AMD Athlon XP ή Intel P4;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Δεκ 2002 00:49

Για να κάνω και την πρώτη ερώτηση σε αυτό το forum ;)

Θέλω να φτιάξω ένα νέο σύστημα και δεν ξέρω την να προτιμήσω.. απλά έχω την αίσθηση ότι η Intel έχει πάρει και πάλι την πρωτοπορία και στην ταχύτητα, μιας και στην αξιοπιστία την είχε πάντα.. Φυσικά οι AMD γίνονται πιο εύκολα over-clocking, αλλά θέλω να φτιάξω ένα σταθερό σύστημα και να μη ψάχνω συνέχεια γιατί κολλάει..

Εσείς τι λέτε; AMD Athlon XP ή Intel P4;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 26 Δεκ 2002 14:18

Αν σ' ενδιαφέρει ένα σταθερό σύστημα μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για Pentium και για καλή μητρική. Όχι ότι ο Athlon xp δεν είναι σταθερός, αλλά τα προβλήματά του με τη θερμοκρασία δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

Έχω δοκιμάσει και τους δύο. Στις ίδιες ονομαστικές ταχύτητες ο Athlon είχε ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις (SiSoft Sandra Benchmark) όμως δεν κατάφερε να τρέξει ορισμένα παιχνίδια στα Windows xp. Το μεγάλο του ατού είναι οι πολύ καλές επιδόσεις σε συνδυασμό με το μικρό κόστος. :wink:

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 27 Δεκ 2002 18:36

Εξαρτάται για τι θέλεις να τον χρσιμοποιήσεις τον υπολογιστή. Αν είναι ένα PC για το σπίτι σου ή στο γραφείο εγω προσωπικά θα σου πρότεινα να προτιμήσεις AMD θα γλυτώσεις και χρήματα και στη ταχύτητα θα είσαι αρκετα καλύτερα από τον P4. Κάποια προβλήματα τα οποία είχαν οι επεξεργαστες της AMD τα έχουν ξεπεράσει είδικά από την σειρά Athlon XP και πάνω πιστευω ότι δεν υστερούν σε τίποτα αντιθετα σε κάποια σημεία υπερέχουν. Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις έναν υπολογιστή ο οποίος θα κάνει τη δουλειά ενός Server προτείνω P4 σε συνδιασμό με μνήμες Rimm(όπως και να το κάνουμε είναι πιο σοβαροί). :pint:

majg

Δημοσίευση από majg » 30 Δεκ 2002 17:32

John Sclavos έγραψε:Για να κάνω και την πρώτη ερώτηση σε αυτό το forum ;)

Θέλω να φτιάξω ένα νέο σύστημα και δεν ξέρω την να προτιμήσω.. απλά έχω την αίσθηση ότι η Intel έχει πάρει και πάλι την πρωτοπορία και στην ταχύτητα, μιας και στην αξιοπιστία την είχε πάντα.. Φυσικά οι AMD γίνονται πιο εύκολα over-clocking, αλλά θέλω να φτιάξω ένα σταθερό σύστημα και να μη ψάχνω συνέχεια γιατί κολλάει..

Εσείς τι λέτε; AMD Athlon XP ή Intel P4;
Γιάννη, έχω δουλέψει και τα δύο... Παρότι οι intel δείχνουν πιο σταθεροί, προτιμώ τους XP... Είναι πιο φτηνοί, και έχουν καλύτερες επιδόσεις, σε κάποιους τομείς... Όσο για το ζήτημα της θερμοκρασίας, δεν υπάρχει πρόβλημα στους athlon... Είναι γεγονός ότι θερμένονται πιο πολύ, αλλά μπορούν να φτάσουν και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία (περίπου 10 βαθμούς) σπό τους intel. Ακόμα, αυτό που παρατήρησα, είναι ότι οι athlon πάνε καλύτερα, ακόμα κι όταν ζεσταίνονται, κάτι που δεν μπορώ να πω για τους intel.

majg

Δημοσίευση από majg » 30 Δεκ 2002 17:45

agrippas έγραψε:Αν σ' ενδιαφέρει ένα σταθερό σύστημα μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για Pentium και για καλή μητρική. Όχι ότι ο Athlon xp δεν είναι σταθερός, αλλά τα προβλήματά του με τη θερμοκρασία δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

Έχω δοκιμάσει και τους δύο. Στις ίδιες ονομαστικές ταχύτητες ο Athlon είχε ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις (SiSoft Sandra Benchmark) όμως δεν κατάφερε να τρέξει ορισμένα παιχνίδια στα Windows xp. Το μεγάλο του ατού είναι οι πολύ καλές επιδόσεις σε συνδυασμό με το μικρό κόστος. :wink:
'Εχω έναν 1800 XP, και δεν έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία του!. Το σύστημα είναι πολύ γρήγορο! Το πόσο σταθερό είναι εξαρτάται και από τα υπόλοιπα κομμάτια, και όχι μόνον από τον επεξεργαστή! Αν πάρεις καλό motherboard, γρήγορο δίσκο και καλές (γρήγορες) μνήμες το σύστημα θα είναι και γρήγορο και σταθερό, είτε έχει intel είτε athlon!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Δεκ 2002 00:08

majg έγραψε:Γιάννη, έχω δουλέψει και τα δύο... Παρότι οι intel δείχνουν πιο σταθεροί, προτιμώ τους XP... Είναι πιο φτηνοί, και έχουν καλύτερες επιδόσεις, σε κάποιους τομείς... Όσο για το ζήτημα της θερμοκρασίας, δεν υπάρχει πρόβλημα στους athlon... Είναι γεγονός ότι θερμένονται πιο πολύ, αλλά μπορούν να φτάσουν και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία (περίπου 10 βαθμούς) σπό τους intel. Ακόμα, αυτό που παρατήρησα, είναι ότι οι athlon πάνε καλύτερα, ακόμα κι όταν ζεσταίνονται, κάτι που δεν μπορώ να πω για τους intel.
Μα δεν είχες κάποια προβλήματα με κολλήματα και τέτοια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 31 Δεκ 2002 01:54

Γιάννη και εγώ προτείνω AMD Athlon.

Για την ίδια απόδοση με P4 δίνεις αρκετά λιγότερα λεφτα.

Για την θερμοκρασία πράγματι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είχα τον 1400 τον παλιό που θερμαινόταν περισσότερο από όλους, και με ένα καλό ανεμιστηράκι ήμουν μια χαρά. Είχα ρίξει και την τάση μάλιστα για να μην κάνει πολύ θόρυβο. Άμα πάρεις κοίτα να πάρεις ένα αθόρυβο.

Ο TomsHardware έκανε τεστ σε καμία 30 ανεμιστηράκια, θα βρεις καλά εκεί.
Ποτέ δεν πέρναγα τους 50 βαθμούς.

Τώρα έχω τον ΧP2100 και είναι στα ίδια επίπεδα.

Από προβλήματα με Hardware ούτε εκεί είχα πρόβλημα ποτέ, παρόλο που το tower είναι φορτωμένο με κάρτες και περιφερειακά.
Το μόνο που δεν συμπαθούσα ποτέ ήταν οι κάρτες της ATI , εκεί άμα είχες πρόβλημα άστα.

Το μόνο που σου συνιστώ είναι να πάρεις κουτί με μεγάλο τροφοδοτικό, τουλάχιστον 350W.
Πολλοί είχαν προβλήματα και κολλήματα, και έφταιγε το μικρό τροφοδοτικό που είχαν.

Η AMD έριξε τις τιμές της 10 Δεκεμ.
Μπορείτε να βλέπετε πότε βάζει νέες τιμές εδώ:
http://www.amd.com/news/virtualpress/pricing.html

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Δεκ 2002 09:42

το θέμα είναι πότε θα έρθουν αυτές οι τιμές στην Ελλάδα...
τον 2600+ τον έχει $297 κι εδώ τον βρήσκεις 380 - 425!! ευρώ...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
spin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spin » 01 Ιαν 2003 04:35

koita www.pricescan.com kapio site mporei na stelnei se europe....

majg

Δημοσίευση από majg » 02 Ιαν 2003 16:25

John Sclavos έγραψε:
majg έγραψε:Γιάννη, έχω δουλέψει και τα δύο... Παρότι οι intel δείχνουν πιο σταθεροί, προτιμώ τους XP... Είναι πιο φτηνοί, και έχουν καλύτερες επιδόσεις, σε κάποιους τομείς... Όσο για το ζήτημα της θερμοκρασίας, δεν υπάρχει πρόβλημα στους athlon... Είναι γεγονός ότι θερμένονται πιο πολύ, αλλά μπορούν να φτάσουν και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία (περίπου 10 βαθμούς) σπό τους intel. Ακόμα, αυτό που παρατήρησα, είναι ότι οι athlon πάνε καλύτερα, ακόμα κι όταν ζεσταίνονται, κάτι που δεν μπορώ να πω για τους intel.
Μα δεν είχες κάποια προβλήματα με κολλήματα και τέτοια;
Τα οποία φυσικά δεν έχουν να κάνουν με τον επεξεργαστή, αλλά με την κάρτα γραφικών μου και τους drivers της που στα 2000 έχουν ακόμα πολλά προβλήματα! Τα κολλήματα, θα τα αντιμετώπιζα πιθανότατα και με επεξεργατή της intel!

Άβαταρ μέλους
Anastasios1992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anastasios1992 » 16 Ιουν 2007 01:48

paidia pos mporo na kano over-clocking ston epeksergasti mou ?
...

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 16 Ιουν 2007 02:07

P4!

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 16 Ιουν 2007 02:14

Δε ειναι και το πιο απλο πραγμα, υπαρχουν και συνεπειες. Εξαρταται απο τη μητρικη και τον επεξεργαστη σου.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Ιουν 2007 02:22

Ωραίο θέμα!

Πάω στοιχημα ότι η intel σε 5 χρόνια θα ξανασαρώσει με τους νεους επεξεργαστες που θα λέγονται core2duo! :o
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες