500 MB web hosting - 8 GB bandwidth

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 04 Ιουν 2006 00:44

CyberCr33p έγραψε: Όσο για τον ZauZ δεν ξέρω από ποια εταιρία έχει το resell πακέτο του αλλά φαίνεται ότι για να δίνει και ο ίδιος πακέτα με λογικό χώρο/transfer ότι κάτι τέτοιο θα του παρέχει και ο provider του οπότε φαντάζομαι δεν θα κάνει το τρελό και ανεξέλεγχτο overselling που κάνουν αρκετές εταιρίες.
Ακριβώς με μία μικρή μόνο διαφορά ! Δε κάνω καθόλου overselling ! :D Απλά μοίρασα το χώρο και το bandwith σε 3-4 κομμάτια και άφησα και ένα ποσοστό για τον εαυτό μου μήπως χρειαστεί αργότερα ή μήπως κάποιος αν αποφασίσει ότι θέλει να πάρει ένα από τα κομμάτια να έχω να του δώσω π.χ λίγο παραπάνω bandwith.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι αυτού του τύπου το overselling είναι πολύ παράλογο... Μια άλλη πιο ενδιαφέρουσα τροπή θα ήταν οι πελάτες να πληρώνουν ανάλογα με το τι έχουν χρησιμοποιήσει όσο διάστημα κάνουν hosting . Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα δε μου κάθετε καθόλου καλά η "δουλειά" του τύπου "πουλάω αέρα!"

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιουν 2006 01:49

Κοίτα το overselling δεν είναι πάντα κακό αρκεί να γίνεται με μέτρο και να υπάρχει έλεγχος. Όταν βλέπεις τέτοια πακέτα σαν αυτά που ανέφερα φυσικά και δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει με μέτρο.

Ναι έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις εσύ και μου φαίνεται λογικό. Σου εύχομαι να βρεις τα 3-4 άτομα που ψάχνεις.

Το άλλο που λες να πληρώνει με βάση τι έχει χρησιμοποιήσει δεν είναι τόσο εύκολο. Γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο ο χώρος και το transfer αλλά και το πόσα queries σε αφήνει ένας webhost να κάνεις ας πούμε σε διάστημα μιας ώρας. Όσο περισσότεροι πελάτες σε ένα μηχάνημα είναι λογικό να μειώνει αυτό τον αριθμό. Παίζει ρόλο και το support και το κόστος του κάθε webhost να παρέχει τις υπηρεσίες του. Συνήθως οι webhosts δεν έχουν πρόβλημα με το bandwidth η τον χώρο στον δίσκο αλλά με την CPU.

Προσωπικά εάν είχα επιχείρηση webhosting θα προτιμούσα να έβγαζα 200ευρώ λιγότερα και να ήταν ευχαριστημένοι οι πελάτες μιας και μακροπρόθεσμα θα υπήρχε και μεγαλύτερο κέρδος παρά να τους έβαζα όλους σε ένα overloaded μηχάνημα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Ιουν 2006 01:55

Swstos Cybercr33p !
To provlima omws einai pws elaxistoi pleon ektimoun tin poiothta .

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιουν 2006 02:11

Figaro έγραψε:Swstos Cybercr33p !
To provlima omws einai pws elaxistoi pleon ektimoun tin poiothta .
...Απλά να μην γράφουν μετά σε forum και λένε η τάδε εταιρία ήταν down τόσες μέρες, η τάδε εταιρία χρεωκόπησε, η τάδε εταιρία έκανε εκείνο ή το άλλο :p

Επισκέπτομαι καθημερινά το forum που ανέφερα (καθώς επίσης και μερικά άλλα) γιατί βρίσκω δουλειές μέσα από αυτά και ειλικρινά έχω βαρεθεί να βλέπω αγανακτησμένους πελάτες. Το χειρότερο είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς την ξαναπατάνε επιλέγοντας λάθος webhost για δεύτερη και τρίτη φορά. Μου φαίνεται πιο πολύ κόστος έχει να αλλάζεις κάθε τόσο webhost παρά επιλέξεις να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να πας σε κάτι πιο αξιόπιστο.

Όσο για την ποιότητα φαντάζομαι όλοι την εκτιμούν αλλά δεν είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν για να την πάρουν. Γιατί όλοι θέλουν "reliable", "stable" και "cheap" webhost αλλά δυστυχώς αυτά τα 3 δεν πάνε μαζί :P

simos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simos » 07 Ιουν 2006 23:10

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2006 00:07

Εγώ από την άλλη βλέπω σε άλλα forums που μας κράζουν που το ψάχνουμε το πράγμα και προσπαθούμε να ανοίξουμε τα μάτια στους ανυποψίαστους και χαίρομαι για αυτό το κράξιμο! :P :lol:

Η εμπειρία μου, τώρα, κι εμένα σε όλα αυτά δεν είναι και τόσο καλή άλλαξα αρκετές εταιρείες. Ελληνικές και ξένες. Φτηνές και ακριβές. Κάποιες ήταν τελείως άχριστες και κάποιες ήθελαν να βοηθήσουν, αλλά το fs μεγάλωνε πολύ και δεν μπορούσαν να το κρατήσουν σε shared server. Μέχρι να καταλήξω στον dedicated server και ησύχασα. Στην ουσία μόνο μια φορά είχα πρόβλημα δικτύου. Όλες οι άλλες φορές ήταν συνήθως από πολύ traffic στην MySQL. Τα έσκασα κανονικά φυσικά, γιατί το 1U μηχάνημα το αγόρασα, δεν το νοίκιασα, αλλά βρήκα τον ύπνο μου! :P :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 08 Ιουν 2006 00:14

cordis έγραψε:Τα έσκασα κανονικά φυσικά, γιατί το 1U μηχάνημα το αγόρασα, δεν το νοίκιασα, αλλά βρήκα τον ύπνο μου! :P :lol:
Λεφτα εχεις εσυ.... δεν εχεις αναγκη :kaloe:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης