Online ζωή και Offline δίαιτα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Ιουν 2006 16:17

Όσοι ασχολείστε με το διαδίκτυο και ειδικά όσοι το ασκούν ως επάγγελμα, περνούν αμέτρητες ώρες προστά στον υπολογιστή. Το να δουλεύεις 10-15 ώρες από το γραφείο,το σπίτι ή οπουδήποτε αλλού αποτελεί κανόνα. Πολλές φορές σε αυτές τις ώρες γίνεται και ανταλλαγή κάποιον χιουμοριστικών emails , συζητήσεις σε κάποιον online messenger, επισκέψεις σε forum που καμιά φορά κρατάνε ώρες ειδικά αν "προέκυψε" κάποιο "σημαντικό" topic.

Συχνά αυτό ξεκινάει από τις εργάσιμες ώρες και το γραφείο και σε ακολουθεί στο σπίτι απ’ όπου "ξανα μπαίνεις" να δεις τι γίνεται ή αν ήρθε κάποιο email. Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα γινόνταν αν δεν είχατε υπολογιστή ή αν είχατε μόνο συγκεκριμένες ώρες προσβαση σε αυτόν; Οι περισσότεροι υποστηρίζουμε ότι αυτό είναι μέρος της δουλειάς μας … έχετε αποτιμήσει σε εργατοώρες αυτή τη "δουλειά" και πόσο βγαίνει την ώρα;

Η ενασχόληση με το διαδίκτυο κρύβει παγίδες που δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές και εύκολα το web από εργασία γίνεται επαγγελματική "διασκέδαση". Τελευταία είχα μια αδιαθεσία, κούραση κτλ. Είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει να αρχίσω να βάλω μια τάξη στη διαδικτυακή και μη ζωή μου. Έτσι :

-δεν μπαίνω στο web μετά τη δουλειά παρά μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη
-έχω περιορίσει τα forum και τον αριθμό επισκέψεων σε αυτά
-προσπαθώ όλα να τα τελειώνω στο γραφείο μέσα σε ένα φυσιολογικό ωράριο
-ελάχιστες φορές θα με βρει πια κανείς στο msn
-βγαίνω περισσότερο με την οικογένεια και επικοινωνώ με φίλους που έχω να δω μήνες
-τηρώ τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, ακόμα και αν πρέπει να αρνηθώ δουλειά
-προσπαθώ να αποτιμήσω κάθε μέρα που περνάει σε χρήμα. Δηλαδή τι έκανα σήμερα ; πόσο θα πληρωθώ για αυτό; αν είναι να δουλέψω Σαββατοκύριακο πληρώνομαι για αυτό; Στις αρχές το τηρούσα αυτό αλλά στην πορεία άλλαξαν όλα…

Μετά από μια εβδομάδα αυστηρής διαδικτυακής δίαιτας μπορώ να πω ότι αισθάνομαι πραγματικά καλύτερα και σωματικά και ψυχολογικά. Διαπίστωσα ότι μπορώ πάλι να σκέφτομαι λογικά και να προγραμματίζω τον προσωπικό μου χρόνο, αλλά και να διαθέσω χρόνο στην οικογένειά μου.

Δεν ξέρω εσείς πως το βλέπεται. Νομίζω ότι εύκολα παρασέρνεται κανείς να θυσιάσει πράγματα όπως την υγειά και τον ελεύθερο χρόνο του, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κάποιο χειροπιαστό όφελος από αυτό. Σας συνιστώ να δοκιμάσετε και εσείς αυτή τη δίαιτα …

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Ιουν 2006 16:28

:pint:

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 06 Ιουν 2006 18:03

Προσωπικά εγώ δεν μπαίνω από το σπίτι γιατί δεν έχω καν υπολογιστή εκεί.

Καλύπτω τα κένα βέβαια αφού είμαι on-line από τις 9 το πρωί έως της 9 το βράδυ λόγω δουλειάς.

Όντως χρειάζεται μία "αποτοξίνωση" κάπου κάπου για να ξελαμπικάρει και το μάτι μας.

Σαββατοκύριακα είναι αφιερωμένα στην οικογένεια αφού κάνει αμάν για να με δει μέσα στην εβδομάδα.

Φαντάζομαι ότι αν είχα Η/Υ στο σπίτι θα πήγαινα και θα ξανακόλλαγα. Γι' αυτό δεν έχω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιουν 2006 19:47

- Eixa grafeio: to ekleisa
- Oti douleia mou epefte thn epairna: tora eimai epilektikos kai pairno mono oses mou aresei :D
- Douleva kai savatokyriaka: ta ekopsa (+ thn paraskeuh h thn deutera gia na vgainei trihmero)
- Edina xrono paradoshs ergasias: to ekopsa prosthetontas lathos +-15 hmeron :D
- Oloi hkseran to thlefono mou (kinhto kai spitiou): tora ta ksero mono ego kai h oikogeneia mou (kai kapoioi kaloi filoi)

Ola auta vevea exoun epiptoseis sto eisodhma, alla authn thn stigmh to telefteo pou me endiaferei einai ta xrhmata.. h oikogeneia kai oi filoi einai pano apo ola..

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 06 Ιουν 2006 22:32

Opos ta les einai dystixos............ file Bill.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Ιουν 2006 15:41

fafos έγραψε:Ola auta vevea exoun epiptoseis sto eisodhma, alla authn thn stigmh to telefteo pou me endiaferei einai ta xrhmata..
Fafos elpizo na vgainoun ta lefta gia to skafos pou theleis na pareis :)
Pantos auto me to ektetameno Savatokuriako (+Paraskeui+Deutera) einai oti prepei gia to kalokairi ... :kaloe: alla ligo diskolo na ginei ...... :roll:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιουν 2006 16:46

To skafos to phrame!! :D To provlhma einai oti prepei na vgalo kai diploma.. mou vazoun dyskola tora sta geramata..

An eisai sostos sthn douleia sou tha erthei h stigmh pou tha feugeis evdomades oloklhres oxi mono trihmera.. ligh ypomonh thelei kai sosth douleia..

Άβαταρ μέλους
joia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από joia » 07 Ιουν 2006 18:42

Ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Αν εσεις που βγάζετε τα προς ζειν απο το pc στέκεστε με σκεπτικισμό απέναντί στο εργαλείο της δουλειάς σας , εμείς που περνάμε και ολόκληρο 8ωρο με άλλα κίνητρα και χωρίς κανένα οικονομικό όφελος , αντίθετα ξοδεύουμε και απο πάνω καθόλου ευκαταφρόνητα ποσά για ιντερνετ και αναβαθμίσεις , μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά . Όχι ότι δεν το χα σκεφτει αυτό που λέτε αλλά έπρεπε να δω τις απόψεις σας για να καταλάβω ότι είμαι άρρωστη αφού και στις διακοπές έπαιρνα το laptop και μέρα παρά μέρα έψαχνα ιντερνετ καφε για να πάρω email λες και θα μου έγραφε η υπουργός παιδείας :crash:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιουν 2006 00:48

Διαπίστωσα ότι μπορώ πάλι να σκέφτομαι λογικά και να προγραμματίζω τον προσωπικό μου χρόνο, αλλά και να διαθέσω χρόνο στην οικογένειά μου.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά μου'ρθε κάτι που λέει ο Πανούσης για τέτοιες περιπτώσεις: Χίλιες φορές πρεζάκιας :lol: Αν είναι να προγραμματίζω τη ζωή μου, να λογοκρατούμαι και να διαθέτω χρόνο στην οικογενειακή θαλπωρή, προτιμώ να πάρω μια παλιά οθόνη και να κάθομαι μπροστά της 24 ώρες να ρουφάω ακτινοβολία. :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 08 Ιουν 2006 05:17

cdhyper είναι και αυτό μια άποψη :)

όντως έτσι είναι πολλές ώρες στο pc πάντως κατάφερα και πήρα το νέο pavilion 8460 κάτι είναι και αυτό, τώρα που καλοκαιριάζει πιστεύω να ελαττωθούν αρκετά :pint: :beauty: :pint:

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 08 Ιουν 2006 10:25

cdhyper έγραψε: Χωρίς παρεξήγηση αλλά μου'ρθε κάτι που λέει ο Πανούσης για τέτοιες περιπτώσεις: Χίλιες φορές πρεζάκιας :lol: Αν είναι να προγραμματίζω τη ζωή μου, να λογοκρατούμαι και να διαθέτω χρόνο στην οικογενειακή θαλπωρή, προτιμώ να πάρω μια παλιά οθόνη και να κάθομαι μπροστά της 24 ώρες να ρουφάω ακτινοβολία. :kaloe:
Φίλε μου η έννοια της οικογένειας αποκτά άλλο νόημα όταν έχεις γίνει χαζομπαμπάς, όπως εγώ :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2006 16:32

Πάντως ο Πανούσης, αν δε με απατά η μνήμη μου, έχει κάνει οικογένεια.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 08 Ιουν 2006 17:00

billt έγραψε: Φίλε μου η έννοια της οικογένειας αποκτά άλλο νόημα όταν έχεις γίνει χαζομπαμπάς, όπως εγώ :)
Join the club... :D
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 08 Ιουν 2006 19:24

Εγώ είμαι στην φάση που βγάζω τα μάτια μου και αφήνω όσο το δυνατόν λιγότερο ελεύθερο χρόνο. Αλλά δεν έχω οικογένεια να σκεφτώ, οι φίλοι μου είναι του συναφιού και το κάνω συνειδητά για να μπορέσω αργότερα να έχω την άνεση να απολάυσω και τις άλλες χαρές τις ζωής.

(χωρίς αυτό να σημαινει οτι δεν θεωρώ τον εαυτό μου εξαρτημένο)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Ιουν 2006 21:52

cordis έγραψε:Πάντως ο Πανούσης, αν δε με απατά η μνήμη μου, έχει κάνει οικογένεια.. ;)
έχει απλά παράτησε την καριέρα του στην Εθνική τράπεζα
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες