ΠΟΛΙΤΙΚΟ κόμμα ιδρύουν οι Ολλανδοί παιδεραστές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 27 Οκτ 2006 15:30

Asxeto

O Moameth magkas itan. Epidi egine poli meta apo to xristianismo eipe o kathe plousios tourkos na exei apo 20 pedia+10ginekes opote i anatoli polaplasiazete perisotero se sxesi me ti disi opote i thriskia tou einai antagonistiki.

Mi poume oti aneta erxonte me ta podia apo evro 30 ekatomiria adres tourkoi katw apo 40 etwn kai mas katharizoun.

Are xristodoule bges kai pes na kanoume apo 10 pedia+dwse mas lefta na ta taisoume alliws pame kolasi

I fisi exei ta thilastika poligamika onta. ena akoma lathos tis dikias mas thriskias gia ti monogamia.

Ama thelete na to sizitisete kante neo topic

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Οκτ 2006 19:05

Μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι δόγμα. Ο όρος δόγμα αναφέρεται στην θρησκεία. Δεν μπορείς να ορίσεις την θρησκεία με την λέξη δόγμα λοιπόν.

:think:

Εσύ τουλάχιστον κατάλαβες τι είπες; :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 27 Οκτ 2006 23:00

Δεν δίνεις σημασία στα γραφόμενα του άλλου. Είναι ένα ελάττωμά σου αυτό. Διάβασε με περισσότερη προσοχή για να καταλάβεις και εσυ ή διάβασε κάποια εγκυκλοπαίδεια για να καταλάβεις καλύτερα, αν επιμένεις.

Επίσης, ο Σωκράτης ειρωνευόταν γιατί μπορούσε να υποστηρίξει την θέση του. Όταν δεν μπορούσε δεν νομίζω ότι το έκανε...
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Οκτ 2006 23:47

από την άλλη δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν το έκανε κι όταν δεν μπορούσε να υποστηρίξει τη θέση του :P

Η αλήθεια είναι ότι, ότι έγραψες, και έχει βάλει ο cdhyper σε παράθεση, είναι αρκετά μπερδεμένο, και δεν είμαι σίγουρος τι θες να πεις...

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ ότι η ηθική είναι κλάδος της Επιστήμης της Ψυχολογίας, παρ'όλα αυτά, πιστεύω ότι η ηθική κάθε ανθρώπου επηρρεάζεται πολύ από τη θρησκεία που ακολουθεί ο άνθρωπος αυτός.

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 28 Οκτ 2006 00:02

Οκ. Θέλω να πω ότι ο όρος δόγμα, είναι όρος που χρησιμοποιείται στην θρησκεία. Δηλαδή είναι σαν να λέμε υποκατηγορία της θρησκείας. Η θρησκεία είναι ένας πολύ ερύτερος όρος που δεν ορίζεται με αυτόν τον όρο.
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Οκτ 2006 00:18

χμμμ... Έχω την εντύπωση ότι έχεις καταλάβει λάθος την έννοια του δόγματος. Το κακό είναι ότι δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου εξηγήσω πως πιστεύω ότι είναι :P

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 28 Οκτ 2006 00:40

Σαν γενική έννοια, δόγμα ( δοκώ ) είναι η αποδοχή κάποιας γνώμης, υπόθεσης κτλ...
Οπότε δεν έχει πέσει έξω ο oracus, μιας και σαν ποιο συγκεκριμένη έννοια, η θρησκεία, θα μπορούσες να την βάλεις ως υποσύνολο του δόγματος!
Αν και στην χριστιανική θρησκεία, δόγμα είναι οι αλήθειες του Χριστιανισμού!

Τέσπα... θα ήθελα να πω και εγώ με την σειρά μου ότι συζητήσεις γύρω από το ήθος μπορούν να γίνουν άπειρες, μην ψάχνεται όμως να υπερασπιστείτε την άποψή σας με νύχια και με δόντια, μιας και το ήθος είναι έννοια τελείως υποκειμενική, θέλουμε δεν θέλουμε...
και με την πάροδο του χρόνου βλέπουμε ότι η ( χμμμ ) το "σωστό" ήθος είναι το ήθος και του ποιο ισχυρού... στον μεσσαίωνα το ήθος της εκκλησίας, στην εποχή μας το ήθος των πλουσίων κρατών κτλ κτλ...

Για μένα, ζήστε την ζωή σας με βάση το προσωπικό σας ήθος και προσπαθήστε να ζήσετε σεβόμενοι το ήθος των άλλων ή προσπαθείστε να τους πείσετε ότι το δικό σας είναι καλύτερο! Δεν υπάρχει κάποια ντροπή σε αυτό!!!

Και όσο αναφορά στο θέμα μας, το δικό μου ήθος έχει διαφορετική άποψη από εκείνη των παιδεραστών... ο λόγος είναι και συναισθηματικός και εν μέρη λογικός, μιας και στην ιδεατή μου ζωή έχω διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς προς το μέλλον μας που είναι τα παιδιά! Δεν είμαι της άποψης να τα αφήσουμε να δούνε την ζωή κατάματα γιατί η ζωή που τους δείχνουμε δεν είναι σταθερή, οπότε προτιμώ να τους δείχνω ποιο ιδεατές καταστάσεις μήπως τελικά γίνουν τρόπος ζωής για αυτούς στο μέλλον!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 28 Οκτ 2006 03:55

Ιffor, καλά τα λες. Όμως τρελαίνεσαι στις περιπτώσεις που θεωρείς τον εαυτό σου σωστό (αναφέρομαι στο ήθος), και ο άλλος, ο οποίος έχει ένα πολύ διαφορετικό τρόπο να βλέπει τα πράγματα, έμεσα σε απορίπτει (δεν ενοώ εσκεμμένα). Γιατί ασυνείδητα, θέλουμε να υπερασπιστούμε τις ηθικές αξίες που λάβαμε από τους γονείς μας (και όχι μόνο).

Iffor εγώ είπα ακριβώς το αντίθετο σχετικα με το δόγμα και την θρησκεία :-p EDIT: Ότι δηλαδή, το δόγμα είναι υποσύνολο της θρησκείας και όχι το αντίθετο.

Παραθέτω ένα κομμάτι από την wikipedia
"Dogmata are found in many religions such as Christianity and Islam, where they are considered core principles that must be upheld by all followers of that religion."
Άλλο ένα από dlibrary.acu.edu.au
"A religious truth established by Divine Revelation and defined by the church."
Και τελευταίο από κάποιο τυχαίο γλωσσάριο
"A belief or set of beliefs that a religion, political, philosophical, or moral group holds to be unquestionably true."

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 28 Οκτ 2006 19:23

oracus έγραψε:Ότι δηλαδή, το δόγμα είναι υποσύνολο της θρησκείας και όχι το αντίθετο.
Καλησπερούδια!!!
Δεν θα το έλεγα μιας και κακός συνδέεις το δογμα με την θρησκεία!!!
Το δόγμα είναι μια πολύ πιο γενική έννοια, θα μπορούσες να την πεις "ξαδερφάκι" του πιστεύω!!!
Εννοιες που χρησιμοποιούνται στην καθημερινή μας ζωή πολύ πιο απλά από την θρησκεία!!!
Δόγμα δεν είναι ότι η φωτια καίει? Ή ότι η γυναίκα σου είναι η πιο όμορφη απ όλες?! :wink:
Στην τελική το δογμα μπορεί να χρησιμοποιήθηκε και πριν καν ο ανθρωπος νιώσει την επιθυμεία της θρησκείας!!!
Τέτοιες σκέψεις με πείθουν ότι η θρησκεία είναι απλά "υποσύνολο" του δόγματος, μιας και είναι πιο συγκεκριμένη!!!

Α, και φυσικά να υπερασπιζεσαι τις ηθικές αξίες που λάβανεις από τους δικού σου εφόσον τις υιοθετείς!!! Η ίδια μας η ζωή στο κατω κατω μας σμπρώχνει στο να πείσουμε τους διπλανούς μας για το σωστό του ήθους μας!!!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης