500 MB web hosting - 8 GB bandwidth

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 27 Μάιος 2006 02:02

Καλησπέρα σε όλους & σε όλες ! Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε κάτι ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΤΑΙΡΙΑ WEB HOSTING αλλά αγόρασα πριν από μερικούς μήνες ένα account από αμερικάνικη εταιρία ως reseller για κάποια προσωπική εργασία.

Πλέον η εργασία έχει ολοκληρωθεί και έχω το account για να ανοίγω hosting ακόμα. Φαντάζομαι ότι αρκετοί κάποια στιγμή θα ήρθαν στη θέση μου να χρειάζονται χώρο με php,mysql κ.τ.λ για τα προσωπικά τους project ή εν πάση περιπτώσει για οτιδήποτε άλλο τους ενδιαφέρει.

Τονίζω ότι είμαι απλά reseller και όχι ιδιοκτήτης servers κ.τ.λ. Επίσης αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός για τη ποιότητα / σταθερότητα και αξιοπιστία των servers τελικά όλα κύλησαν και κυλούν ομαλά. Αν βρεθούν άτομα που θα ήθελαν να πάρουν hosting από εμένα έχω σκοπό να κρατήσω το hosting account μου αφού το δεύτερο χρόνο έχω κάποια μικρή έκπτωση. Τονίζω ότι οι servers είναι στην Αμερική !

:arrow: Φυσικά δε μπορώ να εγγυηθώ για τους servers αλλά διατηρώ την αξιοπρέπεια μου σε περίπτωση που για τον οποιοδήποτε λόγο οι servers πέσουν ή π.χ κλείσει η αμερικάνικη εταιρία (πράγμα που δε το βλέπω αλλά λέμε τώρα...) Θα αναλάβω εγώ με δικά μου έξοδα να μεταφέρω όλα τα account σε άλλους servers και σε άλλη εταιρία.

Φυσικά κάτι @@ του τύπου unlimited hosting , unlimited bandwidth εκ των πραγμάτων δε μπορώ να δώσω! (...κανείς δε μπορεί νομίζω...). Τώρα αν κάποιος θέλει απόδειξη ή τιμολόγιο το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κόψω μέσω γνωστού μου ένα παροχής υπηρεσιών αν και θα προτιμούσα να μη μπούμε σε αυτή τη διαδικασία αφού είμαι φοιτητής και ΔΕΝ έχω εταιρία WEB HOSTING.

Τα παραπάνω σας τα λέω γιατί θέλω να είμαι ειλικρινής και τίμιος απέναντι σας. Εννοείται ότι όποιος θέλει μπορώ να του δώσω ένα demo account π.χ για 15-20 μέρες ώστε να τσεκάρει αν τον βολεύει ή όχι.

Λοιπόν τα δύο πακέτα που προτείνω είναι :

:arrow: 1.
500 MB web space
8 GB Bandwidth / μήνα
4 MySQL Databases
50 email accounts
10 sub domains
10 parked domains
uptime time 98.9%
Full Control Panel και Fantastico

Κόστος 80 euro το χρόνο και από την επόμενη χρονιά ελπίζω να είναι ακόμα πιο κάτω

:arrow: 2.
250 MB web space
8 GB Bandwidth / μήνα
4 MySQL Databases
50 email accounts
10 sub domains
10 parked domains
uptime time 98.9%
Full Control Panel και Fantastico

Κόστος 70 euro το χρόνο (επίσης ελπίζω την επόμενη χρονιά να είναι ακόμα πιο κάτω)

Φυσικά εσείς έχετε το domain και εννοείται ότι εάν κάποιος από εσάς χρειαστεί κάτι επιπλέον , δε θα τα χαλάσουμε εκεί. Εκ των προτέρων σας λέω ότι δε μπορώ να δεχτώ (ούτε και θέλω) «άπειρα» accounts απλά δίνω την «ευκαιρία» σε όσους θέλουν να έχουν ένα σταθερό (από όσο έχω διαπιστώσει) web hosting σε πολύ χαμηλή τιμή. Εάν δε μπορώ να δεχτώ άλλα account θα το γράψω εδώ και θα ζητήσω να κλειδωθεί το θέμα.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει με paypal ή με κατάθεση σε τράπεζα. Όποιος ενδιαφέρεται άς απαντήσει εδώ ή ας στείλει pm για περισσότερα μέσω email ή τηλεφώνου.

Thanks

:roll:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 29 Μάιος 2006 07:14

Καλημέρα από Σάμο,

Αν και δεν διευκρίνησες αν πρόκειται για τιμή με ΦΠΑ ή όχι, δεν θα μπω στην διαδικασία ανάλυσης των προσφερόμενων υπηρεσιών. Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι πρώτη φορά βλέπω τόσο ειλικρινές μήνυμα για νέα παρεχόμενη υπηρεσία hosting ("ξέρω μέχρι που φτάνουν τα χέρια μου και δεν προσφέρω κάτι παραπάνω") και πραγματικά εύχομαι καλή επιτυχία :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Μάιος 2006 10:43

Ωραία όλα αυτά αλλά πως γίνετε να χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου:
Τονίζω ότι είμαι απλά reseller
χωρίς να:
ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΤΑΙΡΙΑ WEB HOSTING
.

Δηλαδή αυτοί που έχουν εταιρεία με όλα τα παρελκόμενα που έχουμε ξαναπεί (ενοίκιο, υπαλλήλους, λογαριασμούς κα) τι πρέπει να κάνουν.

Να την κλείσουν και να πουλάνε κοψοχρονιά και ότι αρπάξουν;

Άλλωστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για hosting χωρίς να θέλει αποδείξεις και τα συναφή γιατί να πάρει από εσένα και όχι απ' ευθείας από την αμερικάνικη εταιρεία που συνεργάζεσαι;

Και αν υπάρξει πρόβλημα τι γίνεται με την τεχνική υποστήριξη;

Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι έχουν μπει πολλοί άσχετοι (με τον κλάδο) στον χώρο και δυστυχώς θα συνεχίσουν να μπαίνουν.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Μάιος 2006 14:57

Προς τί το κράξιμο; Καλά κάνει το παληκάρι και δίνει χώρο. Μπορεί να έχει 20 GB για πάρτη του και να μην τα χρειάζεται, κακό είναι να θέλει να τα δώσει και να βγάλει τα έξοδά του;
Δεν νομίζω οι πιο οργανωμένες εταιρίες να έχουν πρόβλημα από τέτοιες προσπάθειες, γιατί στρέφονται σε άλλους πελάτες με υψηλότερες απαιτήσεις. Τα πακέτα αυτά θα τα προτιμήσω εγώ που είμαι φοιτητής, ή κάποιος που θέλει τέλος πάντων να κάνει το κέφι του και όχι κάποια εταιρία που θέλει αυξημένη αξιοπιστία και ποιότητα παρεχόμενων υπηρεσιών.

Εγώ την βλέπω θετικά την προσπάθεια και επικροτώ.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 29 Μάιος 2006 15:12

Opote o kathenas xwris na exei etairia.. xwris tipota.. mporei na agorazei diafores ypiresies kai proionta kai na metapwlei stous allous.
Wraia !!! :lol:

Άβαταρ μέλους
mpalarinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpalarinas » 29 Μάιος 2006 15:29

Ο καθένας κάνει την επιλογή του και ότι πληρώνεις παίρνεις. Από κει και πέρα ο καθένας είναιμ υπεύθυνος των πράξεων του!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 29 Μάιος 2006 18:01

Figaro έγραψε:Opote o kathenas xwris na exei etairia.. xwris tipota.. mporei na agorazei diafores ypiresies kai proionta kai na metapwlei stous allous.
Wraia !!! :lol:
Den exei etairia kai aloste to anaferei me Bold. Kai giati na mhn ta metapwlei? E ok apla den kovei apodiksh h timologio siga o prwtos einai h o teleuteos?

File sinxaritiria ilikrina me afinei anavdo h ilikrinia sou, makari na katafereis na doseis kana paketaki gia na vgazeis ta eksoda sou.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Μάιος 2006 18:50

ρε figaro ειλικρινά προτιμώ τέτοιου είδους λύσεις από κάτι τυπους που έχουν "εταιρίες" και ταίζουνε φίδια τους πελάτες τους...
Κάτι τέτοιοι έχουνε βγάλει κακό όνομα για το ίντερνετ στην αγορά.
Τώρα αν το να μεταπωλείς κάτι χωρίς να έχεις εταιρία είναι κακό, δική σου άποψη και σεβαστή αλλά εγώ προσωπικά δεν την αποδέχομαι και σου εξήγησα γιατί.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 29 Μάιος 2006 18:55

Opws nomizete paides.
Apla merikoi ksodevoun lefta na kanoun etairies, grafeia, support, servers, ktlp .. gia na prosferoun to idio service pou prospathei na poulisei kai kapoios pou dilwnei:
"Poulaw hosting X euro/xrono ... alla DEN exw etairia... an doulebei 2 mines to hosting sorry - eimai kalo paidi" .

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Μάιος 2006 19:05

Χε χε, είσαι λίγο γλαφυρός αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις. Αλλά όπως είπα στο 1ο μου post, πιστεύω ότι οι σοβαρές εταιρίες απευθύνονται σε άλλο κοινό και δεν απειλούνται από τέτοιου είδους λύσεις...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Μάιος 2006 20:49

Μιλάτε για την ειλικρίνεια του φίλου λες και όσοι πουλάνε hosting λένε αρλούμπες για να φάνε τα λεφτά του κοσμάκη.

Εννοείται ότι όσα προαναφέρει ο ZauZ τα έχω δει γραμμένα στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις εταιρείες hosting.

Κάτι περίεργους με unlimited space και unlimited κίνηση δεν αξίζει να τους αναφέρω.

Απλά όπως επεσήμανε και ο figaro τι θα γίνει αν στην καλύτερη των περιπτώσεων κρεμάει ο server κάθε 10 λεπτά (δεν λέω να κλείσει η εταιρεία).

Τι θα γίνει αν κάποιος θελήσει τεχνική υποστήριξη.

Και θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα χίλια.

Νομίζω ότι αυτά παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από την ειλικρίνεια.

Τώρα αν κάποιος πιτσιρικάς θέλει να πάρει χώρο για την κάψα του νομίζω ότι υπάρχουν δεκάδες φθηνότερες λύσεις.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Μάιος 2006 20:52

mechpanos έγραψε:Χε χε, είσαι λίγο γλαφυρός αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις. Αλλά όπως είπα στο 1ο μου post, πιστεύω ότι οι σοβαρές εταιρίες απευθύνονται σε άλλο κοινό και δεν απειλούνται από τέτοιου είδους λύσεις...
Οι εταιρείες λόγω του ότι είναι εμπορικές και σκοπό έχουν το κέρδος απευθύνονται από τον περιπτερά της γειτονιάς μέχρι την "coca cola".

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Μάιος 2006 21:30

Ο ανταγωνισμός τους τότε με τους "περιπτεράδες της γειτονιάς" πιτσιρικάδες που πουλάνε hosting, δεν θα τις οδηγήσει στο λουκέτο, αλλά στο να παρέχουν καλύτερο και ανταγωνιστικό οικονομικά προϊόν ;)
Έτσι λειτουργούν όλα τα συστήματα.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Μάιος 2006 21:45

Αυτό λέμε.

Όταν οι εταιρείες έχουν πάνω από το κεφάλι τους τρελά έξοδα πως θα αντιμετωπίσουν κάποιον που κάθεται σπίτι του και πουλάει το ίδιο προϊόν.

Τι ανταγωνισμός είναι αυτός.

Σαν να ανταγωνίζονται οι έμποροι ρούχων με τους κινέζους.

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 29 Μάιος 2006 23:44

lunarmedia έγραψε:Μιλάτε για την ειλικρίνεια του φίλου λες και όσοι πουλάνε hosting λένε αρλούμπες για να φάνε τα λεφτά του κοσμάκη.

Εννοείται ότι όσα προαναφέρει ο ZauZ τα έχω δει γραμμένα στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις εταιρείες hosting.

Κάτι περίεργους με unlimited space και unlimited κίνηση δεν αξίζει να τους αναφέρω.

Απλά όπως επεσήμανε και ο figaro τι θα γίνει αν στην καλύτερη των περιπτώσεων κρεμάει ο server κάθε 10 λεπτά (δεν λέω να κλείσει η εταιρεία).

Τι θα γίνει αν κάποιος θελήσει τεχνική υποστήριξη.

Και θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα χίλια.

Νομίζω ότι αυτά παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από την ειλικρίνεια.

Τώρα αν κάποιος πιτσιρικάς θέλει να πάρει χώρο για την κάψα του νομίζω ότι υπάρχουν δεκάδες φθηνότερες λύσεις.

Άσε, το ξέρουμε πολύ καλα το παραμύθι περί τεχνικής υποστίρηξης.
Εξάλου το 70% των ελληνικων web host, server στο εξωτερικό έχουν και αν πέσει κάνα δίκτυο, απλά θα παρακαλάνε τον Θεούλη να κάνει κάτι η μαμα εταιρία και να σηκωθεί πάλι.

Τώρα δεν θα σου πω τι σωρό από δικαιολογίες έχω ακούσει όταν πέσει κάποιος server, συνήθως λέγοντας για restart ή αναβάθμιση, ενώ δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι έχει!!!
Άσε περί τεχνικής υποστηρξης, που οι περισσότερες εταιρίες ΧΡΕΩΝΟΥΝ με χρυσάφι την τεχνική αυτή υποστήριξη(ενώ φυσικά στην αρχή σου λένε ότι είανι δωρεάν)!!!

Δεν θα μιλήσω για κρυφά κόστη.

Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι πολύ γνωστά σε επαγγελματίες και μη στον χώρο και συμβαίνουν εκτιμώ σε ένα ποσοστό 50% των Ελληνικών εταιρίων.
Είμαι πελάτης σε πολύ μεγάλη εταιρία (**net) και σας πληροφορώ ότι και restart το μηχάνημα μου είπαν ότι κάνουν (ναι έχουν και πρόγραμμα Excuse Generator) ενώ εγώ ήμουν μέσα στο FTP και δεν με πέταξε ποτέ!!! Απλά είχε πέσει ο Web server.

Επομένως τέτοιες προσπάθειες σαν του παραπάνω φίλου, μόνο χειροκρότημα και επιβράβευση αξίζουν. Και σίγουρα οι εταιρίες του χώρου αλλά και οι επαγγελματιές, δεν εχουν να φοβηθούν από καμία τέτοια ενέργεια, ούτε καν θα πρέπει νατους απασχολεί.

Είναι αλήθεια πάντως ότι οι σοβαρές επιχειρήσεις δεν θα αναζητήσουν τέτοιου είδους φτηνό hosting.

Τέλος, αλήθεια ... τι εννοεί κάποιος όταν λέει ότι παρέχει δωρεάν τεχνική υποστίρηξη??
Τι περιλαμβάνει αυτό το πακέτο και μήπως είναι για κάνα 10λεπτο μόνο και αυτό τηλεφωνικό?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες