Απο Corel σε αλλα φορματ...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikonomou

Δημοσίευση από oikonomou » 18 Μάιος 2006 15:32

Παιδια μια ερωτηση...
εχω καποια σχεδια σε κορελ και θελω απο αυτα να κανω εξπορτ καποια ξεχωριστα κομματια και να τα δουλεψω με φοτοσοπ της αντομπ. Βασικα εχω ψαξει απο το μενου φαιλ και εχω βρει αρκετους τροπους αλλα κανεις δεν με εχει ικανοποιησει.

Θελω να παιρνω το καθε κομματι απο το κορελ και να το κανω εξπορτ ετσι ωστε στο φοτοσοπ να το βλεπει ως ξεχωριστο layer χωρις background αλλα transperant.

Καμια συμβουλη γιατι απο κορελ δεν ξερω μια και σε φοτοσοπ μετριος...

ευχαριστω......................

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 18 Μάιος 2006 15:42

αν και δε ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις export, εγώ θα επέλεγα το .eps
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Δημοσίευση από oikonomou » 18 Μάιος 2006 18:53

Νεφελη βασικα θελω να κανω εξπορτ εικονες αλλα τωρα που το αναφερες τι παιζει με κειμενο; Υπαρχει περιπτωση να μπορω να το κανω εξπορτ και να το βλεπει το φοτοσοπ ως text layer; Δηλαδη να μπορω να κανω εντιτινγκ το κειμενο κτλ;

Ζηταω πολλα ε; Βεβαια μπορω να αλλαξω το κειμενο στο κορελ και μετα να το κανω εξπορτ αλλα λεω μηπως γινετε.

Το eps ειναι καποιου ειδους "κοινοχρηστου" φορματ; Θα το δοκιμασω αργοτερα και θα στειλω παλι.

ΥΓ νεφελη μοιαζουνε οι φωτο μας μονο που εγω ειμαι λιγο ασχημος.... :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Μάιος 2006 19:02

fefeli όχι nefeli.. ;) όσο για το EPS κοίτα εδώ http://www.prepressure.com/formats/eps/fileformat.htm
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Δημοσίευση από oikonomou » 18 Μάιος 2006 19:17

Sorry Fefeli :lol:

βασικα μολις το δοκιμασα και ειναι καλυτερα ΑΛΛΑ αν θελω να κανω εξπορτ 2 layers μαζι τοτε κανει το αρχειο rasterize και χανονται. Θελω να τους βλεπει μετα το φοτοσοπ ως 2 layers οχι εναν ενιαο.

Επισης που βασικο οτι εναν κειμενο που εκανα εξπορτ μετα στο φοτοσοπ το εκανε επισης rasterize και δεν μπορω να προσθεσω η να αλλαξω ας πουμε την γραμματοσειρα.

Και τωρα που το θυμηθηκα μια ακομα σχετικη ερωτηση -σορυ αν ξεφευγω λιγο απο κορελ- αλλα το ιδιο προβλημα εχω και οταν ανοιγω ενα pdf με μια εικονα με το φοτοσοπ. Κανει κατευθειαν rasterize το αρχειο και δεν υπαρχουν layers...

Αυτα τα ολιγα fefeli και zordis (just kidding :kaloe: file cordis)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 18 Μάιος 2006 23:26

oikonomou έγραψε:
...ΑΛΛΑ αν θελω να κανω εξπορτ 2 layers μαζι τοτε κανει το αρχειο rasterize και χανονται. Θελω να τους βλεπει μετα το φοτοσοπ ως 2 layers οχι εναν ενιαο.

Επισης που βασικο οτι εναν κειμενο που εκανα εξπορτ μετα στο φοτοσοπ το εκανε επισης rasterize και δεν μπορω να προσθεσω η να αλλαξω ας πουμε την γραμματοσειρα.

Και τωρα που το θυμηθηκα μια ακομα σχετικη ερωτηση -σορυ αν ξεφευγω λιγο απο κορελ- αλλα το ιδιο προβλημα εχω και οταν ανοιγω ενα pdf με μια εικονα με το φοτοσοπ. Κανει κατευθειαν rasterize το αρχειο και δεν υπαρχουν layers...
Κάνε export τα αντικείμενα ενα - ενα σε ξεχωριστά αρχεία και κάντα εισαγωγή στο φωτοσοπ σε διαφορετικά layers

Τα κείμενα είναι πιο απλό και εύκολο να τα χειρίζεσαι στο κορελ. Αν θες φωτογραφικά εφε στο κείμενο τα χειρίζεσαι στο photoshop. Σε γενικές γραμμές κρατάς 2 source αρχεία ένα από το corel και ένα από το photoshop για να είσαι καλυμένος.

Το pdf όταν δημιουργείται από οποιοδήποτε πρόγραμμα γίνεται ένα επίπεδο για να περιορίσει το μέγεθος. Θα πρέπει να έχεις το source αρχείογια να έχεις layers.

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Δημοσίευση από oikonomou » 19 Μάιος 2006 15:28

Αυτο θα κανω και στα 2 θεματα....

ευχαριστω κ τους 3 σας.... :lol:

Άβαταρ μέλους
Themistoklis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themistoklis » 21 Μάιος 2006 21:22

Γεια και χαρά.

Για να μπορέσουμε να εξάγουμε με επιτυχία, ένα αρχείο από Corel στο Photoshop διατηρώντας τα layers του, ακολουθούμε την παρακάτω διαδικασία.

1. File / Export

2. Από το μενού επιλέγουμε σαν τύπο αρχείου το PSD Adobe Photoshop.

Προσοχή: πριν προχωρήσουμε, επιλέγουμε στο Compression Type: Uncompressed.

3. Στο νέο παράθυρο το οποίο θα εμφανιστεί, αφού πατήσουμε Export, τσεκάρουμε το Maintain Original Size, επιλέγουμε σαν χρωματικό χώρο τον CMYK (εκτός και αν χρησιμοποιούμε χρώματα RGB), και στη συνέχεια τσεκάρουμε τα πάντα, κυρίως το Maintain Layers.

Πατάμε ΟΚ και είμαστε έτοιμοι. Αν ανοίξουμε το αρχείο στο Photoshop, θα το δούμε να έχει διατηρήσει κανονικά, όλα του τα Layers.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Φιλικά, Θεμιστοκλής Κ. Χαψής
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης