500 MB web hosting - 8 GB bandwidth

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Μάιος 2006 00:07

Simo, apo afta pou les egw katalavenw pws se endiaferei h poiothta twn uphresiwn otan plirwneis.
Alla taftoxrona epivraveveis kati pou den exei pws na prosferei poiothta.
To eipe kai o idios... an pesei o server kai einai sth sxolh tou ... tha prepei na perimeneis na girisei (elpizw na min paei kai gia kafe) kai meta na stilei to ticket stin amerikaniki etairia pou exei to reseller.

Genika pefteis se antifaseis h mono otan exei na kanei me to hosting ? :P

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Μάιος 2006 00:12

Kai kati akoma.. giati kati ipothike gia fthino hosting.
H site5.com pou thewrhte apo tis kales web hosting etairies prosferei poli perisotera se times mirkoteres kai se afta perilambanei kai free support, backup, ktlp .
http://www.site5.com/hosting/comparison.php

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 30 Μάιος 2006 00:13

Eγώ δεν θα γινόμουν πελάτης του αν αυτό σε βοηθάει να κρίνεις την άποψη μου. Όμως προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν πρέπει να φοβούνται οι εταιρίες όπως αναφέριε ο Lunarmedia.

Για την ακρίβεια ούτε καν να συγκρίνονται.

Και φυσικά διακομωδώ το θέμα της εταιρίας που είναι σοβαρή και πληρώνης για σωστό web host, όταν έρχετε η ώρα του SUPPORT!!!!

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 30 Μάιος 2006 15:47

lunarmedia & Figaro που μάλλον εξαγριωθήκατε εάν κατάλαβα καλά !

Λοιπόν... όπως προείπα είμαι φοιτητής αλλά δουλεύω αρκετά χρόνια κατασκευάζοντας σελίδες , προγράμματα και τα συναφή και μάλιστα θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά καλό σε αυτό που κάνω. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΤΑΙΡΙΑ WEB HOSTING και ούτε πουλάω φιλοξενία στους πελάτες μου αλλά συνεργάζομαι με μια ελληνική και καταξιωμένη εταιρία.

Όπως προείπα το χώρο αυτόν τον είχα αγοράσει για προσωπική μου εργασία και μόνο, χωρίς να έχω κανένα όφελος από αυτό.

Απορώ που κολλήσατε στη φράση ότι είμαι απλά reseller ... αλήθεια πώς αλλιώς θα μπορούσα να το πω , δε ξέρω.

Ο server φυσικά δε πέφτει κάθε 10 λεπτά και δεν έχει προβλήματα όσους μήνες των χρησιμοποιώ για τα προσωπικά μου project.

Τώρα για τη περίπτωση της υποστήριξης έχετε κάποιο δίκιο.

Σίγουρα δε γίνεται να είμαι ανά πάσα στιγμή παρόν και όπως είπατε και εσείς (πράγμα που συμβαίνει δυστυχώς με αρκετές "εταιρίες" στην Ελλάδα). Η Τεχνική υποστήριξη που μπορώ να παρέχω είναι ανάλογη με το τι μου επιτρέπεται να κάνω με το reseller account που έχω και με τις γνώσεις μου. Όλα τα παραπάνω είναι εντελώς φιλικά και αν κάποιος έχει πρόβλημα , θα μπορεί να με βρει εύκολα στο κινητό μου... είναι πολύ απλό ! Αν είμαι σπίτι , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα , αν είμαι πανεπιστήμιο επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα, εάν είμαι για καφέ ... ε ναι τότε λογικά δε θα μπορώ να ανταποκριθώ άμεσα !

Πάντα φιλικά και υπεύθυνα. Όσοι έχετε εταιρίες web hosting δε χρειάζεται να εξαγριώνεστε γιατί δε πάω να σας πάρω τη δουλειά ούτε να το παίξω ανταγωνιστή σας σε καμία περίπτωση !

Αυτά... ελπίζω να σας κάλυψα!

Άβαταρ μέλους
mpalarinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpalarinas » 30 Μάιος 2006 19:31

Καλησπέρα,
ας μην εξαγριωνόμαστε, δεν υπάρχει λόγος. Ο άνθρωπος μίλησε ξεκάθαρα. Του περισσεύει και το δίνει έναντι συμβολικής τιμής.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 30 Μάιος 2006 20:07

Δεν εξαγριωνόμαστε.

Την γνώμη μας λέμε. :wink:

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και οι υποψήφιοι "πελάτες" το ίδιο.

Τέλος από εμένα. :P

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 30 Μάιος 2006 20:19

Polh vash dwsame pantos.

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 31 Μάιος 2006 13:16

ZauZ έγραψε:Αν είμαι σπίτι , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα , αν είμαι πανεπιστήμιο επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα, εάν είμαι για καφέ ... ε ναι τότε λογικά δε θα μπορώ να ανταποκριθώ άμεσα !
... η καλύτερη ατάκα.

Δεν είναι δίκαιο να ρίχνουμε τον ZauZ στην πυρά. Τουλάχιστον ήταν ειλικρινής. Υπάρχουν "εταιρίες" που δεν παραδέχονται καν ότι έχουν απλά ένα reseller account ή άλλες που αργότερα καταλαβαίνεις ότι αυτός που ψάχνεις στο τηλέφωνο είναι στο πανεπιστήμιο / στην μονάδα του / στο γυμνάσιο.

Απέχω όμως από το να χειροκροτήσω την προσπάθεια του. Είναι σαν να χειροκροτώ κάποιον που λέει "Παληκάρια πήγα στην Βουλγαρία και αγόρασα τα ΧΧ προϊόντα και σας τα πουλάω από 10 euro, χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα." Μπορεί να μην είναι εγκληματίας αλλά αυτό που κάνει είναι παράνομο. Δεν μπορώ να τον χειροκροτώ.

Θα σε χειροκροτούσα ZauZ αν έλεγες ότι έχεις το XX και ψάχνεις 3-4 άτομα να μοιραστείς το κόστος.

my 2 eurocents

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 31 Μάιος 2006 16:09

orfeo έγραψε: Θα σε χειροκροτούσα ZauZ αν έλεγες ότι έχεις το XX και ψάχνεις 3-4 άτομα να μοιραστείς το κόστος.
Χε χε :) Μα στη πραγματικότητα αυτό συμβαίνει... έπεσες ακριβώς και στο νούμερο! 3-4 άτομα χρειάζομαι για να καλύψω το κόστος. Είπα εξάλλου ότι δε μπορώ να δεχτώ άπειρα account αφού έχω συγκεκριμένα πράγματα στη διάθεση μου.

Αν και μάλλον το παράδειγμα μου δεν είναι ακριβώς σωστό στη προκειμένη περίπτωση φανταστείτε ότι έχω αγοράσει ένα Χ χώρο και τον βγάζω σε δημοπρασία! Αυτό θα ήταν παράνομο ; Ε αντί να κάνω κάτι τέτοιο και να μπλέξω κυριολεκτικά με άσχετα άτομα ας το πω εδώ μέσα που τόσα χρόνια έχω γνωρίσει και αρκετούς χρήστες και ξέρω και πώς σκέφτονται και ότι έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.

Όπως καταλαβαίνετε το μήνυμα μου δεν είναι διαφημιστικό. Αν ήταν διαφημιστικό και αν ήθελα να δώσω φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να το παίξω σούπερ εταιρία web hosting τότε θα άνοιγα ένα νέο account με 0 posts και θα έλεγα όλα αυτά που λένε διάφοροι εδώ μέσα με 24 ώρες (και καλά) τεχνική υποστήριξη κ.τ.λ χωρίς να ρισκάρω το username μου να μπει στο «μάτι» κατά κάποιο τρόπο ορισμένων χρηστών.

(λένε ότι είναι καλύτερα να σου βγει το μάτι , παρά το όνομα και συμφωνώ απολύτως...)

Προτιμώ να είμαι ειλικρινής απέναντι σε κάποιον παρά «απατεώνας». Και εννοείται ότι δε ψάχνω πελάτες με τον ακριβή ορισμό της λέξης , αλλά όπως είπατε και πιο πριν ψάχνω 3-4 άτομα για να καλύψω το κόστος. Τώρα αν δε βρεθούν αυτά τα άτομα ε , δε χάθηκε και ο κόσμος :)

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 03 Ιουν 2006 03:59

Η εμπειρία μας με "εταιρεία" web hosting ήταν πραγματικά τραυματική.. πανάκριβοι, ελαφρώς ψευταράδες. Μετακομίσαμε μετά σε άλλη που ήταν πιο φτηνή πιο τίμια αλλά έπεφτε συνέχεια (και για 15 συναπτές μέρες). Πήραμε χώρο σε ένα αμερικάνικο server και είδαμε την υγεία μας. Πλέον τα site μας πέφτουν για καμιά ώρα το 20ήμερο και ξανά προς τη δόξα τραβούν.
Ένας τέτοιος σέρβερ είναι ικανοποιητικός;;

Άβαταρ μέλους
mpalarinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpalarinas » 03 Ιουν 2006 05:03

Comfis έγραψε: Πλέον τα site μας πέφτουν για καμιά ώρα το 20ήμερο και ξανά προς τη δόξα τραβούν.
:o :o :o
Εικόνα

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 03 Ιουν 2006 12:51

Comfis έγραψε:Η εμπειρία μας με "εταιρεία" web hosting ήταν πραγματικά τραυματική.. πανάκριβοι, ελαφρώς ψευταράδες. Μετακομίσαμε μετά σε άλλη που ήταν πιο φτηνή πιο τίμια αλλά έπεφτε συνέχεια (και για 15 συναπτές μέρες). Πήραμε χώρο σε ένα αμερικάνικο server και είδαμε την υγεία μας. Πλέον τα site μας πέφτουν για καμιά ώρα το 20ήμερο και ξανά προς τη δόξα τραβούν.
Ένας τέτοιος σέρβερ είναι ικανοποιητικός;;
Έτσι όπως το θέτεις είναι ικανοποιητικό και ανταποκρίνεται στο uptime. Bέβαια θα το εντοπίσεις και σε βάθος χρόνου αυτό. Αλλά αν κάθε 20 μέρες είναι 1 ώρα εκτός σημαίνει τα εξής :
Ανα έτος
------------
Χρόνος λειτουργίας : 365 Χ 24 ώρες : 8760 ώρες λειτουργίας τον χρόνο για τον server
Downtime : 365 / 20 ημέρες : 18,25 Χ 1 ώρα που είσαι down : 18,25
Xρόνος ομαλής λειτουργίας ετησίως : 8760 - 18,25 = 8741, 75 ώρες
Απλή μέθοδος των τριών : Αν οι 8760 ώρες λειτουργίας είναι 100% uptime, οι 8741,75 πόσο τοις εκατό uptime είναι ;

Συνολικό αποτέλεσμα : 99,79 %

Μια χαρά είσαι :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Ιουν 2006 14:38

Figaro έγραψε:Kai kati akoma.. giati kati ipothike gia fthino hosting.
H site5.com pou thewrhte apo tis kales web hosting etairies prosferei poli perisotera se times mirkoteres kai se afta perilambanei kai free support, backup, ktlp .
http://www.site5.com/hosting/comparison.php
Για δες τα παράπονα των πελατών της site5 στο webhostingtalk.com

Κάθε μέρα έρχονται 2-3 πελάτες τους και ζητάνε βοήθεια για να βρουν νέο webhost.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 03 Ιουν 2006 21:04

Ontos.. de ta eixa proseksei afta twra teleftea.
Apo tin alli omws, fisiko einai se mia etairia tou megethous tis site5.com na uparxoun kai arketoi disarestimenoi.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Ιουν 2006 23:17

Απλά ο κόσμος έχει μάθει να θέλει να δώσει λίγα και να ζητάει πολλά. Έτσι έχουν βγει και πακέτα από γνωστές μεγάλες εταιρίες που σου δίνουν 35GB χώρο και 3.5TB μηνιαίο bandwidth χρεωνοντάς σε $7 τον μήνα. Φυσικά όταν χρησιμοποιείς αρκετά περισσότερα από αυτά που νομίζουν ότι θα χρησιμοποιήσεις ας πούμε 1TB τον μήνα ενώ λένε για 3.5TB τότε σου κάνουν suspend το account και σου λένε να τα μαζέψεις και να πας σε άλλο webhost.

Γιατί να μην δώσεις τα $7 σου σε άλλη εταιρία που έχει λογικά πακέτα (λογικό για αυτή τη τιμή θεωρώ ένα πακέτο μέχρι 200MB χώρο και κάνα 10-15GB transfer). Μην ξεχνάμε ότι σε μια εταιρία που ενδιαφέρεται για τους πελάτες της τα 200MB δεν είναι ο αληθινός χώρος που χρησιμοποιείς μιας και μπορεί ας πούμε να κρατάνε backups του site σου για τις 7 τελευταίες ημέρες σε δεύτερο δίσκο και επίσης να κρατάνε και για μερικούς μήνες και remote backups. Αλήθεια πόσοι webhosts αυτή τι στιγμή εάν τους ζητήσεις μπορούν να σου παρέχουν backup που έγινε μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες ή να τους ζητήσεις backup που πάρθηκε 3-4 μέρες πριν; Επίσης και το support είναι σημαντικό να δίνει γρήγορες και σωστές απαντήσεις και να μην σε ρωτάει χίλια δυο άσχετα πράγματα που δεν έχουν σχέση με το πρόβλημα που υπάρχει.

Όσο για τον ZauZ δεν ξέρω από ποια εταιρία έχει το resell πακέτο του αλλά φαίνεται ότι για να δίνει και ο ίδιος πακέτα με λογικό χώρο/transfer ότι κάτι τέτοιο θα του παρέχει και ο provider του οπότε φαντάζομαι δεν θα κάνει το τρελό και ανεξέλεγχτο overselling που κάνουν αρκετές εταιρίες.

Παρακάτω αναφέρω μερικά post που έχουν κάνει τις τελευταίες μέρες σε γνωστό forum σχετικά με το webhosting:

http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=515277
http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=518477
http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=515215
http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=518535

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες