Βοήθεια για πλάισιο στο Photoshop

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 06 Ιουν 2006 21:18

Καλησπέρα..

Βασίστηκα σε ένα tutorial του e-times ( http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=22606 ) για να φτιάξω ένα πλαίσιο. Να ναι καλά το παιδί :D

To πρόβλημα μου είναι το εξής:

Επειδή έχω μια σειρά από φωτογραφίες (bmps) στις οποίες θέλω να εφαρμόσω την συγκεκριμένη τακτική μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα να μην μπορώ να δημιουργήσω το ίδιο ακριβώς πλαίσιο γύρω από το οποίο θα εφαρμόσω το gaussian - blur. Με ένα κατάλληλο πρόγραμμα (videomach) ένωσα τις φωτογραφίες και δημιούργησα video στο οποίο όμως το πλάισιο τρεμόπαιζε και αυτό ακριβώς συνέβαινε γιατί δεν έφτιαχνα το ίδιο ακριβώς πλαίσιο σε κάθε μία από τις φωτογραφίες. Κάποιος μου είπε να πατήσω ctrl+r για να δημιουργηθεί μια βάση συντεταγμένων πάνω στη photo και με το μάτι να δημιουργώ το ίδιο πλαίσιο κάθε φορά, πράμα που και πάλι στάθηκε αδύνατο να οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Υπάρχει, το λοιπόν, τρόπος να εφαρμόζω κάθε φορά το ίδιο πλαίσιο στην ίδια θέση σε κάθε μια από τις φωτογραφίες ώστε το πλαίσιο να μην τρεμοπαίζει στο τελικό video?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :D
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 07 Ιουν 2006 10:35

Καλημερα,

Με την προϋποθεση οτι οι φωτογραφιες στις οποιες θελεις να εφαρμοσεις το πλαισιο εχουν ολες ακριβως το ιδιο μεγεθος τοτε μπορεις να δημιουργησεις ενα Action Set και οι ρυθμισεις που θα κανεις την πρωτη φορα μετα θα εφαρμοστουν οι ιδιες και στις υπολοιπες φωτογραφιες.

Για το πως θα κανεις ενα Action Set κοιτα εδω: www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=4632
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 07 Ιουν 2006 12:21

Οριστε το action. Προκειμενου ομως να παιξει σωστα στις δικες σου φωτογραφιες θα πρεπει να μπεις μεσα στο action και στην κινηση που κανει την επιλογη του frame θα πρεπει να ορισεις το δικο σου frame :D
Συνημμένα
frame.zip
(640 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 353 φορές

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Ιουν 2006 17:30

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Θα τα δοκιμάσω. Ωστόσο κατάφερα και με το vegas ακριβώς αυτό που ζητούσα. Thnx for inspiring e-times..:D
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες