Ημέρα μνήμης

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
chrisxxx
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από chrisxxx » 20 Μάιος 2006 03:57

Ημέρα μνήμης

Πηγή: ΝΕΤ

Με κατάθεση στεφάνων, απαγγελία ασμάτων και ποντιακά τραγούδια, τιμήθηκε και φέτος η ημέρα εθνικής μνήμης γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου. Εκπρόσωποι των ποντιακών σωματείων, κάλεσαν για μία ακόμη φορά την Τουρκία να αναγνωρίσει τη γενοκτονία, ενώ κατά τη διάρκεια της προγραμματισμένης επίσκεψης στο Τουρκικό Προξενείο, προκειμένου να θυροκολλήσουν σχετικό ψήφισμα, σημειώθηκαν επεισόδια με τους αστυνομικούς. Με αφορμή τη σημερινή ημέρα, 11 βουλευτές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, πρότειναν την καθιέρωση της τήρησης ενός λεπτού σιγής στη Βουλή. Οι εκδηλώσεις μνήμης στην Αθήνα θα τιμηθεί από τα ποντιακά σωματεία την Κυριακή στη Μητρόπολη με επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφάνων στον Άγνωστο Στρατιώτη και επίδοση ψηφίσματος στην Τουρκική Πρεσβεία.

Εικόνα

Ημέρα μνήμης για τον Ποντιακό Ελληνισμό η σημερινή καθώς στις 19 Μαΐου 1919 η αποβίβαση του Κεμάλ Ατατούρκ στη Σαμψούντα, σηματοδοτεί την επισφράγιση και κορύφωση της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, που είχε αρχίσει χρόνια πριν.

Η γενοκτονία του ποντιακού ελληνισμού, όπως και η γενοκτονία στην υπόλοιπη Μικρά Ασία, ήταν αποτέλεσμα των σχεδίων του νεοτουρκισμού και του κεμαλισμού, για τη μετατροπή του πολυεθνικού οθωμανικού χώρου σε εθνικό τουρκικό.

Η αντίστροφη μέτρηση άρχισε το 1911, όταν οι Νεότουρκοι αποφάσισαν σε συνέδριό τους την εξόντωση των μη τουρκικών εθνοτήτων.

Με την έναρξη του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου αρχίζουν οι πρώτοι διωγμοί κατά του ποντιακού στοιχείου. Το 1916 γίνονται μεγάλες εκκαθαρίσεις των Ποντίων στις περιοχές της Σαμψούντας και της Πάφρας, στις οποίες δεν έγινε ποτέ ελληνοτουρκικός πόλεμος.

Μέχρι το 1923 εξοντώθηκαν περίπου 353.000 άτομα, ο μισός ποντιακός πληθυσμός.

Η γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου αναγνωρίστηκε από την Ελληνική Βουλή το 1994 με νόμο, που καθιερώνει τη 19η Μαίου ως ημέρα μνήμης της γενοκτονίας.

Μηνύματα για τη γενοκτονία εξέδωσαν ο Πρωθυπουργός, οι αρχηγοί των πολιτικών κομμάτων αλλά και ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.

crisav

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από crisav » 21 Μάιος 2006 12:32

ΟΧΙ Κεμάλ Ατατούρκ αλλά Μοιυσταφά Κεμάλ.
Που παρακολουθησα λίγο TRT-Int έτσι τον αποκαλούσαν και καθόλου Ατατούρκ (=πατερούλη).

Και κάτι ακόμη. Ο παππούς μου μου έκανε μια ερώτηση: 600,000 νεκροί τους κάνανε 350,000???

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από patriot » 21 Μάιος 2006 16:03

crisav έγραψε:Και κάτι ακόμη. Ο παππούς μου μου έκανε μια ερώτηση: 600,000 νεκροί τους κάνανε 350,000???
!!!! :o :o :o :o :o
Πάντως μην ανησυχείς. Του χρόνου θα είναι λιγότεροι... σε δέκα χρόνια "δεν θα το θυμόμαστε καν" (αλά Μητσοτάκης στυλ)

Και θες και μιά άλλη απόδειξη; Γεννήθηκα στην Αθήνα. Μεγάλωσα στην Αθήνα. Μένω στην Αθήνα. ΜΙΑ φορά πήγα στην Θεσσαλονίκη όταν ήμουν 20 ΕΤΩΝ περίπου. ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ έμαθα ότι γιορτάζουν την ημέρα των Ποντίων εκεί. Ούτε που ήξερα ότι μπορεί να υπάρχει τέτοια γιορτή. :( :oops:

Είμαστε πατριώτες δεν μπορείς να πεις.....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
GasLei

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από GasLei » 22 Μάιος 2006 01:13

Είμαι μαθητής 3ης λυκείου. Αν και τεχνολογική κατεύθυνση απ’το δημοτικό κιόλας η ιστορία ήταν από τα αγαπημένα μαθήματά μου. Το παράδοξο: Πρώτη φορά διάβασα για την ιστορία τους από εξωσχολική παρακαλώ πηγή!!! Μήπως δεν ήταν Έλληνες και δε πρέπει σαν ελληνόπουλο να μαθαίνω την ιστορία τους???!! :question: :question: :question: :evil:
Εικόνα

crisav

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από crisav » 30 Μάιος 2006 18:03

Ήταν Ελληνες που φύγαν πριν απο 3,000 χρόνια. Μετοικισαν στα βόρεια παράλια της μικράς Ασίας πριν 3000 χρόνια.
http://clubs.pathfinder.gr/pontos
Εκεί θα διαβάσεις μερικά πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μάιος 2006 18:31

Μη με βρησετε πολυ.

"Ημερα μνημης"Ο τιτλος και εγώ νόμιαζα για RAM μιλουσε το topic!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Μάιος 2006 23:51

Connor MacLeod έγραψε:Μη με βρησετε πολυ.

"Ημερα μνημης"Ο τιτλος και εγώ νόμιαζα για RAM μιλουσε το topic!
χαχαχαχαχα το ξέσκισες... :lol:

Άβαταρ μέλους
periklas

Ημέρα μνήμης

Δημοσίευση από periklas » 04 Ιουν 2006 13:15

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ Κ~~~ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΠΑΡΙΕΣ, ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ Κ.Λ.Π.

ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΤΕΣΠΑ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες