Συντομεύσεις,κολπα και χρησιμες εντολες για το Linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Φεβ 2011 01:02

Ναι ξέρω.

Δεν λέω αυτό.

Λέω ότι είναι offtopic....

koutsompolis

Δημοσίευση από koutsompolis » 20 Φεβ 2014 21:09

Γράφω και εγώ ένα κατεβατό με μερικά χρήσικα κόλπα/εντολές:

Με το man εντολή
Μπορούμε να δούμε το αναλυτικό manual για την "εντολή" που θέλουμε (τι ορίσματα παίρνει κλπ)

Χρήσιμες εντολές για χρήστες κονσόλας:

top: η κατάσταση των εφαρμογών και γενικά του συστήματος σε realtime χρόνο (κάτι σαν τη διαχείριση εργασιών των windows) Πατήστε q για να κλείσει.

ps -A: λίστα με τις τρέχουσες εφαρμογές στο σύστημα (βολική για φιλτραρίσματα με το grep)

free -m: Η κατάσταση της μνήμης ram σε Mb. (προσοχή: η πραγματική ελέυθερη μνήμη είναι στη γραμμή -/+ buffers/cache: επειδή το σύστημα κρατάει για ευκολία cache και io-buffers δεν σημαίνει ότι η ελεύθερη μνήμη είναι μόνο ό,τι περισσεύει)

uptime: πόσες ώρες/μέρες είναι ανοιχτό το pc και πόσο φορτωμένες είναι οι cpu το τελευταίο λεπτό, 5-λεπτο και 15-λεπτο με τη σειρά αντίστοιχα.
Όταν λέμε φορτωμένες τι εννοούμε:
Έστω έχω 1 cpu και φόρτο 2.0 το τελευταίο λεπτό. Σημαίνει ότι το τελευταίο λεπτό κατα μέσο όρο μια οποιαδήποτε δεδομένη χρονική στιγμή, όταν η cpu εκτελούσε μια διεργασία, μια άλλη διεργασία ήταν στην ουρά και περίμενε η προηγούμενη να τελειώσει. Γενικά φόρτος < 1 σημαίνει ότι δεν περιμένουν τη cpu στην ουρά οι διεργασίες (μια χαρά δηλαδή). Αν έχω 2 cpu, τότε το μια χαρά διπλασιάζεται, δηλαδή: φόρτος <2 σημαίνει ότι δεν περιμένουν τη cpu στην ουρά οι διεργασίες.

finger: συνδεδεμένοι χρήστες και τα τερματικά τους.

who: παρόμοιο με το finger

whoami: ποιός χρήστης είμαι;

uname -a: βασικές πληροφορίες συστήματος

pwd: σε ποιό directory βρίσκομαι;

cd ~: πήγαινέ με στο home directory μου

kill αριθμός: στέλνει το σήμα τερματισμού στην εφαρμογή με pid=αριθμός. Το pid το μαθαίνουμε με εντολές όπως είναι η top, ps κλπ

Κολλάει μια εφαρμογή; θέλετε να πεθάνει/καεί/δολοφονηθεί εδώ και τώρα; η λύση είναι το kill -9 αριθμός
Με προσοχή όμως! (εννοείται ότι μερικές διεργασίες κλείνουν με δικαιώματα root)

shutdown: χρήσιμη εντολή για κλείσιμο του pc μέσω κονσόλας (έχει πολλές χρήσιμες επιλογές - δείτε το man της)

Περισσότερες πληροφορίες για τις παραπάνω εντολές και τα ορίσματά τους στο manual!

Και για πολύ κάψιμο:
man man

(διορθώστε με ελεύθερα αν βρείτε λάθη )
:hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες