Ποιο βιβλίο προγραμματισμού θα μου προτείνατε;

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 05 Ιουν 2006 18:37

Νομίζω ότι ο τίτλος τα λέει όλα. Ψάχνω ένα βιβλίο, όχι απαρραίτητα ελληνικό, για το πως προγραμματίζουμε, τη φιλοσοφία. Αν έχετε διαβάσει κάτι ή έχετε ακούσει προτέινετέ μου plz...

ΠιΕς: Ήμουν σε δίλημμα, να το βάλω εδώ ή στην κατηγορία των βιβλίων; Και αποφάσισα εδώ... Νομίζω δεν είναι κόπος να αλλάξει η κατηγορία...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xultimatex την 06 Ιουν 2006 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Ιουν 2006 00:31

..αυτό, σε βάζει στην ιδεά των data structures και του αλγόριθμου, αλλα πάντα πρέπει να έχεις και κάποιο ''προγρα/κο background'' για να διαβάσεις τέτοιου τύπου βιβλιά αλγορίθμων (..σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει και το αντίθετο αλλά ανέφερα τι λέγει η παράδοση :) :P ).
http://www.cs.inf.ethz.ch/~wirth/books/AlgorithmE0/

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 06 Ιουν 2006 12:21

Νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα βιβλίο για συγκεκριμένη γλώσσα C++ ή Pascal έτσι ώστε να μπορείς να ακολουθήσεις και πρακτικά το βιβλίο, κάνοντας τις ασκήσεις. Και αυτά τα βιβλία όταν προορίζονται για newbies έχουν αρκετά μεγάλη αναφορά στις έννοιες του προγραμματισμού. Αλγόριθμοι, μεταβλητές, λογικές προτάσεις και διαγράμματα, συναρτήσεις και δομές δεδομένων.
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιουν 2006 15:27

ALKIVIADES έγραψε:..αυτό, σε βάζει στην ιδεά των data structures και του αλγόριθμου, αλλα πάντα πρέπει να έχεις και κάποιο ''προγρα/κο background'' για να διαβάσεις τέτοιου τύπου βιβλιά αλγορίθμων (..σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει και το αντίθετο αλλά ανέφερα τι λέγει η παράδοση :) :P ).
http://www.cs.inf.ethz.ch/~wirth/books/AlgorithmE0/
Κάτι που να με βάζει στην ιδέα αλλα να μη χρειάζεται προγραμματιστικό background;

Μέγιστε, μπορεί και να έχεις δίκιο. Στην ουσία, δεν ξέρω τί με συμφέρει περισσότερο. Μπορεί τέτοιου είδους βιβλία (θεωρητικά εννοώ) να με μπερδέψουν περισσότερο... :think:
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Ιουν 2006 16:06

(..σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει και το αντίθετο αλλά ανέφερα τι λέγει η παράδοση ).
Εξαρτάται απ το άτομο..

Αν θές να αρχίσεις ή να μπείς στο νόημα των αλγορίθμων, θα πρέπει να ψάξεις για ένα βιβλίο θεματολογίας Algorithms and Data Structures .
Τώρα αυτό που σου είπα κάνει τη δουλειά του, αλλά παρόμοια μπορείς μα βρείς εκατοντάδες, στα σοβαρά παν/μια,σχολές κτλ διδάσκουν Algo & data struc. ώστε οι φοιτητές να μπορέσουν να μπούν στο νόημα των αλγορίθμων .
Βέβαια όπως και εξ'αρχής σημείωσα ο καθένας εκλαμβάνει και μαθαίνει προγρ/μο διαφορετικά οπότε πρέπει να "βρείς" τον τρόπο που σου ταιριάζει . :)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιουν 2006 18:51

Μάλλον θα προτιμήσω τον πρακτικό τρόπο. Καλό βιβλίο για C / C++ κανεις; :)

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 06 Ιουν 2006 23:42

Για C υπάρχουν πολλά, μπορείς εύκολα να βρείς το 'Η γλώσσα προγραμματισμου C'. Είναι το κλασικό λευκό βιβλιαράκι από Brian w. Kernighan και Dennis Ritchie. Μπορεί να σου φανεί μικρό αλλά είναι ιδανικό για να ξεκινήσεις.

Εμένα, απο αυτά που έχω διαβάσει για C, αυτό που μου άρσε και με βοήθησε περισσότερο με πολλά παραδείγματα, πολύ επεξηγηματικό και καλογραμμένο είναι το 'C: βήμα πρός βήμα' απο την ομάδα Wait. Είναι όμως παλιό (1990), εκδόσεις Γκιούρδας, δεν ξέρω που μπορείς να το βρείς σήμερα, το αγόρασα πρίν πολλά χρόνια.

2 ιδέες για να ξεκινησεις με C..

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 12 Ιουν 2006 01:01

http://www.mindviewinc.com/
Kapia vivlia gia c, c++ kai Java

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 22 Ιουν 2006 14:11

Υπάρχουν πολλά βιβλία που μπορείς να βρεις στο Internet σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν. Αλλά και εγώ θα σου πρότεινα το βιβλίο "Η γλώσσα προγραμματισμού C". Οι συγγραφείς του φτιάξαν την C.
Εικόνα

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 13 Οκτ 2011 17:25

myle έγραψε:Υπάρχουν πολλά βιβλία που μπορείς να βρεις στο Internet σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν. Αλλά και εγώ θα σου πρότεινα το βιβλίο "Η γλώσσα προγραμματισμού C". Οι συγγραφείς του φτιάξαν την C.
Aκόμα μiα σημαντική απώλεια του χώρου, πρόσφατα έφυγε και ο Dennis Ritchie, δημιουργός της γλώσσας C και συνδημιουργός του UNIX.

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 13 Οκτ 2011 17:55

Το freestuff ήταν νομίζω το πρώτο τεχνολογικό forum που γράφτηκα. Από τότε έχουν περάσει χρόνια και θυμάμαι με κάποια νοσταλγία της μέρες μου εδώ (είχα πολύ καιρό να μπω).

Το πως νιώθω όμως για το λεγόμενο white book, είναι σαν ένα δάσκαλο που με έμαθε πολλά, μερικές φορές μπορώ να ανατρέξω πίσω σε αυτό αλλά και θα θυμάμαι τα απογεύματα που πέρασα μαζί του ώστε να μάθω προγραμματισμό στη C. Μάλιστα, μέσα από αυτό έμαθα και αγγλικά μέσα από μια παράξενη ιστορία (δεν είχα πάει φροντηστήριο μέχρι τότε ποτέ στη ζωή μου) και είχα την αγγλική και ελληνική έκδοση του βιβλίου ταυτόχρονα ώστε να μη χάνω χρόνο σε λεξικά.

Τα χρόνια πέρασαν, τώρα πια χρησιμοποιώ Linux και ένα σωρό εργαλεία που οφείλουν την ύπαρξη τους στον Ritchie, χρησιμοποιώ είτε απευθείας τη C είτε γλώσσες που βασίζονται σε αυτή και παρόλο που τώρα πια συνεχίζω τις σπουδές μου σε μεγάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, συνεχίζω να μαγεύομαι από τις δυνατότητες αυτών των εργαλείων που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά.

Είναι σχεδόν ασύλληπτο το πως όλα αυτά που θεωρούμε τώρα δεδομένα κάποτε δεν ήταν και βρέθηκε κάποιος να σκεφθεί πολλά από αυτά σε ένα περιβάλλον που ο περισσότερος κόσμος αγνοούσε τι ήταν υπολογιστής και φυσικά το διαδίκτυο δεν είχε κάνει ακόμα την εμφάνιση του.
Εικόνα

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 16 Οκτ 2011 00:19

Συμμερίζομαι την νοσταλγία σου myle. Αγόρασα το συγκεκριμένο βιβλίο 2 φορές, διέλυσα το πρώτο αντίγραφο με μουντζούρες και σημειώσεις και αρκετά χρόνια πριν το αγόρασα πάλι. Πρόκειται για ένα από τα πλέον πολυμεταφρασμένα βιβλία πληροφορικής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες