«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Μάιος 2006 02:10

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Εικόνα

ΝΑΖΑΝΙΝ, 18 ετών, καταδικάστηκε τον περασμένο Ιανουάριο από δικαστήριο στο Ιράν σε θάνατο διά απαγχονισμού και εφόσον η ποινή αυτή επικυρωθεί από το Εφετείο και, στη συνέχεια, από το Ανώτατο Δικαστήριο της χώρας, τότε θα εκτελεστεί και αμέσως. Απολογούμενη, η Ναζανίν, φέρεται να παραδέχτηκε πως τον Μάρτιο του 2005, καθώς έκανε βόλτα στο πάρκο Καράτζ, σε προάστιο της Τεχεράνης, μαζί με μια 16χρονη ανιψιά της και τα αγόρια τους, αναγκάστηκε να μαχαιρώσει και, παρά τη θέλησή της, να σκοτώσει έναν από τους τρεις άγνωστους άνδρες που τους επιτέθηκαν και προσπάθησαν να τη βιάσουν. Οπως έγραψε τότε η ιρανική εφημερίδα Ε' temaad, η Ναζανίν περιέγραψε στο δικαστήριο πώς οι τρεις άνδρες, όταν οι δικοί της φίλοι τράπηκαν σε φυγή έντρομοι, έριξαν αυτήν και την ανιψιά της στο χώμα, τις έγδυσαν και προσπάθησαν να τις βιάσουν. Και κλαίγοντας, συνέχισε: «Εβγαλα έναν σουγιά που πάντα έχω στην τσάντα μου, και άρχισα να μαχαιρώνω τον έναν στο στήθος. Δεν είχα σκοπό να τον σκοτώσω. Μόνο να φύγει από πάνω μου ήθελα. Μόνο αυτό».

ΤΟ ΙΡΑΝΙΚΟ ποινικό σύστημα περιορίζει εξαιρετικά την πιθανότητα να δικαιολογηθεί μια δολοφονία, ακόμα και όταν ο κατηγορούμενος επικαλεστεί αυτοάμυνα. Θα πρέπει, λέει, να αποδείξει ότι κινδύνευε άμεσα η ζωή του. Και το δικαστήριο το συγκεκριμένο δεν δέχτηκε ότι ο πιθανός βιασμός έθεσε σε κίνδυνο τη ζωή της Ναζανίν. Οι δράστες δεν πρόλαβαν, ευτυχώς, να βιάσουν τις κοπέλες. Εάν είχε γίνει αυτό («εάν τους είχατε αφήσει...», ακούστηκε προκλητικά στο δικαστήριο), τότε η ποινή της κοπέλας μπορεί και να μειωνόταν. Ομως, όπως επισημαίνεται και σε έκθεση της Διεθνούς Αμνηστίας, εάν η Ναζανίν είχε επιτρέψει σε έναν από τους τρεις, ή και στους τρεις, να τη βιάσουν, τότε και πάλι θα τη φυλάκιζαν, θα την καταδίκαζαν και πιθανώς να την πετροβολούσαν μέχρι θανάτου με την «κατηγορία» ότι έκανε έρωτα εκτός γάμου! Θα τη γλίτωνε μόνο εάν βρίσκονταν 4 αρσενικοί μάρτυρες που θα κατέθεταν ότι πράγματι είδαν κάποιον ή κάποιους να τη βιάζουν. Στο θεοκρατικό και μη δημοκρατικό Ιράν είναι μάλλον απίθανο να συνέβαινε κάτι τέτοιο.

ΤΟ ΙΡΑΝ έχει υπογράψει τη «Διεθνή Συνθήκη Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων» (http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/a-ccpr.htm), καθώς και τη «Συνθήκη για τα Δικαιώματα του Παιδιού) (http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/k2crc.htm), και ως εκ τούτου έχει την υποχρέωση να μην επιβάλλει θανατική ποινή σε οποιονδήποτε κάτω των 18 ετών. Η Ναζανίν ήταν 17 όταν καταδικάστηκε. Παρ' όλα αυτά, η Διεθνής Αμνηστία έχει καταγράψει 18 εκτελέσεις ανηλίκων στο Ιράν από το 1990. Την περασμένη χρονιά, 2005, τουλάχιστον 8 παιδιά πήγαν στην αγχόνη. (Η φωτογραφία που βλέπετε, από τον απαγχονισμό μιας νεαρής κοπέλας στο Ιράν, μιλάει από μόνη της).

ΧΙΛΙΑΔΕΣ άνθρωποι απ' όλο τον κόσμο κάνουν έκκληση, μέσω ενός ψηφίσματος που εστάλη στον γενικό γραμματέα του ΟΗΕ, Κόφι Ανάν, την ύπατη αρμοστή του ΟΗΕ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, Λουίς Αρμπούρ, τον θρησκευτικό ηγέτη της Ισλαμικής Δημοκρατίας του Ιράν, Αγιατολλάχ Σεγέντ Αλί Χαμενεΐ, και τον υπουργό Δικαιοσύνης της χώρας, Αγιατολλάχ Μαχμούντ Χας:

- Να ακυρώσουν αμέσως τη θανατική ποινή που επιβλήθηκε στη Ναζανίν.

- Να επανεξετάσουν την υπόθεση, και ιδιαιτέρως τα όρια της αυτοάμυνας, όπως αυτά καθορίζονται στον ιρανικό Ποινικό Κώδικα.

- Να διασφαλιστεί ότι οι ιρανικές αρχές θα φροντίσουν όπως πληροφορηθεί η οικογένεια του θύματος πως έχει το δικαίωμα, σύμφωνα με τον ισλαμικό νόμο, να συγχωρέσει την κατηγορούμενη και να της δώσει χάρη. (Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει μέχρι τώρα). Και τέλος.

- Να τιμήσει το Ιράν τις δεσμεύσεις του έναντι των διεθνών συνθηκών που έχει υπογράψει.

ΤΟ ΨΗΦΙΣΜΑ αυτό κυκλοφορεί στο Ιντερνετ και «ζητεί» την υπογραφή όλων μας. Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι: http://www.PetitionOnline.com/Nazanin/petition.html

http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=24722972
148616. Fiskilis Agelos please seve this girl Greece

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από Cozzamara » 24 Μάιος 2006 02:46

Καλά...
Όπως οι εικόνες των Ταλιμπάν να βαράνε και να εκτελούν Αφγανές, λίγο πριν την εισβολή των freedom fighters.
Όπως οι εικόνες του κουρδικού χωριού στο βόρειο Ιράκ με το αέριο μουστάρδας και των βασανιστηρίων του καθεστώτος Σαντάμ, παραμονές της 2ης εισβολής.
Φισκίλη, αμα πάω και ανοίξω παράρτημα του ΚΚΕ στο Νάσβιλ, θα μου κουρέψουν τα...φρύδια η όχι;
Τα κλωτσομπουνίδια και ηλεκτροσόκ που τρώνε οι μαύροι(και όχι μόνο) συχνά πυκνά απο την αμερικάνικη μπατσαρία, το 19χρονο τσουλάκι του ένδοξου us army που ξεφτίλιζε σεξουαλικά κρατούμενους στο Αμπου Γκράιμπ και άλλα που ξέρεις και δεν ξέρεις, δεν χρήζουν ψηφίσματος διαμαρτυρίας στον ΟΗΕ;
Μεταχυ μας ΜΕΤΑΧΑ λοιπόν.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από patriot » 24 Μάιος 2006 02:54

Πολλά τα αξιοπερίεργα σχόλια περί της "δικαιοσύνης" μερικών νόμων. Στα αλήθεια δεν καταλαβαίνω με ποια λογική βγαίνουν κάτι τέτοιο νόμοι. Μάλλον πρέπει να είναι απομεινάρια παλιών ιδεών, μπλεγμένα με σημερινές ιδέες περί δικαιοσύνης.... Από την μία "ναι" αλλά από την άλλη "όχι" αλλιώς πως εξηγείται; Πώς βρέθηκαν σε τέτοιο μπλέξιμο ρε παιδί μου;

Πάντως και εσύ βρε Fiskilis μιν τα βάζεις έτσι τα άρθρα. Ακούγεται πολύ βάρβαρό. Καλύτερα δεν θα ήταν απλά να πεις απλά να βοηθήσουμε για να σωθεί ένας άνθρωπος; Όλοι θα το κάναμε χωρίς να μας σηκωθεί η τρίχα (Με ρωτάς εμένα αν θα έχω όρεξη να ξυριστώ αύριο; :lol: :lol: Μην προσβληθείτε, αστειάκι, για να χαλαρώσει λίγο το κλίμα).

ΥΓ: Cozzamara
Μπορεί να έχεις δίκιο δεν ξέρω. Εγώ όμως θα πάω να υπογράψω τώρα κιόλας. Βέβαια έτσι και ενδιαφερθεί ο Κόφι Ανάν εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη... :x :( αλλά ΕΓΩ τουλάχιστον θα έχω την συνείδηση μου ήσυχη ότι ΠΙΘΑΝΟΝ να βοήθησα να σωθεί ένας άνθρωπος. Μην ξεφτιλίζουμε τις ανθρώπινες προσπάθειες. ΑΝ είναι αλήθεια τι θα κάνεις;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από Cozzamara » 24 Μάιος 2006 03:22

Αν είναι να κάνω κάτι, αυτό δεν θα είναι 2-3 κλικ μέσω της υπερτιμημένης παγκόσμιας τηλεφωνικής παρτούζας(R)τζιμακος.
Αυτό που θα έκανα θα ήταν καταρχήν μποϊκοτάζ.
Κόβω μαχαίρι το ιρανικό χαβιάρι απο την Κασπία.
Θα έστελνα ενα dvd με best of της σαβουρομάνας jenna jameson(με εμβόλιμα στιγμιότυπα asia carrera που φέρνει προς ανατολή) στον Πρόεδρο Αχμαντινετζάντ με παραινέσεις να μπεί στην τελευταία τάξη του σχολείου μάθημα σεξουαλικής σκληραγώγησης με έμφαση στον αυνανισμό.
Και θα απειλούσα τον ιρανικό λαό οτι θα με παίρνει ο ύπνος σε όλες τις ταινίες του Κιαροστάμι.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Μάιος 2006 15:34

Εγώ υπέγραψα πάντως.

Δεν είμαι σύφωνος με την θανατική ποινή.
Πόσο μάλλον για έναν άνθρωπο 18 χρονών.

Ότι και να έχει κάνει, δεν έχει κανείς δικαίωμα να του αφαιρεί την ζωή.

(Προσωπική άποψη πάντα...)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Μάιος 2006 15:56

Ναι. Ο Μπους την έχει ακόμα σε ισχύ στην Αμερική την θανατική ποινή. Την "πολιτισμένη" Αμερική.

Στάχτη στα μάτια του κόσμου. Φταίνε οι κακοί οι Ιρανοί.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

crisav

«Σώστε αυτό το κορίτσι»

Δημοσίευση από crisav » 25 Μάιος 2006 00:32

Κόρακος κοράκου μάτι δεν βγάζει.
Μετά σου φταίνε τα πυρηνικά.
Τα κλούβια τους μυαλά φταίνε.
Α ρε εξυγχρονισμε!!
Πολλα εχω να πω αλλα βαριεμε.
Βγαλτε μονοι σας τα συμπεράσματα σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”