Πανελλαδικές σε χρόνο μηδέν!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Είστε αγχωμένοι του π***η με τις πανελλαδικές;

Πολύ
6
30%
Λίγο
6
30%
Μπα, το αφήνω κάθε πρωί στο σπίτι (καθόλου)
8
40%

Σύνολο ψήφων: 20

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 21 Μάιος 2006 21:54

Κατ αρχάς, χαιρετίζω όλα τα μέλη του φόρουμ του freestuff, και ειδικά όσους δίνουνε Πανελλαδικές την ερχόμενη Τρίτη. Μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ - ευτυχώς - γιατί δίνω μαθηματικά, προγραμματισμό, φυσική, έκθεση τα οποία λατρεύω - και δυστυχώς επειδή βρίσκομαι στην δυσμενή θέση να δόσω ένα πανηλίθιο μάθημα (ΑΟΔΕ) που μου έφυγε ο τάκος για να το αποστηθίσω. Έχω καταλάβει τι πάει να πει Πανελλαδικές, ασχέτως αν δεν έδωσα πέρυσι αν κρίνω από τά διαστημική δυσκολία του φροντιστηρίου από πέρυσι μέχρι σήμερα. Ωστόσο, ομολογώ, πως θα το καταλάβω ακόμα καλύτερα όταν δόσω. Για να μην τα πολυλογώ, ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. (Ευχηθείτε μας βρε και σεις, τι κάθεστε; )

ΟΦ ΤΟΠΙΚ
εχω κάνει ένα θέμα για την ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικο περιβάλλον. Ομολογώ πως είναι λίγο σπαστικο μέχρι να βρεθεί η λύση, πάντως το έχουνε δοκιμάσει πολλά άτομα απο την παρέα μου. Με λίγη σπαζοκεφαλιά και διάγραμμα για την λύση βγαίνει. Λοιπον, δίνω και το σχετικο σύνδεσμο προς τον δικτυακό μου τόπο http://docs.cshell.gr/pdf/thema.pdf (θέλει έναν PDF reader για να το διαβάσετε - www.adobe.com)

HINT επειδή ξέρω ότι πολλοί θα το σκοτώσουν στο σημείο όπου ζητάει να ελέγξει τα τετραγωνάκια υπάρχει μια παγίδα. Ούτως ή άλλως σε κάθε κάρτα θα υπάρχουνε τόσα τετραγωνάκια όσα υσχιρίζεται η υπόθεση. Όμως για να γίνει ο έλεγχος των κουτιών υπάρχει ένα πρόβλημα. Ποιο είναι; Τα τετραγωνάκια που απέχουνε ένα τετράγωνο από κάθε πλευρά της κάρτας δεν έχουνε τέσσερα γειτονικά κουτάκια. Επομένως θα πρέπει να γίνεται άπαραίτητος έλεγχος για να αποφύγετε αυτό το bug. Και λέω bug διότι πολλοί θα προσθαθήσουνε να σαρώσουνε τον επίπεδο πίνακα στις δύο διαστάσεις του με δύο διεμπλεκόμενους βρόχους. Αλλα τι γίνεται όταν το πρόγραμμα κολλίσει σε αυτά τα ιδιαίτερης κατηγορίας τερτράγωνα; Υπάρχει, δηλαδή, λογικό σφάλμα!
To hint αυτό είναι γενικό και δεν θέλω να το κάνω πιο συγκεκριμένο.

Δουλέψτε με αλγόριθμο! Θα είναι πιο απλό

Δεν παραθέτω λύση γιατί (σίγουρα; ) πολλοί θα την παρατήσουνε και θα ανατρέξουνε στην λύση.

>> Συνέχεια σε ό,τι έλεγα. Εύχομαι σε κάθε συμ-freestuffer να περάσει στη σχολή του, και του χρόνου να πετάω τη γόπα του τσιγάρου στα μούτρα του υποδιευθυντή μου που μου έκανε για μια ακόμη χρονιά τη ζωή δύσκολη. Δεν βλέπω την ώρα να γίνω φοιτητής! Εσείς;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Μάιος 2006 00:33

Γνωρίζοντας το βάσανο των εξετάσεων εύχομαι και εγώ καλή επιτυχία σε όλους!!!! Και να περάσετε όπου θέλετε

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Μάιος 2006 02:03

Γνωρίζω τον Γολγοθά απο κοντά και σαν πάλαι ποτέ συμμετέχων αλλά και σαν νυν τυπικά εκπαιδευτικός το μόνο που έχω να σου πω είναι να αντιμετωπίσεις τις Πανελλαδικές σαν ένα τοπικό διαγώνισμα στο φροντιστήριό σου (αν πας, που σίγουρα πας).
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 22 Μάιος 2006 04:01

soteres2002 έγραψε:Δεν βλέπω την ώρα να γίνω φοιτητής! Εσείς;

Κι εγώ θέλω να φοιτητέψω! :cry: :cry: :cry:
.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 22 Μάιος 2006 12:34

Πώς ακριβώς το εννοείς αυτό? :P

Όταν περάσεις σε κάποια σχολή θα πρέπει να επιλέξεις αρχικά κατεύθυνση :

α) Θέλω να φοιτήσω στην σχολή (με ότι συνεπάγεται αυτό)
β) Θέλω να κάνω φοιτιτική ζωή

Έχω προσέξει ότι υπάρχουν μερικοί περίεργοι άνθρωποι (?) που προσπαθούν να κάνουν και τα 2! Αλλά είναι γνωστό πώς 2 πόδια σε ένα παπούτσι δέν χωράνε... :naughty:

Όπως επίσης δύο καρπούζια σε μία μασχάλη... Βέβαια δέν καταλαβαίνω πώς ακριβώς χωράει και το ένα καρπούζι... αλλά άς επανέλθω στο θέμα μας...

Για να μήν σε τρομάξω/απογοητεύσω σε ενημερώνω ότι η επιλογή κατεύθυνσης δέν είναι δεσμευτική και μπορείς να την αλλάξει ανάλογα με τις συνθήκες.

Πχ έχεις επιλέξει κατεύθυνση β μέχρι που διαπιστώνεις ότι.. Ρε γμτ 3 χρόνια πέρασαν και δέν έχω περάσει ακόμα 10 μαθήματα :crybaby:

Αυτά για να ξέρετε τί συμβάινει μετά τις εξετάσεις του λυκείου.

Επίσης όταν περάσετε σε κάποια σχολή μήν πάτε με τους γονείς σας να γραφτείτε, μπορείτε και μόνοι σας και θα αισθανθείτε καλύτερα (και λιγότερο άχρηστοι) :kaloe:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Μάιος 2006 13:38

soteres2002 έγραψε:Eύχομαι σε κάθε συμ-freestuffer να περάσει στη σχολή του,....
To σωστο εινα freestuffίτης..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Μάιος 2006 13:42

Για μένα δυστιχώς τα χρόνια πέρασαν.Ειμαι πλέον 21 και οταν ηταν να κάτσω να διαβάσω
Εγω μα*******ουνα.Αλλα δε μετανιώνω.Πιστεύω οτι σαν φιτιτης δε θα αντεχα και πολυ.
(Εδω στρατο πηγα,εκατσα 2μηνες και σηκόθικα έφυγα!)
Ενω στο σπίτι σου εχεις φαγητο ετοιμο, κρεβάτι στρομένο,... φροντίζουν άλοι για σενα.
Εσυ το μονο που χρειάζεται να κάνεις ειναι να δουλεύεις.

Που να τρέχεις τωρα φοιτιτης.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 22 Μάιος 2006 19:16

ilikrina den nomizo na antimetopiso kati pio diskolo apo auto poy antimetopizo sto frontistirio, ektos ki an boun themata ta opoia o xronos den se pairnei na skefteis. basika an ta themata pou bainoune sto frontistirio mou boun pote se panelladikes tha ginei o xoros tou Zalogou. Boreis na fantasteis oti milao gia extreme katastaseis pou me skliragogisan sta mathimata pou prokeitai na antimetopiso. Pantos blepo apo mesa mou me aisiodoksia tis panelladikes alla den leo ston eauto mou "kses, tha pao kai tha tous mamisoume tous eksetastes". Kai telos katafera ta 2 teleftaia xronia na eimai apolitos iremos prin pao na grapso. :D

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 22 Μάιος 2006 19:22

spookyb52 έγραψε:Πώς ακριβώς το εννοείς αυτό? :P

Όταν περάσεις σε κάποια σχολή θα πρέπει να επιλέξεις αρχικά κατεύθυνση :

α) Θέλω να φοιτήσω στην σχολή (με ότι συνεπάγεται αυτό)
β) Θέλω να κάνω φοιτιτική ζωή
ena mono sou leo file spookyb. An me to kalo peraso ilektrologon mixanikon to sigouro einai oti tha timiso ton eauto mou deontos, giati exo kourastei pragmatika gia tin proetoimasia. kai eksallou ekei mesa den pernas kai toso eukola ta mathimata, an psakseis ligo gia ti sxoli auti tha deis oti einai poli diskoli. Me liga logia prepei na sou aresei gia na iposteis to basano tis.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 23 Μάιος 2006 00:20

Ναι, θα συμφωνήσω με ΟΛΟΥΣ κ ΟΛΑ(φυσικά κ γίνεται αυτό! :P :lol: :lol: ). Αύριο έκθεση... :cry: :cry: :cry: Άντε κ καλή τύχη σε όλους! :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Μάιος 2006 00:43

εγώ πάντως ψιλο-αναπολώ τα προηγούμενα... Ποτέ δεν ήμουνα της κοπάνας, έτσι και τώρα. Όμως το 09.00-18.00 είναι εξουθενωτικό. Βάλτε και ένα 3ωρο πήγαινε-έλα. Οπότε καλύτερα στο σχολείο. Από την άλλη, σκέφτομαι: "Σχολή και πάλι σχολή-no more school" :D

ΥΓ. Cordis, για όσο καιρό διαρκούν οι πανελλήνιες ρίξε ένα ban σε όσους (λογικά) δίνουν εξετάσεις, ώστε να μην απασχολούνται με "άσκοπες" συζητήσεις, αλλά με τα μαθήματά τους :lol:

Άβαταρ μέλους
Orestis_pix

Δημοσίευση από Orestis_pix » 24 Μάιος 2006 11:18

Τι ηλίθιο θέμα πήγανε και βάλανε οι άνθρωποι!? Εγώ τουλάχιστον καλά τα πήγα, καλή αρχή κάναμε. Καλή συνέχια σε όλους μας.... :pint:

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darien » 24 Μάιος 2006 12:26

Σωτήρη, ηλεκτρολόγων Μηχανικών και μηχανικών Η/Υ Θεσσαλονίκης είναι ο αδερφος μου, και ειναι ΠΟΛΥ δύσκολη σχολή... θα σου βγάλουν την ψυχή στην φυσική (όλο ηλεκτρολογία και ηλεκτρολογία θα κάνετε)
The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 24 Μάιος 2006 14:24

deninho έγραψε:ΥΓ. Cordis, για όσο καιρό διαρκούν οι πανελλήνιες ρίξε ένα ban σε όσους (λογικά) δίνουν εξετάσεις, ώστε να μην απασχολούνται με "άσκοπες" συζητήσεις, αλλά με τα μαθήματά τους :lol:
Και μετά ρίξε ένα ban σέ όσους έχουν εξεταστική :kaloe:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 24 Μάιος 2006 20:16

darien, to ksero pos einai ekei mesa. exo pollous filous pou teliosane tin sxoli ki allous pou molis bikane. o gios enos kathigiti pliroforikis perase ekei mesa, kai malista protos i deuteros... kai apo oti ksero diabazei apo to proi mexri kai to bradi kai den bgainei ekso... kai den leipei apo kanena ergastirio.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες