Καλώς ήρθες Μεσαίωνα στο 2006

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Είναι σωστές οι Αντιδράσεις ?

ΝΑΙ
1
4%
ΟΧΙ
8
35%
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
14
61%
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Μάιος 2006 02:35

georgemakaronis
Κάποιος είχε πεί οτι μπορεί να διαφωνώ με τις ιδέες σου αλλά θα έδινα και την ζωή μου για να μπορείς να τις εκφράσεις.
Την ξέρω αυτήν την ιδέα εδώ και πολύ καιρό (όμως ποτέ μου δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος την είπε ρε παιδί μου :x )
Εγώ θεωρώ οτι η παραπάνω φράση θα ήταν καλύτερα διατυπωμένη ως εξής: Θα έδινα και τη ζωή μου για να μπορείς να εκφράζεις διαφορετική άποψη ακόμα και για τα πιο βαθιά μου πιστεύω.Ακόμα και αν αυτό το θεωρήσω συκοφαντία τουλάχιστον θα μπορώ να σκεφτώ οτι υπάρχει και κάτι άλλο που ίσως και να έχει κάποια δόση αλήθειας ίσως και να είναι ψευδές. Και αν ισχύει η πρώτη περίπτωση τότε θα έχω καλύτερη γνώση πάνω σε αυτό που πιστεύω. Αν ισχύει το δεύτερο τότε θα είμαι πιο σίγουρος για την πίστη μου.
Μου άρεσε η διατύπωση που έδωσες. :wink: Και ξέρεις αυτό το σκέφτονται μόνο όσοι είναι δίκαιοι άνθρωποι γιατί βασίζουν αυτήν την ιδέα πρώτον πάνω σε κάτι άλλο και όχι το "εγώ" τους που λέει ότι πάντα έχουν δίκιο και δεύτερον σε κάτι όπως η αντικειμενικότητα δηλ στην δικαιοσύνη. Σε ότι αφορά εμένα δεν έχει υπάρξει κάποιος που να μπορει να είπε κάτι που να μου αλλάξει γνώμη όπως και εγώ δεν νομίζω να είπα κάτι αντίστοιχο.

Βασικά για να πείσεις κάποιον ότι κάνει λάθος για κάτι θα πρέπει να ξέρεις εσύ ο ίδιος ποιο είναι αυτό το λάθος. Άρα θα πρέπει να έχεις διαβάσει πρώτα. Όμως τι γίνεται όταν πριν προλάβεις να διαβάσεις σου έρχεται καταιγισμός πυρών από πάντού (είτε τυχαία είτε όχι) και ή σου αλλάζουν γνώμη ή τουλάχιστον προσπαθούν να σε εμποδίσουν να μάθεις; Εγώ σε αυτό αντιδράω. Ότι κλειδώνουν απέξω την ευκαιρία να αποφασίσει μόνος του κάποιος για τον αν συμφωνεί με την ιδέα της εκκλησία ή όχι. Εσύ π.χ λες:
Αυτό που με κάνει να σκεφτώ ο Κώδικας Ντα Βιντσι είναι οτι τα πράγματα μπορεί να μην έγιναν όπως τα λέει η εκκλησία.
....αλλά αυτό θα ήταν δίκαιο να το πεις αν ήξερες ΤΙ λέει η εκκλησία. Πώς μπορείς όμως να ξέρεις αν κάποιος (είπαμε είτε τυχαία είτε όχι) σου βάλει μια άλλη ιδέα στο μυαλό; Ο πόλεμος που γίνεται εναντίων της έχει αυξηθεί τόσο πολύ ώστε η ζυγαριά βρίσκεται από την μία πλευρά μόνο και έτσι κανείς δεν ξέρει πως είναι να νιώθεις από την άλλη. Μπορείς στα αλήθεια να κρίνεις κάτι δίκαια άμα ξέρεις μόνο την μία άποψη;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 26 Μάιος 2006 05:52

Και βέβαια δεν μπορείς να κρίνεις κάτι δίκαια αν ξέρεις μόνο την μια άποψη αλλά μέρχι στιγμης η άποψη που ξέρω είναι αύτη που έμαθα από το σπίτι μου και το σχολείο.η άποψη του χριστιανισμού.Το βιβλίο αυτό μαζί με κάποια άλλα δεν νομίζω οτι μορούν να επιφέρουν έστω και ένα μικρό πλήγμα στην εκκλησία.Και αν ακόμα λέγεται οτι έχουν μια διαφορετική άποψη για την ιστορία του Χριστού ασ την ακούσουμε. Λέει ο πάνσοφος λαός μας.Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.Και αν θεωρήσουμε οτι η εκκλησία αποτελεί το μέσο που οδηγεί στη σωτηρίας για πολλούς ανθρώπους αυτό θα οδηγούσε κάποιον στο συμπέρασμα οτι η εκκλησία είναι καθαρός ουρανός.
Αυτό που πιστεύω είναι οτι η εκκλησία δεν φοβάται το βιβλίο απλά θέλει να κάνει φασαρία για να ακουστεί. Να δείξει οτι υπάρχει αντίλογος και έτσι να καταφέρει έχει την προσοχή των πιστών και μη. Ίσως αύτος είναι ένας καλός τρόπος να δείξεις στο ποίμνιο σου την ορθότητα των λόγων σου αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις καταντάει προκλητικό όταν η εκκλησία πέρνει θέση για θέματα τεχνοκρατικά (ταυτότητες) ή πολιτικά. Σκοπός της εκκλησίας είναι να καθοδηγεί τους ανθρώπους στο ορθό και το πρέπον και όχι να παρεμβαίνει στην πολιτική ζωή του τόπου.Εκεί εγώ διαφωνώ.Ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Μάιος 2006 10:26

Αυτό που πιστεύω είναι οτι η εκκλησία δεν φοβάται το βιβλίο απλά θέλει να κάνει φασαρία για να ακουστεί. Να δείξει οτι υπάρχει αντίλογος και έτσι να καταφέρει έχει την προσοχή των πιστών και μη. Ίσως αύτος είναι ένας καλός τρόπος να δείξεις στο ποίμνιο σου την ορθότητα των λόγων σου αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις καταντάει προκλητικό όταν η εκκλησία πέρνει θέση για θέματα τεχνοκρατικά (ταυτότητες) ή πολιτικά. Σκοπός της εκκλησίας είναι να καθοδηγεί τους ανθρώπους στο ορθό και το πρέπον και όχι να παρεμβαίνει στην πολιτική ζωή του τόπου.Εκεί εγώ διαφωνώ.Ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς.
Egw lew oti i eklisia kai oi roufokauletes pou tin apoteloun aprepei na asxolithei me pio sobara+ousiodi pragmata. To psari brwmaei apo to kefali. Kai oi epikefalis tis eklisias den dinoun to sosto paradigma

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης