντίθετα (και το ωραίο είναι ότι δεν λέει κάποιο ουσιαστικό νόημα, απλά γράφει.... ή τουλάχιστον το συγκεκριμένο άρθρο) αλλά μετά μας λένε και τρελούς όταν διαμαρτυρόμαστε που μας έβρισαν. Πόσο δίκαιο και αντικειμενικό είναι αυτό; Αν εσύ σκέφτηκες δίκαια παρόλο που (μάλλον) δεν ξέρεις από εκκλησία τότε δεν απαιτείται από τους άλλους το ίδιο; Για να μην το κάνουν λοιπόν σημαίνει ότι έχουν άλλους λόγους πιθανόν μη έντιμους. Άρα δεν τίθεται θέμα "ναι" και "ίσως". Ήταν καθαρά μια κατάσταση προσβολής και τίποτα άλλο.

Απάντηση σε μερικά quotes
Αισθάνομαι λίγο ηλιθία χεχεχε
Γιατί; :o Όλο το προηγούμενο ποστ σου ήταν από το ποιο αντικειμενικά και δίκαια που διάβασα.
αλλά πάλι έχω ερωτήματα γιατί θέλω να σε πιάσω
**Απλώνοντας το χέρι μου**
Ε, πιάσε με!! :P, :lol:!!
Αυτό που μειώνεται η αξία του βιβλίου επειδή κάποιος το αγαπάει, εννοείς ότι επειδή το αγαπάει δεν μπορεί να είναι αντικειμενικός???
Ναι.
Γενικότερα όλοι οι συγγραφείς μπαίνουν στην διαδικασία του ‘εκδοτικού οίκου’ διαφορετικά απλά θα το διένεμαν δωρεάν.
Υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που διανέμουν δωρεάν την δουλειά τους. Είναι αυτοί οι άνθρωποι που πριν από λίγο τους έβρισαν και τους είπαν τρελούς επειδή έχουν άλλες ιδέες. Γιατί αυτό δεν αναγνωρίζεται; Αυτοί δεν δουλεύουν; Και μάλιστα τσάμπα; Αντί να κρίνουμε αυτούς που μας βάζουν έριδες, κρίνουμε αυτούς που πάνε να μας βοηθήσουν.
Αναλόγως, εάν π.χ. βγω εγώ και βάλω στο βιβλίο μου την ταμπέλα «ιστορικό» και αυτά που γράφω αποτελούν ανακρίβειες αυτομάτως παύει να είναι ‘ιστορικό’. Εάν πάλι είναι Best και κάποιοι θεωρήσουν ότι όλα τα γεγονότα που αναφέρονται είναι ιστορική καταγραφή, τότε θα πρέπει να θεωρήσουμε τον Μινώταυρο υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας.
Δεν κατάλαβα τι θες να πεις.
(μην ξεχνάμε ότι υπάρχει κόσμος που αγοράζει τα βιβλία του Λιακόπουλου)
ΥΓ: Ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Λιακόπουλος; Τι αντιπροσωπεύει; Κάθε 3 και λίγο τον ακούω...

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 21 Μάιος 2006 16:25

"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 22 Μάιος 2006 02:56

Βρε παιδιά πολύ γράψιμο που παρόλου σημαντικό αλλα και άλλο τόσο ασήμαντο!
Η κίνηση τις εκκλησίας (το να βγει στους δρόμους) προκάλεσε αυτόματα το ενδιαφέρον πολλών ανθρώπων .
Εγώ νομίζω ότι ακόμη και εδώ σε αυτό το post υπάρχει άθελα μια θετική διαφήμιση τις ταινίας.

Γνώμη μου.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 22 Μάιος 2006 10:30

Όσοι συμφωνούμε συμφωνούμε. Όσοι διαφωνούμε ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε διότι μία τέτοια συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. Κανένας δεν πρόκειται να αλλάξει τη γνώμη κανενός και νομίζω κανένας μας δεν προσπάθησε να κάνει κάτι τέτοιο.

ΥΓ1: Αφήστε που μια τέτοια κουβέντα αν δεν συνοδεύεται με καφέ, τσιγάρο και την παρουσία μιας σερβιτόρας με ελάχιστα ρούχα δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον :lol: γνώμη μου πάντα

ΥΓ2: Την παρουσία της σερβιτόρας την θεωρώ ως κατευνaστική στο κλίμα και την διάθεση χιχιχι. Όχι ότι θεωρώ πως το κλίμα θα είναι τεταμένο αλλά όπως και να έχει μια γυναικεία παρουσία να σου αποσπά την προσοχή είναι ότι πρέπει. :wink:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Μάιος 2006 01:16

misato
Ευχαριστώ για το url. Όχι ότι το διάβασα ακόμα βέβαια....

Pixelatorie
Η κίνηση τις εκκλησίας (το να βγει στους δρόμους) προκάλεσε αυτόματα το ενδιαφέρον πολλών ανθρώπων .
Αν όμως δεν το έκανε τότε ο κόσμος δεν θα ήξερε. Θα ήταν σαν να έλεγε ότι δεν πειράζει. Ενώ τώρα ξεκαθάρισε την θέση της. Τώρα όποιος πάει και το δει θα ξέρει τα υπέρ και τα κατά. Ότι δηλ έλεγα πριν. Λες και τα δύο και αφήνεις τον άλλον να αποφασίσει. Του δίνεις το δικαίωμα της ελευθερίας.

PanosIlio
Όσοι συμφωνούμε συμφωνούμε. Όσοι διαφωνούμε ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε διότι μία τέτοια συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ. Κανένας δεν πρόκειται να αλλάξει τη γνώμη κανενός και νομίζω κανένας μας δεν προσπάθησε να κάνει κάτι τέτοιο.
Πράγματι δεν τελείωνει ποτέ. (Και κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να αρχίσει καν ένα τέτοιο θέμα). Όμως ότι δεν μπορεί να αλλάξει η γνώμη κάποιου με το τόσο μπλα-μπλα που γίνεται, μην το πιστεύεις.
όπως και να έχει μια γυναικεία παρουσία να σου αποσπά την προσοχή είναι ότι πρέπει. :wink:
Αυτό εξαρτάτε βέβαια και από την ώρα. Αν είναι μετά τα μεσάνυχτα, ακόμα καλύτερα (μάντεψε τι ώρα είναι τώρα!! :D :D )

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 23 Μάιος 2006 16:44

patriot έγραψε:misato
Ευχαριστώ για το url. Όχι ότι το διάβασα ακόμα βέβαια....
άσχετο - Καλά η σελίδα δεν είναι τίποτα αν και απ’ τους τίτλους των βιβλίων θα καταλάβεις!! όλα τα λεφτά είναι οι εκπομπές του που πουλάει τα βιβλία (του)!!! :hammer: :P
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Μάιος 2006 18:31

ΥΓ: Ποιος είναι επιτέλους αυτός ο Λιακόπουλος; Τι αντιπροσωπεύει;

απ’ τους τίτλους των βιβλίων θα καταλάβεις!!
Βασικά δεν κατάλαβα τι έπρεπε να καταλάβω. :o Ένα απλό βιβλιοπωλείο είναι. Από θρησκευτικά, οικονομικά, ιατρικά σε υλεκτρονικούς υπολογιστές, λογοτεχνία, παιδικά βιβλία κ.τ.λ. Ακόμα δεν κατάλαβα τι αντιπροσωπεύει. Τι ιδέες διαδίδει.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Μάιος 2006 00:35

Πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια εκπομπή του και θα καταλάβεις :wink:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Μάιος 2006 02:33

Μπα... δεν βλέπω πολύ τηλεόραση εκτός από το "Παρά 5" και το "Smallville". Κατά τα άλλα την έχω καταργήσει. Και επειδή πάντα αντιπαθούσα τα άσκοπα μπλα-μπλα γι' αυτό και δεν βλέπω ποτέ μου εκπομπές τύπου Τριανταφυλλόπουλου και Χαρδαβέλα που αρχίζουν μια πρόταση σήμερα και την τελείωνουν αύριο (και στοίχημα αν την τελειώνουν τότε έτσι όπως μιλάνε όλοι μαζί). Αλλά αν τύχει ποτέ να πέσει το μάτι μου πως θα ξέρω ότι είναι αυτός; Σε ποιο κανάλι είναι; Εκπομπή;

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 24 Μάιος 2006 05:08

Κάποιος είχε πεί οτι μπορεί να διαφωνώ με τις ιδέες σου αλλά θα έδινα και την ζωή μου για να μπορείς να τις εκφράσεις. Εγώ θεωρώ οτι η παραπάνω φράση θα ήταν καλύτερα διατυπωμένη ως εξής: Θα έδινα και τη ζωή μου για να μπορείς να εκφράζεις διαφορετική άποψη ακόμα και για τα πιο βαθιά μου πιστεύω.Ακόμα και αν αυτό το θεωρήσω συκοφαντία τουλάχιστον θα μπορώ να σκεφτώ οτι υπάρχει και κάτι άλλο που ίσως και να έχει κάποια δόση αλήθειας ίσως και να είναι ψευδές. Και αν ισχύει η πρώτη περίπτωση τότε θα έχω καλύτερη γνώση πάνω σε αυτό που πιστεύω. Αν ισχύει το δεύτερο τότε θα είμαι πιο σίγουρος για την πίστη μου. Δεν με φοβίζει η σκέψη οτι ένα βιβλίο θα μου αλλάξει την πίστη. Αυτό που με κάνει να σκεφτώ ο Κώδικας Ντα Βιντσι είναι οτι τα πράγματα μπορεί να μην έγιναν όπως τα λέει η εκκλησία. Και αυτή την σκέψη δεν μου την προξένησε το βιβλίο. Απλά με το βιβλίο συνειδητοποίησα οτι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν ίδιες σκέψεις με μένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες