Επεκταση τομου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Sempre_Staccato

Επεκταση τομου

Δημοσίευση από Sempre_Staccato » 20 Μάιος 2006 02:45

Λοιπόν, τα φώτα σας για να μην κανω καμια βλακεια.

Η επιλογη επεκταση τόμου, κανει φορματ στον υπαρχων τόμο; Πιο απλά, στον σκληρό μου απο τα 200 Gb τα 128 περίπου είναι εκχωρημένα σαν τόμος, και τα υπόλοιπα είναι αδιαμόρφωτα. Απο την διαχείρηση δίσκων μου δίνει την επιλογή "επέκταση τόμου", ( εκτός απο τη δημιουργία νέου διαμερίσματος) με δεξί κλικ πάνω στον υπάρχων τόμο. Λογικά διαμορφώνει το μη εκχωρημένο κομμάτι και έπειτα το ενώνει. Η επέκταση θα κρατήσει το κομμάτι του σκληρού μου που λειτουργεί ανέπαφο,ή θα το φορμάρει και αυτό;

Και κάτι ακόμη. Ο συγκεκριμένος σκληρός έχει εκχωρηθεί ώς "ΔΥΝΑΜΙΚΟ" απο τα winxp prof, ενώ ο άλλος μου σκληρός (80ρης) ο οποίος προυπήρχε και έχει και το λειτουργικό όταν διαμορφώθηκε απο τα winxp home έγινε "βασική". Όπως διαπίστωσα αργότερα, τα home δεν αναγνωρίζουν δυναμικούς δίσκους. Πως επιλέγεις να γίνει ένας δίσκος δυναμικός ή βασικός; Και το κυριότερο, ΓΙΑΤΙ να το επιλέξεις (εκτός απο το να τον αναγνωρίζουν και τα home και τα prof);

thanx in advance

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Επεκταση τομου

Δημοσίευση από cordis » 22 Μάιος 2006 01:14

αν και μου τα γράφεις στα ελληνικά τους όρους, και αυτό με μπερδεύει κάπως, αυτό που ξέρω είναι πως αν κάνεις αυτό που λες επέκταση τόμου θα χάσεις αυτά που έχεις στον δίσκο σου.

Για τα υπόλοιπα ελπίζω να σου πουν οι XP Experts.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
sil3

Επεκταση τομου

Δημοσίευση από sil3 » 25 Μάιος 2006 09:23

στη βοήθεια των windows βρήκα
"If the partition was previously formatted with the NTFS file system, the file system is automatically extended to occupy the larger partition. No data loss occurs. If the partition was previously formatted with any file system format other than NTFS, the command fails with no change to the partition.

You cannot extend the current system or boot partitions."

διάβασε στη βοήθεια πως μετατρέπεις το δυναμικό δίσκο σε βάσικο... με δεξί κλικ μετατροπή σε βασικό

έχω δοκιμάσει πολλές φορές να αλλάξω τα partition μου αλλά πάντα με το Partition Magic.

για να είσαι σίγουρος κάνε άλλο ένα partition.

Ερώτηση: γιατί τον έκανες φορμάτ στα 128GB, αυτόματα;

Sempre_Staccato

Επεκταση τομου

Δημοσίευση από Sempre_Staccato » 25 Μάιος 2006 17:06

Το ιστορικό του γεγονότος, (διοτι μονο εγώ τα κάνω αυτα...)
Είχα winpx prof σπασμένα και δεν δεχόταν τα sp1 και sp2 παρα μόνο τα επιμέρους update. Ο σκληρός μου ήταν 80ρης.
Αγοράζω 200ρη σκληρό, απο τον οποίο τα win χωρις τα service pack βλέπουν μόνο τα 128gb. Αναγκαστικά διαμορφώνω μονο τα 128, γιατι δεν μπορουσα να βρώ wins που να παιρνουν και το sp2. Το λειτουργικό παραμένει στον 80ρη, και δεν με ενδιαφερει.
Βαζω τον σκληρό σε υπολογιστη με xp home sp2 και ανακαλύπτω οτι δεν αναγνωρίζουν δυναμικούς τα home.
Βρίσκω επιτέλους xp prof με sp2 και τα wins βλεπουν και τον υπόλοιπο σκληρό, φυσικά ως αδιαμόρφωτο.
Θέλω απλά να διαμορφωσω και το καινουριο κομμάτι, χώρις να ειναι ο δίσκος μου με partition.
Αν κανω καινουριο τόμο, με το partition magic μπορώ να ενώσω ολο τον δίσκο μου ξανα? ( εννοείται εκτός απο το να κάνω απλα format ολο το δίσκο)

sil3 με δεξι κλικ μετατροπή σε βασικό δεν κανει φορμάτ; Διατηρεί τα αρχεία;
Συμφωνα με αυτο που βρήκες, απο τη στιγμή που τα αρχεία μου ειναι NTFS, και ο δισκος δεν εχει λειτουργικό, αρα ειναι ασφαλες να κανω extend χωρις να χασω αρχεία, ε...;

Ευχαριστώ ξανά!

Άβαταρ μέλους
sil3

Επεκταση τομου

Δημοσίευση από sil3 » 26 Μάιος 2006 09:02

με μετατροπή σε βασικό από δυναμικό δεν ξέρω αν χάνονται δεδομένα. μάλλον χάνονται.
αν διάβασα καλά δεν υπάρχει η λογική primary partition, extended partition στα dynamic disks, και έτσι σβήνονται τα volumes όπως τα λένε τώρα.

http://www.planetamd64.com/lofiversion/ ... 19264.html
http://faq.arstechnica.com/link.php?i=1806
εδώ λέει πως να πειράξεις το partition table χειροκίνητα για να μην χαθούν δεδομένα.
κάπου λέει να μην κάνεις extend το volume και μετά να το μετατρέψεις σε βασικό.

με το partition magic μπορείς να κάνεις merge δύο partitions.

δοκίμασε να γράψεις στον 80αρι ότι χωράει, κάπου αλλού τα άλλα που δεν χωράνε στον 80αρι, κάνε convert to basic disk, create new partition, primary και 200gb.

δύσκολο το θέμα με αυτά τα νέα volumes. παλιά ή ήταν πιο απλά ή τα είχα συνηθίσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης