Nέα υπηρεσία : Google Spreadsheets

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση

Θα προτειμούσατε μια εφαρμογή spreadsheets στον Η/Υ σας ή μια online ;

Το δημοψήφισμα λήγει την 26 Ιουν 2006 14:12

Spreadsheets στον H/Y
5
31%
Online spreadsheets
3
19%
Aνάλογα, θα έκανα χρήση και των δυο..
7
44%
Δεν ξέρω
1
6%

Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Ιουν 2006 14:12

Η Google ξεκινάει μια Online εφαρμογή λογιστικών φύλλων εργασίας (spreadsheet), που θα σας δίνει τη δυνατότητα να ανοίγετε τα Excel αρχεία σας και να τα μοιράζεστε με άλλους Online!
'Οπως υπόσχεται η Google, έως και "10" άνθρωποι θα μπορούν να εργαστούν στον υπολογισμό με ένα λογιστικό φύλλο, συγχρόνως , ενώ τα ονόματα των ανθρώπων που επεξεργάζονται και που διαβάζουν το συγκεριμένο αρχείο θα εμφανίζονται σε ένα παράθυρο συνομιλίας .
Οι χρήστες θα μπορούν να αποθηκεύουν τα έγγραφα στον Google λογαριασμό τους ή να τα εξαγάγουν ως .xls, .csv ή αρχεία html .
Για την ώρα, η υπηρεσία είναι διαθέσιμη μόνο σε έναν περιορισμένο αριθμό χρηστών, και όλοι θα πρέπει να έχουν έναν Google λογαρισμό (account) ώστε να μπορούν να κάνουν χρήση του νέου " Google Spreadsheet " !

αναλυτές βλέπουν πως η νέα υπηρεσία θα ήταν μια ενδιαφέρουσα λύση για επιχ/σεις οι οποίες θα ήθελα να παρέχουν ένα λογιστικό φύλλο σε μια ομάδα εργαζομένων ταυτόχρονα αλλά και για τους απλούς χρήστες, φανατικούς του ιστού (web) .
Bέβαια, όλοι οι αναλυτές θέτουν το ερώτημα ..Απειλεί η Google τη κυριαρχία της Microsoft με τη δημιουργειά των Online λογ.φύλλων ;
Σύμφωνα με αναφορές στο ηλεκ.τύπο, σημειώνεται πως η εφαρμογή θα προσφέρει όλες τις βασικές λειτουργίες υπολογισμών με λογιστικά φύλλα , εκτός από τη δυνατότητα της δημιουργίας διαγραμμάτων και drag-and-drop δεδομένων .

Μπορείτε να βρείτε εδώ την υπηρεσία " Google Spreadsheets " !

* Αναφορικά, στον ηλέκ. τύπο σας προτείνω να διαβάσετε και τα άρθρα : [ Ηλεκ.'Αρθρο 1] [ Ηλεκ.'Αρθρο 2]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιουν 2006 14:16

Το On-line office (office any ware) σιγά - σιγά ετοιμάζετε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 06 Ιουν 2006 14:24

..όντως, η Google έχει αγοράσει και το "Writely" , online κειμενογράφος,
οπότε. ίσως σιγά σιγά να προετοιμάζεται το "Online Office" :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιουν 2006 14:41

Άντε, να δούμε και πότε θα βγει όλη η collaboration suite για intranet. Αν την βγάλει πρώτο θα σκίσει την αγορά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 06 Ιουν 2006 16:32

To 1999 ειχα παει σε ενα σεμιναριο της IBM στο Λονδινο οπου μιλουσανε για το "Software as a service"..

Βλέπουμε σιγα σιγα να υλοποιειται αυτο.. πολλα θα αλλάξουν πιστευω..

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 07 Ιουν 2006 13:26

"server equals service" εάν θυμάμαι καλά το λεκτικό.. Και πρωτοακούστηκε στην pdc της microsoft το 1998 από τον Βασιλάκη. Και μιλούσε για την ελεύθερη διάθεση των προϊόντων server της ms όπως exchange (hotmail), live (messenger), sharepoint (spaces) κ.λπ.

Αυτό που ελπίζω είναι να υπάρχει ανταγωνισμός με το Office 12 για να επωφεληθούμε όλοι. Αν θυμάστε τον ανταγωνισμό το 1995-7 με Corel (το wordperfect ήταν 3 χρόνια μπροστά από το word) και με Lotus (το 1-2-3 ήταν 5-6 χρόνια μπροστά από το excel, χωρίς πλάκα) το αποτέλεσμα ήταν 3 suites εκπληκτικά. Όπως και από το πρόσφατο παράδειγμα του IE7 (που ξεκίνησε όταν ο FF έπιασε το 5%).

Απλά νομίζω είναι λίγο νωρίς ακόμη για web εφαρμογές να αντικαταστήσουν τα desktop apps. Και το βλέπω από το πείραμα της ms με το νέο crm (web app για intranets) που δεν πάει και τόσο... Είναι λίγο νωρίς ακόμη, ειδικά στην Ελλάδα.
The Flame Still Burns

kalxas

Δημοσίευση από kalxas » 07 Ιουν 2006 15:45

Βιώνουμε μια νέα εποχή, η οποία πιστεύω ότι είναι ήδη προδιαγεγραμμένη ωστόσο κανείς από τους αναλυτές δεν την έχει εκτιμήσει ακόμα σωστά, πόσο μάλλον εμείς οι απλοί χρήστες!!!

Από τη μία η APPLE η οποία έχει γυρίσει σε πλατφόρμα INTEL, από την άλλη η MICROSOFT καθυστερεί συνεχώς τα νέα vista επειδή είναι πολύ βαριά, σε αντίθεση με την APPLE που διαθέτει ένα ελαφρύ λειτουργικό και τρέχει ήδη στη πλατφόρμα που χρησιμοποιούμε όλοι.

Λέτε το λειτουργικό της APPLE να είναι ο νέος κυρίαρχος ; Τρέμε Microsoft !!! ή μήπως η Microsoft εξαγοράσει την APPLE ; :hammer:

Όσο για την Google έχει μπει δυναμικά σε πολλά «ταμπλό» και καλά κάνει όσο τα παρέχει τσάμπα, όμως τι κρύβεται πίσω από όλη αυτή την προσπάθεια στο να έχουμε τα προσωπικά μας, εταιρικά δεδομένα «online» μόνο το μέλλον μπορεί να δείξει.

Διότι δεν μιλάμε μόνο για υπηρεσίες που «τρέχουν» online και εμείς τις χρησιμοποιούμε με ένα browser, αλλά μιλάμε και για τα δεδομένα μας τα οποία φυλάγονται σε κάποιους server και ας μην προτρέξει κάποιος να αναφέρει ότι σημαντικά δεδομένα δεν τα φυλάμε εκεί διότι όποιος από εμάς έχει ήδη ένα λογαριασμό στο google email, αντιλαμβάνεται την ευκολία που του προσφέρει, ωστόσο και όλα τα passwords μας είναι φυλαγμένα εκεί !!!

:pint: άντε και καλές γαργάρες ...

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 07 Ιουν 2006 15:49

kalxas έγραψε: Όσο για την Google έχει μπει δυναμικά σε πολλά «ταμπλό» και καλά κάνει όσο τα παρέχει τσάμπα, όμως τι κρύβεται πίσω από όλη αυτή την προσπάθεια στο να έχουμε τα προσωπικά μας, εταιρικά δεδομένα «online» μόνο το μέλλον μπορεί να δείξει.
Όντως κι εμένα αυτό με φοβίζει κάπως, και με βάζει σε σκέψεις... :-? :-? :roll: :roll:

nekys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nekys » 12 Ιουν 2006 08:34

ωραία όλα αυτά, εγώ είμαι υπέρ της εφαρμογής της google μόνο και μόνο αν ασκήσει πίεση στην microsoft που μας έχει ξεσχίσει με τις τιμές της (σας έχει μάλλον, είμαι χρήστης linux και openoffice :D).
αλλά η on-line εφαρμογή από ασφάλεια τι θα λέει;
μήπως θα αρχίσουν να διαρέουν οικονομικλά δεδομένα;
Δεν είμαι απαισιόδοξος ούτε κάνω υποθέσεις συνομοσίας αλλά αν δεν προσέξουν την ασφάλεια όλο και κάποιος θα βρεθεί να το εκμεταλευτεί!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Ιουν 2006 19:56

Εγω προτιμάω να κανω στο PC μου αυτά που θέλω και αν χρηάζομαι να κανω ταυτόχρονη
Επεξεργιασία είτε κειμενου ειτε φυλλων ειτε οτηδίποτε,
εχω και intranet στην εταιρία αλλά και extranet. :wink:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες