Δημιουργία αναφορών για εκτύπωση

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gmitsos

Δημοσίευση από gmitsos » 19 Μάιος 2006 14:16

Καλημέρα σε όλους,

Για μία εφαρμογή που υλοποιώ, με ενδιαφέρει να δημιουργώ αναφορές οι οποίες θα εκτυπώνονται σε εκτυπωτή που είναι συνδεδεμένος με τον server και όχι στον browser του χρήστη!

Δοκίμασα το πακέτο Spreadsheet_Excel_Writer για τη δημιουργία της αναφοράς αλλά δεν κατέστη εφικτό να τυπώσω με την οικογένεια συναρτήσεων print_xxx της php. Επίσης δε κατάφερα να εντοπίσω και μέθοδο στην προαναφερθείσα κλάση που να υλοποιεί αυτή τη διεργασία.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Γιάννης

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 21 Μάιος 2006 15:45

Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τις print_xxx αλλά στο manual λέει οτι λειτουργούν μόνο σε Windows. Σε Windows είναι το σύστημά σου;

Αν θες τιν γνώμη μου χρησιμοποίησε το PHP να φτιάξεις ένα απλό .csv αρχείο και κάνε την εκτύπωση με command line calls στο Excel πχ με το system()..

Άβαταρ μέλους
gmitsos

Δημοσίευση από gmitsos » 22 Μάιος 2006 00:29

Καλησπέρα,

Την συγκεκρειμένη λειτουργικότητα τη χρειάζομαι για να τυπώνεται αυτόματα μία αναφορά στον server όταν έχει ολοκληρωθεί η καταχώρηση κάποιων δεδομένων από το χρήστη.

Το Spreadsheet_Excel_Writer το δοκίμασα για να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του Excel για formatting. Φυσικά θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και άλλα προγράμματα εκτύπωσης αναφορών αλλά θέλω να ελέγχω τη διαδικασία μέσα από την php.

Συνεπώς θέλω με ένα αυτόματο τρόπο, όταν τελειώσει η καταχώρηση των δεδομένων να σχηματοποιηθεί μία αναφορά και να τυπωθεί.

Με την system πως μπορεί να κληθεί το excel και να περαστεί και παράμετρος για την εκτύπωση?

Γιάννης

Υ.Γ: ναι σε windows είναι ο server

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 22 Μάιος 2006 00:58

Προσπάθησα να βρώ τα command line parameters του Excel.. και να το τρέξω μέσω sytem('cmd xxx') και άλλα τέτοια.. αλλά τελικά βρήκα οτι έχει ήδη απαντηθεί με ποιο άμεσο τρόπο από το php.net, από ένα contribution από τον g8z at yahoo dot com

http://gr.php.net/print

το μέρος που σε ενδιαφέρει είναι το:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$excel = new COM("Excel.Application");
       $excel->visible = true;
       $excel->Workbooks->Open($filename);
       $excel->ActiveWorkBook->PrintOut();
       $excel->ActiveWorkBook->Close();
       $excel->Quit();
αλλά δεστο όλο... ωραία προσέγγιση .. μου δίνει κι εμένα ιδέες..

Όμως επειδή φοβάμαι οτι κάθε φορά που θα ανοίγει το Excel θα σου τρελαίνει την μνήμη.. νομίζω καλύτερα θα ήταν ένα πρόγραμμα σε VBA από Excel που όταν θα βρίσκει νέα αρχεία για τύπωμα να τα τυπώνει και να τα σβήνει. Και να τρέχει ως daemon.. δηλαδή να μη σβήνει ποτέ και να κάνει συνεχόμενα polls για νέα αρχεία προς εκτύπωση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης