Απορία με μάσκα

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
geotheod
Επικοινωνία:

Απορία με μάσκα

Δημοσίευση από geotheod » 24 Μάιος 2006 23:11

Γεια σας παιδιά έχω δύο ερώτησεις...

Πως μπορώ σε να βάλω σε μια μάσκα Gradient; Οταν βάζω μια μάσκα σε ενα Layer επειτα δεν μπορώ να μπώ στα Blending Options της μάσκας για να τα αλλάξω και έτσι μένουν τα ίδια του Layer. Πώς μπορώ να αλλάξω τα blendong Oprions της μάσκας;;

Η συντομευση Crtl+G τι κάνει; Συνδέει δύο Layer μεταξύ τους;; Το πάνω Layer επηρεάζει το αλλο;Clipping Mask λεγεται;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απορία με μάσκα

Δημοσίευση από tolis_montana » 29 Μάιος 2006 03:06

με ctr+g νομίζω βγάζει κάτι folder για να βάλεις μια τάξη αν δουλευεις πάρα πολλά layers δύο layer μπορείς να ενώσεις με ctrl + E για το άλλο που λές δοκίμασε να μαρκάρεις την μάσκα σου με Q (παίρνει κόκκινο χρώμα)αν θυμάμαι καλά δεν έχω photoshop αυτή την στιγμή ίσως κάνω λάθος.. ήαν δε δουλευει αυτό έτσι όπως το εχεις select κάντο απλά ενα copy και paste σε ενα νέο αρχείο κάνε της διορθώσεις σου ξαναγύρνα στο προηγούμενο (πρώτη φωτογραφία) κάνε το select delete και ctrl +v το κομμάτι που επεξεργάστηκες τώρα για να γίνει αυτό κατευθείαν με μάσκα συγνώμη δεν θυμάμαι.. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες