Ιστοσελίδες σε Flash:Προσελκύουν ή απομακρύνουν;

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Μάιος 2006 00:23

Cherouvim, ennow pws poloi "asxolounte"... alla ligoi to katexoun.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Μάιος 2006 00:27

Eno css kai software development katehoun oloi?

Nomizo oti afto pou les ishyei (shedon) pantou simera..

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 26 Μάιος 2006 23:49

Ως SEO κεραυνοβολημένος lover, δεν θα ήθελα με τπτ να κάνω κάτι όχι φιλικό με τα search engines. Κατά τα άλλα ένα ωραίο φλας site (από κάποιο που το κατέχει) είναι κάπως χάρμα οφθαλμών και από αυτή την άποψη προσελκύει. Από την άποψη του πόσο βαρύ είναι, ίσως να αποθεί (αν και με τις ολοένα πιο γρήγορες συνδέσεις, πιστεύω ότι αυτό σε λίγα χρόνια δεν θα είναι μείζον πρόβλημα).

Τώρα αυτό που λέτε, για το download του flash player, μου φαίνεται κάπως περίεργο, γιατί όλο και κάπου θα το χρειαστείς, οπότε, εύκολα ή δύσκολα, μάλλον θα το κατεβάσεις (δεν έχω κάνει έρευνα σχετικά αλλά αυτό φαντάζομαι) και μάλλον η πλειοψηφία των PC έχουν flash player

Για τα δικά μου μυαλά οι σημαντικότερες παράμετροι είναι:

-Εξαρτάται αν θέλεις να έχεις κόσμο από μηχανές αναζήτησης στην ιστοσελίδα σου

-Εξαρτάται από το αν το κατέχεις όντως το θέμα του flash, γιατί αν όχι πολύ πιθανό να βγάλεις μέτριο αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Μάιος 2006 01:24

Οσοι έχουν windows xp pro - δεν έχω δεί τι γίνεται με τις home edition - έχουν εξορισμού και flash player component για IE (τον εγκαθιστούν τα windows - και δεν σε ρωτάνε γι αυτό).

Προσωπικά το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει σε μια ιστοσελίδα είναι το τι τεχνολογίες χρησιμοποιεί. Διαφορετικά θα έπρεπε να μην κοιτάω καθόλου σελίδες που χρησιμοποιούν php και όχι asp, ούτε αυτές που χρησιμοποιούν vbscript και όχι javascript, ούτε αυτές που χρησιμοποιούν cgi και όχι isapi extensions ή com objects.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Μάιος 2006 02:03

dva_dev: ti shesi exei to server side me to user experience kai to value tou website gia to opoio sizitame? To an exei rendaristei apo asp, servlets, perl i ruby on rails den kanei diafora gia ton teliko hristi.

To an hrisimopoiei flash, css, javascript, applets, html omos, kanei megali diafora.

liberostelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από liberostelios » 27 Μάιος 2006 03:48

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Και για να σου φέρω ένα παράδειγμα, προσπάθησα να μπω στα sites του Knorcedger και μου βγάζουν και τα δύο ότι πρέπει να κατεβάσω τον Flash Player (τον οποίο έχω αλλά προφανώς είναι πρόβλημα συμβατότητας). Έχοντας pstn δε θα μπω στη διαδικασία να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του Flash Player.

Από την άλλη, είχα δει ένα site μία εταιρείας που ήταν εξολοκλήρου σε flash και παρά το ότι ήταν πολύ όμορφο και εντυπωσιακό και με ωραία γραφικά ήταν αρκετά γρήγορο σε pstn και άξιζε τον κόπο.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 30 Μάιος 2006 01:45

Knorcedger έγραψε:Ειχε γίνει και παλιοτερα, αλλα δεν ξερω τον λογο για τον οποίο το tread που το ειχα και στα bookmarks έπαψε να υπάρχει.
Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο Γιατι μισώ το flash, το οποίο πράγματι φαίνεται να έχει χαθεί από προσώπου γης. Πού είναι το topic ΟΕΟ; Εδώ γαλέρα, καλεί ναύσταθμο, χάσαμε το τόπι(κ), over. :D
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 30 Μάιος 2006 14:38

Χάθηκε τόπικ. Παρακαλείτε όποιος το βρει να καλέσει τον Boss. Το τόπικ ήταν μεγάλο, με πολλές διαφωνίες, αλλα και μερικά πολύ καλά επιχειρήματα. Δίνεται αμοιβή.
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2006 16:16

παράξενο... θα κοιτάξω σε backups...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2006 16:18

προς το παρών google it..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

smiley

Δημοσίευση από smiley » 01 Ιουν 2006 11:40

βασικά με απομακρύνουν σελίδες σε flash όταν διαφημίζουν σελίδες που δεν είναι σε flash... :crash:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες