Δημιουργία Templates

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημιουργία Templates

Δημοσίευση από Risk » 26 Μάιος 2006 22:21

Σαν πιο έμπειροι θα ήθελα να με συμβουλέψετε πως μπορώ να αρχίσω και εγώ να φτιάχνω τα δικά μου templates???Ελπίζω να μην μου πείτε μόνο με Dreamweaver,δεν ξέρω γιατί αλλά δεν το πάω και πολύ σαν εφαρμογή,αν και είναι η κορυφαία!

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημιουργία Templates

Δημοσίευση από chchrist » 27 Μάιος 2006 01:05

Κοίτα για να κάνεις κάποιο template πρέπει πρώτα να το σχεδιάσεις. Οπότε ξεκίνησε με photoshop ή για πιο εύκολα fireworks. Όταν σχεδιάσεις το template σου σε παρακαλώ ασχολήσου να μάθεις (αν δεν ξέρεις ήδη) (x)html και css ( www.htmldog.com) και μετά κάνε slices το template σου και γράψε την (x)html δομή στην οποία θα εισάγεις τα γραφικά σου.

Το λέω έτσι γιατί βαρέθηκα να βλέπω σελίδες οι οποίες
έχουν γίνει export σε slices απο τα παραπάνω προγράμματα με tag soup κώδικα χωρίς καμία οργάνωση και σκέψη.

ΥΓ: Το dreamweaver είναι καλό πρόγραμμα αλλά αν θες πραγματικά να μάθεις πρέπει να γράψεις κώδικα με το χέρι. Επίσης αν μαθαίνεις τώρα ασχολήσου με τα web standards και μάθε να σχεδιάζεις χωρίς tables αλλά χρησιμοποιώντας το box model. Ξέρω πως οι γνώμες δυίστανται σαυτό το θέμα αλλά πιστεψέ με αξίζει τον κόπο.

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημιουργία Templates

Δημοσίευση από Risk » 28 Μάιος 2006 22:59

Κοίτα γενικά html,css,javascript ξέρω και καθημερινά προσπαθώ να φτιάχνω στον υπολογιστή μου μικρές εφαρμογές για να μαθαίνω περισσότερα κόλπα από πλευράς κώδικα. Για να σου δώσω να καταλάβεις αυτή την στιγμή, από πλευράς κώδικα, είμαι σε θέση να φτίαξω μια προσωπική ιστοσελίδα που μπορεί να σταθεί,χωρίς dreamweaver και τέτοια. Αλλά από πλευράς γραφικών αυτό που θα φτίαξω δεν θα μπορώ να το υποστηρίξω και γι' αυτό ρώτησα για templates.

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου πάντως, θα αρχίσω από fireworks και βλέπουμε!

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημιουργία Templates

Δημοσίευση από Risk » 27 Σεπ 2006 19:22

Επαναφέρω λίγο το θέμα για να κάνω μια διευκρινιστηκή ερώτηση. Με την χρήση του Dreamweaver και με την χρήση του "HTML TEMPLATE" έφτιαξα ένα απλό template το οποίο το αποθήκευσα ως "template.dwt". Πως μπορώ τώρα αυτό το template να το κάνω import σε κάποιες σελίδες html/php???
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημιουργία Templates

Δημοσίευση από Risk » 29 Σεπ 2006 02:07

Μια βοήθεια ρε παιδιά...!!!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης