Η "αδικία" εις βάρος των παλιών χρηστών

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 29 Μάιος 2006 17:28

Φτιάχνοντας αυτό το θέμα θέλω να εκφράσω τον προβληματισμό μου για το πόσο δεοντολογικά ορθό, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο, είναι εταιρείες που προσφέρουν ADSL otenet, forthnet, tellas κτλ να αποκλείουν τους παλαιούς χρήστες από τις καινούργιες προσφορές/τιμές που κάνουν για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

Εξηγώ αμέσως τι εννοώ. Το Σάββατο το πρωί μου ήρθε ένα ενημερωτικό δελτίο υπό την μορφή έκτακτου δελτίου από το e-shop.gr που έλεγε πως σε συνεργασία με τη forthnet δίνει με 117 ευρώ για 12 μήνες ADSL 1024 μαζί με εξοπλισμό και την ενεργοποίηση και σύνδεση της DSL.

Καταρχάς θεωρώ πως πλέον αυτό το φθηνό Internet από το Δίοδος για τους φοιτητές έφαγε την μεγαλύτερη σφαλιάρα που μπορούσε να φάει.
Επίσης νιώθω αδικημένος και εγώ σαν παλαιός συνδρομητής της forthnet που πληρώνω 42 ευρώ το μήνα, για συμβόλαιο 12 μηνών 1024 ταχύτητα, αντί για 9,75 που βγαίνει το μήνα με αυτήν την καινούργια προσφορά που ναι μεν είναι για περιορισμένο αριθμό χρηστών αλλά δεν παύει να ισχύει για όσους πρόλαβαν.

Το ερώτημα είναι, έχω δίκιο να νιώθω αδικημένος? Έχει ο φοιτητής δίκιο να νιώθει αδικημένος που με το δίοδος θεωρούσε πως έχει καλύτερη τιμή και τώρα βλέπει πως όχι μόνο κάποιοι θα πληρώνουν λιγότερα αλλά και με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες?

Γιατί η forthnet δεν δημοσιοποίησε αυτή την προσφορά από την δικιά της ιστοσελίδα παρά μόνο οι "προνομιούχοι" πελάτες του e-shop είχαν πρόσβαση σε αυτήν την προσφορά?

Μπορεί να έχω και άδικο αλλά έχω την εντύπωση πως με πρόσχημα το φθηνό γρήγορο internet παίζονται παιχνίδια πολλών ευρώ στην πλάτη των καταναλωτών.

Πραγματικά και παλαιότερα έβλεπα προσφορές και προσφορές αλλά κάτι τέτοιο, εννοώ τόσο σημαντική διαφορά στην τιμή, δεν έχω ξαναδεί και φυσικά εγώ δεν έχω πρόσβαση σε αυτή την προσφορά διότι είμαι δεσμευμένος για 12 μήνες. Μόνο να κόψω τελείως μπορώ και φτου πάλι απο την αρχή, αν μπορώ να το κάνω και αυτό :P

Στην ουσία δεν ζητάω απαντήσεις απλά γνώμες, όποιος θέλει και έχει όρεξη εδώ είμαστε.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 30 Μάιος 2006 01:32

Proswpiki mou gnwmi :

To e-shop agorase YPERVOLIKA POLLA paketa apo tin Forthnet. Ypo8etw pws i energopoiisi olwn twn paketwn einai mexri ioulio (leme twra).

Kapws den prepei na ta dwsei to e-shop ? An itan prosfora tis forthnet, nomizw 8a tin dimosieuane sto episimo site tous, kai me diafimiseis. Den 8a itan mono to e-shop.

Opote mallon to e-shop prospa8ei na adeiasei tin apo8iki tou....
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Μάιος 2006 13:29

Έστω ότι είναι έτσι και πάλι είναι πρόκληση για τους χρήστες τους παλιούς που δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε αυτές τις τιμές, δεν είναι έτσι;

Είμαι σίγουρος πως αυτό έγινε και με την ευλογία της forthnet.

Τέλος πάντων από ότι φαίνεται μόνο εγώ νιώθω έτσι, ίσως να κάνω και λάθος αλλά νιώθω σαν να με έχουν κοροιδέψει.

ΥΓ: Αν αυτό που έχω διαβάσει εδώ, σε αυτό το forum ισχύει, ότι δηλαδή ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει και θα τριπλασιάσει τις ονομαστικές αξίες όλων των συνδρομητών του τι θα απογίνει με εμάς που ναι μεν πληρώνουμαι μόνο στον πάροχο ακόμα και το πάγιο αλλά στην ουσία αυτά τα λεφτά πάνε στον ΟΤΕ? Εμάς θα αυξηθεί η ονομαστική αξία του δικτύου μας?

ΥΓ2: Όλο απορίες και παράπονα είμαι μου φαίνεται :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Μάιος 2006 14:44

Την προσφορά την είδα και στην τηλεόραση. Ισχύει μόνο για ΠΕΜΠΤΗ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ. Ναι, 1 μέρα μόνο.
Τώρα, αν ισχύει πράγματι η φήμη για την ΟΤΕnet, φυσικά θα διπλασιάσει μόνο αυτούς που έχουν εκεί συνδρομή. Εσύ που έχεις forthnet πληρώνεις στον ΟΤΕ μόνο το δίκτυο. Δηλαδή την υποδομή. Μπορεί και να μην πληρώνεις στον ΟΤΕ βέβαια, γιατί και η forthnet έχει δικό της δίκτυο. Γι'αυτό μην ελπίζεις και πολύ...

Για τα άλλα ερωτήματα σου τώρα φυσικά δε συμφωνώ με αυτό που γίνεται. Πώς θα μπορούσα άλλωστε γιατί κι εγώ πελάτης είμαι. Εφόσον, όμως, είμαι δεσμευμένος να πληρώνω μέχρι του χρόνου δε θα στραφεί η εταιρεία να ικανοποιήει εμένα, εγώ έχω δώσει τα λεφτά μου.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Μάιος 2006 15:06

Η προσφορά δεν ισχύει πλέον, έχουν ήδη κλείσει οι θέσεις, ούτε αεροπλάνο να ήταν :P

Απλά όσοι έχουν προεγγραφεί οι αιτήσεις τους θα σταλλούν την 1η Ιουνίου. Η προσφορά το σάββατο κιόλας εξαντλήθηκε, ένας φίλος πήρε την δευτέρα και του το είπαν αυτό :hammer:
Για τα άλλα ερωτήματα σου τώρα φυσικά δε συμφωνώ με αυτό που γίνεται. Πώς θα μπορούσα άλλωστε γιατί κι εγώ πελάτης είμαι. Εφόσον, όμως, είμαι δεσμευμένος να πληρώνω μέχρι του χρόνου δε θα στραφεί η εταιρεία να ικανοποιήει εμένα, εγώ έχω δώσει τα λεφτά μου.
Αυτό λέω και γω xultimatex, γιατί μια εταιρεία μόνο να ενδιαφέρεται για να προσελκύσει νέους πελάτες και όχι να εξυπηρετεί παράλληλα και τους παλιούς? Εγώ και συ που είμαστε δεσμευμένοι για ένα χρόνο παύουμε να είμαστε πελάτες?

Άποψη μου είναι πως όσο προσπαθεί μια εταιρεία να φέρει νέους πελάτες άλλο τόσο πρέπει αυτή η εταιρεία να ικανοποιεί και τους υπάρχοντες για να παραμείνουν και μετά την ολοκλήρωση του συμβολαίου τους.

Δεν είναι δα και τόσο παράλογο, είναι? :roll:

Αλλά να μου πεις στην ελλάδα ζούμε, ακόμα είμαστε σε νηπιακή κατάσταση όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών και ειδικότερα στις τηλεπικοινωνίες.

Υπάρχει ακόμα η λογική πως για να βγάλεις κέρδος μόνο με το να προσελκύσεις καινούργιους πελάτες το κάνεις και όχι με το να ικανοποιείς και τους ήδη υπάρχοντες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μάιος 2006 15:22

PanosIlio έγραψε: ΥΓ: Αν αυτό που έχω διαβάσει εδώ, σε αυτό το forum ισχύει, ότι δηλαδή ο ΟΤΕ θα διπλασιάσει και θα τριπλασιάσει τις ονομαστικές αξίες όλων των συνδρομητών του τι θα απογίνει με εμάς που ναι μεν πληρώνουμαι μόνο στον πάροχο ακόμα και το πάγιο αλλά στην ουσία αυτά τα λεφτά πάνε στον ΟΤΕ? Εμάς θα αυξηθεί η ονομαστική αξία του δικτύου μας?

ΥΓ2: Όλο απορίες και παράπονα είμαι μου φαίνεται :P
AN υποθέσουμε οτι ο ΟΤΕ θα κάνει κάτι τέτοιο ΑΝ λεμε,Απτον οτε ολα να τα περμενει κανεις,
Στην ουσια ΟΛΟΙ παλιοι/Νεοι θα εχουν αντι για ΠΧ 384/128 - 768/128.

Και αν υποθέσουμε οτι θα παει το πάγιο 30ευρω που ειναι σημερα η 384,30 η 768
Υπάρχει και η περίπτοση να καταργιθεί η απλη 384 όπως δεν υφίστατε η 256.

Αχ!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες