Αληθεια, τι ειναι η αληθεια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
duna

Δημοσίευση από duna » 05 Ιουν 2006 19:08

τι ειναι αληθεια σαν ορος? ποιοι ειναι οι διαφοροι ορισμοι της αληθειας? ποιος ορισμος αληθειας ειναι αποδεκτος απο πλευρας επιστημης?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Ιουν 2006 19:55

Τελικα αληθεια και ειλικρινια μηπως ειναι ψευδαισθησιακες εννοιες καθως προυποθετουν το γνωθι σαυτον,αρετη που ειναι μαλλον υπερανθρωπινη αρα και απροσιτη?
Κι αυτο γιατι η προσωπικοτητα συντιθεται απο αμετρητες αλλοκοτες ψηφιδες,ολες μαζι και καμμια μονη της αποτελουν το εγω μου?Και το ασυνειδητο εγω μου δεν ειναι μερος του ολου?Αν ναι τοτε το γνωθι σαυτον ειναι μια αυταπατη καθως ειναι προφανως ατοπο να μιλησω για συνειδηση του ασυνειδητου εγω...Κατι ηξερε ο Σωκρατης που ηπιε το κωνιο!Η αληθεια ειναι περα απ'τα ορια των ανθρωπινων δυνατοτητων.

:o
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
blasito

Δημοσίευση από blasito » 15 Ιουν 2006 05:01

Αν και διαβασα το topic καπως ετεροχρονισμενα, η αληθεια είναι μια εννοια υποκειμενικη. Ποτε δε θα βρεις την αληθεια. Για τον καθε ανθρωπο η αληθεια ειναι υποκειμενικη γιατι την βλεπει απο τη δικη του πλευρα. Υπαρχουν, ομως, και αληθειες που ειναι αντικειμενικες. Ισως η αληθεια να ειναι μια αλλα ο καθενας μας να βλεπει μονο ενα τμημα της.... Τι ειπα παλι ο σοφος!!!
Kill your idols!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Ιουν 2006 13:23

Ιστορικά, η έννοια αλήθεια είναι πλατωνικός όρος. Πρώτος ο Πλάτων είπε ότι υπάρχουν 2 κόσμοι, ο κόσμος των Ιδεών και ο κόσμος των ορατών πραγμάτων που βλέπουμε γύρω μας. Ο κόσμος των Ιδεών ήταν ένας ιδανικός κόσμος όπου όλοι υπήρξαμε κάποτε εκεί και εξαιτίας κάποιου γεγονότος πέσαμε σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε σήμερα, στον οποίο όλα τα πράγματα που αντιλαμβανόμαστε είναι σκιές, είδωλα του κόσμου των Ιδεών. Κατά τον Πλάτωνα λοιπόν, η αλήθεια είναι σύνθετη λέξη από το στερητικό "α" και τη "λήθη" (λησμονιά). Δηλαδή αλήθεια σημαίνει άρση της λησμονιάς, με λίγα λόγια την ανάμνηση. Ποιά ανάμνηση; Μα εκείνη του κόσμου των Ιδεών. Όταν "βρίσκουμε την αλήθεια" δεν ανακαλύπτουμε κάτι νέο αλλά θυμόμαστε την πραγματική ουσία των πραγμάτων από την εποχή που ζούσαμε στον κόσμο των Ιδεών.

Αυτό σχετικά με την ιστορική έννοια του όρου. Τώρα σχετικά με το αν μπορεί να υπάρξει κάποια αλήθεια θα ενστερνιστώ την άποψη του Sigmund Freud: 100% αλήθεια υπάρχει όσο και 100% αλκοολούχο ποτό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Ιουν 2006 14:41

...η αληθεια είναι μια εννοια υποκειμενικη...και αληθειες που ειναι αντικειμενικες...
Δηλαδή η αλήθεια είναι κάτι υποκειμενικό ή αντικειμενικό; Μου φαίνεται σαν να τα λέει η πυθία.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Ιουν 2006 12:28

Η αλήθεια βασίζεται στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι το περιβάλλον. Άρα είναι καθαρά υποκειμενική.

Αντικειμενική ίσως να είναι όταν αφορά κοινή γνώση και γεγονότα που είναι καθολικά αποδεκτά. Αλλά και εκεί πάλι παίζει υποκειμενικότητα στην εξήγηση.

Και στο κάτω κάτω, όπως είπε και το πιτσιρίκι στο σπίτι της Oracle... There is no spoon.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης